Białoruś - nowa epoka (5) - z IT coś poszło nie tak

Z białoruskimi programistami chyba coś poszło nie tak, jak planowano. Miński Park Wysokich Technologii nie wszedł w 2015 na wyższy etap rozwoju. Może wczorajsza (15 marca) decyzja kadrowa prezydenta Łukaszenki, tj. powołanie Wsiewałada Janczewskiego na dyrektora administracji PWT, naprawi tam sytuację (poprzedni dyrektor - Walery Cepkało - został odwołany 2 marca).

Park Wysokich Technologii (PWT) utworzony został latem 2005 roku na mocy dekretu prezydenta Łukaszenki. Miała to być "Białoruska Dolina Krzemowa". Od samego początku kierował parkiem Walery Cepkało. PWT rozwijał się bardzo dobrze, dużo lepiej niż początkowo zakładano. Wykres poniżej pokazuje, jak rósł eksport PWT (niemal w całości trafia on do UE i USA):

pwt.jpg

Można by zapytać, dlaczego odwołano Walerego Cepkałę, skoro eksport, a zatem także produkcja oprogramowania, tak pięknie rosły. Takie pytanie miałoby sens, gdyby 2015 i dalsze lata były na Białorusi kontynuacją wcześniejszych. Ale nie były. Rok 2014 zamykał niemal dwudziestoletnią epokę budowania fundamentów, a od 2015 miał być przyspieszony rozwój. W przypadku PWT nie ma tego przyspieszonego rozwoju.

W listopadzie 2014 roku prezydent Łukaszenka podpisał dekret nr 4, który wszedł w życie 1 stycznia 2015 roku. Na mocy dekretu zakres działania PWT uległ poszerzeniu o mikro-, opto- i nanoelektronikę, mechatronikę, przekazywanie danych, radiolokację, radionawigację, ochronę danych, centra przetwarzania danych, analizę, projektowanie i programowanie zabezpieczeń systemów informacyjnych, IT-consulting, audyt, systemowo-techniczną obsługę państwowych sieci informacyjnych, tworzenie baz danych etc.

Mimo znacznego rozszerzenia zakresu działania PWT i obietnic Walerego Cepkały, że wzrośnie także eksport oprogramowania (do ok. 800 mln $ w 2015 roku i ok. 1 mld $ w 2016 roku) nie było oczekiwanych efektów. Nie nastąpił przełom. Walery Cepkało jeszcze w kwietniu 2016 obiecywał, że poziom 1 mld $ eksportu będzie w 2016 osiągnięty:

1-mld.jpg

Zasługi Walerego Cepkały dla rozwoju PWT są ogromne. Zainteresowanych odsyłam do jego sprawozdania za 2016, po angielsku lub po rosyjsku. Każdy osiąga jednak kiedyś granicę swych możliwości. Walery Cepkało 22 lutego 2015 obchodził 50. urodziny. Być może należało przy tej okazji przekazać obowiązki szefa PWT komuś młodszemu, zawczasu przygotowywanemu.

Czy nowy szef PWT (o ponad 11 lat młodszy) dokona spóźnionego przełomu? W każdym razie obiecuje to:

wj-deklaracja.jpg

Zainteresowanych odsyłam do tekstu po angielsku lub po rosyjsku.

Jeśli już mowa o przełomie w białoruskiej sferze IT, to warto podkreślić pewien ważny moment. 13 marca prezydent Łukaszenka złożył wizytę w siedzibie firm "Banuba Development" i "Exp (capital)". Poniżej zdjęcie z tej wizyty, które pochodzi ze strony "president.gov.by":

wizyta.jpg

Na zdjęciu tym stoją od lewej: prezydent Łukaszenka, nieco z tyłu Wsiewaład Janczewski powołany dwa dni później na szefa PWT, Wiktar Prakapienia - szef wizytowanych firm, oraz Michaił Gucieriew inwestor wizytowanych firm.

Wspomniana wizyta prezydenta Łukaszenki jest ważna w kontekście całkiem niedawnego aresztowania Wiktara Prakapieni:

areszt.jpg

Wszystkie postępowania w sprawie Prakapieni zostały ostatecznie umorzone, a wizyta prezydenta Łukaszenki w jego firmie zdejmuje z niego wszelkie odium. Zainteresowanych odsyłam do filmu z wizyty prezydenta Łukaszenki u Wiktara Prakapieni.

