Polityka historyczna PiS - bez planu, wodza i strategii

Nigdy nie spodziewałem się, że będę podzielał opinie prof. Andrzeja Friszke. Jednakże myślenie polityczne jest obce tzw. polskiej prawicy i dlatego w kwestii wywołanej przez Kaczyńskiego hucpy o reparacje wojenne oraz inspirowanej przez niego polityki historycznej zgadzam się z ocenami, które sformułował prof. Friszke w wywiadzie dla „Rzeczypospolitej” z 10 września br.

Stwierdził on – co moim zdaniem jest prawdą – że polityka historyczna PiS jest zupełnie niezrozumiała poza granicami Polski, a w kraju służy wykluczaniu różnych środowisk i tradycji. Natomiast wojna propagandowa ws. reparacji wojennych od Niemiec, nie mieści się w kategorii polityki historycznej. Politykę historyczną PiS Friszke scharakteryzował następująco:

„To próba przeformułowania tradycji i wartości narodowych na użytek wewnętrzny, by tworzyć mity w bardzo drastyczny sposób. Wydobywa się bardzo nieliczne elementy z przeszłości, głównie militarne. Na piedestał wynosi się Żołnierzy Wyklętych, z których robi się absolutnych bohaterów, ze szkodą dla pamięci o Armii Krajowej, która była ogólnonarodową armią podziemną i sojusznikiem aliantów w wojnie z Hitlerem”.

Natomiast w kwestii podnoszenia kwestii reparacji stwierdził, że może to

„doprowadzić do podważenia układów międzynarodowych z Niemcami, na mocy których mamy stabilną granicę zachodnią. Jeżeli prowadzi się tego typu kampanię polityczną bez podstaw prawnych, to prowokuje się drugą stronę, żeby również sięgnęła po drastyczne argumenty. PiS rozpoczyna międzynarodową wojnę propagandową, która może skończyć się tym, że prawnicy krajów niekoniecznie przychylnych Polsce również zaczną studiować traktaty powojenne. Rozpoczynamy dyskusję, która nie jest w polskim interesie”.

Nie mam wątpliwości, że żaden prawicowy „patriota” nie zastanowi się nad tymi słowami. Reakcja będzie tradycyjna: Friszke to lewak, agent Niemiec, agent Rosji itd.

Od siebie dodam, że rząd PiS rozpoczyna rozgrywkę z państwem poważnym i silnym nie mając sojuszników, bo nie sądzę, żeby USA poparły tutaj Polskę. Podejrzewam też, że Kaczyński sam nie jest pewny do czego zmierza. Wydanie bitwy politycznej najsilniejszemu państwu UE powinno zostać dobrze przygotowane od strony prawnej, politycznej, a nawet gospodarczej, a tutaj mamy działanie bez planu, wodza i strategii.

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
3.666665
Ogólna ocena: 3.7 (głosów: 3)

Tematy: 

Dyskusja

oto Czesław

Problem w tym

że do tej pory też nie było żadnej polityki historycznej, tylko potulne realizowanie poleceń czy nawet sugestii niemieckich i tak państwo polskie się zwijało. Jest gorzej jak zle, bo alternatywa to PO a ja uważam że to jest "o wiele większe zło". PiS jest do zaakceptowania i działa na korzyść kraju, oczywiście poza "polityką wschodnią", ale opozycja politykę wschodnią prowadziła taką samą zarówno co do Rosji jak i Ukrainy. Chyba nawet w stosunku do kwestii żydowskiej to PiS jest mniej nadgorliwy jak PO.

oto mmm777

Jaka tam “wojna propagandowa” :)

Po prostu - patrząc z punktu widzenia Niemic - bezczelni i hałaśliwi pyskacze.
A co - ukarzą Niemcy sankcjami gospodarczymi? Ogłoszą blokadę morską Niemiec?
Wiem, podniecają się tym, że mogą grozić wyjściem z UE...
No to niech wychodzą - przy takiej strukturze gospodarki, jaką mają :)

oto chłop jag

Polityka historyczna PiS -

Polityka historyczna PiS - bez planu, wodza i strategii

Popieranie banderlandu przez PiS mówi o nich wszystko - wiec nie trzeba już nic w tej kwestii dodawać - tołażysze.
Wniosek?
To jest polityka zbrodnicza wobec tubylców - tołażysze.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.