Koncesja na sakralizację zbrodni

1 grudnia 2017 roku Ukraiński IPN (UINP) zorganizował w Łucku – stolicy obwodu wołyńskiego – uroczystość wręczenia 24 Krzyży Bojowej Zasługi UPA[1]. Odznaczenia wręczono krewnym zbrodniarzy z UPA (pozwolę sobie nie użyć określenia „bojowników UPA”, jak portal kresy.pl, ale nazwać rzecz po imieniu). Pierwotnie odznaczenia te przyznało tym zbrodniarzom pośmiertnie kierownictwo OUN-UPA w latach 40. i 50. XX wieku. UINP legalizując tamte decyzje dał jasno do zrozumienia, że pomajadanowa Ukraina nie jest kontynuacją państwa proklamowanego 24 sierpnia 1991 roku, a wywodzącego się formalnoprawnie z Ukraińskiej SRR. To państwo zostało przecież obalone w wyniku przewrotów z 2004 i 2014 roku, które były inspirowane przez USA i Zachód i które zakończyły się sukcesem dzięki znaczącemu udziałowi w nich sił nacjonalistycznych.

Pomajdanowa Ukraina jest kontynuacją Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii – i to nie tylko przez gloryfikację ich zbrodniczej tradycji, ale także w sensie prawnym. Charakter uroczystości w Łucku nie pozostawia co do tego najmniejszych wątpliwości.

Uroczystość ta została przemilczana przez media polskie i zachodnie. Nagłośnił ją dopiero w połowie grudnia Eduard Dolinski – dyrektor Ukraińskiego Komitetu Żydowskiego. Ale i tak informację tę podał wtedy w Polsce tylko portal kresy.pl i podobne mu media nazywane „niszowymi”. Do tzw. mediów „głównego nurtu” informacja ta nie przebiła się.

W uroczystości w Pałacu Kultury miasta Łucka – której oprawę artystyczną stanowił koncert pieśni Strzelców Siczowych i UPA – wziął udział m.in. gubernator obwodu łuckiego Wołodymyr Hunczyk. Obecna była też Łesia Bondaruk – pracownica UINP – która pochwaliła się, że była inicjatorką wręczenia odznaczeń krewnym – jak to określiła – „wołyńskich rycerzy”. „To unikalne wydarzenie dla Wołynia i Łucka, które odbyło się po raz pierwszy. Bardzo przykro, że obecnie nie znamy imion wielu żołnierzy. Nie udaje się zidentyfikować bohaterów, dlatego stale opracowujemy archiwalne materiały i szukamy prawdy” – stwierdziła w okolicznościowym przemówieniu pani Bondaruk.

Odznaczenia odebrali krewni m.in. takich zbrodniarzy z OUN-UPA jak: Iwan Bandacz, Wasyłyna Demczynśka, Hryhoryj Hruszoweć, Serhij Kaczynśki, Iwan Kobeć, Mykoła Kowtoniuk, Jakiw Kowżuk, Anatolij Koziar, Petro Ksendzuk, Iwan Malimon, Andrij Mychalewycz, Semen Piatyhoryk, Zinowij Samczuk, Ołeksandr Stepaniuk, Leonid Wołosoweć, Rostysław Wołoszyn, Fedir Zatowkaniuk, Sylwestr Zatowkaniuk i Tychon Zinczuk.

Eduard Dolinski zwrócił uwagę, że wśród odznaczonych są osoby, które przed przystąpieniem do UPA służyły w kolaboracyjnej ukraińskiej policji pomocniczej. Policja ta brała pod okiem Niemców aktywny udział w eksterminacji Żydów w latach 1941-1942. I tak np. Mykoła Kowtoniuk był komendantem policji ukraińskiej w Łucku, która uczestniczyła w zamordowaniu 20 tys. miejscowych Żydów. Jego zastępcą był Fedir Zatowkaniuk. Z kolei Tychon Zinczuk był szefem policji ukraińskiej w Tojkucie, a Serhij Kaczynśki dowodził „milicja ludową” w Równem, która brała udział w eksterminacji 18 tys. tamtejszych Żydów. Iwan Kobeć służył w policji ukraińskiej w Ratnie, Petro Ksendzuk w Torczynie, Iwan Malimon w Ołyce, a Semen Piatyhoryk kierował policją ukraińską w Lubieszowie. Według Dolinskiego we wszystkich tych miejscowościach policja ukraińska i formacje niemieckie wymordowały około 50 tys. Żydów.

„I tak, na rękach [tych] bohaterów jest krew nie mniej niż 50 tys. niewinnych żydowskich ofiar. I to nie licząc zabitych przez nich później Polaków i Ukraińców, kiedy oni po służbie w policji przeszli do UPA” – napisał Dolinski na swoim profilu na Facebooku.

