Mallima, czyli co z tym węglem?

Gdy w 2014 roku Rosja wprowadziła kontrsankcje i przestała brać nasze sery, jabłka itd., to nasi serowarzy, sadownicy etc. popadli w poważne kłopoty. Co mieli zrobić z produkowanym przez siebie towarem. Taka sytuacja wydaje się normalna. Traci się ważnego odbiorcę - jest problem.

Ciekawy jest zatem przypadek KRLD, która dostarczała do Chin ogromne ilości węgla (antracytu), ale w 2016, w ramach sankcji, Chiny obcięły ten import o połowę. Jaka była odpowiedź KRLD? Zwiększyli wydobycie. Dziwne.

Zwracałem już wtedy uwagę na Prawicy.net, że sankcje Chin są podejrzane, że wygląda to tak, jak gdyby KRLD informowała dyskretnie Chiny, że musi zmniejszyć dostawy węgla o połowę, bo sama tego węgla potrzebuje, a Chiny na to: "To my ogłosimy, że w ramach sankcji weźmiemy od was tylko połowę tego, co dotychczas.

W tym roku Chiny zredukowały import węgla z KRLD do zera. W ramach sankcji oczywiście. Jaka jest odpowiedź KRLD? Zwiększają wydobycie. Piszę o tym akurat dziś, bo wczoraj KCNA informowała tak:

Pyongyang, October 26 (KCNA) -- Officials and miners of the February 8 Jikdong Youth Coal Mine boost production with the spirit of creating the Mallima speed.

Przetłumaczyłbym to tak:

Pjongjang, 26 października (KCNA) - Urzędnicy i górnicy z Młodzieżowej Kopalni Węgla Jikdong im. 8 lutego, zwiększają wydobycie w duchu osiągania prędkości Mallima.

Materiał był zilustrowany zdjęciami, pokazującymi urzędników, górników i kolejne pociągi wydobytego węgla:

2017-10-26-3.jpg

2017-10-26-1.jpg

2017-10-26-2.jpg

Oczywiście wczorajszy komunikat KCNA był tylko jednym z wielu. W samym październiku były już wcześniej co najmniej dwa komunikaty KCNA o wzroście wydobycia. 7 października informowano o tym pod tytułem: "Coal Production on Increase in DPRK", a 19 października pod tytułem: "Coal Output Increases in DPRK". O co tu więc chodzi?

Dwa tygodnie temu na portalu Bankier.pl ukazał się tekst Macieja Kalwasińskiego, informujący, jak to Chiny dzielnie wdrażają sankcje przeciw KRLD. M.in. nie kupując węgla.

Tydzień temu, na tymże portalu Bankier.pl zamieszczono materiał agencyjny, z którego dowiadujemy się, że obroty Chin z KRLD wzrosły. Skoro chiński import z KRLD zmalał, a obroty wzrosły, to znaczy, że bardzo wzrósł chiński eksport do KRLD.

Chiny mówią, że wszystko jest w porządku, bo eksportują do KRLD mnóstwo żywności, a przecież eksport żywności do KRLD nie podlega sankcjom, skoro jankesi twierdzą, że w KRLD jest głód. No to teraz warto pomyśleć: Chiny nie kupują już żywności z KRLD (sankcje), ale eksportują tam sporo żywności. Wygląda więc na to, że w KRLD trwać będzie teraz jakaś wielka wyżerka. To bardzo miłe dla KRLD sankcje. No ale co z węglem?

W grudniu 2011 zmarł Kochany Wódz - Kim Dzong Il. W styczniu 2012 pojawiło się hasło Mallima. Do 2011 obowiązywało hasło Chollima. Chollima to skrzydlaty koń, który pokonuje w jeden dzień odległość 1000 ri (ok. 390 km). Cholima jest na pomniku w Pjongjangu, jest (a przynajmniej był) na banknotach etc.:

chollima.jpg

A Mallima? Mallima to koń, który potrafi w jeden dzień pokonać 10.000 ri (około 3900 km). W styczniu 2012 rozpoczęła się w KRLD nowa epoka. Jej hasła to Mallima i Dwa Fronty, czyli ogromne przyspieszenie i już nie tylko wojsko (pierwszy front), ale też szybka poprawa życia ludności (drugi front). O Mallimie polecam piosenkę (angielskie napisy). A jeśli chodzi o Dwa Fronty, to dziś wiadomo już, że zarówno wzrost obronności, który dokonał się w KRLD od 2012 roku, jak i poprawa warunków życia ludności, nie mają precedensu.

Jeśli gospodarka KRLD gwałtownie przyspieszyła, to oczywiste jest, że potrzebuje więcej węgla (huty, stalownie, elektrownie, cementownie etc.). Nie może go więc tyle eksportować. Ale jest tu też pewna ciekawa hipoteza. W ramach sankcji Chiny nie tylko przerwały import węgla z KRLD, ale ograniczyły też eksport ropy do KRLD. Niektórzy podejrzewają, że KRLD wdrożyła metodę produkcji paliw silnikowych z węgla. Czy tak jest?

oto Piotr Badura Piotr Badura

(1953) Ślązak z dziada pradziada, ducha polskiego, z wielką sympatią do Niemiec. W latach 1989-2014 wydawał i redagował lokalne czasopismo "Beczka" (działalność non-profit) we wsi Brynica w gminie Łubniany
Autor miesiąca Prawicy.net w marcu 2012.

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
4.333335
Ogólna ocena: 4.3 (głosów: 12)

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.