Gen. Skrzypczak o armii, przemyśle zbrojeniowym i Patriotach

Gen. Waldemar Skrzypczak

dwa lata deklaracji, które składał minister Macierewicz... w zasadzie nie zrobił nic, tak na dobrą sprawę, dla armii. A deklarował zrobienie skoku jakościowego. Ten skok się nie wydarzył, nie dzieje się nic takiego, co by zmieniło potencjał bojowy armii.

To jaki jest dzisiaj ten stan armii?

- Jest kiepski, kondycja armii jest kiepska. Nadal funkcjonują systemy poradzieckie w armii, czołgi T-72. Systemy obrony powietrznej są poradzieckie. Nie mamy skutecznego uzbrojenia, systemów rażenia, systemu walki, które powodowałyby to, że nasza armia jest zdolna oprzeć się na przykład agresji Rosji.

Jak dzisiaj ten stan modernizacyjny polskiej armii wygląda?

- Bardzo kiepsko. Zgadzam się z tym, że poprzednia ekipa niewiele zrobiła dla polskiej armii, mówię o PO. Jeśli chodzi o system uzbrojenia wynikało to przede wszystkim z tego, że byli niedecyzyjni, wahali się ciągle, nie podejmowali decyzji, lawirowali. ... Minione dwa lata to niestety jest tylko kontynuacja tego, co udało się w zasadzie odpalić lat temu dziesięć. Bo te programy zbrojeniowe, chociażby Kryl czy Rak, rzekome sukcesy ministra Macierewicza, to są sukcesy dowództwa wojsk lądowych z 2008 roku, kiedy te programy były uruchamiane. Niektórzy sobie przypisują nieswoje dokonania, ale to dotyczy i PO i PiS-u.

4,5 mld dolarów za system Patriot. Dostawy: przełom 2021/2022. Dobry kontrakt? Możliwe dostawy? Realne?

- Możliwe. Natomiast ja bym chciał zwrócić tutaj uwagę na jedną rzecz: czy system Patriot, ten nawet w najnowocześniejszej wersji, będzie w stanie zwalczać Iskandery i R-500? Moim zdaniem nie. Te systemy manewrujące i te rakiety balistyczne, które mają w tej chwili Rosjanie, rozmieszczają je w obwodzie kaliningradzkim, niestety... Wydaje mi się, zostawiam to fachowcom, że te systemy nie będą skuteczne na najnowsze Iskandery i R-500 produkcji rosyjskiej, niestety.

... w Polskiej Grupie Zbrojeniowej przez 2 lata nie zrobiło się nic. Tam jest katastrofa. Polska Grupa Zbrojeniowa jest w stanie zapaści technologicznej.

Tematy: 

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: 0

Twój głos: ‘Dobra!’

Dyskusja

oto Krzysztof M

czy system Patriot, ten nawet

czy system Patriot, ten nawet w najnowocześniejszej wersji, będzie w stanie zwalczać Iskandery i R-500?
Wydaje mi się, zostawiam to fachowcom, że te systemy nie będą skuteczne na najnowsze Iskandery i R-500 produkcji rosyjskiej, niestety.

I pozamiatane.

oto chłop jag

Wydaje mi się, zostawiam to

Wydaje mi się, zostawiam to fachowcom, że te systemy nie będą skuteczne na najnowsze Iskandery i R-500 produkcji rosyjskiej, niestety.

Inaczej rządzący Rosją nie daliby Łoszingtonowi przyzwolenia na te "polskie" Patrioty - tołażysze.
Wniosek?
Zimna wojna - zimną wojną ale przecież równowaga i tak w pewnych obszarach musi być zachowana - tołażysze - w imię ufaj ale kontroluj.

oto  pawel

Rosja

Rosja nie jest tak silna jaką pragną nam pokazywać na Kremlu ani tak słaba jak nam się wydaje..

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.