Powstało europejskie anty-NATO

23 państwa europejskie podpisały 13 listopada Permanent Structured Cooperation
(PESCO) - porozumienie o stałej współpracy między państwami europejskimi (bez Wielkiej Brytanii) w dziedzinie obronności.

PESCO ma pogłębić współpracy wojskowej w UE - finansowania projektów, rozwoju technologii wojskowych i wzmocnienia przemysłu obronnego UE.

Porozumienie to blokowała przez wiele lat Wielka Brytania, Polska także była przeciwna. Minister Macierewicz mówił: "Od tych warunków uzależniamy naszą współpracę w PESCO i naszą obecność:

  • wsparcie wschodniej flanki europejskiej
  • uwzględnienie małych i średnich przemysłów obronnych
  • unikanie tworzenia struktury militarnej równoległej do NATO.

W kwestii flanki wschodniej zaznaczył, że poniedziałkowa dyskusja pokazała, że "jeżeli nie będziemy się dopominali, jeżeli nie będzie podnoszona i uwypuklana, to może zejść z punktu widzenia niektórych innych krajów na margines".

eu

min. Macierewicz skromnie stanął z boku.

Tematy: 

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: 0

Twój głos: ‘Dobra!’

Dyskusja

oto Adsumus

UEWermacht coraz bliżej

Spełnia się sen pana Kaczyńskiego, europejska armia nabiera rumieńców. A jak europejska, to bez czujnej opieki wuja Sama. Unikanie struktur równoległych do NATO, to zwykłe mydlenie oczu.
I bądź tu człowieku mądry. Proamerykański PiS działa przeciwko USA? Antyniemiecki PiS działa ramie w ramię z Niemcami?

oto Poliszynel

Polska to podpisała na polecenie Wielkiego Brata

Amerykanie po prostu chcą mieć tam swojego "kreta". A to całe PESCO to biurokratyczny twór militarnie niegroźny. Cała "współpraca" będzie się sprowadzała do wymuszania na mniejszych państwach zakupów niemieckiego sprzętu i tworzenia kabaretów typu "wielonarodowe bataliony" których wartość bojowa jest dokładnie taka jak trzykrotność siły uderzeniowej kompani z Sátoraljaújhely pod dowództwem kapitana Wagnera :)

oto Marcin Malik

Niezły żart

Rosja odda jedną salwę w tą armię, komunistka Mogherini popłacze się i po armii. Żadne spółki nie są dobre, tym bardziej militarne gdyż oznacza to że polscy żółnierze będą walczyć i ginąć za obce kraje. Ten dokument nie ma żadnego znaczenia i wątpię aby ktokolwiek wierzył w jego siłę.

oto Jan 61

Komuś jest to na rękę

To są żarty z gatunku czarnego humoru. Może to umożliwić wyjście Bundeswehry spod nadzoru NATO. A to byłby powrót do czarnych czasów.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.