Pentagon gotów sprzedać Polsce Patrioty

Pentagon poinformował Kongres o "proponowanej sprzedaży" systemu antyrakietowego Patriot Polsce wskazał, że "planowana transakcja jest zgodna z celami polityki zagranicznej i względami bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych" poprzez wzmocnienie bezpieczeństwa Polski, "sojusznika z NATO, który był i jest istotnym czynnikiem politycznej stabilności i postępu gospodarczego w Europie".

Agencja Współpracy Bezpieczeństwa Obronnego (DSCA) USA podała, że po uzyskaniu zgody Departamentu Stanu na ewentualną sprzedaż Polsce systemu antyrakietowego Patriot przekazała 14 listopada Kongresowi USA wymaganą notyfikację tej transakcji.

Jej koszt szacowany jest na 10,5 mld dolarów. Kongres, zgodnie z ustawą o kontroli eksportu broni, ma 15 dni kalendarzowych, aby ewentualnie zablokować tę transakcję bądź zmodyfikować jej warunki.

Rzeczniczka resortu obrony ppłk Anna Pęzioł-Wójtowicz poinformowała, że "wartość przedstawiona Kongresowi do notyfikacji jest określana jako najwyższa możliwa wartość, za jaką dany kraj może dokonać zakupu uzbrojenia od rządu USA. Nie oznacza to, że kwota ta jest ostateczną wartością umowy".

Strona polska zamierza pozyskać najnowszą dostępną wersję systemu Patriot. Zakup podzielony został na dwie fazy. W ramach fazy pierwszej pozyskiwane są także niektóre elementy kompletnego programu WISŁA, tj. 8 baterii.

Tematy: 

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: 0

Twój głos: ‘Dobra!’

Dyskusja

oto MSzach

No i warszawka za dziesięć

No i warszawka za dziesięć miliardów naszych pieniedzy bedzie mogła czuc sie bezpieczniejsza.

Gdybyśmy włozyli w armię nawet 100mld to i tak potencjalna wojnę z taką Rosją przegramy. Bo tylko ona nam ponoć zagraża militarnie.
A zysk? Na pewno wydłuzymy co najwyzej czas na ucieczkę łżeelit.
Ale dziś trwa inna wojna. Wojna gospodarcza. Więc czy warto ograbiać podatników np. z 10mld złotych które pójdą na wsparcie nie naszej gospodarki!?

oto YogiBeer

PO nie chciało kupować

PO nie chciało kupować BlackHawków i Patriotów, ociągało się zinstalacją wojsk USA w Polsce (nie ze względu na patriotyzm, tylko łapówki i instrukcje z Paryża i Berlina). No to Brooklińska Rada Żydów zrobiła POwskim cwaniakom "Sowę i przyjaciół" z sempiterny.

PiS tymi zakupami gwarantuje sobie, że Brooklińska Rada Żydów nie zrobi mu "majdanu" ani "Sowy". A opcja berlińsko-paryska jest znokautowana i nawet jakby spółka niemiecko-francuska chciała płacić za majdan, to wyjdzie z tego co najwyżej kanapkowy "nie PUCZ, kiedy odjadę" posłanki Muchy, czy inny KOD złodziejski.

Celem postsolidarnościowych/kompradorskich partii typu PO/PiS jest zdobycie i utrzymanie władzy (dla swoich zagranicznych mocodawców), a nie troska interes narodu polskiego. Jeśli poparcie Brooklińskiej Rady Żydów dla swojego trwania przy władzy trzeba kupić za 10 mld, to kompradorzy chętnie zapłacą.
Polacy mogą się pocieszać, że PiS jest minimalnie mniej szkodliwy od PO.

oto MSzach

Prawda. Skala marnotrawstwa

Prawda. Skala marnotrawstwa wieksza. Ale i tak wolałbym by te 45mld nie re dystrybuował rząd w gospodarkę lecz o tyle obnizył obciążenia producentom PKB działajacym z pełna odpowiedzialnoscią.

