3 zdjęcia z Camino - dzień 16 Wrocław

1. Odra
1

2. Sklepienie katedry we Wrocławiu
2

3. Katedra we Wrocławiu
3

16 dzień mojego Camino z Polski do Santiago. Etap z Oleśnicy do Wrocławia – 28km. Z Oleśnicy dzwoniłem do parafii we Wrocławiu, czy któraś by mnie przygarnęła na podłodze na noc. Pierwsza odmówiła, druga też, trzecia… po szóstej zwątpiłem. Niektóre rozmowy były nawet wesołe: „- Szczęść Boże, pielgrzymuję z Lublina do Santiago. Jutro będę szedł przez Wrocław, czy można by się u was gdzieś zatrzymać na noc? Mogę spać na podłodze. – No wie pan, jutro to nie możemy, może by pan wpadł za tydzień”.

Ostatecznie, rzutem na taśmę, udało mi się umówić na nocleg do sióstr Notre Dame. Warunki kosmiczne, kochane, ale jakieś strasznie poważne, siostry powiedziały: „donativo”. Katedra piękna, trochę ją widać na zdjęciach. Ksiądz się zwracał do wiernych per „Proszę państwa”, co mnie nieco zaskoczyło, bo u nas inaczej. Biedronka, zakupy bo to sobota i spać. 16 dni i 456 kilometrów od własnego domu.

-----------------------------------------------
Moja książka o Camino

-----------------------------------------------

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
5
Ogólna ocena: 5 (głosów: 3)

Tematy: 

Dyskusja

oto Natalia Julia Nowak

Widzę, że doświadczył Pan szoku kulturowego. :)

Przekonał się Pan, jaka jest różnica między Ścianą Wschodnią (Lublin) a Ziemiami Zachodnimi (Wrocław). Mówi się, że wschód Polski jest katolicki i konserwatywny, a zachód - laicki i postępowy. Rzeczywiście. Wszystko wychodzi w praniu. Czasem jakiś drobiazg może nam dużo powiedzieć o szerszym kontekście sprawy. :)

oto Zbyszek S

@Natalia Julia Nowak

Pewne różnice są :) Nie nazywałbym tego bardziej czy mniej katolicki, ale to po prostu promieniowanie innych kręgów kulturowych. To wcale nie jest polskie zjawisko. Niemcy bliżej Francji to inne Niemcy niż te bliżej Berlina. Nam się zdaje, że granice są jak tamy albo mury, tymczasem ludzkie postawy, się przenikają, i to obustronnie! :)

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.