Lokata na 27% - Polecam!

Znalazłem lokatę na 27%. Nikt wam tyle nie da i dlatego polecam ją tutaj. Zacznę jednak od początku.

W sprawach płacenia rachunków jestem dla niektórych (z rodziny) tym, który ma to załatwić. Nie chodzi o to, bym zapłacił swoimi pieniędzmi, ale żebym wziął na siebie techniczną stronę zagadnienia, czyli wykonał przelewy za pomocą komputera. Pieniądze dostaję, ale mam wykonać przelew.

Jedna z faktur, która trafiła ostatnio na moje biurko, dotyczyła płacenia za śmieci. Chodziło o 15 zł miesięcznie. Faktura jest na rok z kwitkami na każdy miesiąc oddzielnie. Nie chcę przez cały rok pamiętać, że 15-tego każdego miesiąca mam przelać 15 zł. Wolę w styczniu zapłacić za cały rok i mieć kłopot z głowy.

Mam konto osobiste w banku PKO BP. Gdy wykonuję przelew, to muszę go autoryzować 6-cyfrowym kodem z przysyłanej mi przez bank karty kodów. Te kody nie są darmowe. PKO BP obciąża mnie po 29 groszy za każdy użyty kod. Tak to wygląda w zestawieniu obciążeń:

kody.jpg

Jeśli będę płacić co miesiąc, zużyję 12 kodów. Jeśli od razu zapłacę całość, zużyję 1 kod. Różnica to 11 kodów, czyli 11 x 29 groszy = 3,19 zł. Z drugiej strony pieniądze umieszczone na lokacie przynosiłyby mi zysk. Zastanowiło mnie, jakie musiałoby być oprocentowanie na lokacie, by zysk z lokaty przewyższył w ciągu roku te 3,19 zł. Nie będę nużyć wyliczeniami. Dopiero przy odsetkach 3,9% rocznie więcej zyskałbym na odsetkach niż stracił na kodach. Uwzględniając tzw. podatek Belki musiałbym mieć na lokacie 4,8% rocznie. Nikt nie proponuje takiego oprocentowania lokat.

Dziś z kolei wypadło mi płacić abonament za radio (telewizora udało mi się parę lat temu pozbyć, ale żona ma w kuchni radio i chce je tam mieć). Zapłaciłem oczywiście za cały rok z góry, ale postanowiłem policzyć, jak to jest w przypadku typowym, czyli płaceniu za radio i telewizor.

Abonament RTV za miesiąc to 22,70 zł. Gdybym płacił co miesiąc po jednej racie, to w sumie zapłaciłbym 272,40 zł (kodów w tym przypadku nie liczę wcale). Jeśli jednak w terminie dla stycznia zapłacę od razu za cały rok, to opłata wyniesie tylko 245,15 zł (taka premia dla płacących z góry). Różnica między oboma przypadkami to 27,25 zł.

Policzyłem, jakie musiałbym mieć oprocentowanie, by korzystniejszym było trzymanie przeze mnie pieniędzy na rachunku i płacenie miesiąc po miesiącu, niż zapłacenie za rok z góry. Okazuje się, że musiałbym mieć oprocentowanie 22%, a z tzw. podatkiem Belki 27%. Dopiero powyżej takiego oprocentowania zysk z trzymania pieniędzy na rachunku przewyższyłby zysk z ulgi za zapłacenie z góry całorocznej należności.

Przypominam, że wyliczenie dla abonamentu RTV jest bez kosztu kodów, które jeszcze podwyższyłyby oprocentowanie. Zwracam też uwagę, że nie liczę kosztów robocizny (12 przelewów to więcej pracy niż 1 przelew) i nie uwzględniam dyskomfortu pamiętania przez cały rok o terminach płatności.

Jeśli więc zapłacicie abonament RTV za rok z góry, to tak jakbyście wpłacili te pieniądze na lokatę z oprocentowaniem 27% rocznie. Polecam wszystkim taką lokatę. Gdybyż tak jeszcze inni dawali ulgi za zapłatę z góry...

oto Piotr Badura Piotr Badura

(1953) Ślązak z dziada pradziada, ducha polskiego, z wielką sympatią do Niemiec. W latach 1989-2014 wydawał i redagował lokalne czasopismo "Beczka" (działalność non-profit) we wsi Brynica w gminie Łubniany
Autor miesiąca Prawicy.net w marcu 2012.

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
4
Ogólna ocena: 4 (głosów: 8)

Dyskusja

oto Donald Knuth

Nie żeby to było istotne dla meritum, ale...

Zwracam też uwagę, że nie liczę kosztów robocizny (12 przelewów to więcej pracy niż 1 przelew) i nie uwzględniam dyskomfortu pamiętania przez cały rok o terminach płatności.

Współczesne systemy bankowości elektronicznej pozwalają wprowadzać przelewy do wykonania w określonej dacie. Można więc w jednej sesji wprowadzić 12 przelewów, podając im jako daty wykonania kolejne miesiące.

Przy odrobinie szczęścia być może system oferuje możliwość potwierdzenia wszystkich naraz jednym kodem, na sam koniec. Być może także oferuje udogodnienia w kopiowaniu przelewów, tak że w kolejnych trzeba tylko zmienić datę.

Wreszcie też zwykle jest opcja "samopowtarzania" - podajemy tylko datę początku, końca i częstotliwość powtarzania przelewu (tutaj byłoby co miesiąc). Wtedy już w ogóle mamy mniej klikania niż przy 12 przelewach (choć nadal ciut więcej niż przy jednym prostym) i tylko jedno potwierdzenie.

