Zmierzch Zachodu

Liberalna demokracja dewastuje dorobek kultury zachodniej. Niszczenie to wynika z likwidacji standardów kulturowych. Standardy ja rozumiem jak elegancję, która była wyznacznikiem pewnego awansu kulturowego, wynikała ona z kultury i moralności i były widoczne w muzyce popularnej, literaturze, w produkcji teatralnej i filmowej. a tym samym była wzorcem dla szerokiej masy odbiorców jak proponowaną elegancję włączyć w i organizować w życiu codziennym. Wraz z wprowadzeniem tolerancji dla prymitywnych zachowań w twórczości artystycznej, poszedł sygnał do społeczeństwa, że standardy nie obowiązują. Dzisiaj szkoły nie uczą jak należy się zachować, jak należy się wyrażać, jak traktować kobiety, jak się zachować przy stole, w sferze publicznej itd. Mimo wzrostu zamożności społecznej, ludzie przestali strojem podkreślać ważność wydarzeń, takich jak wizyty w operze czy teatrze, czy nawet kościele. Przestała się liczyć opinia otoczenia, która przyswajała wzorce moralne i kulturowe jako własne i piętnowała odchylenia w sposobie bycia i zachowania jako dopuszczalne, lub naganne.

Zniesienie granicy między tym co jest eleganckie, pożądane i podziwiane, a tym co jest prymitywne i chamskie, powoduje zanik elit. Kultura życia codziennego dostosowuje się do tego co proponują ludzie najsilniejsi,silni głownie siłą finansową. A oni często dochodzą do pieniędzy poprzez niszczenie utwierdzonej moralności i kultury. W Ameryce ikoną takiego zachowania jest rodzina Kardaszianów. Rodzina ta prezentuje w telewizji własne życie codzienne, pełne przedziwnych zachowań, im jest bardziej dziwne, im bardziej prymitywne, tym jest większa oglądalność i większe pieniądze. Jedna z tych postaci, Kim Kardaszian, prezentuje wszędzie własny duży goły tyłek i to przynosi jej sławę. Telewizja w innych krajach ma już podobne programy i też upowszechnia prymitywizm jako standard. A internet jest największym czynnikiem degredacji człowieka zachodniego i jego kultury.

I tak doszliśmy do tego, że dzisiaj jest zwyczajne chamstwo w wielkiej polityce. James Comway, były szef FBI, napisał książkę o prezydencie Donaldzie Trumpie, gdzie go niemożliwie oczernił. Teraz występuje w programach telewizyjnych i opisuje aktualnego prezydenta jako jednostkę pozbawioną zasad moralnych, niegodnego być prezydentem. Być może w USA to nie ma większego znaczenia, bo ludzie przywykli do takiego stylu, ale to ma znaczenie za granicą, a szczególnie na Wschodzie.

Na Wschodzie ciągle obowiązuje wysoka dbałość o prestiż osobisty. Struktura społeczna jest oparta na strukturze władzy, na szacunku dla tych co są wyżej w drabinie społecznej i to jest motywacją do pracy nad osobistym rozwojem dla młodych ludzi. Nauka, dobre stanowisko w pracy i awanse, są wynikiem ciężkiej konkurencji. Brak postępu i osiągnięć w zyciu, oraz rozczarowanie jakie młody człowiek może spowodować rodzinie i otoczeniu, jest niebywałym wstydem.

Zachowanie zachodnich dyplomatów jest nie tylko wywołuje zdziwienie, ale zgrozę w środowiskach politycznych Wschodu. A tak widzą Zachód w Chinach. :

"Fakt, że wielkie zachodnie potęgi mogą łączyć się i "skazywać "inny kraj, a nie stosując tych samych kryteriów względem siebie, pozwalają sobie na zachowanie niezgodnie z podstawowymi zasadami prawa międzynarodowego, jest mrożący. Podczas zimnej wojny nikt z narodu zachodniego nie odważyłby się do takiej prowokacji, a dziś jest przeprowadzana z nieskrępowaną łatwością. Takie działania są niczym więcej niż formą prowokacji przez Zachod, która w efekcie zagraża światowemu pokojowi i sprawiedliwości.”

