3 zdjęcia z Camino - dzień 85 Mont-de-Marsan

1. Wczesny ranek w Roquefort.
1

2. Oznaczenia Camino przy szosie.
2

3. Pielgrzymi w Mont de Marsan.
3

85 dzień, 24 kilometry do Mont-de-Marsan. Generalnie zupełnie niesamowita i niewiarygodna historia. Ale tu za mało miejsca by ją opowiedzieć. Kto chce sięgnie do książki, bo elektronicznie nadal donativo. Na tytułowym zdjęciu, w środku ja i moi kochani pielgrzymi, zatem od lewej: Christophe idący z Francji, Zbyszek idący z Polski, Willeke idąca z Holandii i Aurora idąca z Francji. Jesteśmy tam nadal. Stoimy i śmiejemy się i cały świat wokół nas się też uśmiecha. Nic się nie zmieniło. Ta radość ciągle jest, tam, kiedyś, trwa i czeka, by ją znowu spotkać.

---------------------------------
Zdjęcia z tego dnia tutaj.
Całość relacji w książce

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
5
Ogólna ocena: 5 (głosów: 2)

Tematy: 

Dyskusja

oto Natalia Julia Nowak

Zbyszek S

Jesteśmy tam nadal. Stoimy i śmiejemy się i cały świat wokół nas się też uśmiecha. Nic się nie zmieniło. Ta radość ciągle jest, tam, kiedyś, trwa i czeka, by ją znowu spotkać.

Jest taka katolicka, modernistyczna piosenka:

"Bóg kocha mnie
takiego, jakim jestem,
raduje się
każdym moim gestem.
Alleluja! Boża radość mnie rozpiera!
Uuu-uuu-uuu-uuu!"

Zapamiętałam ten kawałek z rekolekcji dla dzieci. :D

oto Zbyszek S

@Natalia Julia Nowak

Super kawałek. Potrzebujemy, po prostu szczęścia, uśmiechu itd.

Pozdrawiam serdecznie łapką w górę.
Czy Bóg nas kocha takimi, jakimi jesteśmy?
No to byłby niezły numer :)

oto Natalia Julia Nowak

Bezwarunkowa miłość Boża?

Czy Bóg nas kocha takimi, jakimi jesteśmy?
No to byłby niezły numer :)

Gdyby tak było, człowiek nie musiałby nad sobą pracować, doskonalić się, przezwyciężać własnych słabości, rezygnować ze złych nawyków. Szedłby do Nieba za samą wiarę, nie za uczynki i unikanie grzechu. A to już nie byłby katolicyzm, tylko protestantyzm.

oto Marek Bekier

A ja się nie zgadzam z taką

A ja się nie zgadzam z taką interpretacją. Czy ojciec kochający swoje dziecko akceptuje jego błędy, czy raczej mądrze karze i wymaga? Bóg kocha nas takich jacy jesteśmy co nie oznacza, że bez dobrych uczynków i żalu za złe wejdziemy do nieba. To oznacza, że aż do śmierci Bóg nie jest odbiera nam szansy na opamiętanie.

oto Zbyszek S

@Marek Bekier

A może Panie Marku, karzemy samych siebie? Może naszym postępowaniem i postawami zmieniamy byt, jakim jesteśmy my sami? To tak, jakby dziecko lubiło pić wodę z błotnistych kałuż. Ojciec powie, nie rób tego, Dzieciak pije, choruje, może od tego umrzeć. Nie dlatego, że go Ojciec ukarze za picie z brudnej kałuży, tylko że sam sobie dzieciak to robi.

Bóg zaś dla człowieka zrobi wszystko, łącznie nawet z wymazaniem , konsekwencji jego czynów. No ale po to, aby to zrobić - móc wymazywać konsekwencje wyborów człowieka, Bóg musiał dać się zabić. O czym, by to świadczyło?

To oczywiście tylko luźne spekulacje, tak na marginesie i możliwe bardzo, że błędne :)

oto Zbyszek S

@Natalia Julia Nowak

Ma Pani rację. Choć należy dopuścić także inny punkt widzenia. Taki mianowicie, że człowiek wcale nie musi nad sobą pracować, doskonalić się, przezwyciężać własnych słabości, rezygnować ze złych nawyków.

Pan Jezus nie powiedział pracuj nad sobą, przezwyciężaj swoje słabości. Powiedział, słowami przykazania, będziesz kochał Boga swego ze wszystkich sił swoich, z całego serca swojego, całym swoim umysłem, a bliźniego swego jak siebie samego.

To może jest tak, że przyczyną słabości przez nas pokonywanych, nawyków od których się odzwyczajamy itp. jest brak takiej właśnie miłości, a my, nie dotykając przyczyny szarpiemy się ze skutkami. To jakby wylewać ciągle wodę z łodzi wiadrami - ciężka robota, zamiast zatkać dziurę, którędy woda wpływa.

No ale to czyste spekulacje. W tych sprawach trzeba fachowców :)

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.