Jedwabne - wielkie fałszerstwo


"W Jedwbnem Polacy zabili Żydów, nie zmieniamy historii".

- powiedział w rozmowie z "Rzeczpospolitą" minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, wywiad ten ukazał się w dniu 08.02.2018 r.

Obecny Pan minister Spraw Zagranicznych Jacek Czaputowicz wpisał się do klubu b.Prezydenta A.Kwaśniewskiego i b.Prezydenta B.Komorowskiego oskarżających Polaków o zbrodnię, którą nikt definitywnie nie udowodnił.

Na całym świecie słowo JEDWABNE jest symbolem antysemityzmu Polaków, jak to prymitywni Polacy mordowali i palili swoich sąsiadów Żydów w stodołach w czasie II-ej wojny światowej. Słowo to spycha na dalszy plan nawet okrucieństwa hitlerowskich Niemiec.

W imię elementarnej prawdy powinniśmy bronić dobrego imienia swoich rodziców i dziadków za ich wysoce moralną i heroiczną postawę w okresie II-ej wojny światowej, także w ratowaniu Żydów. Co się za tym kryje?. Jakie mechanizmy i układy tu działają, dlaczego nie słychać w tej sprawie głosu mieszkańców Jedwabnego. Czy jedyne co mogą zrobić świadkowie tamtych wydarzeń, co znają prawdę o tamtej zbrodni, to milczeć i bojkotować wszelkie uroczystości odbywające się na tym tragicznym pogorzelisku.

Nikt nie ukrywa, że w tamtym czasie pomiędzy miejscową ludnością polską i żydowską istniała nie ukrywana niechęć a nawet wrogość. Przyczyną tego była sytuacja w okresie okupacji sowieckiej bezpośrednio przed okupacją niemiecką na tamtych terenach, wówczas to ludność żydowska w ogromnej części identyfikowała się z komunizmem i gorliwie współpracowała z okupantem rosyjskim nie tylko typując na śmieć lub wywózkę na Sybir nawet całe polskie rodziny ale i sami aktywnie w tym uczestnicząc. To jednak w żaden sposób nie usprawiedliwiało by sprawców popełnienia tej zbrodni w dniu 10.07.1941 r. na niewinnych osobach, w tym na dzieciach i kobietach należących do społeczności żydowskiej Jedwabnego.

Należy tu koniecznie dodać, że w denuncjacji Polaków do okupacyjnych władz sowieckich, uczestniczyli też aktywnie komuniści narodowości polskiej. W Jedwabnem po wkroczeniu rosyjskich wojsk powstał komitet miejski składający się z komunistów, w którym członkami byli Żydzi ale przewodniczącym był Polak. Sprawy stosunków polsko-żydowskich na tamtych terenach prawdziwie opisał prof. Tomasz Strzembosz w artykule opublikowanym w Rzeczpospolitej na str A6 nr 23(5796) z dnia 27-28 stycznia 2001 r. pod tytułem „Przemilczana kolaboracja”. O ile wiem, nikt nie zaprzeczył rzetelności tego artykułu.

A może ta manipulacja dotycząca zbrodni w Jedwabnem ma na celu obciążenie winą za tą zbrodnię Polaków w celu przemilczenia kolaboracji do jakiej dopuszczała się na dużą skalę społeczność żydowska, współpracując gorliwie z komunistycznym okupantem po 17 września 1939 r. na terenach zajętych przez armię sowiecką. Tego typu postępowanie, służące celowemu zafałszowaniu historii należy nazwać prowokacją, bo na pewno służy też wywoływaniu nastrojów antyżydowskich i chyba taki jest dodatkowy cel tych manipulacji, wpływa to przecież negatywnie na naszą opinię jako narodu cywilizowanego i tolerancyjnego oraz osłabia naszą pozycję międzynarodową.

Jak wynika z powszechnej wiedzy, której jak na razie nikt nie kwestionuje, spalenie Żydów w Jedwabnem nie było wynikiem spontanicznego działania miejscowej ludności, czyli tzw. linczu czy pogromu a była to akcja szczegółowo zaplanowana i skutecznie przeprowadzona. Takie akcje przeprowadzały wyspecjalizowane oddziały niemieckie tzw. Einsetsgruppen, jest o tym wiedza powszechna.

