Waszczykowski grozi Orbanowi

Witold Waszczykowski w wywiadzie dla tygodnika "Heti Valasz" stwierdził:

- Węgry bardzo potrzebują rosyjskiego gazu, a wydaje się, że w tej chwili to jedyna możliwość, bo terminale LNG w Polsce i Chorwacji, a także rurociągi i interkonektory nie są jeszcze dostępne. Rozumiemy to. Ale naszym celem jest to, by do 2022 roku całkowicie uniezależnić się od rosyjskiego gazu.

Polska nie nazywa Orbana przyjacielem Putina. To pragmatyczny polityk, który nie ma innej możliwości. Polska chce stworzyć alternatywę dla rosyjskiego gazu. Ale jeśli będzie alternatywa i Węgry z niej nie skorzystają, możemy zmienić zdanie.

orban-waszczykowski1.jpg

Tematy: 

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: 0

Twój głos: ‘Dobra!’

Dyskusja

oto Eowina

Polska montuje w Europie Środkowej rynek dla

amerykańskiego skraplanego gazu, który będzie z całą pewnością droższy od rosyjskiego. Oprócz tego Polacy nie zdają sobie sprawy, że w ten sposób działają na korzyść Rosji.
Wybudowanie gazoportu w Świnoujściu, oraz budowa rurociągu z Danii jest kosztem, który Polska musi pokryć.
A kalkulacja wygląda tak: cena gazu + amortyzacja kosztów gazoportu + amortyzacja rury z Danii + koszt tranzytu gazu norweskiego albo koszt skraplania i transportu amerykańskiego.
Czyli rynkowa cena + plus koszty. Wystarczy, że Rosja zaproponuje nieco mniejszą cenę, całe te nakłady są stratą, chyba, że Polska zobowiąże się kupować gaz z USA czy Norwegii. Jeżeli w przypadku zobowiązań będą umowne kary, to i tak będzie Polska stratna.

Powiedzmy, że ceny giełdowe gazu będą niskie, to dla polski one niskie nie będą ze względu na powyżej wymienione koszty. A Rosja będzie mieć okazję do podwyższenia ceny do tego właśnie polskiego pułapu.

oto Krzysztof M

Ale jeśli będzie alternatywa

Ale jeśli będzie alternatywa i Węgry z niej nie skorzystają, możemy zmienić zdanie.

Zabrzmiało groźnie... :-)

oto chłop jag

Ale jeśli będzie alternatywa

Ale jeśli będzie alternatywa i Węgry z niej nie skorzystają, możemy zmienić zdanie.

Alternatywa i owszem będzie ale tylko wtedy - kiedy ceny obu dostawców będą dla Węgrów jednakowe - tołażysze.
Wniosek?
Powyższe będzie możliwe - kiedy atrapa Polski wyrówna Węgrom różnicę w cenach - tołażysze - bo przecież i to jest możliwe w czasach intensywnego boksowania tubylców.

oto sir Galahad

Rządzą nami szaleńcy gotowi

Rządzą nami szaleńcy gotowi unicestwić Polskę tylko po to by zrobić na złość Rosjanom. W dodatku grożą jedynym sąsiadom mogącym ewentualnie być naszym sojusznikiem. Uważam, że palenie za sobą mostów na wschodzie i zrażanie do siebie przyjaciół na południu to są działania skierowane na to żeby Polska nie miała żadnej możliwości usamodzielnienia się w stosunku do USA.Taka polityka to ZDRADA STANU i tak powinna być potraktowana.

oto paryst 20 października

Anatom

Chciało by sie zakrzyknąć"grzybku gdzie ty, we mchu ja". Nigdy nie rozumiałem ludzi i juz nie zrozumie. Przecież po to jest minister, aby działał dla dobra Narodu, a nie przeciwko niemu, co robi w takim przypadku Naród.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.