Raqqa i jej sekret.

BBC odkryła detale sekretnych porozumień jakie pozwoliły wojownikom ISIS i ich rodzinom uciec z Raqqa. Odbyło się to za wiedzą amerykańskiej i brytyjskiej koalicji, oraz za wiedzą kurdyjskich sił kontrolujących miasto. Konwoje uzbrojonych wojowników z ich rodzinami, w ciężarówkach i autobusach wyjechały z Raqqa. Zajęło to kilka godzin załadunku, a konwój zajął 6-7 kilometrów długości. Jechali przez nikogo nie ruszeni ani bombardowani. Zaświadczają to kierowcy i właściciel sklepu którego w drodze doszętnie obrabowali. W sumie było 50 ciężarówek, niektóre załadowane bronią, 13 autobusów i około 100 własnego transportu będącego własnością ISIS.

Do momentu odkrycia tego przez BBC nikt się do tego nie przyznawał: ani koalicjanci, ani siły kurdyjskie, ani syryjskie siły demokratyczne. Kierowcy opowiadali, że ich zatrudniano pod pozorem transportu na maksymum 6 godzin, a naprawdę jechali kilka dni poprzez najgorsze tereny zrujnowanej Syrii i im nie zapłacono. Przy każdym kierowcy było 3-4ch wojowników. Kobiety i nawet dzieci miały na sobie pasy wybuchowe. Większość dostarczono do pólnocno-wschodniej granicy z Turcją, do wrót Europy.

Jeszcze w maju, minister obrony USA James Mattis zapewniał o doszczętnym zgładzeniu wojowników ISIS aby nie wrócili ani do Ameryki, Europy, Afryki czy Azji. Kierowcy twierdza, że byli tam liczni obcokrajowcy: Francuzi, Turcy, Azarowie, ludzie z Jemenu, Saudyjczycy, Chińczycy, Tunezyjczycy i Egipcjanie, oraz pojedyńczo inne narodowości. Kierowcy opowiadali, że całą drogę im grożono i im wymyślano, oraz odgrażano się, że jeszcze wrócą do Raqqa.

Po ujawnieniu zdarzenia przez BBC, koalicja przyznała się do tego, że wyjechało 250 wojownikow, oraz 3.500 osób ich rodzin.

Tematy: 

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: -1

Twój głos: ‘Dobra!’

Dyskusja

oto Czesław

A co na to ONZ

i inne organizacje międzynarodowe broniące "praw człowieka i sodomitów". Dlaczego brak reakcji w Radzie Bezpieczeństwa którego członkiem-filarem jesteśmy my o czym głośno mówi nasz Prezydent. Przecież ci zbrodniarze mordowali też a może przede wszystkim, chrześcijan.

oto Eowina

Sprawa jest bardzo "młoda", dopiero upubliczniona.

Jest właśnie bardzo ciekawe, jaka będzie reakcja europejskich rządów, bo to nie jest jakaś tam plotka. Pół dnia BBC pokazywała nagranie transportu tych bandytów więc reakcja jakaś musi być.

Jest dużo gadania o tym, żeby Rosja wycofała się z Syrii, a USA zrobią tam demokrację, usuną Assada i dogodzą Kurdom. Tylko Assad może wziąć tam "za pysk", każdy inny będzie tam hodował siedlisko Wahabitów i rozmnażał dzihadzistów.

USA zajęte są dwoma problemami, poza tym nic ich nie interesuje.
1. Na ile Rosja mąciła w wyborach na korzyść Trumpa.
2. Wszelkiego rodzaju zboczeńcami: wśród producentów filmowych, aktorów, dziennikarzy, polityków i kandydatów do różnych stanowisk. Co chwila wychodzi, że gwałcili nieletnie, albo napastowali starsze, itp.

oto Andrzej

to tylko pokazuje, że operacja Państwo Islamskie się kończy

jak była rozkręcana, to media pokazywały tylko tych głoworiezów, Propaganda była jak teraz na ruskich. Jak już jest "po", to i media coś pokażą, ile w końcu można kłamać i uprawiać propagandę, ci ludzie też tym zygają, przecież oni wiedzą jak jest. To przecież wycieka, a starsi czy off-mainstream dziennikarze to opisują, tylko nie dopuszczą ich do masowej publiczności.

oto Eowina

Rozkręca się następny punkt zapalny między Arabią S.

i Libanem. Tak jak piszą, sunicki premier Libanu został al-Hariri został wezwany do Rijadu i tam zatrzymany. Ogłoszono jego rezygnację ze stanowiska, ale Liban domaga się jego powrotu. Arabia chce rozprawić się z libańską partią szyicką Hazbullah.
https://www.nytimes.com/2017/11/12/world/middleeas...

oto Andrzej

Saudyjczycy dostali prikaz zrobienia porządków w regionie

od Trumpa, który gorąco poparł izolację i sankcje wobec Kataru, przyznając w twicie, że to omawiali i gorąco popiera :-)

Teraz Liban, a Jemen cały czas krwawi... pytanie za milion dolarów: czy prikaz obejmuje też Iran? Kasa jest u Saudyjczyków, dostawy broni i danych wywiadowczych z USA i Izraela - będą, osłona dyplomatyczna, gdyby świat chciał protestować... czy Saudyjczy wdepną w to g...? Spekulanci na rynkach ropy właśnie tak obstawiają - cen w górę pod presją napływających pieniędzy.

oto Eowina

Oni tam w A.S.mają księcia, trzydziestolatka, którego szykują

na następcę tronu. To on miesza z Katarem i właśnie z Libanem. Będzie ciekawie, bo do odbudowy Syrii zgłosił się Iran i Chiny, a na pytanie czy USA też mogą odbudowywać Syrię, Assad powiedział : "Jak przeproszą" Może być ciekawie.

oto chłop jag

Jak można sprawdzone w boju narzędzie

zwane bojownikami państwa islamskiego - wyrzucić na złom - tołażysze?
Wniosek?
Izrael wtedy będzie duży - kiedy wszystkie obecne państwa - staną się mniejsze od niego lub znikną w ogóle - tołażysze - włącznie z USA.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.