Media, czyli prosty przekaz PR-owski

Ciekawa informacja z profilu FB Maxa Wysockiego.

W Angli kilka lat temu był taki projekt - stworzono stronę, która pozwalała wyłapać w mediach "zacytowane" 1:1 materiały PR. Okazało się, że 54 procent tekstów w mediach to 1:1 zerżnięte materiały prasowe od PRowców. Oczywiście już strona nie działa.

Screen z wykładu:

media-komunikaty-pr.jpg

To jest fragmencik problemu polskich i światowych mediów. Zależność od działań pijarowskich, brak krytycyzmu wobec komunikatów wysyłanych przez te agencje. Proste powielanie tych "informacji", czy raczej reklamy.

Oczywiście nie wobec każdego media są tak spolegliwe. Tylko wobec tych, którzy po pierwsze są potencjalnym lub faktycznym źródłem dochodu. Zgodność z linią partii i rządu i ambasady też jest konieczna, gdyż niektórzy dysponenci kasy doczekają się raczej wiadra jadu niż przedrukowania komunikatu.

I jeszcze jeden element falsyfikowanie wiedzy na swój temat przez media. Ich funkcja uległa tak znaczącemu wypaczeniu, ich kondycja jest tak daleka od tej wzorcowej, która nam się wmawia, że wszelka informacja ukazująca te niechlubne aspekty dzisiejszej prasy, mediów - są czyszczone z przestrzeni publicznej. Bo czyż nie można sobie wyobrazić, że rząd lub prywatny człowiek o dużych środkach, chciałby mediów takich, jakimi powinny być? I pokazywać dzisiejsze wady, by dojść do lepszego poziomu?

Można?

.

P.S. 1 Stary clip witryny churnalism.com:

P.S. 2 - tak kiedyś wyglądał formularz do sprawdzania zawartości PR-u:
churnalism-form.jpg

P.S. 3 Dla chętnych do rozwinięcia wiedzy - pełny tekst klasycznego dzieła o PR-ze, kiedyś nazywanym propagandą: Edward Bernays (1928) "Propaganda "

oto Andrzej Andrzej

Czasami coś napisze o Polsce i świecie.

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
5
Ogólna ocena: 5 (głosów: 3)

Tematy: 

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.