„W ciągu ostatnich kilku lat międzynarodowe standardy prawne zostały sfałszowane i zmanipulowane w sposób, jakiego nigdy wcześniej nie widziano. Podstawowy powód obniżania globalnych standardów został oparty na dysproporcjach materialnych, na zasobach i zamożności państw po zimnej wojnie. Stany Zjednoczone, wraz ze swoimi sojusznikami, oparły swoje standardy o własne ambicje i pożądanie. Międzynarodowe standardy, ich działania, które rzekomo mają służyć prawu międzynarodowemu, są tylko zyskownymi możliwościami zaprojektowanymi dla nich samych. Te same zachodnie narody uaktywniły w pełni sił platformy opiniotwórcze i agencje medialne, by bronić i uzasadniać takie przywileje.”

„W ostatnim czasie więcej krajów padło ofiarą zachodniej retoryki i bezsensownych środków dyplomatycznych. W końcu przywódcy tych narodów są zmuszeni nosić kapelusz z sloganami i słowami, które brzmią "uciskacze własnego ludu", "władza autorytarna" lub "czystki etniczne", niezależnie od ich niewinności. Obłudny sposób, w jaki Stany Zjednoczone (a także reszta Zachodu) traktują tak zwane słabiej rozwinięte narody BRICS, nie zostały niezauważone przez chińskie przywództwo.

„W tej chwili jest idealny czas dla krajów nie-zachodnich, aby wzmocnić jedność i wspólnym wysiłkiem między sobą, ustanowić poziom niezależności poza zasięgiem wpływów Zachodu, jednocześnie łamiąc łańcuchy monopolizacji, z góry ustalone wartości, przechodząc na własne umiejętności oceny”.

„Jest jasne, że aby osiągnąć taki międzynarodowy wysiłek zbiorowy, łatwiej powiedzieć, niż zrobić, ponieważ działania wymagają podstawowego wsparcia, zanim cokolwiek może się wydarzyć. Dopóki jednak nie pojawi się nowa linia sojuszników, czy nowe wielonarodowe stowarzyszenia, BRICS, czy nawet Szanghajska Organizacja Współpracy, muszą zapewnić wartość tym nie-zachodnim narodom i aktywnie tworzyć z nimi tworzyć sojusze. A najważniejsze, to społeczność międzynarodowa powinna dysponować narzędziami i środkami, aby zrównoważyć takie działania”

„Zachód to tylko niewielki ułamek świata i nawet nie zbliża się do globalnego lidera, o którym kiedyś myślał. Upokorzone mniejszości w społeczności międzynarodowej muszą to zrozumieć i udowodnić poprzez działanie, że to widzą, wiedzą i rozumieją.”

Oraz tutaj.

Fukuyama

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
4.63158
Ogólna ocena: 4.6 (głosów: 19)

Tematy: 

Dyskusja

oto Palimpsest

"Cuchnący trupi jad łąk herezji protestanckiej?"

Jak to dobrze, że odwiecznie uzurpujący sobie prawo do narzucania "standardów" moralnych tracą monopol.

Kiedyś tak obrzydliwe słowa kierowane do ludzi spoza własnej grupy były normą, a nie podzielającym jedynie słusznej linii groził "gniew boży". Oczywiście w jak nabardziej ludzkim wykonaniu. Taraz można bez strachu o tym nawet napisać. Nie ma złego, co by na dobre nie wyszło.

Wszelkie przetrwalniki nienawiści z wieków słusznie minionych i tak wymrą same, oczywiście przy wielkich lamentach odpiłowywanych od władzy. Natura dąży do harmonii. To jest dobre.

