Ograniczmy im wreszcie liczbę kadencji!

Przez media przetacza się od jakiegoś czasu dyskusja wokół proponowanych przez PiS zmian w ordynacji wyborczej. Chodzi o ograniczenie liczby kadencji wójtów, burmistrzów oraz prezydentów miast. Według nowych propozycji jedna osoba mogłaby pełnić taką funkcję najwyżej przez dwie kadencje z rzędu. Projektu na razie nie ma, ale za to jest wola działania w najwyższych kręgach decyzyjnych partii rządzącej.

Pierwotne założenie było takie, aby następne wybory w 2018 roku odbyły się już według nowych zasad. Jarosław Kaczyński, do którego należy decydujące zdanie w tej kwestii, składa jej rozstrzygnięcie w ręce Trybunału Konstytucyjnego. Wątpliwości wiążą się głównie z zasadą „lex retro non agit”, czyli „prawo nie działa wstecz”. Pojawiają się głosy, aby „odliczanie” kadencji zacząć od momentu uchwalenia zmian i nie zaliczać kandydatom już wcześniej odbytych kadencji. Wydaje się to pod pewnymi względami słuszne. Jednak moim zdaniem nie istnieje żaden istotny powód by nie zrobić tego od razu. W końcu nie chodzi o karanie kogokolwiek, a wprowadzenie tego typu zmian leży w szeroko pojętym interesie społecznym.

Każda osoba śledząca debatę na ten temat z pewnością słyszała już o różnych opiniach i zetknęła się z rozmaitymi sposobami podejścia do tej sprawy. Koronnym argumentem zwolenników zmian jest konieczność rozbicia patologicznych układów w samorządach. Wieloletnie pełnienie urzędu przez tę samą osobę sprzyja tworzeniu się klik oraz rodzinno-koleżeńskich powiązań na terenie danej gminy. Szczególnie dotyczy to tzw. Polski powiatowej, gdzie dostrzegalna staje się oligarchizacja życia publicznego. Władza premiuje tam „swoich” i utrudnia życie „obcym”. Chcesz coś ugrać, podporządkuj się. Tak to niestety wygląda.

Skupienie władzy w rękach organu wykonawczego w gminie odbywa się za sprawą polityki kadrowej. Gmina jest bowiem jednym z większych, jeśli nie największym pracodawcą w wielu miejscowościach. Władza zatrudnia swojaków, czym zyskuje ich lojalność i wdzięczność rodzinnych klanów. W okresie jednej kadencji ciężko stworzyć klikę z prawdziwego zdarzenia. Dwie kadencje dają tu większe możliwości. Dwadzieścia lat rządów to w wielu przypadkach koniec demokracji w danej gminie.

Mieszkam w mieście powiatowym liczącym około 35 tys. mieszkańców i w pełni popieram proponowane zmiany. Chodzi mi tu o samą ideę. Dlatego, że konkretnego projektu jeszcze nie widziałem i ciągle pojawiają się różne koncepcje. Czy zmiany będą wprowadzone już od przyszłych wyborów, czy później, czy ograniczenie kadencji będzie bezwzględne, czy będzie to tylko przerwa, to tylko szczegóły. Idea jest jak najbardziej słuszna i pozwoli przewietrzyć zatęchłe struktury Urzędów Gmin i Ratuszy. Wszędzie, gdzie władza skupia się za długo w tych samych rękach umiera demokracja. Nie jest to ustrój idealny, więc wymaga korekt. Wygląda na to, że sprawy zmierzają w dobrą stronę.

Protesty opozycji jawią mi się w tym względzie jak kwik tuczników odrywanych od koryta. Rozumiem, że PiS widzi w proponowanych zmianach szansę dla „swoich” samorządowców. Dostrzegam jednak tak wielkie skostnienie układów w wielu samorządach i czekam z utęsknieniem na jakiekolwiek zmiany. Nawet wymuszone, ponieważ w pewnych kwestiach nie sposób zrobić tego inaczej. Jedna kadencja przerwy nie zrobi nikomu krzywdy, jestem o tym przekonany. Później będzie można wrócić na dawne stanowisko, o ile wyborcy rzeczywiście sobie daną osobę cenią. Byłby to dobry test dla wielu samorządowców, zaklinających się, że po prostu nie ma lepszych od nich kandydatów.

Kolejną sprawą jest podnoszona przez pewne środowiska propozycja ograniczenia kadencji posłom. Wydaje mi się to również dobrym pomysłem. Dwie kadencje w zupełności wystarczą, aby „podratować” domowy budżet. Jedna kadencja przerwy nie zrobi różnicy. Jak powiedział poseł Marek Jakubiak „Sejm, czy urzędy miasta nie są miejscem pracy” i nie sposób nie przyznać mu racji. Bycie parlamentarzystą, czy nawet zwykłym urzędnikiem, powinno być służbą dla dobra kraju, czy społeczności lokalnej. Niestety wiele osób zrobiło sobie z publicznych stanowisk źródło dochodu i uwiło nićmi układów bezpieczne gniazdko za nasze pieniądze. Miejmy nadzieję, że wola zmian na szczytach władzy jest dość silna by z tym skończyć.

