ABW wyrzuca z Polski rosyjskiego naukowca

Rosyjski naukowiec Dmitryi K. będący przedstawicielem Rosyjskiego Instytutu Badań Strategicznych w Moskwie został na wniosek ABW wydalony z Polski w środę 11 października.

Nawiązywał on kontakty w środowiskach naukowych m.in. historyków i dziennikarzy, oferował polskim naukowcom współpracę z rosyjskimi uczelniami, publikacje i wyjazdy naukowe, finansowane przez stronę rosyjską.

Według ABW inicjował elementy wojny hybrydowej, tworzył sieć osób szerzących prorosyjską propagandę i prowadził działalność wymierzoną w polskie interesy. Dmitryi K. instruował, co mówić, by prezentować prorosyjski punkt widzenia a także utrzymywał kontakty z rosyjskimi służbami specjalnymi - poinformował rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Tematy: 

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: 0

Twój głos: ‘Dobra!’

Dyskusja

oto informacja

szczegóły po rosyjsku

Российского ученого-историка выдворили из Польши и объявили «шпионом»

Российского ученого-историка Дмитрия Карнаухова, который работал в Польше, выдворили из этой страны, объявив «шпионом». Власти дали всего несколько часов профессору на сборы и заставили его покинуть территорию страны ночью.

вся научная деятельность депортированного Дмитрия Карнаухова была направлена на нормализацию отношений между Россией и Польшей. Ученый участвовал в организации российско-польских научных конференций, преподавал одновременно в нескольких вузах Польши, в том числе в Академии им. Александра Гейштора в Кракове. Обвинения спецслужб Польши в шпионаже в РИСИ назвали абсурдными и заключили, что Варшава начала «охоту на ведьм»

https://tvzvezda.ru/news/vstrane_i_mire/content/20...

oto Krzych Adam

Hmm?

To chyba teraz skoro Rosjanie zdementowali już należy uwierzyć w to co mówi ABW? BTW, ABW nic nie mówiła o tym, że Dymitr Karnauchow był "szpiegiem", wbrew temu co stwierdzili Rosjanie. Tak w ogóle niejasne jest co to takiego bycie "szpiegiem", bo jedynie bycie szpiegiem jest jasnym wyrażeniem.

Pan Piętak w innym miejscu na portalu opisał dokładnie co mu ABW zarzuca. Jeszcze jedno zwróciło moją uwagę. Pan Piętak pisze o nim dr hab. Dmitryi Karnaukhov. Ale o tym może nieco więcej potem.

Nie ma dużo o tym naukowcu w Internecie, ale udało mi się znaleźć jego dość długi artykuł o tym jak to w Polsce, a szczególnie w jej historiografii bardzo niesłusznie pierwsza wojna światowa jest postrzegana jako obca wojna i tylko rozważany cieplej jest wątek odzyskania w jej wyniku przez Polskę niepodległości. Według tego naukowca krzywdzący jest dla Rosji taki punkt widzenia jako że imperialna Rosja wiodła na polskich ziemiach sprawiedliwą wojnę obronną i to oraz wspominanie ofiar tej wojny w rosyjskich mundurach winno być głównym elementem historiografii w Polsce. Jest tam także postulat odpowiadających temu celowi działań w zakresie edukacji, a także działań archeologicznych i w archiwach zmierzających do upamiętnienia w formie na przykład budowy mauzoleów czy nekropolii tamtych wydarzeń z udziałem rosyjskiej armii.

Wróćmy jednakże do nazwiska rosyjskiego naukowca. Jak to jest, że Dymitr Karnauchow to ma być Dmitryi Karnaukhov? Coś się zmieniło w zasadach pisania nazwisk rosyjskich? Czy już teraz Nikita Siergiejewicz Chruszczow to jest Nikita Sergeyevich Khrushchev, a Leonid Iljicz Breżniew to Leonid Ilyich Brezhnev? Bo jeszcze chyba ciągle Dymitr Samozwaniec nie jest określany jako Dmitryi the Usurper?

oto Krzych Adam

Jak widzę moi "wielbiciele" docenili moje wysiłki.

Przez kliknięcie na guzik "źle gada". Dziękuję Wam, jesteście niezawodni, cóż bym zrobił bez tych Waszych wyrazów uznania?

