Jacek Międlar zatrzymany przez brytyjską straż graniczną

Za Polskim Radiem

Jacek Międlar, były ksiądz Zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo, został zatrzymany na lotnisku Stansted w Londynie przez brytyjską straż graniczną (UK Border Agency) - dowiedział się portal polskieradio.pl. Międlar przyleciał do Wielkiej Brytanii na zaproszenie organizacji "Britain First"

Informację o zatrzymaniu Międlara przez brytyjskie służby przekazał dziennikarz portalu - Piotr Szlachtowicz. Opis sytuacji udostępnił następnie na Facebooku dziennikarz śledczy i pisarz Wojciech Sumliński.

Wedle informacji Sumlińskiego, Jacek Międlar miał być zatrzymany pod zarzutem "mowy nienawiści", gdyż miał wziąć udział w demonstracji przeciw poprawności politycznej.
Służby prasowe policji hrabstwa Essex, której podlega lotnisko w Stansted, odmówiły komentarza w sprawie. Sprawą zajmuje się brytyjska służba graniczna Border Force, która podlega Ministerstwu Spraw Wewnętrznych (Home Office).
Dziennikarz dodał, że Międlar miał odbyć cykl wykładów w kilku brytyjskich miastach.

(....)

Międlar oczekuje na lotnisku na przesłuchanie. Po nim brytyjska straż graniczna ma zdecydować, czy pozwolić mu na wjazd na terytorium Wielkiej Brytanii.

O wizycie Międlara pisał także brytyjski portal IBT Times. Portal już w piątek potwierdzał, że Międlar miał wziąć udział w demonstracji brytyjskiego ugrupowania nacjonalistycznego "Britain First".

Autor tekstu podkreślał, że Międlar propaguje "wojnę domową" z islamistami oraz głosi poglądy "homofobiczne i antysemickie". Przeciw wizycie byłego duchownego protestowała członkini Izby Gmin z Partii Konserwatywnej Lucy Allen.

- Nie ma w Telford miejsca dla Britain First, a sympatycy tej partii nie są tutaj mile widziani. Jest całkowicie nieakceptowalne, aby osoby, chcące promować radykalnie prawicową, antymuzułmańską ideologię, próbowały wykorzystać debatę na tak wrażliwy temat dla swoich potrzeb - podkreśliła poseł w rozmowie z lokalną gazetą "Shropshire Star".

Britain First zasłynęło w przeszłości m.in. wprowadzaniem "chrześcijańskich patroli" w miejscowościach zamieszkanych przez mniejszość muzułmańską. W programie wyborczym podkreślono, że członkowie partii są "przeciwko doktrynie i religii islamu (...), która promuje nienawiść, przemoc i nietolerancję", i chcą "ochronić ten kraj politycznie poprawnym multikulturalnym szaleństwem Unii Europejskiej".
(...)

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
5
Ogólna ocena: 5 (1 głos)

Tematy: 

Dyskusja

oto Dubitacjusz

Wg natemat.pl o zatrzymanie Międlara wnioskowała ambasada RP

Umyślnie nie dodaję tej informacji do treści wpisu, bo jest niepewna (brak źródła), a samemu portalowi natemat.pl aż tak był nie ufał. Brytyjczycy prawdopodobnie sami monitorują "Britain First". Jednak dla porządku informuję o tym w komentarzu.
Jacek Międlar zatrzymany w Londynie za chęć szerzenia mowy nienawiści. Miała o to wnioskować... polska ambasada

(...) Według nieoficjalnych informacji, które naTemat udało się uzyskać w źródłach zbliżonych do Ministerstwa Spraw Zagranicznych, o zatrzymanie Jacka Międlara na lotnisku w Londynie do brytyjskich służb miała zwrócić się polska ambasada. Podobno obawiano się, że były ksiądz może wywołać w stolicy Wielkiej Brytanii zaostrzenie nastrojów nacjonalistycznych. (...)

P.S. O fałszywość nieoficjalnej informacji (plotki) może świadczyć wpis na twitterze https://twitter.com/PolishEmbassyUK/status/8355349...

Wydział Konsularny @PolishEmbassyUK jest w kontakcie ze Służbą Graniczną ws. wyjaśnienia podstaw prawnych odmowy wjazdu do UK J. Międlarowi.

