Rosja największym eksporterem pszenicy

Rosja wyprzedziła Stany Zjednoczone jako eksporter pszenicy.

pszenica

pszenica

Tematy: 

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: 1

Twój głos: ‘Dobra!’

Dyskusja

oto Czesław

To było oczywiste

że sankcje dotyczące produkcji rolnej, w tym zwierzęcej, zadziałają korzystnie dla gospodarki rosyjskiej i w rezultacie będzie Rosja konkurentem dla innych, w szczególności dla nas. Sprawa wysokich technologii to poważniejszy problem ale to jest tylko kwestią czasu że USA i FR dogadają się a my zostaniemy a raczej już zostaliśmy "z ręką w nocniku", oczywiście rywalizacja będzie trwała. Nasi decydenci widocznie nie znają starego hinduskiego powiedzenia "Gdzie dwa słonie walczą, tam trawa cierpi".

oto Mar.Jan

Sankcje sa korzystne dla rozwoju gospodarczego????

W takim razie Polska powinna wystapić do Unii Europejskiej oraz do USa aby czym prędzej nałożyły na nasza gospodarke jak najwieksze sankcje.

I tu lezy pies pogrzebany! To dlatego tak wolno sie nasza gospodarka rozwija, bo nikt jeszce nie nałozył na nas sankcji.

Teraz wyjasniła mi sie wreszcie polityka PiS wobec Trybunału KOnstytucyjnego. Chodzi o to, żeby wreszcie UE nałozyła te sankcje!
Oni dobrze wiedza że sankcje sa korzystne dla gospodarki, dlatego tak się ociągają, łajdacy!

p.s.
Im więcej podobnych komentarzy oraz artykułów na temat ekonomii jakie produkuje np,. pan Grabowski, tym mniejsza mam ochotę, aby wchodzić na prawicę i czytac tutejsze produkty pokręconych myśli.

oto mmm777

To jest skrót myślowy - ale opisuje sytuację...

W czym problem?
Sankcje umożliwiły zastosowanie kontrsankcji, oczywiście kosztem lokalnego poziomu życia, wspierając lokalną produkcję - a to, w dłuższej perspektywie - jest ważniejsze.

oto adam_54

A mnie się widzi żeś pan "gospodarczy cienki bolek", jeśli....

Sankcje sa korzystne dla rozwoju gospodarczego????

.. nie rozumiesz pan mechanizmów gospodarczych jakie tzw. "unia" stosuje w stosunku do innych krajów.
A co do Rosji i sankcji.... to na skróty można powiedzieć że w przypadku Rosji sankcje zadziałały pozytywnie..... tyle że to nie sankcje przyczyniły się do rozwoju rosyjskiego rolnictwa a "kontrsankcje" jakie Rosja nałożyła na "unię" w postaci blokady importu unijnej dotowanej żywności, bo to ona blokowała rozwój rosyjskiego rolnictwa i blokuje rozwój rolnictwa w każdym kraju do którego "unia" eksportuje swoją wysoce dotowaną żywność.
Poniał ? - co nieco z powyższego ?

oto Mar.Jan

Upiera się pan przy bzdurnych tezach, które sam pan wymyslił

Powtórzę: jeśli sankcje sa korzystne dla rozwoju gospodarki, to trzeba nałożyć sankcje unijne na polska gospodarkę, chocby i rolnictwo. Z pewnością natycmiast się rozwninie, kiedy zostanie skasowany import z Unii. Eksport oczywiście też, jak to w zasadzie dziąłania sankcji.
Z pewnością rolnictwio polskie natychmiast by się rozwinęło. Bez importu (podobno dotowanych) materiałó rolnych, nawozów, maszyn i róznych drobiazgów potrzebnych chłopom, choćby częsci zamienne do sprzętu rolnego, a nawet gumiaki do chodzenia po polu. Ktoś w Polsce robi gumiaki dla chlopów, czy gumiaki jak wszystko, sa z importu (pewnie z Chin)?

Panie kochany: sankcje sa po to nakładane, aby w ich wyniku ukarane państwo miało większe trudności , zwłaszcza ze ZBYTEM. Sankcje nakłada się na towary importowane z danego kraju oraz na eksport do tegoż (co0 jest niekorzystne dla tego kto sankcjonuje, ale czego się nie robi dla sukcesu propagandowego).

Jakim cudem więc sankcje mogą być korzystne dla rozwoju gospodarki?

Jeśli w przypadku Rosji nastapił rozwój, to nie wskutek sankcji, ale MIMO nich! To znaczy, że te sankcje sa po prostu nieskuteczne. Być może takie miały własnie być, bo główne znaczenie sankcje maja w propagandzie: patrz narodzie, jak twój rząd nie pęka przed Ruskimi i strasznie ich karze z powodu ich brzydkich obyczajów politycznych!. Ale cos przecież kupowac i spredawać trzeba, tylko może za pośrednictwa łańcuszka pośrednikówz jakichs murzyńskich bantustanów...

oto baba jag

Dawno dawno temu

największym eksporterem zboża w Europie był RON.Niektórzy mówią,że i wołowiny. W tym też czasie centrum europejskiego handlu miedzią i chyba srebrem było w Krakowie. To tak w ramach ciekawostki.

oto Marek Bekier

Proszę o rozwinięcie.

