Upiór na weekend

Dzisiejsza pogoda taka sobie a na jutrzejszą niedzielę zapowiadają stuprocentowe deszcze. Wyszperałem zatem upiora, którego polecam w trzech odsłonach. Jako pierwsza odsłona wersja z polskim tekstem w wykonaniu Natalii Piotrowskiej i Kuby Jurzyka:

uo-1.jpg

Gdy już znamy tekst, pora na scenografię. W drugiej odsłonie popłyniemy podziemnymi kanałami:

uo-2.jpg

A dlaczego w ogóle polecam akurat upiora? Trafiłem na wykonanie tego utworu, zaprezentowane przez północnokoreańską telewizję (chyba we wrześniu 2009). Jeśli chodzi stronę muzyczną, to najbardziej mi ono odpowiada. Polecam tę trzecią odsłonę. Gra znakomita pjongjangska Unhasu Orchestra z towarzyszeniem chóru. Śpiewająca trójka to Koreanka Ri Hyang-suk oraz dwoje rosyjskich wykonawców.

uo-3.jpg

Myślę że "Upiór w operze" wart był trzykrotnego wysłuchania. Zainteresowanych szerszą informacją o całym musicalu odsyłam np. do Wikipedii lub strony Teatru Roma.

Na koniec jeszcze jedna propozycja - Funiculì funiculà - także w wykonaniu Unhasu Orchestra. Jest to fragment koncertu przygotowanego w 2012 roku na Dzień Kobiet. Był on transmitowany przez północnokoreańską telewizję.

uo-4.jpg

Funiculì funiculà to bardzo popularna włoska piosenka. Powstała ona w 1880 roku, jako reklama kolejki linowo-terenowej (funikularu), którą turyści mogli wjeżdżać na Wezuwiusz. Muzykę skomponował Luigi Denza a tekst napisał dziennikarz Giuseppe Turco. Obaj są dziś znani głównie z powodu tej piosenki.

Funikular na Wezuwiusz można obejrzeć na kartce pocztowej z około 1900 roku. Obrazki są dwa, bo była to pocztówka do oglądania za pomocą stereoskopu. Dzięki temu miało się wrażenie trójwymiarowości.

Piotr Badura

(1953) Ślązak z dziada pradziada, ducha polskiego, z wielką sympatią do Niemiec. W latach 1989-2014 wydawał i redagował lokalne czasopismo "Beczka" (działalność non-profit) we wsi Brynica w gminie Łubniany
Autor miesiąca Prawicy.net w marcu 2012.

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
5
Ogólna ocena: 5 (głosów: 5)

Dyskusja

oto Natalia Julia Nowak

Ja polecam "Upiora"

w wykonaniu zespołu Nightwish:

Dobra jest też wersja grupy Dreams of Sanity z gościnnym udziałem Tilo Wolffa (lidera duetu Lacrimosa) w roli tytułowego straszydła:

oto Piotr Badura

Zegarkiem rozłupywać orzechy?!

Szanowna Pani Natalio

Na YouTube umieszczać należy filmiki. Jeśli ktoś umieszcza na YouTube materiał dźwiękowy bez obrazów, to mam mu to za złe. Jest on jak małpa, rozłupująca zegarkiem orzechy. Zegarek nie do tego służy.

YouTube nie służy do przekazywania samego dźwięku. Służy do przekazywania dźwięku i obrazu. Czasem się nie da, bo np. dźwięk jest archiwalny, jeszcze z XIX wieku. Ale linkowane przez Panią materiały nie są takim przypadkiem. Pozostanę więc przy swoich preferencjach.

Pozdrawiam serdecznie

oto Robercik

A ja również słucham muzyki

A ja również słucham muzyki na YT. Głównie z przyzwyczajenia. Nie tylko słucham, ale dzięki podpowiedziom, wyszukiwarce i przeglądaniem ulubionych kanałów systematycznie odkrywam coś nowego.
Poza tym na YT jest wiele publicystyki, że tak się wyrażę "radiowej", tzn. ktoś mówi do kamery i spokojnie można na niego nie patrzeć. Tego też słucham.

Możliwe, że to jakaś tam strata pasma. Nie zastanawiałem się nad tym za bardzo. Teoretycznie algorytmy kompresji powinny taki film ze statyczną planszą bardzo mocno skompresować. Teoretycznie przeglądarka rozpoznając, że zakładka z video jest nieaktywna, mogłaby ciągnąć tylko audio. Czy ktoś takie rzeczy przewidział - nie wiem. Nie mój problem.