oto stary Gbur

upadek trwający 400 lat

Obserwujemy upadek potęg europejskich, które do I wojny światowej decydowały o polityce światowej. I to nie dotyczy jedynie zachodniej Europy, ale również Rosji. ZSRR był kontynuacją dawnego Imperium Rosyjskiego, ale Federacja Rosyjska nie jest w stanie tej polityki kontynuować, a właściwie to politykę imperialną zarzuciła. Bez względu na to co się na ten temat w Rosji czy na Zachodzie pisze. Najbardziej znanym zwolennikiem polityki imperialnej jest Aleksander Dugin, który twierdzi, chyba nie bez racji, że alternatywą tej polityki jest upadek Rosji. Tyle, że Dugin Rosją nie rządzi. Obecna rosyjska elita usiłowała się jakoś wpisać w porządek światowy, ale jak pokazuje rozwój wypadków nie bardzo jej się to udało. Elita ta poniosła zresztą porażkę tracąc wpływy na Ukrainie (o te wpływy zresztą nigdy nie dbała) co pociągnęło za sobą przyśpieszenie procesów emancypacyjnych w dawnych republikach radzieckich. Przykładem tego jest np. zapowiedź odejścia od cyrylicy w Kazachstanie. Tak więc jeżeli mówimy o schyłku Zachodu, to jest to przede wszystkim schyłek Imperium Rosyjskiego który obserwujemy w ostatnich 30 latach.

Dawne mocarstwa zachodniej Europy utraciły swoją podmiotowość - Francja w ostatnich 10 latach, a UK w 30, chociaż pozycja UK jest dużo silniejsza aniżeli pozycja innych państw europejskich. Niemcy stały się niekwestionowaną potęgą gospodarczą, ale mającą wpływy polityczne głównie w Europie.

Nie wróżyłbym szybkiego upadku Ameryki. Myślę, że zanim USA upadną dojdzie do dezintegracji Rosji, na której skorzystają głównie Chiny. Mówiąc krócej, Rosja jest skazana na pożarcie, tak jak Chiny pod koniec XIX w.
Wszystko na to wskazuje, że Chiny będą alternatywnym centrum gospodarczym wobec Zachodu. Wynika to głównie z tego, że kraj ten jest bliski uzyskania autonomii w sferze technologicznej. Chiny już dzisiaj inwestują ponad 2% swojego PKB w badania naukowe, kształcą najwięcej inżynierów na świecie i mają największą liczbę patentów.

Zmiany dotyczącego tego, co można określić jako kod kulturowy zachodzą na przestrzeni wielu lat. Pełna zgoda, liberalny kod kulturowy skazuje Zachód na upadek. Podobne procesy zachodziły pod koniec epoki antycznej, kiedy chrześcijaństwo - religia ubogich, niewykształconych mas opanowała na mocy cesarskich dekretów Imperium Romanum. Jak się okazało chrześcijaństwo być może wzmocniło władzę cesarzy, ale osłabiło Imperium. Imperium Romanum, a właściwie jego bogatsza wschodnia część (znana jako Bizancjum) się jednak dostosowało, chociaż z różnych powodów nie było w stanie odzyskać terenów w swojej zachodniej części, którymi władali barbarzyńcy. Tak więc narzucenie Zachodowi liberalnego kodu kulturowego jest rewolucją porównywalną z narzuceniem chrześcijaństwa i tak, jak chrześcijaństwo może przyczynić się do dalszego upadku Europy.

oto gość

Zauważę, że od cyrylicy

Zauważę, że od cyrylicy odeszły już Azerbejdżan, Turkmenistan i Uzbekistan.

Państwa ludów tureckich (Azerbejdżan, Turkmenistan, Uzbekistan, Tadżykistan, Kirgistan i Kazachstan) "ciągnie" w kierunku alfabetu łacińskiego, gdyż największy język z grupy języków tureckich - czyli język turecki używany z Turcji jest zapisywany łaciną, a mówi nim mniej więcej tyle osób, co pozostałymi językami tureckimi razem wziętymi.

oto Krzych Adam

Racja, ale jest niewielki błąd.

