3 zdjęcia z Camino - dzień 116 Mondonedo

1. Ranek.
1

2. Palma przy drodze.
2

3. Wśród zakupów taki kartofel. Głosowaliśmy, co z nim zrobić :)
3

Wszystko co dobre, kończy się. Choć tego nie chcemy. 116 dnia szlak Camino odchodził od Atlantyku i zmierzał w głąb Galicji, hiszpańskiej prowincji o bliskiej Polakom nazwie. Hiszpanie nie mogli uwierzyć, ze w Polsce jest rejon określany też jako "Galicja". W sumie to nie wiem dlaczego, bo "Galicja" jest do Galów, czyli Celtów, a u nas chyba nie mieszkali.

Ponieważ byłem pielgrzymem indywidualnym, a ponadto Polakiem, no i sobą, to nie poszedłem tak jak szlak nakazywał. Za bardzo zżyłem się z moim wielkim niebieskim przyjacielem, żeby go zostawiać od tak... bo niby jakiś Hiszpan w ten sposób szlak wyznaczył. Co on tam wie o Polakach?

Poszedłem więc po swojemu, dalej wybrzeżem, wzdłuż Atlantyku, by jeszcze nacieszyć się jego nieskończonością, barwą, brakiem granic. Dopiero w San Cosme musiałem odbić na południe w stronę Mondonedo i szlaku Camino.

Tego dnia odpoczywałem jeden raz, 10 minut przed San Cosme, gdzie w markecie kupiłem arbuza i jadłem go, krojąc scyzorykiem. Poza tym, 36 kilometrów bez żadnej przerwy. W Mondonedo Justyna i Staszek, dwa jasne punkty w mojej pielgrzymce. Zrobiliśmy zakupy i zrobiliśmy obiad.

---------------------------------
Album zdjęć z tego dnia.
Całość relacji w książce dostępnej w wydawnictwie Gaudium:

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
5
Ogólna ocena: 5 (1 głos)

Tematy: 

Dyskusja

oto wzl

Galicja

Hiszpanie nie mogli uwierzyć, ze w Polsce jest rejon określany też jako "Galicja". W sumie to nie wiem dlaczego, bo "Galicja" jest do Galów, czyli Celtów, a u nas chyba nie mieszkali.

Galicja, czy to w Hiszpanii czy w Polsce, ma swoją ciekawą historię. A że żyjemy w czasach, że wszyscy jesteśmy mądrzy, dopóki mamy prąd, to co nieco możemy wyczytać w Wikipedii:

Galicja (ukr. Галичина – Hałyczyna, niem. Galizien, węg. Gácsország, cz. Halič, jid. ‏גאַליציע‎ – Galicje, tur. Haliç, rum. Galiția, ros. Галиция – Galicija) – potoczna nazwa austriackiego kraju koronnego Królestwa Galicji i Lodomerii, istniejącego w latach 1772–1918. Zalicza się do niej ziemie południowej Małopolski, Roztocze Wschodnie, Podkarpacie Wschodnie i Wyżynę Podolską na zachód od Zbrucza. Granice Galicji nie pokrywają się z granicami właściwych dzielnic historycznych i krain historycznych, na obszarze których istniała w latach 1772–1918, jak Małopolska, Ruś Halicko-Włodzimierska czy Ruś Czerwona.

Co do hiszpańskiej to:

W starożytności jej terytorium zamieszkiwały plemiona Iberów i Celtoiberów, głównie Gallekowie – twórcy wielu grodów, grodzisk – zw. obecnie castro – otoczonych często kilkoma murami, z domostwami wznoszonymi na planie koła i ze stożkowymi dachami ze słomy. Gallekowie utrzymywali się z hodowli zwierząt, połowu ryb i owoców morza. Byli też wspaniałymi złotnikami.
Długo opierali się władzy najpierw Kartagińczyków, a potem Rzymian. Mimo że większość Hiszpanii znalazła się pod panowaniem rzymskim już w czasach republiki po II wojnie punickiej (III w. p.n.e.), dopiero Augustowi udało się podporządkować północno-zachodnią część półwyspu stanowiącą dziś Galicję (I w. n.e.).

A że Hiszpanie dziwią się, to nic dziwnego. Im bliżej do Ameryki Południowej i Środkowej i może nawet do Kalifornii niż do Europy Środkowo-Wschodniej. Tak jak nam bliżej do Kresów niż do jakichś zamorskich krajów.

oto Zbyszek S

@wzl

No ja kojarzyłem tę nazwę z Celtami. Ponoć do nich właśnie kierowany był list do "Galatów" :) Ale zbieżność nazw geograficznych ciekawa.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.