A. Macierewicz contra A. Duda - konflikt dwóch legitymizacji

Konflikt między prezydentem A. Dudą i ministrem MON A. Macierewiczem nie jest - jak myśli większość elektoratu PiS – konfliktem personalnym lecz dramatycznym starciem dwóch legitymizacji politycznych. Z jednej strony prezydent A. Duda, wybrany w wyborach powszechnych na prezydenta Rzeczpospolitej reprezentuje legitymizację demokratyczną, z drugiej A. Macierewicz twórca opozycji demokratycznej w PRL, założyciel KOR reprezentuje legitymizację narodowo – wyzwoleńczą, jest bohaterem walki Polaków o Niepodległość. To on – wraz z Piotrem Naimskim – zapoczątkował wyzwolenie Polski spod władzy komunistów. . Macierewicz nie tylko powołał do życia Komitet Obrony Robotników, wymyślił nazwę, która unieważniała legitymizację ideologiczną PZPR, ale także zdecydował o jej kształcie organizacyjnym.

KOR był przede wszystkim – o czym często zapominamy - instytucją funkcjonującą zgodnie z określonymi – wręcz biurokratycznymi przepisami. W KOR – aby przywołać konkretny przykład - ustalono jasne procedury rozdziału pieniędzy, pomiędzy różne działania podejmowane przez jego członków, które były kontrolowane przez niezależnych mężów zaufania. Należał do nich m.in. Andrzej Kijowski i Stefan Kisielewski. KOR – to była instytucja w której panowały administracyjne metody i biurokratyczne procedury. To wszystko wymyślił A. Macierewicz. To on był tym, który zapoczątkował Polska Rewolucję. To on był redaktorem naczelnym pisma „Głos” – intelektualnej kuźni polskiej rewolucji – w którym uczył się polityki zarówno J. Kaczyński, jak i B. Komorowski. Prezydent A. Duda – powtórzmy to jeszcze raz – reprezentuje legitymizację demokratyczną, A. Macierewicz legitymizację niepodległościową i dlatego minister MON uważa, że ta legitymizacja daje mu władzę większą od władzy prezydenta. Starcie tych legitymizacji niszczy aktualną formę polskiej demokracji. Ale legitymizacja A. Macierewicza ma także inny charakter, bowiem to on właśnie symbolizuje walkę Polaków przeciwko elitom III Rzeczpospolitej ukształtowanym i podporządkowanym ideowo i organizacyjnie komunistom. Od samego początku istnienia KOR doszło do konfliktu pomiędzy aktualnym ministrem MON i J. Kuroniem i A. Michnikiem.

Na czym ten konflikt polegał? A. Macierewicz postulował budowę polskich instytucji demokratycznych w których władzę sprawują procedury a nie tzw. autorytety, natomiast, natomiast J. Kuroń propagował organizowanie tzw. ruchów społecznych w których władzę absolutną zdobywali przywódcy albo świetnie zorganizowane mafie polityczne, w instytucjach władzę absolutną sprawowały procedury, które kontrolowały pod względem formalnym i finansowym jej funkcjonowanie. Gdy – w błyskawicznym skrócie, z lotu ptaku – spojrzymy na historię naszych walk narodowo wyzwoleńczych, to zauważymy, że każde powstanie, każdy opór polskiego narodu wobec okupanta czy rozbiorcy konkretyzował się w powołaniu do życia instytucji Państwa Polskiego – tak było w czasie Powstania Styczniowego, tak było podczas okupacji i podczas Powstania Warszawskiego. W tym dążeniu polskich bojowników o niepodległość kraju do tworzenia instytucji odzwierciedla się w naturalny i spontaniczny sposób demokratyczna tradycja historii Polski. Zabrzmi to cheretycko, ale według mnie KOR, instytucja jawna, działającą ściśle według ustalonych procedur był pierwszym zalążkiem – „ziarnkiem gorczycy” – niepodległego Państwa Polskiego.

