Żal i ubolewanie Kosowa

Prezydent Kosowa Hashim Thaçi w przeddzień przypadającej w piątek (17.3) rocznicy pogromów ludności serbskiej w północnej części kraju w 2004 roku, wyraził żal i ubolewanie z powodu zajść, w których według oficjalnych danych administracji ONZ w Kosowie (UNMiK) śmierć poniosło 28 osób, poważnie raniono kilkaset osób, zniszczono ponad 930 serbskich domów oraz dokonano dewastacji i profanacji 35 prawosławnych świątyń oraz monasterów.

"To, co działo się u nas pomiędzy 17 a 19 marca 2004 roku nigdy nie powinno się wydarzyć. Było ostatnią rzeczą, którą wówczas i kiedykolwiek potrzebowało Kosowo i sprawiło, że nasz kraj został okryty wstydem. Osobiście, było mi bardzo przykro zarówno wtedy, jak i dzisiaj" - powiedział Thaçi podczas spotkania z przedstawicielami serbskich mediów i organizacji pozarządowych w miejscowości Čaglavica (alb. Çagllavicë) nieopodal stolicy Kosowa, Prisztiny.

Właśnie w tym miejscu, 13 lat temu miało miejsce niewyjaśnione zabójstwo z broni palnej serbskiego 18-latka. Następnego dnia w północnym Kosowie odnotowano równie niewyjaśnione utonięcie w rzece Ibar trójki albańskich dzieci. Po tych wydarzeniach, wkrótce wybuchły serbsko-albańskie zamieszki, które szybko przybrały najgwałtowniejszą postać od momentu zakończenia wojny w 1999 roku i wkroczenia do dawnego serbskiego okręgu autonomicznego sił międzynarodowych. Krwawe zajścia udało się zakończyć dopiero po szeroko zakrojonej interwencji międzynarodowych jednostek KFOR wchodzących w skład stacjonujących w Kosowie sił NATO.

Prezydent zwrócił uwagę, że wszyscy kosowscy Albańczycy, którzy dopuścili się wówczas aktów przemocy i wandalizmu, powinni zostać ukarani. "Każdy, kto brał w tym udział, musi ponieść karę. Nie jest tradycją Albańczyków niszczenie pomników kultury, domów i cerkwi, jak również atakowanie kobiet i dzieci. Szczerze pragnę, aby nic takiego się już u nas nigdy nie wydarzyło i zrobię wszystko, aby takim aktom zapobiec" - dodał.

Mieszkający w Kosowie Serbowie jak co roku uczcili pamięć ofiar zamieszek w czasie nabożeństw żałobnych.

(Na podst: rtklive.com, president-ksgov.net, rts.rs. zdj. za: president-ksgov.net).

oto Łukasz Kobeszko Łukasz Kobeszko

Dziennikarz i publicysta specjalizujący się w problematyce międzynarodowej i historii najnowszej. Absolwent filozofii (UKSW). Publikował w "Znakach Nowych Czasów:", "Myśli Polskiej", "Dziś. Przeglądzie Społecznym", "Obywatelu", miesięczniku Polonii "Wspólnota Polska" oraz "Naszym Głosie".

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
0
Jeszcze nie oceniano

Tematy: 

Dyskusja

oto Jasiek

!

"Nie jest tradycją Albańczyków niszczenie pomników kultury, domów i cerkwi, jak również atakowanie kobiet i dzieci." Ma tupet ten mafioso.
Kosowo jest serbskie!

oto Paulina Kaufmann

Kosowo jest serbskie!

Kosowo jest serbskie!

Chwilowo, nie. Pytaniem otwartym pozostaje czy wyrwanie Kosowa z Serbii, to tylko głupota czy wkręcony z rozmysłem, detonator.

oto Jasiek

Dobre pytanie.

Każdy głupi ma swój rozum. Stawiam na detonator.
"Najwspanialsza" ma też wygodną bazę wojskową do pilnowania kociołka i temperatury wrzenia.

oto Paulina Kaufmann

Niestety obawiam się, że nie każdy...

...amerykański polityk czy wojskowy ma. Amerykanie są krótkowzroczni i, zazwyczaj źle poinformowani przez swoich własnych, najlepszych na świecie, analityków. Dlatego sądzę, że raczej głupota i myślenie o bazie w istotnym miejscu bez oglądania się na konsekwencje. Bo ktoś im powiedział, że wszystko jest OK.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.