Proszę o rozwinięcie. Ciekawostka pozostawiona ze słowem "chyba" i z "dawno temu" zamiast co najmniej wieku trochę słabo działa. No i jeszcze zżera mnie ciekawość czy Pan to tylko dla ciekawostki podał czy może sugeruje Pan podobny koniec Rosji ja RON?

oto baba jag

Nie wiem o co Panu idzie,ale spróbuję

pisałem z pamięci,ale teraz podam Panu cytat z wikipedii:

Największy "szlak miedziowy" z kopalń w rejonie Bańskiej Bystrzycy prowadził do Krakowa, gdzie miedź była ładowana na statki rzeczne i spławiana Wisłą do Gdańska. Z tego powodu Kraków należał do związku miast hanzeatyckich. Z rudy miedzi odciągano srebro w hucie seigrowej w Mogile koło Krakowa, zaś dochody płynące z tego handlu były jednym z głównych źródeł zamożności miasta. Drugi „szlak miedziany" prowadził do Cieszyna, skąd dalej Odrą przez Wrocław do Szczecina. Obydwoma "szlakami miedziowymi" miedź docierała do wybrzeży Bałtyku, a z portów Morza Bałtyckiego transporty metalu docierały na statkach hanzeatyckich i niderlandzkich do Hamburga i Antwerpii, a dalej do portów francuskich, hiszpańskich i portugalskich.

W tym miejscu poinformuję jednego "mundrtalę" z tego forum,że nie czerpie wiedzy z coryllusa, a z innych źródeł. Co nie zmienia fakty,że o paru sprawach Maciejewski wiedział,a ja nie i go sprawdziłem. I co wyszło? Ano to,że Maciejewski" mundralo forumowy" ma rację.

Co do zboża to wystarczy poczytać o Elblągu i Gdańsku i kompaniach handlowych.Przede wszystkim o Kompani Wschodniej.Co do wołowiny to jest to znowu Maciejewski.No ale tego nie zweryfikowałem.
Sugeruję,że bycie państwem surowcowym o niczym nie świadczy i że być może ten RON to nie był taki kraj dobrobytu i siły. Ale to już zostawiam do zastanowienia.

oto Marek Bekier

Mniej więcej o takie

Mniej więcej o takie wyjaśnienia mi chodziło. Co prawda nadal nie podał Pan dat ale z łatwością sam sprawdziłem, że chodzi czas od początku Rzeczpospolitej Obojga Narodów aż do... i tu już bym sam dopisał, że do końca.
Troszkę bym się nie zgodził, że "bycie państwem surowcowym o niczym nie świadczy" bo bycie państwem handlowym i tranzytowym też o niczym nie świadczy. Nawet bym zaryzykował, że bycie państwem wysokiej technologii też o niczym nie świadczy. W każdym wypadku warto by się jeszcze przypatrzyć jaki jest transfer zysków z tego bycia.

oto gość

Warto to jeszcze raz

Warto to jeszcze raz podkreslić:

Troszkę bym się nie zgodził, że "bycie państwem surowcowym o niczym nie świadczy" bo bycie państwem handlowym i tranzytowym też o niczym nie świadczy. Nawet bym zaryzykował, że bycie państwem wysokiej technologii też o niczym nie świadczy. W każdym wypadku warto by się jeszcze przypatrzyć jaki jest transfer zysków z tego bycia.

Gość pozdrawia.

oto chłop jag

Rosja największym eksporterem

Rosja największym eksporterem pszenicy

Dopiero teraz?
Wniosek?
Lepiej późno niż wcale - trzeba jednak pamiętać, że pupile robią wszystko aby Rosjan blokować w ich rozwoju gospodarczym - tołażysze.

oto sir Galahad

Sankcje czy nie, Putin

Sankcje czy nie, Putin systematycznie odbudowuje Rosję wraz z jej gospodarką. W tak zrujnowanym gospodarczo i moralnie kraju osiąga niezłe rezultaty. Wygląda po prostu na to, że po raz kolejny "pewne" informacje o rychłym upadku Rosji mają mało wspólnego z prawdą.

oto nieSoros  A Sojuz

o Rosji

rozumiem ze przez sankcje rozumie się przymusowa mobilizacje społeczeństwa stad pozytywny wpływ sankcji na Rosję oczywiście na rządzących Rosją bo oni nic na tym nie tracą a wręcz zyskują to że lud biednieje bo Putin wprowadził embargo to mało Kreml obchodzi

oto sir Galahad

A to w Rosji lud

A to w Rosji lud biedniejẹJak na razie wszystko wskazuje na to, że stopa życiowa się podnosi. W końcu te 5 mln Ukraińców to po co do Rosji pojechało wbrew woli Kijowa? Po biedę? Czy może po pracę?

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.