Co roku 2 miliardy więcej na uzbrojenie

Projekt ustawy o modernizacji i finansowaniu sił zbrojnych po wtorkowej debacie w Sejmie trafił dalszych prac w komisji. Zakłada on zmianę sposobu obliczania udziału wydatków obronnych w PKB i ich wzrost. Wydatki na obronność mają w 2018 r. wynieść, co najmniej 2 proc. PKB, w roku 2020 wrosnąć do 2,1 proc. PKB, a docelowo - do minimum 2,5 proc. PKB w 2030 r. Będzie to oznaczać, że w każdym roku sukcesywnie minister finansów będzie musiał zwiększyć przewidywane nakłady na obronność o ok. 2 mld zł więcej.

Wiąże się to z ustaleniami państw NATO oraz deklaracjami rządu i prezydenta o zwiększeniu wydatków obronnych do 2 proc. PKB.

Projekt ustawy zmniejsza dopuszczalną liczebność sił zbrojnych w Polsce z obecnych 150 tys. do 130 tys. żołnierzy zawodowych. Zwiększa on dopuszczalną liczebność sił zbrojnych do 200 tys., ale będą rozbudowywane Wojska Obrony Terytorialnej.

Paweł Bejda (PSL) zaznaczył, że modernizacja polskiej armii to priorytet, chwalił projekt za zwiększenie wydatków PKB na modernizację i finansowanie armii i podkreślił, że należałoby rozważyć zwiększenie środków PKB do 3 proc. na obronność. Poseł Kukiz'15 Paweł Szramka poinformował, że w pełni zgadza się z zapisami projektu ustawy i będzie rekomendował przedstawicielom swojego klubu poparcie go.

Wiceszef MON Bartosz Kownacki podkreślił, że w roku 2015 było 95 tys. żołnierzy służby zawodowej, dzisiaj jest 101 tys. 584. Resort chciałby zwiększyć liczbę żołnierzy służby zawodowej do 130 tys. przy 25 tys. żołnierzy Narodowych Sił Rezerwy i 5 tys. żołnierzy służby przygotowawczej.

Tematy: 

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: 0

Twój głos: ‘Dobra!’

Dyskusja

oto Maciej Markisz

Co konkretnie - poza

Co konkretnie - poza obiegowymi frazesami - wie Pani o przeciętnym wyposażeniu wojska (żołnierza)?

Nasze nowoczesne wozy bojowe zyskują kolejno i kolejno uznanie światowe na targach zbrojeniowych i w ocenach specjalistów. Właśnie zaczynamy wprowadzać nowe karabinki - całkiem, całkiem.
Fakt, że cała armia zgrzyta od kilkudziesięciu lat starszawym sprzętem rodem z Układu Warszawskiego - to akurat nie jest wina ostatnich rządów.

Na marginesie: niewiarygodnie stare puszki 'BRDM-2' pojechały swego czasu zipiąc do Bośni i Hercegowiny i działały znośnie. Używało ich m. in. lubelskie rozpoznanie.

oto adam_54

Jeśli pan tak się zachwycasz....

Nasze nowoczesne wozy bojowe zyskują kolejno i kolejno uznanie światowe na targach zbrojeniowych i w ocenach specjalistów. Właśnie zaczynamy wprowadzać nowe karabinki - całkiem, całkiem.

.. w/w narzędziami do zabijania ludzi, to może pozachwycał byś się pan także najnowszymi konstrukcjami np. krzeseł elektrycznych.... przecie i te, i te, do tego samego celu służą.

oto Krzych Adam

Hmmm.

Gdy prześledzimy naszą własną historię możemy dojść do wniosku, że gdyby nasi przodkowie w pewnych okresach mieli do dyspozycji nieco więcej, czy lepsze narzędzia do zabijania ludzi, to może nie bylibyśmy takim ubogim, pełnym zakompleksionych ludzi narodem, czyż nie?

oto adam_54

żeby i gdyby....

gdyby nasi przodkowie w pewnych okresach mieli do dyspozycji nieco więcej, czy lepsze narzędzia do zabijania ludzi, to ....