Pytanie do Redakcji. Jak wklejać tweety?

oto Eowina

Nie jest jasne w jakim języku on miałby głosić swoje

przesłanie. Podejrzewam, że po polsku i do Polaków. Jeżeli miałoby to być przeznaczone dla Polaków, którzy mają trudności ze znalezieniem sobie miejsca na wyspach i za to obciążają innych emigrantów, szczególnie o ciemniejszej karnacji, to źle trafił. To może doprowadzić do rozróby i dalej może skończyć deportacją.

oto Dubitacjusz

Piotr Szlachtowicz, pierwszy, który poinformował o zatrzymaniu

na swoim facebooku https://www.facebook.com/piotr.szlachtowicz zamieścił wpisy

Jacek Międlar prawdopodobnie zostanie odesłany do Polski! Skandal jakich mało...

Policja na Stansted odmawia komentarzy i odsyła pod numer, który nie działa! Nikt nie chce odpowiedzieć co dzieje się z @jacekmiedlar !!!

oto Skanderbeg

Oczywiście, że powinien zostać przeproszony.

Za co go zatrzymano? Popełnił jakieś przestępstwo? Haniebne postępowanie Brytyjczyków. Boją się kilku słów prawdy? Słabo musi być u nich z polityczną poprawnością, skoro posuwają się do tak haniebnych działań. Międlar powinien uderzyć w nich, ich własną bronią i ich oskarżyć o ksenofobię, antypolonizm, itd.
Jakoś radykalni islamiści bardzo długo głoszą tam swoje poglądy i nikt nie stosuje tam szykan prewencyjnych wobec nich.

oto Skanderbeg

Jakie prawo?

Konkretnie. Jeżeli ktoś nie popełnił przestępstwa to jest niewinny. Chociaż po prymitywnych barbarzyńcach, można spodziewać się wszelakich szemranych ruchów.
Gdybyśmy byli poważnym państwem, to w rewanżu. też powinniśmy nie wpuścić jakiegoś Brytola. Zasada wzajemności.

oto Iwan Godunow

Poniosła Panią elokwencja

Żadnego mózgu tam nie ma i nie było.

Ten młody nacjonalista ma trochę wad, a wśród nich tendencję do nacjonalizacji Kościoła katolickiego, który z definicji jest powszechny, ale żeby przepraszać go za brak mózgu - to nie stać na to nawet Anglików

oto Eowina

Wobec tego porozmawiajmy na serio. Co jest komu

wiadomo o partii Britain First? Nic, tak się właśnie spodziewałam.
A może być ciekawe, bo jednym z liderów jest były pastor kalwinistów.

Partia wywodzi się z Ulsteru, z Pncnej Irlandii. Tam nie żartują, partia rekrutuje byłych żołnierzy, ubierają mundury i nie kończą na gadaniu. Chrześcijańskie patrole są jednocześnie przygotowane do fizycznych starć. Wszystkich kogo to pociąga zachęcam do wyjazdu na wyspy z poparciem dla exksiędza i expastora.
Pamiętacie Jo Cox, posłankę zabitą w Birstall nożem. Zabójca krzyczał właśnie "Britain First"

oto Iwan Godunow

Jak rozmawiać serio,

gdy strumień emocjonalnych argumentów płynie z Pani klawiatury jak z magic box.
Nie zauważyła Pani, że nadciąga era nacjonalizmów i wszystkie one chcą rozmawiać ze sobą na jeden temat: jak uciec przed walcem lichwiarskiego globalizmu? W tej walce ex pastor ma tego samego przeciwnika co ex ksiądz i ex komunista.

oto Eowina

Mordobiciem pokonać globalizm?

Niemcy, mimo wszelkich plag związanych z globalizmem, dają świetnie radę, wykorzystując go dla własnych narodowych potrzeb. Walka jaką serwują nacjonaliści jest szczerze mówiąc - prymitywna. A globalizm jest związany z postępem technicznym, z wiedzą i nauką. Zamykanie granic nic nie daje. Bo pieniądze dzisiaj można przenieść za pomocą uderzania w klawisze. Można zaatakować za pomocą włamań przez internet, a zbombardować za pomocą dronów.

W Ameryce wykryto, że zwiększyły się niewspółmiernie samobójstwa białych mężczyzn mających tylko średnie wykształcenie. Nie ma dla nich miejsca w świecie; ciężarówki jeżdżą bez kierowców, prace fizyczne wykonują roboty. Globalizacja ma też drugą stronę medalu, jest nią postęp techniczny i technologiczny. A to oznacza, że trzeba zacząć myśleć, a nie machać pięściami na ślepo.

oto Skanderbeg

Dżentelmeni?

Akurat to naród, który nie zasługuje na to określenie. I każdy to wie, kto miał styczność z przeciętnym Angolem. Dla nich honor to zaszczyty. W Polsce inaczej rozumie się to pojęcie. I chodzi mi o tzw. przeciętnych ludzi.

oto Krzych Adam

Tak właśnie musiało być!