Na tym właśnie polegała radykalna opozycja pomiędzy demokratyczno-instytucjonalnym programem A. Macierewicza i rewolucyjno-samorządowym programem J. Kuronia. Pierwszy budował instytucje czyli Państwo Polskie. Drugi –niczym socjalistyczny Pugaczow – marzył o żywiole „ruchów społecznych”, które nasycą autentycznie robotniczą treścią, struktury PRL. Niezależne Instytucje contra Socjalistyczny Żywioł. Niepodległe Państwo Polskie contra PRL-bis. Otóż kiedy J. Kuroń i jego koledzy organizują okrągły stół do którego – po stronie solidarnościowej – zasiadają autorytety a nie demokratycznie wybrani działacze, A. Macierewicz protestuje przeciwko gwałceniu demokracji i jako jedyny działacz opozycyjny nie bierze udziału w tej „maskaradzie”. Uważa, że Magdalenka był Narodową Zdradą. Minister MON, zdaje się nie rozumieć, że dzisiaj konfliktują się z prezydentem A. Duda zaprzecza całej swej drodze politycznej.

Piotr Piętak

ur. 1953 rok - publicysta i prozaik
Ostatnie publikacje" Twórczość nr 9 2015 - esej "Przeklęte podwórko", Twórczość nr 11 2015 - opowiadanie "Raport" tłumaczone na rosyjski w pismie "NowajaPolsza", Twórczość nr 12 2015 - "Koniec Wielkiej Przemiany - w 60 lecie publikacji "Poematu dla...

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
3.25
Ogólna ocena: 3.3 (głosów: 4)

Tematy: 

Dyskusja

oto elvis

Czy w wachlarzu kategorii intelektualnych autora

nie zmieściła się podstawowa różnica między opcją liberalno- internacjonalną, którą krzewią spadkobiercy Kuronia, a opcją katolicko-narodową, do której zawsze należał Macierewicz?
Nawiasem mówiąc, dużo się ostatnio czyta i słyszy o tajemnych powiązaniach pana Prezydenta Dudy z globalistami NWO, oraz z siłami liberalnej demokracji i stąd jego deklaracje o sprzyjaniu katolickiej Polsce i obecność na kościelnych uroczystościach (m in, na intronizacji Chrystusa Króla) są mało przekonywujące.

oto Skanderbeg

Macierewicz to opcja narodowo-katolicka?

A jakieś przykłady? Poza nazywaniem tak partii czy dodania podtytułu do pisma Głos? Chodzi mi o treść.
I jeszcze jedna uwaga. Antoni Macierewicz to konspirator chyba już dożywotni. I takim osobom trudno się działa w tzw. demokracji.Nie potrafią wręcz. Macierewicz nikomu nie ufa to się otacza gówniarzami bez żadnego doświadczenia i bez żadnej wiedzy fachowej na temat wojska.
A Duda to mąż swojej żony. Generał Berling zwrócił już na to uwagę dawno. Że inteligentne Żydówki wiążą się s perspektywicznymi Polakami, a potem nimi kierują. W czyim interesie?
A Macierewicz to taki sam element NWO, jak I Andrzej Duda. I działa jak przedstawiciel handlowy amerykańskiej zbrojeniówki. Duda to zaś człowiek postawiony jako strażnik żyrandola, ale za nim też ktoś stoi z określonymi interesami. I o ile Macierewicz jest odważny i niczym się nie przejmuje (robiąc wiele głupot), to Duda jest podatny na to na co zawsze byli podatni działacze michnikoidalni.

oto gość

Po co przykłady?

Wystarczy popatrzeć na listę jego wrogów, kto i za co go potępia. Już by ojciec dyrektor pozwolił mu w "Głosie z Polski" witać się z modelami pozdrowieniem redemptorystow "Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus i Maryja zawsze dziewica", gdyby było inaczej.
W sprawie kupna "patriotow" być może ma Pan rację. Być może nie powinien kupować broni od wrogów ideologicznych. Ale to oni są strategicznym sojusznikiem rządu i mają najlepsze uzbrojenie.
No i zapomina Pan, że w razie czego, Antoni zna keczua. ..

oto Skanderbeg

Jakim strategicznym sojusznikiem?