W filmie mowa jest też o Polsce. W czasie 0:16-0:21 Michaił Gucieriew mówi: "rabotajut gienialnyje riebiata w Biełarusi, w Rassii, w Polsze, w drugich stranach", czyli: "pracują genialni chłopcy w Białorusi, w Rosji, w Polsce, w innych państwach". A chodzi o to, że pracują za kopiejki (grosze) w ramach outsourcingu, a potem zachodnia firma sprzedaje ich produkt za wielkie pieniądze.

Zdaniem Gucieriewa i Prakapieni nie wolno dalej stawiać na programistyczny outsourcing. Trzeba robić oprogramowanie pod białoruską marką i pod taką marką samodzielnie je sprzedawać. Czas pokaże, czy programistyczny przełom, niedoszły do skutku w 2015 roku, uda się zrealizować w 2017 roku.

oto Piotr Badura Piotr Badura

(1953) Ślązak z dziada pradziada, ducha polskiego, z wielką sympatią do Niemiec. W latach 1989-2014 wydawał i redagował lokalne czasopismo "Beczka" (działalność non-profit) we wsi Brynica w gminie Łubniany
Autor miesiąca Prawicy.net w marcu 2012.

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
4.555555
Ogólna ocena: 4.6 (głosów: 9)

Tematy: 

Dyskusja

oto Mar.Jan

Panie Piotrze! Prawda jest taka

że na Białorusi WSZYSTKo idzie źle, co widac również na ulicach w postaci buntów społecznych!
Może pan sobie piać z zachwytu, ale tylko się pan ośmiesza! Sa inne źródła wiedzy o tym co sie tam dzieje. Sa bezpośrednie relacje ludzi, którzy aktualnie przebywają na stałe w Mińsku czy innych miastach i relacjonują na zywo zamiast cytowac stare roczniki statystyczne!
Prosze sobie darować własne głupoty na temat sytuacji Białorusi. Nie jest dobrze i wszyscy oprócz pana to wiedzą.
A Polska powinna wspierac Białoruś zamiast Ukrainy!

oto gosc

Sektor IT idzie akurat dobrze

A czemu?Ano temu ze sie Lukaszenka do niego nie wtraca. Artykul powyzej daje jednak pewien wglad w stan umysly bialoruskich decydentow.Dyrektor parku zobowiazal sie ze export przekroczy miliard dolarow.Jak dyrekror parku mogl.sie do czegos takiego zobowiazac?Przeciez jego wplyw na to jst bardzo nieduzy. Bialoruski sektor IT ma sie calkiem niezle ale prawda tez jest ze ten park technologiczny jest dla wielu firm skrztnks pocztowa. Tam.sa zarejestrowane a dzialaja gdzie indziej,lub tam maja zarejestrowane filie ze wzgledow podatkowych
Np taka gra Worls of Tanks. Super gierka o zasiegu swiatowym.Firms ktora ja robi jest zarejestrowana na Cyprze.A firma bialoruska.Bialoruscy oficjele przenosza swoj tok myslenia uksztaltowany w hutach i kolchozach na branze IT i "dekretuja"wzrost.To tak nie dziala.To nie jest murowanie z cegiel czy fedrowanie wegla.gdzie mozna zadekretowac wzrost wydobycia.Maja naprawde fajnie rozwijajacy sie sektor i powinni roznych takich Lukaszenkow trzymac od tej branzy z daleka

oto Robercik

Nie wnikając w ocenę czy to

Nie wnikając w ocenę czy to dobrze czy źle, chciałbym Panu uzmysłowić, że np. Samsung powstał jako inicjatywa zadekretowana odgórnie przez planistów w gruncie rzeczy podobnych Łukaszence. W Korei (Południowej!!!) jest....UWAGA...
Ministerstwo Nauki, Technologii Teleinformatycznych i Planowania - tak się nazywa. :)
Powtarzam. Nie w północnej. W Południowej. Tam gdzie procesory robi się na procesie 10nm.

Warto też pamiętać, że każda normalna firma ma plan i to w dodatku (o zgrozo!) wieloletni. Nie jest wcale tak, że IT to jakaś magia i inny sposób działania niż huty. To co może pójść źle, to po prostu złe planowanie. Bez planu żyją parobczaki, menele, najmici. Szlachta, kapitaliści, władcy - nie. Oni planują.
Polacy nie są narodem władców. Polacy to naród parobków, a dodatkowo zostali odmóżdżeni neoliberalną propagandą. Tylko w Polsce o przemyśle myśli się, że on się robi "sam".

