Trump atakuje Amazona

Donald Trump już po raz drugi zaatakował na Twitterze firmę Amazon. Oskarżył ją o niszczenie miejsc pracy.

Handel detaliczny poniósł duże szkody z powodu tzw. "efektu Amazona", a wiele sieci zamyka swoje sklepy. W 2016 r. zamknięto 2 tysiące, a 2017 ma być zamknięte 8 tysięcy. Jandle internetowy to obecnie 8,5 procenta całego handlu USA.

Jeff Bezos, właściciel Amazona, jednocześnie posiada Washington Post, gazetę bardzo zdecydowanie atakującą prezydenta Trumpa.

Tematy: 

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: 0

Twój głos: ‘Dobra!’

Dyskusja

oto Natalia Julia Nowak

Innym problemem są

galerie handlowe, hipermarkety i wielkie sieci sklepów, które stać na nieustanne promocje i wyprzedaże. One z kolei niszczą małe, lokalne, rodzinne sklepiki. W kolosach i sieciówkach jest zwyczajnie tajniej, a klientom nie opłaca się kupować drogo (mówię tutaj o zwykłych ludziach, a nie o milionerach czy chorobliwych snobach). Oczywiście, opieram swoją wypowiedź na doświadczeniach polskich... Ale przypuszczam, że w innych krajach kapitalistycznych (np. w USA) jest podobnie.

oto wzl

Nie tu jest problem

Tym problemem są galerie handlowe, hipermarkety i wielkie sieci sklepów, które stać na nieustanne promocje i wyprzedaże. One z kolei niszczą małe, lokalne, rodzinne sklepiki.

One niczego nie niszczą. Po prostu masowy klient woli pójść do galerii czy hipermarketu, bo ma tam zupełnie inny komfort zakupów, szerszą ofertę i wiele innych dodatkowych atrakcji, których nie mogą zapewnić małe sklepy. Masowy klient to wybiera i nie powinniśmy mieć o to do niego pretensji. Cały wysiłek powinien być skierowany na to, by znaleźć nowe miejsca pracy dla ludzi zwolnionych z drobnego handlu, który staje się, w swojej masie, zbędny.

Gdyby nie masowa motoryzacja, to nie byłoby galerii i hipermarketów, bo ludzie nie mieliby czym tam dojechać i chodziliby tam, gdzie najbliżej - do sklepów osiedlowych. Kiedyś Bastiat opisywał strajk tragarzy w Paryżu. Sprzeciwiali się oni połączeniu dwóch dworców kolejowych, bo to eliminowało ich z rynku. Już nie trzeba było przenosić bagaży z jednego dworca na drugi.

Świat się zmienia i tego nie zmienimy. Dopasowanie jest trudne. Problem drobnego handlu polega na tym, że ci ludzie sami sobie nie poradzą, tak jak nie poradzili sobie 25 lat temu ludzie, których zwalniano z likwidowanych fabryk.

Problem w cywilizowanym społeczeństwie polega na tym, że ci zdolniejsi powinni tak główkować, by zapewnić miejsca pracy tym, których natura nie obdarzyła tak hojnie, oczywiście nie bez udziału państwa. Tak podobno jest w Holandii, a przynajmniej tak kiedyś było, gdy pracował tam mój znajomy, który mi o tym opowiadał.

oto Mar.Jan

Problemem jest nadmierna koncentracja kapitału

w rękach nielicznych. Zwłaszcza Internet pozwala na zautomatyzowana obsługę olbrzymich ilości klientów, co skutecznie przyspiesza koncentracje kapitału.
Wolny rynek upada pod naporem monopoli internetowych.
Co pozostaje? Likwidacja kapitalizmu i wprowadzenie państwowej konroli nad gospodarką, czyli socjalizm?
Może wprowadzić obowiązkowe losowanie dostawcow internetowych z całej puli obecnych na rynku. Nie ma szans aby kliencie zapamiętali coś więcej niż Facebook, Google i Amazon, więc jeśli ktos szuka dostawcy aparatu foto, to powinna mu sie podpowiedziec losowo wybrana lista 10 dostawców tego produktu z najbliższych okolic?

