Europa w oczekiwaniu na mniej spolegliwego i bardziej politycznie niezaleznego Prezydenta Polski

No replies
To jest: Ferdek
Offline
Od: śr, 17:55

Przez ostatnie dziesięć lat Polska była wzorowym członkiem Unii Europejskiej. Jej gospodarka rozkwitala, utrwalil sie sojusz z Niemcami oraz Polska objeła przewodnictwo w powstrzymywaniu Rosji a nawet rozważała przejście na walutę euro.

Ale wybor Andrzeja Dudy na prezydenta w zeszłym miesiącu może sygnalizować kres wielu z tych rzeczy. Wyniki wyborow sa powszechnie postrzegane jako cos w rodzaju zwycięstwa Tea Party a przegrane elity polityczne, które dotychczas w europejskim stylu doprowadzily do kompromisów w sprawach klimatycznych oraz deficytu budżetowego, wybor Dudy uznaly za policzek.

Piotr Buras, szef warszawskiego biura Europejskiej Rady Stosunków Zagranicznych powiedzial, ze "To był protest przeciwko establiszmentowi" i dodal, ze “Duda i ludzie z PiS nie mają dużego doświadczenia europejskiego i nie wykazuja większego zainteresowania Europa.”

On i inni analitycy uważaja, że trzeba poczekac az do czasu wyborów parlamentarnych w listopadzie, aby przekonac sie czy Duda zawdzięcza swoją większość (51,5%) eurosceptykom, czy po prostu brakowi popularności zasiedziałego Bronisława Komorowskiego. Do tego czasu debata będzie się koncentrować na tym czy Polska powinna zmienic swoje pro-europejskie nastawienie.

"Nie latwo przewidziec kto wygra następne wybory," powiedział Charles Crawford, były ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce.
Polska stała sie wschodnia kotwica Unii Europejskiej, kiedy dołączyła do niej w 2004 roku, a obecna zmiana warty w Warszawie pojawia się w bardzo wrażliwym czasie dla 28-narodowego bloku. Grecja walczy, aby pozostać w strefie euro, Wielka Brytania zmierza do referendum, które może doprowadzić ją do wyjscia z UE, a ruchy nacjonalistyczne wywieraja coraz wiekszy wplyw na politykę na całym kontynencie.

Dziedzictwo Tuska

Od blisko dziesięciu lat w Polsce porządek obrad był ustalany przez Donalda Tuska, premiera dwóch kadencji, który utrzymal gospodarke polska z dala od światowego kryzysu finansowego oraz przyzwyczail Polskę do przestrzegania zasady “daj i bierz”, która definiuje UE. Status Polski został wzmocniony przez bliski kontakt z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, ktora w Europie jest dominującą postacią.

Tusk został wybrany na drugiego prezydenta w pełnym wymiarze w UE, co czyni go najbardziej wplywowym politykiem wschodnioeuropoejskim w historii UE. Po głosowaniu w sierpniu zeszłego roku, pierwszy prezydent bloku Belg Herman Van Rompuy powiedział, ze Tusk ustawil Polskę "w samym sercu Europy, gdzie do dziś ona dumnie stoi w 10 lat po przystąpieniu do Unii.”

Teraz pojawiły się siły, ktore chca odsunac Tuska. W wywiadzie udzielonym podczas kampanii, Duda szydzil z mantry Tuska, że Polska "płynie w głównym nurcie." Dolączając do nowej fali populistów w Europie, Duda obiecał umieścić polskie interesy na pierwszym miejscu.

“Własna ścieżka"

"Nie liczymy sie juz na arenie międzynarodowej", powiedział Duda 6 maja. "Musimy stworzyć własną ścieżkę w polityce europejskiej i światowej."

43-letni Duda pobierał swoją edukację polityczną jako doradca tragicznie zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który lubił się przeciwstawiać UE. Kaczyński zawetował rozmowy handlowe UE-Rosja w 2006 roku, powstrzymujac konsensus w UE w tym czasie, ale wkrotce jednak zlagodzil swoje stanowisko; podobne zachowal sie przy ustalaniu nowego traktatu w UE, które podpisal jako jeden z ostatnich politykow w 2009 r.

