Izraelski F-16 strącony przez syryjską armię

Izrael przechwycił irański dron nad swoim terytorium i w odpowiedzi wysłał myśliwce do ataku na irańskie pozycje w Syrii.

Syryjska obrona rakietowa zestrzeliła jeden F-16. Samolot spadł na terytorium Izraela.

Izrael jet

Tematy: 

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: 1

Twój głos: ‘Dobra!’

Dyskusja

oto mika

Najśmieszniejsze

że to była najprawdopodobniej rakieta bardzo leciwego, radzieckiego systemu s-125 "Newa" Cóż
nosił wilk razy kilka, w końcu ponieśli i wilka.
PS Syryjczycy chwalą się, że trafili też drugi izraelski f-16, który mniej uszkodzony zdołał wrócic na lotnisko. Prawdy raczej nie poznamy.

oto Olaf

Pytanie, co tak naprawdę trafiło?

Z relacji internetowych wynika, że Syryjczycy odpalili ok. 20 rakiet różnego typu do tej jednej maszyny, której pilot miał zrobić błąd - nie obniżył lotu - i wystawił się na strzał. Trzeba poczekać na bardziej szczegółowe opisy zdarzenia. Predzej czy później (raczej później) coś "wycieknie".

oto chłop jag

Zlekceważyli przeciwnika.

Teraz będą dmuchać na zimne czyli wtedy wyślą samoloty - kiedy będą mieli pewność, że stosownych zabawek tam nie ma w całości - tołażysze.
Wniosek?
Ktoś podobno widział jak pycha tam szła i coś jeszcze za nią szło - tołażysze.

oto KubaG

Mi się ten widok podoba...

img_20180211_124233.jpg
Mi się ten widok podoba...
Ze zdarzenia wynika, że nasze "jastrzębie" też można "spruć" prehistoryczną rakietą.

oto JJerzy

Do naszych ...

... "jastrzębi" nie ma po co strzelać. One służą tylko do latania. To, mówiąc z czeska, takie letadła, bez możliwości bojowych.

oto Robercik

"polskie" F16 mają podlecieć

"polskie" F16 mają podlecieć do granicy i odpalić JASSM z głowicami jądrowymi. Czy zostaną zestrzelone czy nie - nie jest ważne, bo powodzenie ataku NATO na Rosję będzie zależeć wyłącznie od zniszczenia rosyjskich zdolności odwetu jądrowego. W innym wypadku taki atak nie racji bytu jako samobójczy.

Chęć dokonania takiego ataku wynika z:

1. zwiększania wydatków wojskowych NATO mającego i tak 15 krotną przewagę w wydatkach nad Rosją. Z kim zatem chcą walczyć? (są jeszcze Chiny).
2. kampanii propagandowej o rosyjskim zagrożeniu, rosyjskich hakerach, rosyjskim wpływaniu na wybory w krajach "demokratycznych". Media donoszą o rosyjskich atakach na elektrownie atomowe w USA. Potem przeważnie jest ciche dementi, ale cel takich rewelacji jest jasny. Ludzie nabierają wrażenia, że konieczna jest kontra.
3. instalowaniu baz wojskowych coraz bliżej Rosji.
4. coraz częstszych ćwiczeń przy granicach rosyjskich. Ćwiczenia te są prowadzone z coraz większym rozmachem, natomiast rosyjskie ćwiczenia są wyolbrzymiane i przedstawiane jako pretekst do ataku. Tak było np. z Zapad 2017 który angażował 13 tys żołnierzy, ale w mediach konsekwentnie mówiono o 100tys oczywiście bez cienia dowodu.
5. nacisk na Szwecję i Finlandię aby były antyrosyjskie - otwiera to szeroki front na północy. Szwedów straszy się inwazją rosyjską, Finów zielonymi ludzikami i zmyśłonymi wypowiedzami Putina żałującego ponoć, że Rosja utraciła Finlandię.
6. publiczne podnoszenie kwestii, że kraje nadbałtckie są nie do obronienia. Daje to pretekst do zlokalizowania w nich potężnej armii lądowej zdolnej do pobicia armii rosyjskiej 500 km od granic Moskwy.