Tadżycki język nie należy do grupy języków tureckich, a perskich (farsi).

oto stary Gbur

państwa te

Państwa te odchodzą o cyrylicy gdyż wpływy Rosji słabną także na obszarze dawnego ZSRR. Przyczyny są polityczne, strategiczne a nie językowe. Gdyby przez ostatnie 20 lat Rosja stała się potęgą gospodarczą to kraj ten utrzymałby swoje wpływy w tych krajach. Ponieważ to nie nastąpiło miejsce Rosji zajęły inne kraje, głównie Turcja. Dlaczego Turcja się rozwija a Rosja nie to jest pytanie dla rosyjskich władz. Nic w każdym razie nie wskazuje na zmianę polityki gospodarczej w Rosji - nawet sankcje nie spowodowały korekty. A to oznacza, że rosyjskie władze uważają, że ich polityka jest właściwa.

oto Eowina

To nie chodzi o Rosję, która liczy 140mln. ludzi, ale

o Chiny i Indie które w sumie stanowią 1/2 ludności świata. Nie ma znaczenia jaki alfabet będzie miał Kazachstan, to jest kropla, która może wyschnąć bez śladu. Dugin, Putin, to są już starzejący się ludzie. Może dzisiaj o nich głośno, ale za lat 10 już nikt nie będzie się nad nimi rozwodził.

Chodzi o Europę, która zostanie zabiedzona i tonąca w plastykowych śmieciach, bo będzie odcięta od surowców i opanowana przez napływających z Afryki ludzi, którymi będą zarządzać Niemcy. Jak Europa będzie wyglądać za 10 lat? Jak będzie wyglądać Polska za 10 lat, kiedy najdroższą inwestycją będą rakiety Patrioty?

oto stary Gbur

napadnięto konstruktora rakiet

Jak podaje portal Vzgliad trzej nieznani sprawcy wtargnęli do mieszkania i pobili Borysa Obnosowa. Sprawa nie miałaby może większego znaczenia, gdyby nie fakt, że Obnosow kieruje pracami nad rozwojem nowych rakiet, m.in. tych, którymi niedawno chwalił się Putin. Rodzi się od razu pytanie, jak to możliwe, że osoba tak ważna dla bezpieczeństwa Rosji nie ma odpowiedniej ochrony - 24 godz - 7 dni w tygodniu? Czyżby za ochronę odpowiadali owi adepci szkoły FSB, którzy kilka lat temu dali się poznać całemu światu objeżdżając Moskwę luksusowymi samochodami? Jeżeli ten kraj funkcjonuje w taki sposób, to czy aby ma on szansę przetrwać kolejne 20 lat? No, ale w Moskwie ma powstać pomnik Jelcyna.

https://vz.ru/society/2018/4/19/918705.html

oto Krzych Adam

W Jekatierinburgu (za sowieckich czasów Swierdłowsku) już stoi.

Nazywany czasem Памятником пьяному Борису (Pomnikiem pijanego Borysa).

Borys

Na portalu Life.ru piszą o odkryciu wkrótce popiersia Jelcyna w Moskwie. Chyba przypadkiem, ale wrażenie daje to optymistyczne z artykułem zatytułowanym "W Moskwie odsłonięty będzie pomnik Borysa Jelcyna, dzieło Tsereteli" sąsiaduje artykuł "Śmierć od zatrucia alkoholem gwałtownie spadła w Rosji w 2017 roku".

oto Eowina

@ stary Gbur. Nie wiem czy Rosja przetrwa kolejne 20 lat

ale nie z tej samej przyczyny niż Pan pisze. Mnie nie martwi jednostkowy napad na uczonego, ale napad prezydenta pewnego państwa na inne państwo. Martwi mnie zachwyt poważnych ludzi nad prymitywizmem kiedy głowa państwa mówi, że "szykuje błyszczące nowiutkie rakiety" aby zniszczyć inne państwo i wszyscy klaszczą z zachwytem. Martwi mnie, że tyle ludzi umie pisać, a nie napisze, że taka groźba jest bardzo złym zachowaniem. A prezydent tak mówiący jest głową państwa najsilniejszego na świecie. To najsilniejsze na świecie państwo zachowuje się jak bandyta; grozi, straszy, napada, karze, szantażuje i "stary Gbur" boi się to zauważyć.