Lech Kaczyński zginął w katastrofie lotniczej w 2010 roku, pozostawiając swoja spuscizne polityczna bratu bliźniakowi Jarosławawowi, ktory kontynuuje jego dziedzictwo. Jarosław był premierem w 2006 i 2007 roku a obecnie stał się ojczymem politycznym Dudy. Wkrotce w wieku 66 lat Kaczyński stanie na czele kampanii Prawa i Sprawiedliwości.
Konstytucja Polski ogranicza uprawnienia krajowe prezydenta, dlatego PiS musi przejac kontrolę nad parlamentem, aby moc realizowac program gospodarczy Dudy. Nowy prezydent pewnie zamknie debatę nad przystąpieniem do strefy euro, co moglo byc największym krokiem Polski w kierunku zjednoczonej Europy.

Złoty, obligacje

Obawy, że następny rząd będzie wydawać zbyt dużo i uzupełni różnicę przez ustanowienie podatków od banków wywarły wplyw na polskim rynku po zwyciestwie Dudy w wyborach. Złoty spadł w zeszłym tygodniu o 0,4 procent, do 4,1539 za euro, wartosc 10-letnich obligacji wzrosła do 2,94 procent z 2,81 procent a indeks WIG20 spadł o 2,9 procent do 2444,85.

Waluta osłabiła się o 0,2 % do 4,1334 za euro a warszawski bank centralny pozostawił swoją referencyjną stopę procentową na rekordowo niskim poziomie 1,5 procent od trzech miesieca. Indeks gieldowy spadł o 0,4 procent, do 2,400.33.

Polska była jedynym krajem UE, ktory uniknąl recesji podczas kryzysu finansowego, a jej główny indeks giełdowy WIG20 zrekompensowal inwestorom stratę 3,6 proc, w tym dywidendy, od listopada 2007 roku, po przejęciu władzy Platformy Obywatelskiej. Obligacje złotowe w kraju powróciły do poziomu 63 procent w tym okresie, ósmy najlepszy wynik wśród 20 podmiotow śledzonych przez Bloomberga i Europejskiej Federacji Stowarzyszeń Analitykow Finansowych.

W biurze?
Pierwsze tygodnie w biurze po inauguracji 6 sierpnia będą dla Dudy okresem niespokojnych relacji z Pania Premier Ewa Kopacz z Platformy Obywatelskiej, która przejeła to stanowisko od Tuska, po tym jak przeniósł się do Brukseli. Zapowiada się spór nad tym, kto będzie reprezentował Polskę na szczytach UE.
Duda oskarżył obecny rząd o zbyt ulegla postawe wobec Niemiec. Naciskając na Berlin, Polska uzyskała głos w kształtowaniu reakcji Europy na aneksję Krymu oraz popieranie przez Rosję buntu we wschodniej Ukrainie.

"W PiS istnieje wiele sceptycyzmu w stosunku do Niemiec i Europy, ale prezydent-elekt jest z centrowej skrzydła partii i on nie cierpi na germanofobie," powiedział Marcin Zaborowski, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych w Warszawie. "Pytanie, czy partia będzie starać się utrzymac takie stanowisko po wyborach."
Duda wzdryga się przed wszelkimi inicjatywami w zakresie zmian klimatycznych w UE, które zmniejszą zależność Polski od węgla, który generuje 90 procent energii elektrycznej i daje 100 tysięcy miejsc pracy.

Starcie z Wielka Brytania
Podczas gdy Duda jest sympatycznie nastawiony do brytyjskich wnioskow o zmniejszenie kompetencji UE, będzie wnosić sprzeciw Polski wobec ograniczenia imigracji w ramach UE, co jest priorytetem w Wielkiej Brytanii.

Przedsmak tego konfliktu wystapil juz 29 maja, gdy ponownie wybrany na premiera Cameron zatrzymał się w Warszawie, aby omowic sprawy reformy UE. Duda, nie zasiadajac jeszcze w biurze prezydenckim, pozwolil obecnemu rządowi mówić w imieniu tych 726 tysięcy Polaków, którzy skorzystali z praw pracowniczych UE, aby życ w Wielkiej Brytanii.
"Zdecydowanie nie" jest odpowiedzią Polski na brytyjskie plany ograniczenia świadczeń dla pracowników zagranicznych, powiedział Janusz Lewandowski, doradca ekonomiczny rządu, w wywiadzie do TOK FM.

James G Neuger i Piotr Skolimowski

http://www.bloomberg.com/news...

Głosów: 21