.. skutkiem tego byłoby więcej grobów.. A gdyby dziś były "do dyspozycji nieco więcej, czy lepsze narzędzia do zabijania ludzi" , to oprócz grobów i ZUS byłby z tego zadowolony... mógłby okroić budżet na emerytury -P
A poza tym....jeśli już mowa o zabijaniu..... sznura pan nie potrzebujesz ?

oto Krzych Adam

Hmmm.

... skutkiem tego byłoby więcej grobów.

Gdy prześledzimy historię innych krajów możemy dojść do innych wniosków. Gdyby Prusy nie były armią która ma państwo, jak to określono bardzo słusznie w odróżnieniu od państw posiadających armie, to moze nie byłoby Bismarcka i Cesarstwa Niemieckiego Hohenzollernów? Albo gdyby Piotr I zwany Wielkim (bardzo słusznie bo między innymi był wielkim mordercą, w tym własnego syna) po pierwszych porażkach ze Szwecją nie zbudował potężnej armii to może Rosja nie byłaby takim wielkim molochem nigdy? A kto wie może i rozbiorów Rzeczpospolitej by nie było?

oto adam_54

No i widzisz pan...

A kto wie może i rozbiorów Rzeczpospolitej by nie było?

ot i pozytywne wnioski pan wyciągasz :-)
A co do rozstrzygania konfliktów międzypaństwowych- międzyplemiennych ... to podobało mi się zachowanie plemion afrykańskich z przed zulusa czaka..... stawało na przeciwko siebie dwóch skonfliktowanych wodzów.. dawało sobie po gębie.. ten który przegrał oddawał swój lud pod władzę wygranego.... i tak i dziś być powinno:-)
Niech się wodzowie piorą a nie szukają naiwnych do bycia mięsem armatnim :-)

oto Krzych Adam

Jakie pozytywne wnioski?

Że jakby Rosjanie, a i Prusacy nie mieli aż tyle i takich dobrych narzędzi do zabijania ludzi, a Rzeczpospolita miała ich więcej i lepszych to do jej rozbiorów by nie doszło?

oto Maciej Markisz

Adam_54

Ale żołnierz, który by nie znał swojej broni, nie znałby swojego fachu i narażał zdrowie swoje, kolegi i pododdziału - to by była niedojrzałość, lekkomyślność i grzech dla każdego, nawet miernego, chrześcijanina. Kucharz zna swoje patelnie, noże, żołnierz karabiny, itd. ...

Co do krzeseł, jeśli to ma uratować kolejne dzieci, to poprę śmierć bestii, która gwałci i morduje beztrosko wystraszone maluchy. Ale ostatecznie w sprawie wyroków śmierci często się waham. Jestem raczej za skutecznym prawem i surowymi wyrokami. 400 lat - jak w niektórych systemach - to jak kara śmierci.

Żołnierz może całe życie szkolić się i nigdy nie wystrzelić do człowieka na serio poza ćwiczeniami. Znajomość sprzętu, szkolenie, wojna obronna i napaść - to wszystko różne sprawy.

oto adam_54

Panie....

Ale żołnierz, który by nie znał swojej broni, nie znałby swojego fachu i narażał zdrowie swoje, kolegi i pododdziału - to by była niedojrzałość, lekkomyślność i grzech dla każdego, nawet miernego, chrześcijanina.

.. chrześcijanin zna piąte przykazanie i się do niego stosuje -P

oto Maciej Markisz

To co pan powie na to?

To co pan powie na to?

Cyt. ,,„Dawid odrzekł Filistynowi: Ty idziesz na mnie z mieczem, dzidą i zakrzywionym nożem, ja zaś idę na ciebie w imię Pana Zastępów, Boga wojsk izraelskich, którym urągałeś.” (1 Samuela 17:45-47)

Pytanie trudniejsze, dlaczego Bóg nie pozabijał tych nieposłusznych grzesznych ludzi sam, ale kazał zabijać swoim ludziom, przez co musieli grzeszyć? No właśnie nie grzeszyli. Posłuszeństwo Bogu jest ważniejsze, niż stosowanie się do prawa, nawet wobec faktu, że kazał zabijać.''

oto adam_54

To powiem....

To co pan powie na to?

