Mikroskopijne nakłady internetowe polskiej prasy

W ubiegłym roku najwyższą sprzedaż wydań elektronicznych wśród ogólnopolskich gazet codziennych miała „Rzeczpospolita” - 11,3 tys. egzemplarzy. W skali roku tytuł ten zanotował wzrost wynoszący 1,47 proc. Drugą pozycję w badanym okresie zajął „Dziennik Gazeta Prawna” (Infor Biznes) ze średnim wynikiem na poziomie 10 722 egz., o 2,09 proc. większym niż w poprzednim roku. Na podium uplasował się jeszcze „Puls Biznesu” (Bonnier Business Polska). Średnia sprzedaż e-wydań tego dziennika zwiększyła się o 14,92 proc. do 3 373 egz.

Największym wzrostem pochwalić się mogła wydawana przez Forum „Gazeta Polska Codziennie”, która zajęła siódmą pozycję. Jej średni wynik zwiększył się o 15,69 proc. i wyniósł 354 egz. Największy spadek sprzedaży e-wydań, wynoszący 17,76 proc. do 176 egz., zanotował z kolei „Fakt” (Ringier Axel Springer Polska). „Gazeta Wyborcza” (Agora) wykazała spadek sprzedaży mutacji cyfrowych - w porównaniu do 2016 roku zmalała o 40,44 proc. i wyniosła 402 egz.

Wśród dzienników regionalnych i lokalnych pozycja lidera średniej sprzedaży e-wydań w 2017 roku należała do „Głosu Wielkopolskiego” (Polska Press Grupa), który awansował z miejsca trzeciego. Jego wynik wyniósł 827 egz, po wzroście o 109,9 proc. Na drugie miejsce spadło „Echo Dnia” (Polska Press Grupa). Średnia sprzedaż ogółem tego tytułu w analizowanym okresie wyniosła 726 egz., po spadku o 19,78 proc.

Sprzedaż „Dziennika Bałtyckiego” (Polska Press Grupa), wyniosła 714 egz.

dzienniki-internet-zkdp-2017.png

dzienniki-internet-region-zkdp-2017.png

Tematy: 

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: 1

Twój głos: ‘Dobra!’

Dyskusja

oto Natalia Julia Nowak

Heheszki xD

2016/2017 rok:

"Super Express" - 0/0 egzemplarzy
"Fakt" - 214/176 egzemplarzy
"GaPol Codziennie" - 306/354 egzemplarzy

Takich wyników się nie spodziewałam. :D

Ale "Echo Dnia" wymiata. Aż 905/726 egzemplarzy!

oto Mar.Jan

Zadziwiająco niskie sa nakłady internetowych wydań

Ale właściwie to nie bardzo dziwne!
Ja z ciekawością przyglądam się wydaniom internetowym Rzeczypospolitej, która uważam za gazetę raczej zrównoważoną i nie za bardzo poddająca się propagandzie partyjnej.
Jednak zniechęcające sa dwie rzeczy:
cena - 149 zł/mc przy 6 wydaniach w tygodniu robi dokładnie 5 zł/ jedno wydanie. Na przykładowym wydaniu internetowym, które można sobie przeglądac w ramach reklamy, z lipca 2017 widnieje cena 4,40. Znaczy - zdrożało o ponad 10%.
Gazeta internetowa kosztuje tyle co gazeta papierowa. To jest jakies dziwactwo. Przeciez koszt wyprodukowania wydania internetowego jest znacznie mniejszy. Jeśłi ktos w ogóle decyduje się na zakup gazety, to po to, by ja wygodnie czytać w tramwaju, przy sniadaniu, czy na kanapie w domu. Czytanie gazety na ekranie telefonu jest męczące ze względu na drobne literki i trudności nawigacyjne. Elektroniczne wydanie gazety pokazuje się w postaci rozłożonych stron o formacie jak na papierze. Jeśli sobie wyobrazimy dwie strony papierowej gazety zmniejszone do rozmiarów 5", to nie ma szans, aby na takim ekranie przeczytac choćby tytuły artykułów.
Więc jest to forma dośc niewygodna. Czytanie zaś na duzym ekranie wymuszajace konieczność siedzenia przed monitorem jest pozbawione sensu, ponieważ wygodniej czyta się gazetę papierowa, złożoną do pożądanych rozmiarów siedząc wygodnie w fotelu lub wylegujac się na kanapie.
Jedyna zaletą dostępu do wydań elektronicznych jest łatwośc wyszukiwania artykułów pogrupowanych tematycznie. Jednak cena równa wydaniu papierowemu zniechęca do kupowania tej formy gazety.

Druga rzecz, to dobór tematów, zwłaszcza na pierwza stronę. Gazety z powodów technologicznych nie sa w stanie konkurowac z Internetem w szybkości dostarczania wiadomości typu biezące wydarzenia. Sens maja tylko artykuły pisane przez specjalistów KOMENTUJACYCH zarówno wydarzenia polityczne, jak ekonomiczne, czy dostarczające wiedzy na różne tematy,m w tym naukowe.
Tego typu informacji, niestety, w gazecie, której się przyglądam, czyli w Rzeczpospolitej, jest stanowczo za mało.
Dlatego do dziś nie zdecydowałem się na zakup wydania internetowego, a z papierowego zrezygnowałem już kilka lat temu.

Inna rzecz, która mnie zadziwia, to niebywała ciągle popularność najbardziej zakłamanej gazetyu codziennej, czyli Gazety Wyborczej. Tyle razy juz ta gazeta byla przyłapana na kłamstwach i manipulacjach, a ludzie nadal wierzą w to, co się tam wypisuje???
Dla mnie to dowód na bezmyślnośc dużej cześci czytelników i brak krytycznego oceniania prezentowanych tam informacji.
No i oczywiście struktura popularności wskazanych w artykule tytułów wiele mówi o strukturze umyslowej społeczeństwa. NAjbardziej poczytne sa Fakty, Super-Ekspres i GW, czyli w rzeczywistości wyssane z palca mity i plotki, polityczne kretactwa i rzekome spiski, które łącznie czyta 550 tys. ludzi, podczas, gdy gazety bardziej rzetelne dostarczające informacji ekonomicznych i politycznych bardziej wywazonych, łącznie czyta ok. 120 tys. czytelników.
Fakty mówią same za siebie: jesteśmy społeczeństwem ludzi łatwowiernych, o słabej pamięci, niskim poziomie wykształcenia oraz o niewygórowanych potrzebach umysłowych, nieinteresujących się sprawami ekonomicznymi i finansowymi, kochającymi zas plotki i sensacje.

oto Rancher

Passauer Presse

Właścicielem wszystkich wymienionych tytułów gazet z II tabeli (prasa lokalna), jest niemiecki koncern Verlagsgruppe Passau działający w Polsce pod nazwą Polskapresse.
Jest to właściwie jedna gazeta - robiona wg receptury dla 'czytelnika idioty', dysponująca swoim serwisem zagranicznym i krajowym, swoimi drukarniami - redaktorzy-tubylcy obsługują jedynie lokalne - wypadki, celebry samorządowe, uroczystości, imprezy, zawody sportowe i ogłoszenia pogrzebowe.
Łączna liczba e- wydań (suma z tabeli) 6 942.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.