Nie jest tylko jasne czego dokładnie dotyczą te opinie. Czy tego, że ślepo idę za zaleceniami rosyjskiego polityka i dyplomaty księcia Aleksandra Michajłowicza Gorczakowa, który radził nigdy nie wierzyć w niezdementowane informacje, a przynajmniej sam stosował taką metodę? Bo chyba nie to, iż zreferowałem pokrótce artykuł Dymitra Włodzimierzowicza Karnauchowa? Także chyba nie moja głęboka troska o prawidłową transliterację rosyjskich nazwisk z ichnich bukw na alfabet łaciński, gdy są przywoływane w tekstach w języku polskim?

Bo jeśli to ostatnie to proszę mi dać znać. Jeśli już tak zanglicyzowaliśmy transkrypcję (a raczej zamerykanizowaliśmy) to może też zmieniliśmy wymowę? Jeśli tak to ja gotów jestem nawet na Iwana Iwanowicza Iwanowa mówić ajwen ajwenowicz aiwenow.

oto sir Galahad

Ależ już dawno zmieniliśmy

Ależ już dawno zmieniliśmy wymowę. Przynajmniej telewizja. Oglądałem sobie film dokumentalny o II WŚ i tam omawiano radziecką operację wojskową o kryptonimie Bagration. To od nazwiska wybitnego rosyjskiego generała Piotra Iwanowicza Bagrationa bohatera wojny w 1812 roku. Nawiasem mówiąc Gruzina, członka królewskiego rodu Bagratydów. No i w polskiej (?) telewizji nazwę wymawiają jako "bagrejszen" i robią to wielokrotnie. Niestety w mediach, zarówno głównego ścieku jak i pomniejszych szambach język polski już dawno został zgnojony a wykazanie się znajomością rosyjskiego jest dowodem zdrady. Zwróćcie uwagę, że jak ktokolwiek pisze lub mówi coś o Rosji to powołuje się na "źródła" amerykańskie albo kolejne wypociny polskich rusofobów. Powoływanie się na źródła rosyjskie przy pisaniu o Rosji jest powodem zarzutów o uleganiu rosyjskiej propagandzie.

oto Ireneusz

Podoba mi się

Dmitryi the Usurper

Zapis prawdziwszy chyba powinien być "Dmyitryi".
Ale co się dziwić. Ja byłem dwukrotnie w Phoenianie, a teraz to jest Pjongjang. Chciałem kilka lat temu polecieć do Kantonu, ale samolot był tylko do Guangzhou. Oczywiście zrezygnowałem. Licho wie, gdzie trafię. No i przypomniał mi się dowcip, jak góral z Beskid kupował kiedyś bilet do Tokio i za cholerkę nikt mu nie chciał sprzedać, nawet w samej Warszawie. Za to powrotny w Tokio bez problemów, a pani zapytała nawet czy życzy sobie bilet przez Podlesie, czy przez Murcki.

oto xx

mgr

Wiadomosc jest zmieniona zaszelem na strone i wyglada ona inaczej
выдворили из Польши и объявили «шпионом»
Юрий Легейдо 13:42 12.10.2017
Российского ученого-историка Дмитрия Карнаухова, который работал в Польше, выдворили из этой страны, объявив «шпионом». Власти дали всего несколько часов профессору на сборы и заставили его покинуть территорию страны ночью.

Фото: Российский институт стратегических исследований
Российский ученый, доктор исторических наук, профессор Новосибирского государственного технического университета Дмитрий Карнаухов экстренно выдворен с территории Польши. Об этом сообщил сайту телеканала «Звезда» руководитель центра по связям с общественностью и СМИ РИСИ (Российский институт стратегических исследований) Игорь Пшеничников.

С 2013 по 2016 годы ученый сотрудничал с РИСИ по гражданско-правовому договору, в это же время Карнаухов жил и преподавал в Польше.

«Агентство внутренней безопасности Польши депортировало из страны гражданина России Дмитрия Карнаухова. Его заподозрили в контактах с российскими спецслужбами и деятельности, противоречащей польским интересам», - прокомментировал Пшеничников «Звезде».

Он добавил, что спецслужбы Польши также заявили, будто Дмитрий Карнаухов работал под прикрытием, выдавая себя за ученого-исследователя, сотрудничавшего с РИСИ, а сам участвовал в гибридной войне против Польши.