oto BTadeusz

Na temat

Perfect sense

Czy nie widzisz,
Że to wszystko ma idealny sens
Wyrażony w dolarach i centach
Funtach, szylingach i pensach
Czy nie widzisz,
Że to wszystko ma idealny sens?
Czarna duszyczka odchodzi w idealnej ostrości
Pożywka dla Wiadomości o Dziewiątej
Ukochana to dziecko ogrzewające łóżko dziś w nocy
Witam wszystkich, nazywam się Marv Albert
Zapraszam na naszą transmisję
Na żywo ze stadionu Memorial
Mamy dziś piękny dzień
I czeka nas sensacyjna potyczka
Ale wcześniej – nasz ogólnoświatowy hymn:
Czy nie widzisz,
Że to wszystko ma idealny sens
Wyrażony w dolarach i centach
Funtach, szylingach i pensach
Czy nie widzisz,
Że to wszystko ma idealny sens?
Oto nadchodzą gracze
Gdy to mówię kapitan
Nastawił swój celownik na platformę wiertniczą
Wydaje mi się, że zamierza atakować
Przy okazji, czy wiecie, że kapitan łodzi podwodnej
Zarabia 200,000 dolarów rocznie?
I to bez podatku, Marv, bez podatku
O, dziękuję ci, Emery
Nie ma za co
Wracając do gry, kapitan strzela, tak
Wypuszcza następną, obie rybki płyną
Platforma zamierza się bronić
Czy im się uda? Nie sądzę
Czy nie widzisz,
Że to wszystko ma idealny sens
Wyrażony w dolarach i centach
Funtach, szterlingach i pensach?
Czy nie widzisz,
Że to wszystko ma idealny sens?

oto pietrzelaj

Chciałoby się

żeby świat był taki jaki sobie wyobrażamy, ale rzeczywistość jest inna. Dzisiaj zmiany zachodzą tak szybko, że większość ludzi albo ich nie zauważa albo ich nie akceptuje.
Oczywiście przyzwoite zachowanie we wszystkich sferach byłoby bardzo pożądane, ale szybkie zmiany w stosunkach społecznych, wykształceniu, technice i technologii warunkują i kształtuję zachowania indywidualne. A że zmiany te zachodzą szybciej niż ktokolwiek może się spodziewać toteż otoczenie nasze jest inne każdego dnia.
To co działo się tysiąc lat temu w ciągu stu lat dzieje się dzisiaj w ciągu roku. To co się działo sto lat temu w ciągu roku staje się dzisiaj różne w ciągu miesiąca lub nawet tygodnia.

Mimo wzrostu zamożności społecznej, ludzie przestali strojem podkreślać ważność wydarzeń, takich jak wizyty w operze czy teatrze, czy nawet kościele

Odpowiedzią moją jest pytanie do autorki dlaczego nie nosi krynoliny i gorsetu jak jej babcia (lub prababcia) i dlaczego z jej zwrotów znikły słowa "Waćpan" i inne podobne??. Dzisiaj mój wnuk musi używać innego języka w rozmowie ze mną niż ze swoimi kolegami bo nie zrozumielibyśmy się. Wraz z upowszechnieniem wykształcenia nie nastąpiło upowszechnienie kultury bycia, bo to jest nie tylko wychowanie ale i cechy charakteru, a tych nie da się łatwo zmienić.
I należy jaszcze zauważyć, że to co historia o nas nam pozostawiła jest w dużej mierze "odbrązowione"
W literaturze począwszy od XV w. możemy znaleźć wile negatywnych przykładów działalności i mało kulturalnych zachowań ludzi i całych grup społecznych (często tych ze świecznika).
Jednym słowem - jak zauważył to pewien mędrzec już 2500 lat temu: Panta rhei
Czego i pani Eowine życzę.

oto Eowina

;) Słyszałam o tym "panu tareju", tylko słyszałam nieco

inaczej niż Pan pisze.
Kiedyś kobiety nosiły krynoliny, ale nie wszystkie. Niektóre nosiły łachmany, a chciały nosić krynoliny. A dzisiaj wszystkie stać na krynoliny, a przebierają się w łachmany, lub pokazują nagie narządy ciała publicznie.

Problem jest taki, że Panta rhei jest w przeciwną stronę, bo jest łatwiej zjeżdżać w dół, niż wspinać się w górę. Być może osiągnęliśmy już najwyższe szczyty i dalej jest pustka, stąd jest pośpieszny odwrót, aby zacząć wszystko od nowa? Nie wiem.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.