Ścisła integracja planów bojowych Polski i USA

Ścisłe integrowanie planów bojowych Polski i USA to jeden z tematów rozmów, jakie zostały poruszone podczas wrześniowej wizyty Antoniego Macierewicza w Stanach Zjednoczonych.

Współpraca byłaby prowadzona już od poziomu batalionu po strategiczne plany ewentualnościowe na wypadek wojny, by nasze siły zbrojne i stacjonujące w regionie wojska amerykańskie działały według jednolitych zasad. Łączy się to z programem intensywnych szkoleń polskich żołnierzy w obsłudze zaawansowanych systemów rakietowych, takich jak patrioty.

Natowskie batalionowe grupy bojowe na wschodniej flance NATO powołane decyzją szczytu w Warszawie będą dowodzone z Elbląga, który z kolei podlegać będzie pod korpus w Szczecinie, a ten bezpośrednio centralnym strukturom Sojuszu. Dowództwo w Elblągu osiągnęło wstępną gotowość bojową, a w czerwcu przyszłego roku ma osiągnąć pełną gotowość i przejść pełną certyfikację.

Według planów Pentagonu w Polsce powstanie przynajmniej jedna baza materiałowa amerykańskich sił zbrojnych. To rozwiązanie z czasów zimnej wojny. W krajach sojuszniczych (Norwegia, Niemcy i Belgia) magazynowano pełne wyposażenie całych brygad amerykańskich wojsk.

Tematem rozmów była również nowa strategia USA w Afganistanie. Polska gotowa jest na dodatkowe zaangażowanie, ale jedynie w misje niekinetyczne, a więc np. doradcze, szkoleniowe. Pentagon nie przedstawił na razie konkretnych oczekiwań w tej kwestii.

Minister obrony narodowej rozmawiał też o możliwości włączenia się polskiego wojska w program pomocy charytatywnej dla Sudanu Południowego we współpracy z Amerykanami. Pośrednikiem w tej kwestii ma być zajmujący się w Konferencji Katolickich Biskupów USA pomocą charytatywną dla Afryki emerytowany arcybiskup Waszyngtonu ks. kard. Theodore McCarrick.

Tematy: 

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: 0

Twój głos: ‘Dobra!’

Dyskusja

oto baba jag

Ale nech

Ścisłe integrowanie planów bojowych Polski i USA

ktoś powie z kim. Z kosmitami,czy może z Antarktydą? Z kim Oceania chce wojny?

oto chłop jag

Ścisła integracja planów

Ścisła integracja planów bojowych Polski i USA

To znaczy tylko tyle, że knucie głównie przeciw tubylcom - indywiduów i polskojęzycznych i angielskojęzycznych - ma się dobrze - tołażysze.

oto Znafca

Mam rozumieć

Że rzad polski ma sterować armią USA.W przeciwnym wypadku należy to traktować jak zdradę.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.