Poza tym lubię Nightwisha z czasów gdy śpiewała w nim Tarja Turunen. Za to pani Natalia ma u mnie plusa. :)

oto Piotr Badura

Zapewne ma Pan rację

Szanowny Panie Roberciku
Zapewne ma Pan rację. Chyba przesadnie krytycznie odniosłem się do filmików, które nie są autentycznymi filmikami. Pani Natalia plusa już u mnie miała. Teraz ma go także Pan :-)
Pozdrawiam serdecznie

oto jagiątko

W takim razie powinien

W takim razie powinien szanownego Robercika ukontentować ten klip (specjalnie dla p. Piotra podkreślam, że ten utwór jest z dołączonym wybitnie zajmującym "tłem" video):

Tak chyba poznałem Nightwisha.

oto Natalia Julia Nowak

jagiątko

Tak chyba poznałem Nightwisha

Jeśli lubi Pan Nightwisha, to zachęcam również do zapoznania się z twórczością Within Temptation:

Tutaj Sharon den Adel (odwieczna wokalistka Within Temptation) śpiewa wraz z Tarją Turunen (byłą wokalistką NW, pierwszą i najlepszą):

oto Piotr Badura

Filmik może i fajny, ale jaki ma związek z tematem?

Szanowna/y Pani/e BM

Intencją mojego artykułu było pokazanie, że KRLD nie żyje w jakiejś izolacji od światowej muzyki. Telewizja KRLD daje swym widzom możliwość zapoznania się nawet ze współczesnymi amerykańskimi musicalami, nie mówiąc już o europejskiej klasyce.

Linkowany przez Panią/Pana filmik nie bardzo wiąże się z tematem artykułu. Z drugiej strony mówią przecież, że wszystko ze wszystkim jakoś się tam wiąże. Spróbuję więc powiązać Pani/Pana filmik z Polską i KRLD.

Chyba najłatwiej będzie to zrobić odwołując się do fragmentu Traviaty Verdiego "Noi siamo zingarelle" (35:00-38:24) czyli w przekładzie na polski "Jesteśmy cyganami". To już blisko polskiej polityki. Można by powiedzieć, że jest to dewiza niektórych polskich polityków. W filmiku, nie wiedzieć czemu, nadano temu fragmentowi tortową oprawę (tort gigant):

uo-5.jpg

Z tortem to już jest większa trudność. Powiedziano jednak: "Szukajcie, a znajdziecie". Znalazłem. W dniu 27 września 2015 w Hotelu Mazurkas w Ożarowie Mazowieckim odbył się wieczór galowy „Lech Wałęsa – urodziny prezydenta” z udziałem Lecha Wałęsy i Danuty Wałęsowej. Przemawiali: Ewa Kopacz, Mieczysław Wachowski, Szewach Weiss i Daniel Olbrychski. Wystąpili artyści: Emilian Kamiński, Marek Majewski i Chór Filharmonii Narodowej, który wykonał "Jesteśmy cyganami" (Noi siamo zingarelle).

Na wspomnianej imprezce był tort gigant. Dzielił nim osobiście Lech Wałęsa, podług zasług oczywiście. Np. Ewa Kopacz dostała spory kawałek, a chórzyści tylko po łyżeczce, prosto do "dziubków". Jubilatowi-karmicielowi "dziubki" otwierały chętnie nie tylko soprany, mezzosoprany i alty, ale nawet tenory i barytony. Zainteresowanym polecam filmik. Przytoczone przeze mnie informacje pochodzą z opisu pod tym filmikiem.

A teraz pora na KRLD. Tam Traviata też nie obca. Polecam filmik z pochodzącym z Traviaty toastem Libiamo ne' lieti calici (Więc pijmy na chwałę miłości).

uo-6.jpg

Na pjongjangskiej scenie śpiewają artyści koreańscy i rosyjscy. Gra Orkiestra Unhasu. Jest to fragment koncertu z okazji Dna Kobiet 2010 (stulecie Międzynarodowego Dnia Kobiet).

Jeszcze uwaga na temat Cyganów. Gdy piszę to słowo z małej litery, to nie chodzi mi o etniczność, ale o stosunek do prawdy. Do Cyganów nic nie mam. Wprost przeciwnie. Fascynuje mnie ich kultura. Nie dzielę ludzi na Cyganów, Polaków, Niemców etc. W każdym narodzie są ludzie porządni i ludzie porządni inaczej.

Na koniec, skoro już o Cyganach i KRLD mowa, to polecam dwa filmiki z moimi ulubionymi północnokoreańskimi pierwszymi skrzypcami, czyli fenomenalną Sonu Hyang-hui:

uo-7.jpg

Pierwszy filmik to nagranie z 2011, gdy Sonu Hyang-hui grała jeszcze w Samjiwon Orchestra. Drugi filmik to nagranie chyba z 2015, gdy grała w Moranbong Band. Oba filmiki dotyczą tego samego utworu, Zigeunerweisen (Gypsy Airs), którego kompozytorem jest Pablo Sarasate.

oto BM

Duet kwiatów

Wobec tego dorzucam słynny duet w świetnym wykonaniu Koreanek.

oto Piotr Badura

Wykonanie świetne, ale to Korea Południowa

Szanowna/y Pani/e BM
Wykonanie świetne, ale to Korea Południowa. Nikt nie kwestionuje muzycznych sukcesów Korei Południowej. Kwestionowane są muzyczne sukcesy Korei Północnej, "kraju głodu i kanibalizmu". Moje artykuły mają pokazywać, jak naprawdę wygląda życie muzyczne w "kraju głodu i kanibalizmu".
Pozdrawiam serdecznie

oto Krzych Adam

Pewnie że Korea Południowa.

Od razu poznałem po wzroście. :)

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.