Sens więc ten sam.

oto Godzilla

System kapitalistyczny

Ale dziś trwa inna wojna. Wojna gospodarcza.

Ano trwa bo na świecie panuje system kapitalistyczny . Jest ostra konkurencja
miedzy klasami posiadającymi czyli obecnie prawie tylko między potężnymi grupami kapitałowymi i producenckimi. Kapitalizm jak chce trwać to musi zdobywać nowe rynki zbytu i rozpętywać nowe wojny również w sensie militarnym. To już opisał Karol Marks
A w komunizmie będzie tylko i wyłącznie wspólna własność wszystkich ludzi więc żadnych wojen prawa być nie może.

oto adam_54

Eeetam.....

A w komunizmie będzie tylko i wyłącznie wspólna własność wszystkich ludzi więc żadnych wojen prawa być nie może.

.. takie rzeczy to możliwe wyłącznie w kibucach... swego czasu nawet dzieci były wspólne :-)

oto chłop jag

Pentagon gotów sprzedać

Pentagon gotów sprzedać Polsce Patrioty

Jeżeli tak - to na tę sprzedaż musieli się zgodzić rządzący Rosją - tołazysze.
Wniosek?
Wobec powyższego - jakiż to będzie ten system rakietowy czy aby nie w jakimś sensie - atrapa - tołażysze.

oto bonon 18 listopada

To żaden patriota

Za taki stary sprzęt zapłacić ponad 40 miliardów zł. Te rakiety latają na odległość od 3 km do 160 km, a w górę na 25 km. Z czym do ludzi, na współczesne czasy.

oto Jan 61

Za 10 lat będą już całkowicie przestarzale

Za 10 lat te Patrioty nie będą już skuteczne, wskutek nieuniknionego rozwoju broni. Poza tym to strasznie mała ilość. Za te 10,5 mld USD włożone w polski przemysł zbrojeniowy moim zdaniem możnaby uzyskać lepszy efekt zakładając, że nie grozi nam atak już jutro. Bo gdyby groził nam natychmiastowy atak ze strony Rosji to USA uzbroiłoby nas za darmo tak jak Talibów w Afganistanie a wcześniej południowych Wietnamczyków czy południowych Koreańczyków.

oto Godzilla

Dobry interes amerykańskich kapitalistów

Za 10 lat te Patrioty nie będą już skuteczne, wskutek nieuniknionego rozwoju broni. Poza tym to strasznie mała ilość.

To nie ma znaczenia ile . I tak Amerykanie będą mogli je wyłączyć zdalnie tzn
poprzez radiowy rozkaz .

Za te 10,5 mld USD włożone w polski przemysł zbrojeniowy moim zdaniem możnaby uzyskać lepszy efekt zakładając, że nie grozi nam atak już jutro

Tu nie mają być włożone pieniądze w polski przemysł zbrojeniowy bo go po prostu nie ma . To jest zwykłych zakup tzn wywalanie pieniędzy w błotko dla zysku amerykańskich kapitalistów.

oto Jan 61

Dwa punkty widzenia

Trzeba przyznać, że z punktu widzenia "amerykańskich kapitalistów" ich postępowanie jest jak najbardziej racjonalne.
Chciałoby się, aby polskie postępowanie też takie było.
Mam wrażenie, że ci "amerykańscy kapitaliści" są dobrymi pokerzystami w przeciwieństwie do naszych przywódców (o grze w szachy z "ruskimi szachistami" nie wspomnę).

oto Godzilla

Oczywiście , że tak

Jest racjonalne w ich interesie tzn w interesie absolutnej władzy na resztą ludzi
czyli klasą pracowników najemnych.

oto Marian44

Po co?

Po co oni nam sprzedają? Czy nie mogą tych rakiet wziąść ze sobą,kiedy jadą do nas w gościnę,są już przeszkoleni i skutecznie będą bronili swojego tyłka.Aha, i niech nie zapomną wziąść paru rakiet na zapas,bo u nas w sklepie nie kupią.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.