Sprzed wieków, a jakże aktualne

Taki fragmencik z historii stosunków Polski z Zachodem. Jakże dobrze ujęty i jakże aktualny!

pitt1.jpg

.

pitt2.jpg

oto Andrzej Andrzej

Czasami coś napisze o Polsce i świecie.

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
5
Ogólna ocena: 5 (głosów: 9)

Tematy: 

Dyskusja

oto baba jag

Powiem tak

Ameryki to Pan nie odkrył. Jak Pan przejrzy archiwa to się okaże piszę o tym od paru lat. Ostatnio nawet jeden forumowy filozofek się z tego naśmiewał.

oto Andrzej

dziękuję za uznanie ;-)

jak wiadomo, Amerykę odkrywa się raz na tysiąc lat.

A może pan podać linki do "pisania o tym od wielu lat"?

oto utu1

Panie baba jagu

Panie baba jagu, Pan sie porozdokazywal. To zaczyna byc irytujace.

oto Robercik

Panu się nie chce, ale komuś

Panu się nie chce, ale komuś się chciało podać źródło i cytat. Apeluję aby się Pan zastanowił czy osoba nieświadoma sytuacji wyniesie np. coś z Pańskich komentarzy o "pupilach szatana". Czy będzie to na zasadzie:
o, wszedłem na pewne forum i tam ktoś napisał, że światem rządzą pupile szatana. To mi otworzyło oczy!

oto Krzych Adam

Pan to naprawdę nie odróżnia baby od chłopa?

To może ten żart Panu jakoś pomoże?

- Jaka jest różnica między płciami? - pyta ojca Jasiu
Tato zastanawia się krótko i odpowiada:
- Mój numer butów to 42 a mama ma 37. Jak widzisz, różnica jest między nogami.

oto baba jag

Coś się chyba komuś

porąbało. I to całkiem nieźle. I tak nie chce mi się po raz kolejny powtarzać tego samego z czego z reszta się tu wyśmiewano. A teraz mamy prawdę objawioną. Ciekawe zresztą czy autor tej prawdy objawionej nadal udziela się w śmiesznym radyjku Skowrońskiego i plecie jak to stado baranów duby smalone. Czy przestał, gdy zobaczył do czego ci idioci są zdolni.

oto Dariusz Gałat

I cóż w tym dziwnego?

Wielka Brytania była krajem który zapoczątkował w XVIII rewolucję przemysłową. W tym czasie Polską rządziły szlacheckie pasożyty które myślały tylko o tym jak zachować całą władzę w kraju dla siebie i jak najkorzystniej wyzyskać resztę społeczeństwa. Jak Polska miała rozwinąć własny przemysł i konkurować z brytyjskim, skoro chłop był praktycznie własnością feudała i bez jego zgody nie mógł nawet zmienić miejsca zamieszkania?

oto Krzysztof M

W tym czasie Polską rządziły

W tym czasie Polską rządziły szlacheckie pasożyty które myślały tylko o tym jak zachować całą władzę w kraju dla siebie

A z kim ta szlachta miałaby się władzą podzielić? Lub władzę przekazać?

oto Natalia Julia Nowak

Dariusz Gałat

A chociażby z mieszczaństwem

Czyli z Żydami? Polska to nie Anglia. W I Rzeczypospolitej stan mieszczański nie zdążył się rozwinąć, a większość mieszkańców miast stanowili Żydzi.

oto JJerzy

Zabrzmi to, niestety ...

... wyjątkowo niegrzecznie, ale rzeczy najlepiej nazywać po imieniu ...
Pan zwyczajnie bredzi. Za dużo Trybuny Ludu ...

oto Dariusz Gałat

Co z tego co napisałem jest nieprawdą?

Chłopi byli praktycznie niewolnikami szlachty. Nie byli właścicielami ziemi którą uprawiali, nie mogli opuszczać swoich wsi, byli prawnie upośledzeni względem swoich panów, którzy mieli nad nimi władzę sądowniczą, musieli odrabiać pańszczyznę i szarwarki. Wie pan jaki był najwyższy wymiar pańszczyzny w XVIII w.? 12 dni na tydzień od gospodarstwa jednołanowego! Jaką tu miał w ogóle rację bytu jakiś przemysł skoro większość społeczeństwa był traktowana jak bydło?!

oto JJerzy

Nie chce mi się ...