Przy tym wszystkim jednak nie byłbym wcale zaskoczony, gdyby bank naliczał za to dodatkową opłatę, którą wtedy trzeba by wkalkulować. A która do tego mogłaby się okazać większa niż opłata za kod.

To wszystko oczywiście nie ma znaczenia dla meritum tekstu. Ale zaznaczam, że są takie opcje, bo być może nieco ułatwi to Panu opłacanie rachunków. :)

oto Piotr Badura

W tym układzie ma Pan rację

Szanowny Panie Donaldzie Knuth'cie
W układzie przedstawionym w artykule ma Pan rację. Jednakowoż ja napisałem:

Zwracam też uwagę, że nie liczę kosztów robocizny

Jeśli policzyć robociznę, to już Pan nie będzie mieć racji. Zaoszczędzę na kodach 3,19 zł, ale stracę pół godziny. Moje pół godziny jest więcej warte.
Pozdrawiam serdecznie

oto Mar.Jan

Ciekawy wzniosek można z tego wyciągnąć:

Człowiek tym więcej zarabia im więcej i wcześniej opłaci rachunków, które ma do zapłacenia.
zatem trzeba wybierać tych dostawców, którzy wystawią nam wyższe rachunki, oraz rachunek bankowy założyc a takim banku, który ma najwyższe opłaty za pojedyncze przelewy i wtedy własnie osiągniemy najwyższa efektywnośc płacenia rachunków hurtem z góry za cały rok :)

oto JJerzy

Nie, po prostu ...

... wprowadzono Lean Management dla banków i ... koszty, jak to zwykle bywa w tej metodzie, przesunięto na najsłabsze ogniwo.

oto Mar.Jan

Szczera prawda!!!

No i strasznie się cieszę, że wreszcie cos prawdziwego pan Piotr napisał :))

oto chłop jag

Lokata na 27% - Polecam!

Lokata na 27% - Polecam!

Po prostu okupant skubnie okupowanego mniej o te 27% - ponieważ ogłupianie okupowanego dla okupanta jest bezcenne - tołażysze.
Wniosek?
Okupant premiuje głupotę wśród okupowanych - bo mu się to opłaca - tołażysze.

oto barthoosh

zróbmy taki eksperyment

Podpiszemy umowę i zobowiązania egzekucyjne (jeśli ma Pan jakiś majątek), po czym ja Panu pożyczę na 7% w skali roku powiedzmy 20 000 pln na rok. Niestety chwilowo więcej wolnej gotówki nie posiadam. Pan ze swoimi wspaniałymi receptami w ciągu roku zarobi swoje 27%, z czego odpali mi Pan moje 7% i zwróci wkład. Zapominamy o procencie składanym. Na czysto zostanie Panu 20% (nie uwzględniając procentu składanego). Z 20k pln to jest jakieś 4k pln. Zainteresowany?
Jeśli operacja zakończy się sukcesem, będę błagał na kolanach Prezesa-Naczelnika, żeby mianował Pana ministrem finansów.
No taaaki geniusz finansowy Panie się tu marnuje...

oto Piotr Badura

Niech Pan unika banków!

Szanowny Panie Barthoosh'u

Mój artykuł był w konwencji żartu. Ani Pan, ani pan Mar.Jan nie pojęliście tego. Trochę szkoda. Nie zdejmuje to jednak ze mnie odpowiedzialności za tekst. Autor musi uwzględniać możliwości percepcji różnych czytelników. Tekst musi się bronić na każdym poziomie. Jeśli więc piszę tekst żartobliwy, a czytelnik tego nie pojął, to i tak mój tekst nie może wprowadzać go w błąd. Odpowiadam więc tak, jak bym pisał na poważnie.

Jeśli ktoś proponuje Panu lokatę z atrakcyjnym oprocentowaniem, to musi Panu wyjaśnić, jaką kwotę przyjmie on od Pana na tę lokatę i na jaki czas. Pamiętam ofertę jakiegoś banku, w której była mowa o pożyczce powitalnej dla nowych klientów. Pożyczka była na 0%, 0 prowizji, 0 jakichkolwiek opłat. Klient miał zwrócić dokładnie to, co dostał.

Problem był w tym, że pożyczkę można było wziąć maksymalnie na miesiąc i co najwyżej 1000 zł. Tymczasem konto w banku trzeba było otworzyć na minimum dwa lata, a opłata od konta wynosiła 5 zł miesięcznie za samo konto, nie licząc innych opłat. W przypadku rezygnacji z konta przed upływem dwóch lat, przewidziana była umowna opłata 100 zł.

W moim artykule było jasno powiedziane, że "lokata" dotyczy kwoty 245,15 zł. Skąd zatem Panu przyszło do głowy 20 tys. zł? Jeśli tak "uważnie" czyta Pan oferty, to proszę unikać banków jak ognia. Nawet najgłupszy bankowiec zrobi Pana w konia bez trudu.

Pozdrawiam serdecznie

oto Mar.Jan

pojęliśmy, pojęliśmy!

Ale troche podworowac z pana Piotra musielismy, bo jeszcze ktos by to potraktowal serio!
Szczerze mówiąc: płacenie rachunków hurtem i to z góry to kiepski pomysł, chyba, że ktoś ma za dużo kasy i nie wie co z nią robić.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.