Problem współczesnych monopli polega na tym, ze im większa firma, tym tańsze produkty oferuje. Dawniej było prościej: monopol podwyższał ceny. Rząd wprowadzał nakaz rozbicia monopolu, powstawało 10 firm, które konkurowały i nastepował spadek cen. Teraz byłoby odwrotnie. 10 dostawców o mniejszej skali działności bedzie musiało oferowac produkty drożej niż monopolista internetowy.

oto Robercik

Jest podatek progresywny dla

Jest podatek progresywny dla osób fizycznych. Podatek ten skutecznie niszczy klasę średnią. Ciekawe, że nie ma takiego podatku dla firm. Firma z zyskiem 10 miliardów płaci nawet relatywnje mniej niż mała firma. To oni stoją za systemami podatkowymi.

oto Krzysztof M

Jest podatek progresywny dla

Jest podatek progresywny dla osób fizycznych. Podatek ten skutecznie niszczy klasę średnią.

On nie ma niszczyć klasy średniej. On ma nie pozwalać na wzrost współczesnej magnaterii.

oto Krzysztof M

Co pozostaje? Likwidacja

Co pozostaje? Likwidacja kapitalizmu i wprowadzenie państwowej kontroli nad gospodarką, czyli socjalizm?

Wystarczy sobie przypomnieć o średniowiecznych barierach na drodze do nieograniczonego bogacenia się (Feliks Koneczny "Dzieje Polski" - czasy Kazimierza Jagiellończyka).

oto Mar.Jan

W Średniowieczu nie było możliwości "nieograniczonego bogacenia

się".
Pieniądz był wtedy pieniądzem p[rawdziwym, czyli złotem i srebrem. Ponieważ nie ma mozliwości dowolnego zwiekszania produkcji złota ani srebra, nie znano inflacji (chociaz już Kopernik zauwazył, że pieniądze fałszowane zastepuja pieniądze prawdziwe), więc nie było mechanizmów ekonomicznych umożłiwiających nieograniczone bogacenie sie kosztem innych. (no, chyba, że przez napad zbrojny i rabunek)
Zadne specjalnie ustanowione bariery nie były potrzebne. Dzisiaj, kiedy złoto i srebro zostalo całkowicie wyeliminowane z obiegu na rzecz pieniędzy "fiducjarnych" czyli złota wypłukiwanego z powietrza, takie bariery staja się koniczne, jeśłi chcemy uniknąc światowego krachu ekonomicznego i rozpadu cywilizacji białego człowieka.

oto wzl

Amazon

Jak to z tym jest? Na stronie ZeroHegde jest artykuł na ten temat.

"Retail stocks have been annihilated recently, despite the economy eking out growth. The fundamentals of the retail business look horrible: Sales are stagnating and profitability is getting worse with every passing quarter.
 Jeff Bezos and Amazon get most of the credit, but this credit is misplaced. Today, online sales represent only 8.5 percent of total retail sales. Amazon, at $80 billion in sales, accounts only for 1.5 percent of total U.S. retail sales, which at the end of 2016 were around $5.5 trillion. Though it is human nature to look for the simplest explanation, in truth, the confluence of a half-dozen unrelated developments is responsible for weak retail sales." - To fragment tego artykułu.

"It is hard to deny that changing demographics and tastes drove many retailers out of business, but it is also undeniable that tech drove many of the shifts.  When you get a computer, it is kind of like getting a pet.  The purchase prices is just the beginning.  It has to be tended and fed a steady stream of dollars - printer, ink, paper, software & upgrades, Internet connectivity, routers, cables, cameras, etc.  Then there is the Smart Phone with it's own monthly bill.
Do people's tastes change due to economic circumstances?  Of course they do.  Today's youth have no interest in fine china, crystal, or silver for the dining room.  They don't even want a dining room.  Everything has gone casual.  So, why is that?  I say it is simply that most can no longer afford life's simple luxuries and keep up with their electronic gizmos as well.  The gizmos have clearly won.  The question is, is society losing?  We have become ever more self-absorbed and course.  Kind of hypnotized as we stumble through life by a constant barrage of entertainment, advertising, and government propaganda." - To fragment komentarza pod tym artykułem.

W pierwszym fragmencie chodzi o to, że sprzedaż Amazona to tylko 8,5% sprzedaży internetowej i tylko 1,5% całej sprzedaży detalicznej. W drugim jest mowa o tym, że gusty klientów zmieniają się, i że kierują się ku branży komputerowej i wszelkim gadżetom z nią związanym. I stąd zapaść handlu detalicznego.

I to byłoby na tyle, bo zaraz muszę wyjść na mecz, bo nie mam w domu telewizora.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.