... rozwodzić nad całością problemu "poruszonego" przez pana. Przypomnę tylko, że to opinie zwyczajnie ahistoryczne. To taka postawa typowa dla socjalistów, co to by chcieli, żeby Mieszko przeprowadził reformę rolną.
A co do tych porównań z Anglią, ich trafności ... Wie pan, socjaliści tak pracowicie urabiali opinię publiczną, że do dzisiaj większość przekonana jest, że rewolucja musiała wybuchnąć w Rosji, bo to tam robotnik był niemiłosiernie uciskany. Dopiero wspomnienia świadków historii pokazują, że w porównaniu ze slamsami robotniczych przedmieść Londynu i Nowego Jorku, to warunki ... ludu rosyjskiego to prawie luksus. I tak jest z wieloma porównaniami.
A przemysł ... Pewnie ma pan rację, ale ... Przemysł nigdy nie powstawał po to, aby ludowi było dobrze, ale aby zarobili kapitaliści. Skoro lubi pan legendy socjalistyczne, to zapewne przypomnienie scenek z "Ziemi obiecanej" będzie tu na miejscu. Niech się więc pan zdecyduje, czy boli pana ucisk ludu, czy zapóźnienie przemysłowe. To tak w dużym uproszczeniu, bo ja rozumiem, że propagandowo to każdy zapewnia, że chciałby aby wszyscy byli piękni, zdrowi i bogaci, ale brutalna rzeczywistość nieco weryfikuje wszelkie mrzonki.

oto Skanderbeg

Pan przyjął opcję ahistoryczną.

Pan postrzega chłopstwo przez prymat formalnych uprawnień, a nie przez realną sytuację materialną. A to drugie przez wieki było dla chłopów ważniejsze. Nie nakarmi się dzieci wolnością.
Pańszczyzna nie była formą niewolnictwa-to była po prostu możliwość odpracowania aby korzystać z ziemi właściciela.
Chłopi nie mieli aspiracji do praw politycznych. To dzisiaj, gdy nie ma feudalizmu, połowa ludzi nie chodzi na wybory (czyli faktycznie nie potrzebuje praw politycznych).
Chłopi pańszczyźniani w Rzeczypospolitej z głodu nie umierali (chyba, ze był to skutek choćby potopu szwedzkiego-większa katastrofa dla państwa niż II wojna światowa). A zdarzało sie, że pod zaborami z głodu umierali.
Długość życia w Polsce była porównywalna z Francją i Anglią.
W XVIII wieku, polscy chłopi nie spożywali mniej mięsa niż chłopi za Łabą (niech będzie, że powołam się na dualizm).

oto YogiBeer

To dzisiaj, gdy nie ma

To dzisiaj, gdy nie ma feudalizmu, połowa ludzi nie chodzi na wybory (czyli faktycznie nie potrzebuje praw politycznych).

Nie jestem przesadnym zwolennikiem demokracji, ale warto zastanowić się, czy ci nie uczestniczący w wyborach to ludzie nie potrzebujący praw politycznych, czy też pozbawieni przez system zainstalowany w III RP przez gang okrągłostołowy jakiejkolwiek partii, na którą mogliby zagłosować. Pomijam kwestię, czy większość uczestniczących w wyborach w ogóle kwalifikuje się do wybierania choćby sołtysa czy radnego, o posłach i senatorach nie wspominając. Stopień zdezorientowania wyborców w "demoktaturach liberalnych" zachodu (i "zdemokratyzowanych" państwach demokracji ludowej) - oraz stopień zdemoralizowania niemal(?) wszystkich "mainstreamowych" polityków sprawia, że "demokratyczne" wybory są farsą.

oto baba jag

do kierowania autobusem

że "demokratyczne" wybory są farsą.

trzeba mieć specjalne prawo jazdy. Do kierowania budową uprawnienia, Do kierowania Państwem nie potrzeba NIC. Czyż to nie najlepsza rekomendacja tego ustroju?

oto baba jag

To wszystko prawda

że magnat traktował ludzi jak bydło. Należy jeszcze dołożyć do tego rabunek surowców na skalę przemysłową i mamy obraz RON.a jak przekręcili "słicza" to się ten kolos na glinianych nogach rozłożył błyskawicznie.Oczywiście transfer majątku na klasę pasożyta i "folksdojcza" zwanego magnaterią był źródłem powstałych majątków. Cuś jak teraz.Tyle tylko,że rolę magnaterii przejęła oligarchia partyjna.

oto chłop jag

Jaką tu miał w ogóle rację

Jaką tu miał w ogóle rację bytu jakiś przemysł skoro większość społeczeństwa był traktowana jak bydło?!

Logika jeszcze nikogo nie wyprowadziła w pole - tołażysze.
Wniosek?
Gdyby szlachta/ziemianie byli rzeczywiście takim wrzodem na ciele tamtej Polski - toby okupanci ją ozłacali - a nie mordował bez pardonu - tołażysze.
Na koniec - obrzucenie polskiej szlachty czerwonym gównem - okazało się i teraz nader skuteczne - tołażysze.

oto chłop jag

Sprzed wieków, a jakże

Sprzed wieków, a jakże aktualne

Za komuny podobno Szwedzi zamówili sól w dębowych beczkach i właśnie nie chodziło im o sól tylko o to opakowanie - które dostali niemal gratis - tołażysze.
Wniosek?
W II połowie XVIII wieku Polska już tak była nasolona i popieprzona, że była ona gotowa aby ją wrzucić do gara zwanego rozbiorami - tołażysze.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.