Jarosław Gryń

Członek władz Ligi Obrony Suwerenności. Współpracownik Czasopisma "Polski szaniec", biuletynu "Patriota".
www.jaroslawgryn.blogspot.com
http://tradycjonalistapl.blogspot.com

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
1
Ogólna ocena: 1 (głosów: 3)

Dyskusja

oto TBM

ściemnianie

cytuję Jarosław Gryń:

Gmina jest bowiem jednym z większych, jeśli nie największym pracodawcą w wielu miejscowościach.

Tę patologię trzeba zmienić a patologia klik sama się uleczy.

Całe to pieprzenie z jednej strony o przewietrzaniu a z drugiej o blokowaniu fachowców jest właśnie - pieprzeniem. Póki biurokracja nie zostanie istotnie ograniczona, póki samorządy będą zawiadowały niezliczonymi spółkami, póki lokalny prokuratorzyna, czy poborca podatkowy będzie mógł zniszczyć dowolnego człowieka bez żadnych konsekwencji - póty takie zmiany nie będą żadnym "wietrzeniem" tylko zmianą kadrową w mafii.

Sam Pan napisał: "w okresie jednej kadencji ciężko stworzyć klikę z prawdziwego zdarzenia. Dwie kadencje dają tu większe możliwości". W wolnym tłumaczeniu na polski oznacza to: "nie może być tak, że tylko jedni kradną, innym też się należy".

Jak nie będzie możliwości tworzenia klik - to kliki nie powstaną nawet po 10. kadencjach.

pozdrawiam
TBM

oto Paulina Kaufmann

Chętnie się z Panem zgodzę, że:

Jak nie będzie możliwości tworzenia klik - to kliki nie powstaną nawet po 10. kadencjach.

Kadencyjność nie ma tu nic do rzeczy bo idac tym tropem myślenia należałoby ograniczyć kadencję wszystkim. Rotacja kadr nie sluży niczemu innemu jak tylko rotacji a przy okazji może eliminować jednostki wartościowe.
Tego typu działania są typowym przykładem realizacji partykularnych interesów.
Potrzebna jest zmiana sposobu zarządzania państwem, uproszczenie i stabilizacja prawa oraz połozenie nacisku na jego egzekucję.
Problemy podstawowe są dwa:
po pierwsze, to proces rozpisany na lata więc nie wystarczy trwanie od wyborów do wyborów,
po drugie w obecnej sytuacji brak jest liderów czy elit politycznych mogących taką propozycję długofalowej polityki przedstawić.
Nie mamy (jak zwykle?) szczęścia do prezydentów bo moim zdaniem taka powinna być główna rola urzędu prezydenckiego w tym systmie podziału władzy. Przy okazji, zmiana systemu nie wchodzi w rachubę (o ile w ogóle byłaby potrzebna) dopóki nie nastąpią głębokie zmiany w sposobie zarządzania.
Bolączka państwa, nie od lat tylko od wieków jest brak egzekucji istniejącego prawa.
Propozycja PiS-u jest obliczona na trwanie a nie na zmiany bo prowadzi do petryfikacji obecnego stanu.
Każda kolejna ekipa, a ta w szczególności obiecuje, że będzie zmieniać Polskę, "zapominając" dodać, że we własnym a nie narodowym interesie.
Poprzednia ekipa prowadziła politykę "ciepłej wody w kranach", trzymając sie tych hydraulicznych porównań, obecna chce tylko wymieniać krany dla samej zmiany ale woda nadal będzie ciepła a potrzebne jest rozgraniczenie wody zimnej od gorącej żeby OBYWATELE MOGLI SOBIE SAMI DOBIERAĆ POTRZEBNĄ IM TEMEPERATURĘ. Nasuwa się skojarzenie ze słynnym określeniem możliwości wyboru koloru samochodów produkowanych przez Forda - parafrazując - w Polsce każdy może miec wodę w kranie o dowolnej temperaturze byle była to woda ciepła.