Wedle informacji Sumlińskiego, Jacek Międlar miał być zatrzymany pod zarzutem "mowy nienawiści", gdyż miał wziąć udział w demonstracji przeciw poprawności politycznej.

Przewoził "mowę nienawiści" w bagażach i psy ją wywąchały.

oto Krzych Adam

Czy ja wiem?

System, który kiedyś był może nie całkiem normalny, ale na pewno normalniejszy niż dziś jest obecnie jak pies próbujący schwytać swój własny ogon. Nie ma kary śmierci, wynaleziony został "seryjny samobójca". Nie, nie w Polsce. Już, jeśli dobrze pamiętam, w latach 70-tych lewaccy terroryści seryjnie popełniali samobójstwa w niemieckich więzieniach.

Jest "free speech"? Ano jest. Nie ma innego wyjścia, musi być wynaleziona "mowa nienawiści". Przykłady z innych dziedzin możnaby mnożyć, tylko po co?

oto Kremlowski kurant

Free speech tez ma granice

Jest nia odpowiedzialnosc za slowo.Krzyczenie "pali sie"w zatloczonym teatrze to nie free speech.Mozna sie pryncypialnie nadymac ale tak naprawde to rozne Miedlary sa potrzebne lewicy i liberalom.Tworzy sie wtedy rownowaga.Islamisci w UK maja swoich hate preachers,chrzescijanie maja swoich.O to wlasnie chodzi.Dobrze sie stalo ze go nie wpuscili.Woda na mlyn Guardiana by byla przez tydzien.

oto Krzych Adam

O tak, niewątpliwie.

Zapewne te psy wyczuły w bagażu już gotowe do uruchomienia w teatrze okrzyki "pali się"?

No i tak w ogóle to właśnie to twierdziłem. Skoro nie ma kary śmierci, bez "seryjnego samobójcy" się nie obejdzie. Przy "free speech" musi być też "mowa nienawiści" Też niezbędna kategoria.

oto Kremlowski kurant

Co caly Miedlar to nie pol.Wiadome

No to ze mnie nie odpowiadaja to pal szesc.Chodzi o to ze zostalyby rozdmuchane i roztrabione przez jakze niespokojnych w tych dniach zawodowych pogromcow nienawisci wszelakiej.Stalyby sie kolejnym dowodem na to ze Brexit jest spiskiem nienawistnikow i na to ze Polacy to faszysci
Spokojna glowa juz nasi tutejsi guardianisci roztoczyli by patronat medialny nad cala impreza.Chodzi mi o to ze politycznie stalo sie dobrze ze Miedlara ( i to calego) jednak do UK nie wpuszczono.Britain First to jest taka mala grupka w mojej opinii calkiem sensownych ludzi ale politycznie byc z nimi laczonym to pocalunek smierci.

oto chłop jag

Krzych Adam @

Politykę z wykorzystaniem mas podpuszczonych ludzi - wolno robić tylko pupilom szatana - tolażysze.
Wniosek?
Gdy pupile uznają za stosowne aby Jacka wpuścić do jakiegoś kraju to mu nawet stadion wynajmą, nagłośnienie i reklamę zapewnią i wcale nie muszą o tym informować tzw. władz - danego kraju - tolażysze.
Słowem - Anglicy też pupilom nie podskoczą - tołażysze.

oto Krzych Adam

@ Chłop Jag

Na pewno ma Pan rację, Panie Chłopie Jagu. Bać powinniśmy się zacząć dopiero właśnie wtedy gdy pupile szatana tak właśnie zaczną postępować w odniesieniu do księdza Jacka i podobnych mu. Będzie to dowodem, że uruchomiony został kolejny szatański plan. Podobny do tego, który w roku 1980 wybuchł pupilom szatana jak petarda w rękach, tak że aż dziewięciu lat potrzebowali by skutki tego wybuchu zniwelować (używając do tego celu m. in. noblistę Bolka).

Pozwoliłem sobie podkreślić, że księdza Jacka. Nie "tego całego Międlara", nie "pana Międlara", nie żadnej innej wersji, czasem nawet połączonej z umyślnym przekręcaniem nazwiska (BTW moja odraza do przekręcania nazwisk nawet nieumyślnie jest niemniejsza, niż gdy jest to czynione umyślnie).

Kapłaństwo w katolicyzmie jest sakramentem, czymś na całe życie. Możemy się wewnętrznie wzdragać przed posługiwaniem się słowem "ksiądz" w odniesieniu do niektórych z nich, biegających np na smyczy GW, możemy z ulgą zrezygnować z tytułowania tak odstępców od kapłaństwa, których kilku bardzo nawet znanych mamy w Polsce, jednakże dziwi mnie że ogół Polaków zda się akceptować praktykę określania księdza Jacka Międlara jako "byłego księdza" przez merdia głównego ścieku.

