3 zdjęcia z Camino - dzień 93 Zarautz

1. Szlak Camino del Norte
1

2. Widok rankiem.
2

3. Ulica w Zarautz - popołudnie.
3

Ok 23 km - w Hiszpanii nic nie jest pewne - z San Sebastian do Zarautz. Piękna i romantyczna droga, czyli po raz drugi strumienie deszczu z góry i wąskie, czasem strome, często kamieniste ścieżki. Od czasu uszkodzenia sobie stopy na etapie do Argenton we Francji, nauczyłem się inaczej chodzić. Spokojnie, miarowo, ktoś by rzekł (zwłaszcza z rana) powoli, ale... bez przystanku i odpoczynku. Na początku więc, całe grupy rozradowanych pielgrzymów mnie wymijały, patrząc z politowaniem na wspinającego się systematycznie pana. W alberdze publicznej w Zarautz, jest znacznie mniej miejsc niż w San Sebastian, więc... nie wszyscy się zmieszczą. Stąd pewien doping dla pielgrzymów, którzy - jak już zaznaczyłem - szybko mnie mijali.

Jakież było ich zdziwienie gdy dotarli do albergi w Zarautz, a tam pod drzwiami, jako pierwszy... Zbyszek z Polski. Polegli w barach, na ławkach i innych przeszkodach terenowych. W Zarautz, późnym popołudniem po zakupach i jedzeniu poszedłem nad ocean. Był... błękitny, ogromny, wypełniony słońcem, które na koniec dnia znowu wyszło zza chmur. Zapytałem jedną Hiszpankę czy może mi popilnować rzeczy. Potem kilka kroków. Ten dotyk na łydkach. Jeszcze dwa, trzy i już... spadłem do wody. A może wpadłem? A może dałem nura? Wypłynąłem trochę dalej i raz jeszcze głowa pod spód i nie ma już nic, tylko człowiek i ocean, po 93 dniach marszu po ziemi.

Może jakoś wszyscy tego potrzebujemy. Zanurzenia się. Takiego bez granic i oporów. Może w życiu, może w miłości, może w pracy, może w tworzeniu. Po prostu jest tylko to, co przed nami, i tylko to, co robimy. I może tak właśnie jakoś - stajemy się, jesteśmy, ludźmi właśnie.

---------------------------------
Wszystkie zdjęcia z tego dnia - album.
Całość relacji w książce

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
5
Ogólna ocena: 5 (głosów: 4)

Tematy: 

Dyskusja

oto wzl

Tam gdzie

Tam gdzie góry stykają się z morzem warunki są bardziej zmienne niż na nizinach. Opady są częstsze i intensywniejsze a krajobrazy zapierają dech w piersiach.

Po ciężkim wysiłku taka kąpiel nie tylko oczyszcza, ale także przywraca siły. Tego z pewnością nie doświadczą ci, którzy przyjeżdżają nad morze samochodem czy pociągiem. A więc, czy będąc bogatszymi, mając do dyspozycji mnóstwo przedmiotów, które nam ułatwiają życie - nie pozbawiamy się pewnych doznań? Pewnie tak! W pewnym sensie stajemy się ubożsi. To cena za to, że jesteśmy coraz bogatsi. Bogaci materialnie i ubodzy duchowo. Coś za coś.

oto Zbyszek S

@wzl

Gdy po czterech miesiącach... wróciłem do domu i rozejrzałem się dookoła, w mojej świadomości pojawiła się myśl: "Po cho....re mi tyle rzeczy???"

No ale... przeszło. Codzienność wessała. Chyba trzeba sobie przypominać pewne sprawy i odnawiać konsekwentnie, bo "pralka" zestaw nawyków i oddziaływania otoczenia pracuje cały czas :)

oto Krzysztof M

Po ciężkim wysiłku taka

Po ciężkim wysiłku taka kąpiel nie tylko oczyszcza, ale także przywraca siły. Tego z pewnością nie doświadczą ci, którzy przyjeżdżają nad morze samochodem czy pociągiem. A więc, czy będąc bogatszymi, mając do dyspozycji mnóstwo przedmiotów, które nam ułatwiają życie - nie pozbawiamy się pewnych doznań? Pewnie tak! W pewnym sensie stajemy się ubożsi.

Intensywność przeżyć zapewniało jeszcze niedawno np. harcerstwo. Chociaż już w latach 70-tych przyjazd harcerzy na obóz był poprzedzony przyjazdem tzw. ekipy technicznej, która wykonywała właśnie tę najcięższą robotę.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.