«РИСИ с сожалением должен констатировать, что демарш Польши – очередное звено в антироссийской кампании Запада. Это тривиальная провокация против России», - подчеркнул представитель РИСИ.

Он добавил, что вся научная деятельность депортированного Дмитрия Карнаухова была направлена на нормализацию отношений между Россией и Польшей. Ученый участвовал в организации российско-польских научных конференций, читал лекции одновременно в нескольких вузах Польши, в том числе в Академии им. Александра Гейштора в Пултуске и Ягеллонском университете в Кракове. Обвинения спецслужб Польши в шпионаже в РИСИ назвали абсурдными и заключили, что Варшава начала «охоту на ведьм».

oto Czesław

Co w tym dziwnego?

Rosyjski naukowiec "tworzył sieć osób szerzących prorosyjską propagandę i prowadził działalność wymierzoną w polskie interesy. Dmitryi K. instruował, co mówić, by prezentować prorosyjski punkt widzenia". Uważam że tak powinien postępować patriota swego kraju, to nie zarzut a pochwała. Każdy Polak powinien też szerzyć propolską propagandę i reprezentować propolski punkt widzenia, jeżeli tego nie robi, to jaki z niego Polak?.

oto Robercik

podepnę się pod Pański

podepnę się pod Pański komentarz, bo zacytował Pan jeden z zarzutów:

"instruował, co mówić, by prezentować prorosyjski punkt widzenia"

1. Bardzo mętny i słaby merytorycznie ten zarzut. Żadnej korupcji, wynoszenia tajnych danych itp. Oczywiście faceta nie aresztowali i nie sądzili, bo wtedy wyszłaby mielizna zarzutów. Aresztować bez powodu można własnego obywatela, przy obywatelu innego państwa byłaby afera.

2. Interesujące, że w Polsce działają jawnie niemieckie media, niemieckie fundacje, amerykańskie think-tanki. Działają promotorzy przyjmowania uchodźców itp. Jest to skala nieporównywalnie większa niż ten Rosjanin. I nic.

3. ABW ma już na koncie wydalenie rosyjskiego dziennikarza. Tryb był identyczny. Bezpieczniak mówi, że ktoś jest "szpiegiem". Więcej dowodów nie trzeba, a w przypadku Rosjan to już wiemy, że wszyscy oni są szpiegami z defincji.

4. W TVP Info padł nawet zarzut... "wpływania na opinię publiczną". Znaczy się co....nie wolno wpływać na polską opinię publiczną? Rosjanie są jedynymi którzy na nią wpływają czy jako jedynie nie mogą wpływać?

oto chłop jag

Dziwne, że dopiero

teraz kogoś nakryli - bo przecież intensywne szarpanie ich nogawek trwa już od bardzo dawna - tołażysze.
Wniosek?
Szarpanie wiadomych nogawek - bez wywalania codziennie jakichś tabunów Rosjan z atrapy Polski - jest bezpłciowe - tołażysze.

oto Eowina

Czyli polskie władze słusznie boją się prorosyjskiej retoryki.

Przez cały okres PRLu prowadzona polityka nie zjednała Polakow do Rosji, a teraz groźnym staje się jeden rosyjski profesor w Pół-Tusku.

A może władze wiedzą więcej niż przeciętny obywatel? Może taki profesor był zagrożeniem dla Zachodu? Wojna nawet hybrydowa, to jest jednak wojna. Jak podają, profesor namawiał do wyjazdu do Rosji! A to znaczy, że polska młodzież zamiast na Zachód była przygotowywana do wyjazdu na Wschód. Zaczynał się drenaż polskiego młodego kwiatu najpierw w Pułtuska, a mógł się skończyć w Warszawie, lub rozszerzać poza granice Polski. A do kogo kierował swoje ostrze - do dziennikarzy i historyków! W Rosji mają samych informatyków, do wojny cybernetycznej. Polscy dziennikarze są najlepszym materiałem dla każdej władzy. Nie daj Boże gdyby działanie tego Rosjanina dotarło do TVP, to polski pisowski rząd by upadł. Rząd by upadł, bo zostałaby podcięta podstawa polskiej władzy - propaganda.

oto sir Galahad

W stanie wojennym ktoś, nie

W stanie wojennym ktoś, nie pomnę już kto to był, dał ogłoszenie - dziennikarz szuka uczciwej pracy. Teraz już nie szukają...

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.