Co ciekawe w świetle tego iż dzieje się to w kraju o tradycjach katolickich. W krajach o tradycjach heretyckich natomiast ks. J. Międlar w prasie określany jest np. jako "Polish priest".

oto Paulina Kaufmann

Spierałam się kiedyś z Panem o to jak...

...tytułować księdza Jacka Międlara, sama używałam bowiem określenia były lub suspendowany ksiądz ale przekonały mnie pańskie argumenty (to wiadomośc dla @TBM) i zmieniam zdanie. Należy odejść od praktyki stosowanej w " merdiach głównego ścieku" (jak sądzę to "r" w słowie media ma francuskie konotacje) i faktycznie używać określenia ksiądz Jacek Międlar. Dodałabym, że w krajach o tradycjach heretyckich powinno się używać określenia "Polish Roman Catholic priest".

oto Krzych Adam

Dziękuję, Pani Paulino.

To prawda, jest Pani osobą zdolną do przyznania, że oponent przekonał Panią do czegoś. Mnie również zdarzyło się coś takiego przyznać kilka razy, nie mniej niż dwukrotnie, na tym forum. Należy jednak rozumieć, że nie mogą to być przypadki częste. Niewiele jest osób, które zajmują jakieś stanowisko bez wcześniejszego przemyślenia sprawy, zatem na ogół nasze przekonania są mocno ugruntowane.

oto TBM

;)

No dobrze już dobrze... Tamten wpis był trochę prowokacją...

Ale standard wygląda raczej tak, że dyskusja na PN zaczyna się od zdania i zdania przeciwnego a kończy na tłumaczeniu dlaczego rozmówca jest głupi ("dlaczego" a nie "czy" - bo to drugie jest przecież oczywiste skoro ma inne zdanie) :)

A wyjątki są rzadkie więc tym bardziej warte nagłaśniania.

pozdrawiam
TBM

oto Eowina

Niestety, Jacek Medlar wraca z powrotem do Polski.

Rzecznik brytyjskiego MSW zaznaczył w oświadczeniu przesłanym PAP, że "wszyscy pasażerowie próbujący wjechać do Wielkiej Brytanii podlegają kontroli służb granicznych i sprawdzeniu, czy nie figurują na listach osób obserwowanych przez policję, siły porządkowe i służby imigracyjne". "Za każdym razem kiedy uznajemy, że ktoś stanowi zagrożenie, funkcjonariusze mogą - i robią to - odmówić wjazdu" - zaznaczono.

W piątek Fundacja Wolność i Demokracja, główny organizator biegów Tropem Wilczym na całym świecie, wydała oświadczenie, w którym apelowała do organizatorów londyńskiego wydarzenia o "zmianę programu oraz odcięcie się od poglądów nawołujących do dyskryminacji, nietolerancji i przemocy".

oto Paulina Kaufmann

Nieprawda, nie musi.

Polska potrzebuje dziś odważnych świadków wierności zasadom Ewangelii; potrzebuje bohaterów bezinteresowności, walczących o prawo do życia i o dobre chrześcijańskie wychowanie młodzieży, o sprawiedliwość i miłość między ludźmi. Polska i dziś potrzebuje świętych, głoszących aż do końca, aż do oddania życia wyższość dobra nad złem, prawdy nad kłamstwem, miłości nad nienawiścią. Bez świętych Polska sobie nie poradzi.

Tak na ten temat pisał przed 130 laty ksiądz Bronisław Markiewicz: „Polska jest matką świętych. Nasza ziemia jest obficie zbroczona krwią męczenników i bohaterów, poległych za wiarę. Ta krew zaważyła na szali sprawiedliwości Bożej. Ze względu na tę krew i na modlitwy naszych świętych, mimo naszej niegodności i nędzy wielu z nas, Pan już dał wielu naszym rodakom i jeszcze da nadzwyczajne łaski, a ci swoimi czynami i działaniami wsławią imię Polski między narodami więcej, niż uczyniły to zwycięstwa pod Grunwaldem, Chocimiem i Wiedniem. Będą to zwycięstwa ducha. Bóg nas wybrał, abyśmy znów ratowali ludzkość od nawały barbarzyństwa już nie prawicą naszych bohaterów, ale potęgą słowa, literatury i budującym przykładem życia chrześcijańskiego we wszystkich dziedzinach i w każdym położeniu, w jakim znajdzie się rodzina, gmina, powiat, kraj, państwo, szkoła i Kościół. W tym mamy przodować”.
Za moim ulubionym portalem:
http://www.fronda.pl/a/polska-bez-swietych-sobie-n...

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.