W związku z tym mam pytania do Pana Min. Jacka Czaputowicza:

 • jaka instytucja, organizacja lub osoba z imienia i nazwiska oraz funkcji wydała polecenie, hasło czy rozkaz mieszkającym w Jedwabnem Żydom by zebrali się w jednym miejscu.
 • kto wydał polecenie Żydom by weszli do stodoły i kto tą stodołę zamknął. Jeżeli nie było by tam żandarmów z karabinami, to jest oczywiste, że Żydzi nie pozwolili by się tak bez oporu zapędzić do tej stodoły. Obydwie strony przecież nie posiadały broni.
 • czy tą stodołę podpalono przy pomocy nafty, słomy itp. Skąd tyle nafty czy benzyny w tamtym czasie.
 • kto podpalił stodołę i na czyje polecenie (rozkaz)
 • dlaczego nie ma relacji o tym by zamknięci Żydzi nie otworzyli drzwi czy wierzei, których co najmniej było dwie pary otwierane od środka, lub nie wyłamali desek tej stodoły by się z tego „piekła” wydostać. Stodoły w tamtym czasie były wykonane z konstrukcji drewnianej obitej deskami najgorszego gatunku, pełne różnych dziur i nierówności. Odbicie czy wyłamanie takiej deski dla przeciętnego mężczyzny to żaden problem, chyba że przed tą całą akcją stodoła ta była specjalnie przygotowana do tego celu. Kto tego dokonał.
 • czy w tej stodole znajdowały się powszechne używane narzędzia i sprzęt gospodarczy taki jak np. sieczkarnia czy wialnia a jeżeli nie, to kto je usunął i kiedy.
 • może jednak część Żydów ratowała się ucieczką z tej płonącej stodoły, czy ktoś do nich strzelał, czy w inny sposób zabijał, jakie są relacje świadków tej strasznej zbrodni, kto im pomagał w ucieczce a potem w ukrywaniu się.
 • dlaczego właściciel tej stodoły zgodził się na jej spalenie i jak się nazywał, przecież stracił dużą część swojego majątku, czy w ogóle miał w tej sprawie coś do powiedzenia a jak dostał odszkodowanie to w jakiej wysokości. Co w tej sprawie mówią jego spadkobiercy i sąsiedzi.
 • kto dopilnował by dokonano zakopania spalone ciała ofiar.
 • Jedwabne w tamtym czasie było pod administracją niemiecką, porządku na tym terenie pilnowała uzbrojona żandarmeria niemiecka, czy za tą „samowolę” jej mieszkańców władza niemiecka kogoś ukarała lub nagrodziła.
 • rzeczywistość tamtych czasów i oczywiste fakty wskazują na to, że tą całą akcję wymordowania Żydów w Jedwabnem zorganizowali i przeprowadzili Niemcy a do pomocy w realizacji tego celu przymusili polskich mieszkańców tego miasteczka. Należy postawić pytanie, czym groziła odmowa wykonania tego polecenia stawianego przez żandarma niemieckiego uzbrojonego w karabin. Według mojej wiedzy dotyczącej tamtego okresu, jedynie można było to polecenie wykonać lub odmówić a wówczas na pewno razem z Żydami zapędzono by taką osobę do tej stodoły i to z całą tej osoby rodziną.

Gdyby została dokonana ekshumacja jak wiele innych, to dowiedzielibyśmy się ilu faktycznie Żydów tam zginęło, czy wszyscy zginęli w płomieniach a może część z nich od ugodzenia jakimś narzędziem a może od niemieckich kul. I tak, nie do końca wyjaśniona zbrodnia, stanowi koronny „dowód”, który jest faktycznie nie dowodem a fałszywym pomówieniem, w oskarżaniu nas Polaków przed całym światem, o zbrodnie antysemityzmu.

Kwestię ekshumacji konsultowano ze stroną żydowską. Rabin Warszawy i Łodzi Michael Schudrich powiedział: „Szacunek dla kości naszych ofiar jest dla nas ważniejszy niż wiedza, kto zginął i jak, kto zabił i jak”. Żydzi wyrazili jedynie zgodę na ekshumację ograniczoną, czyli taką, w której nie będzie można podnosić kości. 30 maja 2001 roku rozpoczęto czynności ekshumacyjne. Ponieważ jednak nakazany sposób ekshumacji wyklucza możliwość ustalenia liczby zwłok oraz przyczyn śmierci poszczególnych ofiar, w dniu 4 czerwca 2001 r. czynności ekshumacyjne zostały przerwane.