I trzeba kupować "z głową". A tyle miliardów, to należałoby władować w naszą naukę. My jesteśmy tylko amerykańskim pionkiem, który zawsze może zostać poświęcony.
Macierewicza krytykuję, bo potępienie to już kwestia chyba religijna.

oto elvis

Nie podejrzewam Pana

o czerpanie wiedzy ze źródeł, o których wspomina tu Gadowski. A jest tych źródeł - uprawdopodobnianych przez znane z polityki bieżącej maski - multum. (Piszę: maski bo twarze to oni utracili przy o wiele ważniejszych okazjach)

oto Wojciech Błasiak

Piotr Piętak

Konflikt Macierwicz - Duda to typowy konflikt personalno-prestiżowy katalizowany złymi przepisami konstytucyjnymi. I sięganie do KORu nic tu nie wyjaśnia. Prezydent przekracza swoje umocowania konstytucyjne, ingerując w budowę nowej struktury dowodzenia, o czym sam nie ma zielonego pojecia, a jego BBN-owscy oficerowie są ze skazą Komorwskiego etsablishmentu. Minister nadużywa swoich służb specjalnych do odebrania prezydenckiemu generałowi możliwości działania w sprawach armii. I tyle. I po co wywracać stół z historią?
Wojciech Błasiak

oto chłop jag

A. Macierewicz contra A. Duda

A. Macierewicz contra A. Duda - konflikt dwóch legitymizacji

Gdyby tak było to i pan prezydent Duda i pan minister Macierewicz zostaliby wezwani za parawan oddzielający ten właściwy parawan i usłyszeliby te słowa:
jak się nie uspokoicie - to zaraz wyp*erdolę was obu - tołażysze.
Wniosek?
Tzw. demokeratura musi mieć paliwo - tołażysze.

oto Krzych Adam

Otóż to.

Gdy patrzymy na dwa psy warczące na siebie i naprężające smycze, które na pierwszy rzut oka powstrzymują je przed wzajemnym pogryzieniem się, jakże łatwo można przeoczyć że drugi koniec obu tych smyczy znajduje sie w tych samych rękach

oto Skanderbeg

Dokładnie

Taki Don King miał w garści i Gołotę i Granta przed walką. A tu "większe szatany są czynne".

oto Eowina

;) Jak nie wiesz co napisać, to najlepiej wspomnieć

"o pupilach szatana" którzy wszystkim kierują, albo "ręce pociągającej za sznurki", a mogą być "chazarzy", którzy są wszędzie, a ostatnio najmodniejszy jest Putin, który też skutecznie wszędzie hakuje. Tym sposobem wszystko jest wiadomo, nic nie trzeba robić i nic więcej nie trzeba wiedzieć.

Okazuje się, że ta metoda jest skuteczna i pasuje do każdego tematu.

oto BTadeusz

A może Macierewicz blefuje?

Może nasze "partyzanckie oddziały" - są formowane uniwersalnie?
Co stałoby na przeszkodzie, by , wobec "nierządu" IV Rzeszy - zaproponować bratnią pomoc - w zapewnieniu "porządku" wewnętrznego?
Można przecież w ramach "regionalizacji UE" - pozwolić Niemcom na powrót do "landyzacji"....
I raz
I NA ZAWSZE SKOŃCZYĆ Z ICH SKŁONNOŚCIAMI DO IMPERIALIZACJI... EUROPY...
???

oto Eowina

Tak, to jest możliwe, tylko jeszcze nie teraz. ;)

Niemcy nie mają rządu i nie wiadomo kto rządzi, oraz nie wiadomo, czy nie będzie następnych wyborów. Możliwe, że się też skończy landyzacją; land pruski, ruski, muzułmański...;)

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.