. że żydki to pop##rdoleni ludzie i takaż sama ich religia.
Przed wojną rabini , żydom wciskali kit że im religia zabrania dotykania broni.... pojawił się Hitler i miał przygotowaną , bezbronną masę ludzką , gotową do utylizacji.
Tyle powiem....

oto Skanderbeg

Niestety, większość chrześcijan

nie rozumie 5 przykazania. Tam jest chyba "nie popełniaj morderstwa" (obecne tłumaczenie jest uproszczone). W hebrajskim są 3 określenia na zadanie śmierci. Słowo "rasach" znaczy dokładnie mordować i ono występuje w Dekalogu. Natomiast zabijanie na wojnie to "harag", a kara śmierci to "hemit".Polecam Stary Testament. W NT w sumie też nie ma sprzeciwu wobec zabijania, jako takiego.

oto Zona

Brak wymiany sprzętu na nowe

Brak wymiany sprzętu na nowe choćby i zmodernizowane egzemplarze to wina także "ostatniego rządu" który też siedział na stołkach w latach 2005-7. A i obecnie rządzi już drugi rok. Tak samo jak i jego współwiną jest likwidacja zdolności produkcyjnych polskiego przemysłu zbrojeniowego. W wojsku od lat np istnieje olbrzymi nawis remontowy który powoduje że np "mamy" czołgi tylko że niesprawne. Że nie modernizowane bo "złe sowieckie" to też o czymś świadczy.
Teraz po pierwsze jeśli pisze pan o konstrukcji AMV czyli tzw Rosomaku to nie jest to "nasz wóz bojowy" tylko fińska konstrukcja składana tu na bardzo okrojonej licencji nasze prace niestety nie obejmują wszystkich części składowych np silnika. I nie jest to technicznie rzecz biorąc "wóz bojowy" tylko transporter opancerzony. (Opancerzony bardzo lekko) Do którego od wielu lat nie potrafimy zbudować zdalnie sterowanej wieży i zintegrować z nim pocisków p.panc.
Jeżeli chodzi o MSBS któremu nadano dziwną nazwę Grot to jest on wprowadzany do organizacji weekendowych żołnierzyków a nie do SZ. Czy będzie to dobra konstrukcja to się dopiero okaże.
Brdm-2? Zapewne jeszcze lepszy byłby BWP? Tylko co to ma do rzeczy? Jest dobry bo jeździ? Zresztą naszym udziałem w zakłamywanej niemiecko-amerykańskiej operacji rozbioru Jugosławii to bym się nie chwalił. I czym innym jest udział w rozbiorze obcego kraju a czym innym ew obrona ojczyzny. W realnym konflikcie to o ile owego BRDMa uda się jeszcze odpalić to można nim pojechać co najwyżej po mleko.

oto Skanderbeg

Te karabinki są takie trochę ciężkie, ale

może tylko komuś się tak wydawało. A gdzie celowniki kolimatorowe? A są już przetestowane? Na razie to tylko propaganda sukcesu.Bo już się wspomina o koniecznej modernizacja Grotów do M3.
A najśmieszniejszym jest, że akurat uwagi przy sprawdzaniu Grota, mają konstruować chłopcy z WOT-w zdecydowanej większości bez przeszkolenia strzeleckiego i bez wielkiego doświadczenia.
A z innej kwestii? Gdzie Homar, gdzie Kruk? A co z Borsukiem?

oto Robercik

Kogo będzie bronić ta armia.

Kogo będzie bronić ta armia. LIDLa? Auchan? Za jakie pieniądze. Zapewne z kredytu. A kto spłaci. No, akurat tutaj LIDL i Auchan umyją ręce. Spłaci Kowalski. W Grecji też tak było.

oto chłop jag

Każdy sposób na zatrzymanie rozwoju

atrapy Polski - wiec i tubylców - jest dobry tołażysze.
Wniosek?
Jeżeli na powyższym można jeszcze zarobić - a można - no to się kręci - tołażysze - i szala-la-la-la wszystko gra.

oto ktos

armia

200 tyś armia to jakaś kpina .. pis chce przywrócić pobór do wojska? Polska armia nie będzie opierała się na żołnierzach zawodowych tylko na masowym poborze? taki model armii jest przestarzały i kosztowny. Pierwszym krokiem w modernizacji Armii powinno być usunięcie antoniego macierewicza z funkcji szefa MON!

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.