oto gosc

Nie bardzo rozumiem porownanie

Ja uwazam ze ten park technologiczny to swietny pomysl ale widze go tym czym jest.Jego byly dyrektor wypowiada sie na ten temat dosc uczciwie.Mowi co wyszlo a co nie.To ze czesc firm jest tam po tylko zarejestrowana ze wzgledow podatkowych uwaza on za nie do konca sukces.Ja zas widze ze tu panuje taki dziwny klimat ze o popieranych krajach/przywodcach mowi siejsk kiedys o zmarlych.Dobrze albo wcale.A kto widzi jakies negatywy ten z pewnoscia jest wrogi
o nastawiony.

oto gosc

No wie Pan

Je w przeciwienstwie do Lukaszenki i Kim Dzong Una znam sie na wszystkim i wcale tego nie ukrywam.Informacje o tym ze czesc firm jest tam tylko zarejestrowana wzialem z portalu bielarus.by ktory jest oficjalnym portalem panstwowym Bialorusi.To ze producent World of tanks czyli Wargaming Group Limited jest zarejestrowany na Cyprze to tez ogolnie dostepna informacja.To ze Valery Tsepkalo namowil w 2005 roku Lukaszenke do stworzenia Parku Technologicznego to tez zaden sekret.Zrobil to pod wplywem wizyty w Silicon Valley i zdziwienia ze pracuje tam tylu bialoruskich programistow.Pomysl byl i jest bardzo dobry a ze oceniam go wez wiader wazeliny to kwestia stylu nie ignorancji.Moze Pan wskazac co konkretnie bylo "ignorancja"w moim wpisie?

oto Piotr Badura

Dziwię się panu Robercikowi

Szanowny Panie Gościu (anonimowy)

Jeśli pan Robercik chce tracić swój cenny czas na komentowanie Pana anonimowych popisów ignorancji, to jest to sprawa pana Robercika. Ja tylko dziwię się, że nie szkoda mu czasu.

Ja nie będę jednak komentować Pana wypowiedzi, gdyż trzymam się zasady, że nie komentuje się bredni, od których nawet ich autor dystansuje się, uciekając w anonimowość.

Pozdrawiam serdecznie

oto gosc

To Pana problem

Poprosilem zeby Pan wskazal ta ignorancje ale nie dal Pan rady.

oto gosc

Mar Jan

Nie mam stycznosci z zadnym wymienionym medium od wielu lat.

oto Piotr Badura

To chyba zbyt trudny dla Pana temat

Szanowny Panie Mar.Janie
Pisałem już na Prawicy.net, że obecne, jak to Pan określił, "bunty społeczne", to prawdopodobnie podawanie białoruskim władzom tychże "buntowników" na talerzu. Być może nasza strona zobowiązała się do tego i dzielnie wykonuje to parszywe zadanie.
Pozdrawiam serdecznie

oto Piotr Badura

Przecież napisałem, że temat jest zbyt trudny!

Szanowny Panie Mar.Janie
Wyłowił Pan w którymś korytku z sieczką informację, że wspomniany przez Pana podatek ma jakoby na celu pospieszne łatanie dziury w dochodach. Nie, nie o to tu chodzi. Ten podatek, w krótkim terminie, to dla białoruskiego budżetu per saldo strata pieniędzy. Pan nawet tej oczywistej sprawy nie rozumie. Dlatego od razu pisałem Panu, że temat jest dla Pana zbyt trudny.
Pozdrawiam serdecznie

oto chłop jag

No cóż - Białoruś może podać

na tacy - pupilo-szatańskiemu eurokołchozowi w sposób mniej lub bardziej subtelny - tylko Putin - tołażysze.
Wniosek?
Być może, że Putin dostał już stosowny rozkaz od właściwych pupili - tołażysze.

oto gosc

Firmy zajestrowane w BTH sa tez zwolnione z podatkow

Nie placa vat i dochodowego.Ciekawe bo takie same rozwiazania stosowane w Polsce byly tu w czambul potepiane jako "kolonizacja"i "drenaz zyskow". W Polsce to drenaz zyskow a na Bialorusi to genialne rozwiazanie.

oto Piotr Badura

Prezydent Łukaszenka zapowiada IT-przełom

Pozwalam sobie uzupełnić temat świeżą informacją. Prezydent Łukaszenka spotkał się dziś z załogą Kronospanu w Mohylewie. W trakcie spotkania mówił między innymi o sektorze IT. W jego ocenie na Białorusi w sektorze IT nastąpi przełom. Zainteresowanych odsyłam do oryginalnej wiadomości po angielsku lub po rosyjsku.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.