Wynika z powyższego, że „prawda żydowska” jest ważniejsza od prawdy faktycznej a dyżurni wazeliniarze i nienawistnicy narodu polskiego z lubością kontynuują ten proceder opluskwiajacy Polaków przed całym światem.

W wyniku takich zmanipulowanych działań propagandowych, o Polakach rozpowszechniana jest opinia, jako o największych antysemitach-mordercach na świecie a za symbol służy miasteczko Jedwabne. Sytuacja ta jest nie tylko dla nas krzywdząca i przykra ale też obca i niezrozumiała w kręgu naszej kultury i cywilizacji oraz sprzeczna z wyznawanymi przez nas zasadami moralno-etycznymi, przecież oskarżają nas w dużej części osoby które dzięki tylko heroicznej postawie Polaków przeżyły tą gehennę. W tamtym czasie była powszechna bieda, ludzie nie mieli sami z czego się wyżywić a do tego trzeba było nakarmić dodatkowe osoby odbierając chleb własnej rodzinie.

Pomimo naszych działań, nadal spotykało się w mediach celowo fałszywe sformułowania o „polskich obozach zagłady”, z rozczarowaniem trzeba też stwierdzić, że zarówno państwa jak i społeczności niemieckie czy żydowskie nigdy nie potępiły tego typu praktyk a przecież były do tego zobowiązane moralnie. Ostatnio być może zmieni to nowelizacja ustawy o IPN. Ale ostatni wywiad min. J.Czaputowicza dowodzi, że wcale tak nie musi być. A tak naprawdę to powinno się używać zwrotu „żydowsko-polski obóz zagłady w Oświęcimiu”, bo w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu byli mordowani zarówno Żydzi jak i Polacy, przecież w mowie potocznej używamy nazwy: cmentarz katolicki, cmentarz żydowski czy cmentarz prawosławny.

Wszelkie śledztwa przeprowadzane przez prokuraturę jak i wyroki sądowe z okresu powojennego są oczywiście jakąś informacją ale przynajmniej dla mnie, są zupełnie niewiarygodne.

- - -
08.02.2018 r.

Czesław

Czesław Buksiński, inżynier, obecnie na emeryturze, od 1981 r związany z opozycją niepodległościową.

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
4.703705
Ogólna ocena: 4.7 (głosów: 27)

Tematy: 

Dyskusja

oto Roman

Zdrajca Czaputowicz

Zdrajca Czaputowicz natychmiast do dymisji !!! Nalezy niezwlocznie przeprowadzic ekshumacje w Jedwabnem i to w obecnosci miedzynarodowych ekspertow/swiadkow [jak zrobili Niemcy w 1943 w Katyniu]...

oto Zbyszek S

Usprawiedliwia się Pan :)

Usprawiedliwia się Pan :)

To niby naturalny odruch. Ale Amerykanie mówią "Do not J.A.D.E".

, the practice of having a debate with someone who has strong biases can actually have the counter-productive effect of reinforcing their biases, as they repetitively remember and state the facts from their own point of view. This is what makes the idea of JADE - Justifying, Arguing, Defending or Explaining - such a bad idea.

Ponadto to element "opowieści". Jeśli się chce polemizować z "opowieścią" to wypada mieć własną "opowieść", która ma tezy przeciwne tej pierwszej :)
----------------------------
http://outofthefog.website/what-not-to-do-1/2015/1...

oto JJ

Przywołany argument jest błędny

W tej sprawie nie ma żadnej "debaty" (samo słowo "debata" jest w interesujący sposób wyjaśniane przez pana Karonia), gdzie miałby zastosowanie podany akronim.
Publiczność ma wierzyć i nie dyskutować.
Dla przypomnienia: raport prof. Koli pozostaje utaniony. Proste pytanie - dlaczego?

oto Marek

K. Karoń rozwodził się nad

K. Karoń rozwodził się nad pojęciem "dyskurs". Chociaż "debata" jest również na dobrej drodze do zajęcia miejsca w marksistowskiej nowomowie, wystarczy posłuchać "debat" w TOK FM, czy PiSTV z udziałem całego szeregu debatujących, z których wszycy reprezentują dokładnie ten sam punkt widzenia.

oto JJ

Dziękuję za korektę

Przy okazji. Powyższa technika postępowania, opisana akronimem, stosowana jest w terapii alkoholików. Jest to wyraźnie podane na wskazanej stronie www.

oto wzl

Jade

Słowo "jade" kryje w sobie głęboką treść. Słownik internetowy "diki" tłumaczy je z angielskiego jako nefryt, jadeit. Mój stary słownik Stanisławskiego tłumaczy je jako: 1. nefryt, 2. szkapa albo babsko, babsztyl.