oto Equatore

Samorządowcy

Samorządowcy, którzy sprawują władzę dłużej niż dwie kadencje, zostali wybrani przez obywateli. Którzy chcieli tych właśnie, sprawdzonych ludzi, a nie jakichś innych, o których nic tak naprawdę nie wiadomo.
Celem ograniczenia liczby kadencji jest odebranie prawa do kandydowania tylko i wyłącznie tym samorządowcom, którzy są najlepsi. A dowodem jest na to, że kadencja po kadencji cieszyli się akceptacją swoich wyborców, którzy mieli dość czasu, żeby ich działalność pozytywnie ocenić.
Zjawiska, o których pisze pan Gryń nie wynikają z liczby kadencji, ale z ducha korupcji i demoralizacji, który skaził nasze społeczeństwo długo przedtem, zanim samorządność się pojawiła. Ten duch nie zniknie tylko dlatego, że co 2 kadencje będą nas obsiadać nowi, nienasyceni urzędnicy. Jedyne co może się wówczas zmniejszyć - to umiar.
Bo, mimo wszystko, żeby rządzić 3 kadencje i więcej, choćby i nie najlepiej, trzeba utrzymywać poziom satysfakcji obywateli na wymaganym poziomie, a ekscesów unikać. Na poziomie państwa, dla przykładu, panuje takie rozbestwienie polityków, że jeszcze się to nikomu nie udało. I teraz właśnie politycy szczebla krajowego chcieliby samorządowców sprowadzić do swojego poziomu.
Prawdziwą przyczyną takiej - moim zdaniem skandalicznej próby - jest zrobienie miejsca dla bezimiennej hordy partyjnych nominatów, którzy w normalnych okolicznościach nie mogliby liczyć na to, że zostaną dobrowolnie wybrani przez obywateli.

oto adam_54

W czym problem ?

Szczególnie dotyczy to tzw. Polski powiatowej, gdzie dostrzegalna staje się oligarchizacja życia publicznego. Władza premiuje tam „swoich” i utrudnia życie „obcym”. Chcesz coś ugrać, podporządkuj się.

Przywrócić "kościelny" , wprowadzony za Gierka , system zarządzania państwem... likwidując powiaty - a problem z polską powiatową sam zniknie. Przecie likwidacja Gierkowskiej reformy i przywrócenie powiatów, właśnie to, powyższe, na celu miała.

A liczba kadencji ... jedna, dwie czy więcej - przy istniejącym mechanizmie zarządzania państwem nic nie zmieni .

oto chłop jag

Problem leży w samej tzw. demokraturze

a nie w patologiach istniejących w tejże tzw. demokraturze - tolażysze. Sama w sobie tzw. demokratura jest patologią - więc wszystko co się z niej zrodzi - też będzie patologią - tołażysze.
Ostatnie wybory do samorządów - to był horror - tołażysze. Niemal wszystko zgarnął PSL - bo umieszczono go na pierwszej stronie w spiętym pliku kartek z poszczególnymi, partyjnymi kandydatami.
Wódz - obecnie wygrał wybory parlamentarne - więc wygra i samorządowe - oczywiście w ramach tzw. demokratury - tołażysze.
Na koniec - uniemożliwienie PSL-owi dojenia i niszczenia atrapy Polski jest bezcenne - tołażysze.

oto komez 28-01-2017

Trzeba sie zastanowić

Czy ta zmiana coś zmieni, NIC ponieważ dalej będą się blokować stanowiska w starostwie i u burmistrza, na których to stanowiskach dalej będą pracować ciocie, córki, kochanki i znajome "pani Heli", dlaczego wojewoda ma być dalej wyznaczany nie wybierany, jak już coś robimy, to róbmy to dobrze, wynika z tego, że Kaczyński dalej w Sejmie będzie sobie siedział przez następne 30 lat.

oto KubaG

1. Gdzieś czytałem, że w

1. Gdzieś czytałem, że w rankingu europejskich miast z najbardziej zadowolonymi mieszkańcami na pierwszym miejscu jest Wiedeń..., którego burmistrz rządzi od 25 lat
2. W warunkach polskich ciekawym przykładem jest Grodzisk Mazowiecki, którego burmistrz P. Benedykciński, siedzi chyba czwartą kadencję, i żartuje, że chce pobić wynik kolegi z partnerskiego miasta we Francji czyli 35 lat. Nie mieszkam w Grodzisku ale bywam i miasto jest naprawdę fajne
3. U nas wójt jest kadencję czwartą. Wszystko co trzeba było w gminie zrobić jest zrobione, pieniędzy starcza na wszystko a gmina na liście najbardziej zadłużonych gmin w Polsce jest na miejscu 990 tym - czyli na samym końcu - praktycznie bez długów.
Pomysł ograniczenia kadencji w samorządach to czyste kretyństwo. Jeżeli rzeczywiście w samorządach tworzą się mafie to niech partia, która twierdzi, że jest wybrańcem suwerena powystawia w wyborach ludzi, których lokalni wyborcy zechcą poprzeć. Problem polega na tym, że PiS ma "krótką ławkę" i w uczciwej walce o samorządy nie ma szans.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.