oto mj

Gdyby zneutralizowanie rosyjskiego arsenału jądrowego

i wyłączenie Rosji z gry było takie proste, to prawdopodobnie już dawno by się dokonało.
Raczej nie da się za jednym zamachem wyeliminować wyrzutni mobilnych, znajdujących się niekoniecznie w zasięgu pocisków JASSM, podziemnych silosów z rakietami międzykontynentalnymi, lotnictwa i floty podwodnej, która też ma czym przyłożyć.
Ponadto o ile pamiętam z prawie wojennych pohukiwań zaraz po Majdanie, Rosjanie mają tzw. "system martwej ręki" - czyli gdyby nawet jakimś cudem zabito prezydenta, ukradziono mu walizkę z kodami atomowymi, wyeliminowano dowództwo i centra dowodzenia, to te rakiety i tak wystartują i poszybują ku swym celom. Nie wiem jak to działa od strony technicznej, ale faktem jest że coś takiego jest.
Z Rosją wyprawia się wszystko to co pan opisał, ale licząc raczej na "zbuntowanie" Rosjan przeciwko "reżimowi", no bo co tu dużo gadać... Przez ostatnie prawie 30 lat Rosjanie liznęli trochę świata i niekoniecznie karnie muszą się zgodzić na status "państwa zamkniętego" na wzór ZSRR, bo "tego wymaga sytuacja, duma i honor".
Nie sądzę również żeby jakiś fantasta kreślił plany wojny konwencjonalnej z Rosją, licząc na to że Rosja, nawet nie mając już nic do stracenia, broni jądrowej nie użyje. W/g mnie użyje. Oczywiście na początek w skali taktycznej, tylko tam gdzie będzie to niezbędne.

oto Robercik

Gdyby zneutralizowanie

Gdyby zneutralizowanie rosyjskiego arsenału jądrowego i wyłączenie Rosji z gry było takie proste, to prawdopodobnie już dawno by się dokonał

Wg. tej logiki możemy wykazać wiele, np. powiedzieć, że gdyby latanie samolotem było możliwe, to ludzie lataliby już w starożytności.
Neutralizacja (albo wiarygodna jej groźba stojąca za ultimatum) dokona się gdy odpowiednio miażdżąca przewaga będzie po stronie NATO. Taką przewagę NATO miało w latach 90, ale wówczas wynikała z faktu, że Rosja była wyjątkowo słaba i obezwładniona upadkiem ZSRR. np. nie działały wtedy radary dalekiego zasięgu, okręty atomowe nie wychodziły w morze, a bombowce nie latały na patrole. To była doskonała okazja, ale nie wykrorzystano jej liczą na ekipę Jelcyna.
Pragnę jednak Panu zwrócić uwagę, że postęp techniczny nie zakończył się i jeśli ktoś na wojsko wydaje 20-30 razy więcej, to po jakimś czasie zacznie deklasować technologię przeciwnika.

Nie sądzę również żeby jakiś fantasta kreślił plany wojny konwencjonalnej z Rosją, licząc na to że Rosja, nawet nie mając już nic do stracenia, broni jądrowej nie użyje. W/g mnie użyje.

Użyje. Jest tylko kwestia ile i czy ich ilość zagwarantuje MAD. Psychopatyczny pastor Chojecki z Lublina powiedział, że nawet jeśli zginie 300 milionów ludzi, to Zachód powinien rozpocząć wojnę jądrową aby pokonać chińsko-rosyjski "komunizm". Proponuję zastanowić się kto i po co finansuje takich ludzi i czemu ich sposób myślenia widzimy w głównym nurcie polityki, bo zdaniem jakiegioś sekciarza nie przejmowałbym się gdyby był powszechnie wyśmiewany i pogardzany.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.