Z kolei "The New Lexicon Webster's Encyclopedic Dictionary Of The English Language Canadian Edition" słowo "jade" objaśnia tak: a hard stone that is either jadeite or nephrite, used in jewelry, ornaments etc.[F. fr. Span. (piedra de) ijada, colic (stone)],

a - "jadeite" - a silicate of sodium and aluminum, usually green or white, a highly prized form of jade.

A mówiąc normalnie, to co wyżej, to krzemian sodu i glinu. Po polsku - jadeit.

Nefryt to zasadowy krzemian wapnia, magnezu i żelaza. Są to więc dwa różne minerały i dopiero w 1863 roku stwierdził to francuski chemik Damour. Wcześniej uważano, że jest to jeden i ten sam minerał. Ta wspólna dla nich nazwa to żad, a po angielsku - jade.

Korzenie nazwy "żady" sięgają czasów podboju Ameryki Południowej przez Corteza. Aztecy, Toltecy i Olmecy wykorzystywali ten kamień tj. jadeit do leczenia wszelkich schorzeń nerek, stąd Hiszpanie nazywali go piedra de ijada, czyli "kamień biodrowy".

Sztuka rzeźbienia w jadeicie w prekolumbijskiej Ameryce Południowej stała na bardzo wysokim poziomie. Zanikła po podboju jej przez Hiszpanów. Natomiast Chińczycy zaczęli rzeźbić w jadeicie dopiero w XVIII wieku. Wcześniej rzeźbili w nefrycie. Oczywiście Chińczycy nie byliby Chińczykami, gdyby w pewnym momencie nie zaczęli barwić szkła tak, by imitowało ono jadeit.

Stefan Zbigniew Różycki w swojej książce "Geolog detektywem" pisze:

Takim śladem licznego udziału polskich inżynierów w budowie kolei mandżurskiej były, często dawniej spotykane na etażerkach warszawskich saloników, figurki i naczynka z jadeitu. Przynosili je wędrowni handlarze do Charbinu i Mukdenu, gdzie były dość liczne kolonie polskie.

Tak więc temat "JADE", to temat rzeka. I podobnie jest z Jedwabnem. Autor tego artykułu bardzo udanie nakreślił złożoność tego zdarzenia, które miało miejsce w tej miejscowości. Można oczywiście twierdzić, jak wielu koniunkturalistów, że to Polacy zapędzili Żydów do tej stodoły, ale - jak mawiał Józef Mackiewicz - jedynie prawda jest ciekawa.

Ale co tam będziemy zajmować się takimi skomplikowanymi sprawami. Już w przyszłym tygodniu rusza Liga Mistrzów. I od razu będziemy świadkami dalszego ciągu upadku Realu (znowu ta Hiszpania!). Mecz z Tottenham Hotspur F.C. może potwierdzić, że Real doświadcza tego, co na Zachodzie określają mianem Seneca Cliff - Klif Seneki. Ale co to nas obchodzi! Jesienią zeszłego roku Tottenham obchodził jakąś okrągłą rocznicę swojego debiutu w rozgrywkach europejskich. Pierwszy mecz rozegrał z... Górnikiem Zabrze i... przegrał!

