3 zdjęcia z Camino - dzień 44 Wiesbaden

1. Kościoły w Niemczech
1

2. Wejście do Wiesbaden i flaga amerykańska. Konsulat i obok festyn.
2

3. Wiesbaden
3
A jego imię czterdzieści i cztery. 44 dnia szedłem 33 km do stolicy Hesji Wiesbaden. Szedłem tam, bo mieści się tam polska misja katolicka. Dzwoniłem dzień wcześniej i nie było księdza proboszcza, zamiast niego był, inny starszy ksiądz. Nie wiedział jak się zachować, gdy zadzwoniłem, więc zachował się… jak człowiek, powiedział – Niech Pan przyjdzie. I co tu powiedzieć? Ile ważą naprawdę te trzy słowa „Niech Pan przyjdzie”. Jakie mają do dziś znaczenie? Dla mnie, wtedy… nie da się opisać. Dzisiaj? To wszystko nadal jest. Zapisane w wielkiej księdze życia.

Mamy procedury, prawa, co nie pozwalają, mamy interesy, mam swoje własne sprawy i… inni też niech sobie jakoś radzą. Co nas to obchodzi. I to „Niech Pan przyjdzie” nadal ze mną jest. Tak jak szklanka wody, którą podał mi nieznany mężczyzna za Skaryszewem. Tak jak dziesiątki lub setki spotkań, gestów, relacji z pielgrzymami na Camino. Może tam stajemy się bardziej ludźmi, w życiu o to trudniej. Tym bardziej, temu nieznanemu księdzu, teraz, raz jeszcze, dziękuję.

Reszta zdjęć i mapa tutaj.
Całość relacji w książce

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
5
Ogólna ocena: 5 (głosów: 2)

Tematy: 

Dyskusja

oto Natalia Julia Nowak

Zbyszek S

Mamy procedury, prawa, co nie pozwalają, mamy interesy, mam swoje własne sprawy i… inni też niech sobie jakoś radzą. Co nas to obchodzi.

A nie pomyślał Pan, że dzisiaj czasy są niebezpieczne i wielu ludzi zwyczajnie boi się obcych? Skoro współcześni oszuści stosują metodę "na wnuczka", to mogliby również zastosować metodę "na pielgrzyma". Wielu perfidnych psychopatów wykorzystuje cudzą łatwowierność (litość, współczucie, życzliwość). W XXI wieku nawet kościoły są zamykane na klucz w obawie przed kradzieżami i profanacjami.

Jak zwykle - piątka za zdjęcia. :-)

Pozdrawiam.

oto Zbyszek S

@Natalia Julia Nowak

Pani Natalio. To jest właśnie TEN mechanizm! Od zawsze. Ten sam.

Ma Pani rację, co do perfidnych ludzi, którzy wykorzystują łatwowierność innych. Ale co? Zamknąć się? Tak "po polsku"? I wszyscy won? Bo może "na pielgrzyma"? Bo "w tym świecie", każdy dba o własne siedzenie i koniec? No jest to jakaś koncepcja. U nas, czasem, racjonalna. A jednak...

oto wzl

Kościoły w Niemczech

No właśnie! Jakie są te kościoły w Niemczech? Raz, wcześniej, pojawił się na zdjęciu kościół barokowy, ale ten, to gotyk albo neogotyk. Ja tak się zastanawiam, dlaczego po reformacji nastąpiło w Kościele Katolickim odejście od gotyku na rzecz renesansu i później baroku, który też jest renesansem tylko bardziej zdobniczym. Przecież renesans to nawiązanie do antyku, w którym chrześcijaństwo dopiero kiełkowało. Te strzeliste gotyckie wieże symbolizują ręce złożone do modlitwy. A co symbolizują kościoły renesansowe czy barokowe?

oto Natalia Julia Nowak

Barok

W szkole uczono nas, że styl barokowy ściśle wiązał się z kontrreformacją. Po reformacji Kościół rzymskokatolicki przestał być w Europie monopolistą, dlatego poczuł się zmuszony do rywalizacji z Kościołami protestanckimi. Bogate zdobienia miały zachwycać widza i podkreślać potęgę katolicyzmu, a co za tym idzie - odciągać ludzi od skromnych zborów i samej wiary protestanckiej.

oto Zbyszek S

@wzl

Nie wiem, co symbolizuje, ta czy inna architektura. Osmotycznie, podświadomie czasem dobrze się czuję w pewnych miejscach, w innych mniej. Generalnie szukam tego, co dobre.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.