Tak to wszystko dzisiaj działa. Natłok różnych zdarzeń wypiera z naszej świadomości nasz system wartości. Jeśli Amerykanie pod pojęciem JADE rozumieją to, co rozumieją, to ich sprawa. Ja pod pojęciem "Jade" rozumiem zupełnie coś innego i nie uważam, że dążenie do prawdy, to usprawiedliwianie się.

oto wzl

Mała

Mała poprawka - Real będzie grać w 1/8 z PSG. Z Tottenham grał w fazie grupowej. A poza tym reszta zgadza się. Z Górnikiem Tottenham przegrał. A dziś Górnik przegrał z Wisłą Płock. Koniec świata!

oto Zbyszek S

@wzl

Może ma Pan rację, ja się nie nam, czy zna się ksiądz profesor?
Ksiądz profesor: "Spotykają się ze sobą dwie mentalności. My w tym wydarzeniu o zagładzie Żydów chcemy ustalać fakty. Natomiast Żydzi wyciągają z niego znaczenie, sens, który mógłby być dla nich pożyteczny. Jeżeli fakty temu przeczą, to tym gorzej dla faktów.

W związku z tym dyskusja z nimi na temat faktów mija się w ogóle z celem."

oto Krzysztof M

Zna się.

Zna się.

oto chłop jag

Jedwabne - wielkie

Jedwabne - wielkie fałszerstwo

Cała ta cywilizacja pupilo-szatańska licząc od antyfrancuskiej rewolucji - jest jednym wielkim fałszerstwem - tołażysze. Fałszerstwem jest także to - jakoby Polska nadal istniała - tołażysze.
Wniosek?
Rola V, polskojęzycznej kolumny jest nadzwyczaj komfortowa - bo wystarczy tylko aby ona przytakiwała światowemu pupilowi - gdy ten np. o Jedwabnym piekielnie po świecie wyje - tołażysze. "Polskim obozom" owa V kolumna też będzie przytakiwać - to tylko kwestia czasu - tołażysze.

oto Czesław

Tezy przeciwne - proszę bardzo Panie Zbyszek S

Dr Ewa Kurek - Holokaust Żydów rękami Żydów https://wzzw.wordpress.com/2016/03/11/%E2%96%A0%E2...
Prof.J.R.Nowak – Żydzi przeciw Żydom

Link do wykładu Prof. Tadeusza Guza: „M.in. o przemilczanej prawdzie o współudziale Żydów w holokauście – Ks. Tadeusz Guz”

(od 2 godż.17 min ideologia Doncowa gorsza od „Mein Kampf” a od 2 godz.28 min biznes żydowski na usługach Hitlera)

oto Marek Bekier

Poruszył Pan, moim zdaniem,

Poruszył Pan, moim zdaniem, najważniejszy problem w kontekście uchwalonej poprawki do ustawy o IPN. Protest strony izraelskiej przeciwko poprawkom sprowadza się do obaw o wolność słowa i swobodę badań naukowych. Tymczasem zakaz ekshumacji w Jedwabnem, wymuszony przez stronę izraelską, przeczy jednemu i drugiemu. Strona izraelska i część środowisk uznających się za polskie wyraża obawy, że do odpowiedzialności może być pociągnięty J. T. Gross, który ich zdaniem wypowiadał się jako naukowiec. Moim zdaniem działalność tego "historyka" w znacznym stopniu opiera się o kłamstwa i tendencyjne domysły. Pociągnięcie go do jakiejś odpowiedzialności nie byłoby niczym dziwnym w świetle ustawy o IPN. Wydaje mi się jednak, że praktyka działania aktualnej władzy w Polsce nie pójdzie zbyt daleko co oczywiście stwierdzam z przykrością.

oto Czesław

Jeszcze go nie wyrzucili, co będzie dalej?

Patryk Jaki dla wPolsce.pl: Nie może być tak, że przed przyjęciem każdego projektu będziemy dzwonić do ambasady Izraela i pytać, czy łaskawie się na to zgadzają.
Marek Olszewski, szef Polskiej Organizacji Turystycznej został zdymisjonowany! Tak zdecydował minister sportu Witold Bańka. Powodem były wypowiedzi Olszewskiego. Były już szef POT m.in. nie chciał turystom z zagranicy przyjeżdżającym do Polski, rekomendować odwiedzin Auschwitz. Powód? Bo uważał, że „nie ma potrzeby eksponowania miejsc i zdarzeń związanych z historią innych narodów”. Twierdził też że "To polskie, a nie żydowskie elity zostały w czasie wojny zupełnie przeorane i zlikwidowane. Pamiętajmy, że kultura żydowska w praktyce cała przetrwała..."

oto Skanderbeg

A to ciekawe.

Polska straciła elity, a żydowskie kierownictwo intelektualne przetrwało. Faktycznie.
A może dlatego Żydzi stali się tak potężni, bo regularnie podlegają selekcji naturalnej? I przetrwać potrafią najsilniejsi, najbystrzejsi, najcwańsi?

oto Palimpsest

Dla ciekawych, na pewno otwartych. Odwagi życzę, ja nie wierzę

niestety jak w coś w co uwierzyć trudno.

http://www.superstacja.tv/program/nie-ma-zartow-dr...

Są i głosy krytyczne

Szkoda, że szlachetnym celom autora nie dorównał jego warsztat naukowy. W źródłach przytaczanych w kolejnych rozdziałach nie brak sprzeczności, ale Tryczyk nie zajmuje się ich żmudnym wyjaśnianiem. Niewiele jest interpretacji, zapowiadanych na początku każdego rozdziału. Tam, gdzie autor wyciąga wnioski, czyni to częstokroć bez oparcia w materiale źródłowym, szczególnie gdy stara się opisać szerszy kontekst polityki niemieckiej w okupowanej Europie.
Tryczyk z jednej strony korzysta z dorobku badaczy, którzy pracowali z aktami tzw. sierpniówek, procesów wytaczanych na podstawie dekretu wydanego w sierpniu 1944 r. przez Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego, który dawał podstawę prawną do ścigania osób oskarżonych o kolaborację w latach niemieckiej okupacji, z drugiej daje nam do zrozumienia, że odkrywa przed czytelnikiem coś, co historycy zaniedbali, i apeluje o prowadzenie badań. A przecież już podtytułem nawiązuje do książki Jana T. Grossa „Sąsiedzi”. Oskarża historyków polskich o zaniechanie tematu – dziwny to zaiste zarzut w obliczu listy opracowań, które przywołuje w swojej bibliografii. W istocie tematowi temu poświęcili badania zarówno różni historycy przywołani przez autora, jak i ci, których w zestawieniu brakuje, jak choćby Joanna Michlic i Witold Mędykowski

https://kulturaliberalna.pl/2016/01/19/zmarnowana-...

Niemniej Radziłów, Wąsocz, Jedwabne, Wiźna, Szczuczyn, Goniądz, Jasionówka i wiele wiele innych pozostaje. Trafne jest stwierdzenie, że

historię zabija patrzenie przez ideologiczną lupę

Część środowisk nie jest gotowa przyjąć badań IPN-u nt jednej miejscowości. Więc jak zaakceptować kilkadziesiąt?! Niektórym zakrawa to na sen szaleńca. Cóż.

Warto jednak w tym wszystkim pamiętać, że Bóg stworzył ludzi, nie Polaków. Niektórym mylą się priorytety. Bóg z bożkiem własnego ego, historia z hagiografią, wiara z religią a patriotyzm z nacjonalizmem.

oto Michel

TV "Media Narodowe"

Wojciech Reszczyński "Amerykańscy Żydzi nie zrobili nic, aby uratować swoich współbraci"

oto Dobromir

A można było inaczej

P. min. Czaputowicz zamiast p***pszyć bez sensu powinien był publicznie, choćby w wywiadzie dla Rzepy powiedzieć, że albo izraelskie i zagraniczne, kontrolowane przez Żydów media przestaną nas, Polski naród en mass, oskarżać o współudział w Holocauście i z kontrolowanych przez siebie uczelni wywalą ignorantów, polonofobów typu J. T. Gross, a amerykańskie organizacje syjonistyczne rezygnują z bezzasadnych roszczeń majątkowych albo wznawiamy ekshumację w Jedwabnem z udziałem zagranicznych ekspertów a choćby także naczelnych rabinów Polski i USA i upubliczniamy raport prof. A. Koli, a IPN rozpoczyna badanie udziału organizacji żydowskich typu Judenrat w Holocauście i Żydów polskich i sowieckich w zagładzie Polaków w czasie okupacji sowieckiej i rządów komunistycznych.
Bo szacunek dla kości zmarłych jest ważny, bardzo nawet ale szacunek dla żywych i ich dobrego imienia ważniejszy.

Twój komentarz?

Filtered HTML

 • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
 • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
 • Lines and paragraphs break automatically.
 • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

 • No HTML tags allowed.
 • Lines and paragraphs break automatically.
 • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.