Faktu tego nie chce zauważyć mainstream polityczno-medialny w Polsce. Trzeba więc przypomnieć, że np. Tychon Zinczuk po dezercji z policji ukraińskiej do UPA dowodził w 1943 roku pod pseudonimem „Kubik” sotnią, która wchodziła w skład kurenia Ołeksego Hromadiuka, pseudonimy „Holubenko”, „Ostriżskij”. Bazą tego kurenia były lasy skulińskie, położone na północny wschód od Kowla. Nie można wykluczyć, że pan Zinczuk osobiście brał udział w atakach na miejscowe polskie wsie, których ludność była w zwyrodniały sposób eksterminowana przez bojówki SKW, OUN i UPA[2].

Z kolei Sylwestr Zatowkaniuk, ps. „Ptaszka”, był prowidnykiem OUN-B w okręgu (powiecie) dubieńskim i kierował tam eksterminacją ludności polskiej. Następnie został zastępcą Petro Olijnyka „Eneja” – dowódcy Okręgu Wojskowego (WO) UPA „Bohun” na Wołyniu, jednego z czołowych wykonawców ludobójstwa na ludności polskiej Wołynia[3]. „Enej” znany był z tego, że własnoręcznie odrąbywał głowy ofiarom. A „Ptaszka” robił coś innego?

Anatolij Koziar, ps. „Wołodymyr”, był Szefem Służby Bezpeky OUN-B w Okręgu Wojskowym UPA „Turiw”[4]. Nie muszę chyba tłumaczyć jaką rolę odegrała Służba Bezpieczeństwa OUN-B w przygotowaniu oraz przeprowadzeniu ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Szefem SB OUN-B, a więc zwierzchnikiem pana Koziara, był Mykoła Łebedź – inicjator ludobójstwa na ludności polskiej, pełniący pod nieobecność Stepana Bandery obowiązki krajowego prowidnyka OUN-B.

Serhij Kaczynśki, ps. „Ostap”, „Iwan” (1912-1943), był członkiem OUN od 1931 roku, a w latach 1941-1943 pełnił funkcję wojskowego referenta OUN-B w okręgu (powiecie) rówieńskim. Był też zastępcą prowidnyka OUN-B na „północno-zachodnich ziemiach ukraińskich”, czyli zastępcą samego Dmytro Klaczkiwśkiego – głównego organizatora ludobójstwa wołyńskiego. Kaczynśki zalicza się więc niewątpliwie do grona czołowych organizatorów ludobójstwa na ludności polskiej Wołynia. Już pod koniec 1942 roku zorganizował on pierwszą sotnię UPA w gminie Rożyszcze (powiat Łuck)[5].

Według historiografii postbanderowskiej Kaczynśki miał zginąć w walce z Niemcami podczas ataku na fabrykę dykty w Orzewie (powiat rówieński), a dowodzona przez niego sotnia miała wtedy zabić 60 Niemców przy stratach własnych wynoszących czterech zabitych. Grzegorz Motyka wątpi jednak w taką wersję śmierci Kaczynśkiego[6].

Do najbliższych współpracowników Klaczkiwśkiego należał również uhonorowany pośmiertnie Krzyżem Bojowej Zasługi UPA Rostysław Wołoszyn, ps. „Horbenko” (1911-1944) – członek OUN od 1929 roku, w latach 1934-1937 referent propagandowy Krajowej Egzekutywy OUN na Polesiu i Wołyniu, następnie zastępca komendanta głównego UPA, dowódca zaplecza UPA i dowódca zgrupowania UPA-Zachód, a także członek Prowidu OUN-B na Wołyniu[7].

Podczas uroczystości w Łucku uhonorowano zatem nie tylko uczestników niemieckiego ludobójstwa na narodzie żydowskim, ale także uczestników banderowskiego ludobójstwa – w tym wielu czołowych – na narodzie polskim. Polski konsul w Łucku, którego siedzibę osiem miesięcy wcześniej ostrzelali z granatnika „nieznani sprawcy”, dyskretnie tego nie zauważył. Równie wysublimowaną dyskrecją, powściągliwością i taktem wykazali się ambasador Jan Piekło w Kijowie oraz prezydent Andrzej Duda podczas swojej oficjalnej wizyty na Ukrainie 13 grudnia 2017 roku. Ale tą dyskrecją i powściągliwością wykazały się także media amerykańskie, zachodnioeuropejskie, polskie i izraelskie. Nikt tam nie zauważył tego, co stało się w Łucku – bo taki był rozkaz Waszyngtonu, dla którego nacjonaliści ukraińscy są cennym sojusznikiem w dywersji antyrosyjskiej.

Nie zmienia to faktu, że w Łucku stała się rzecz poważna. To nie jest tylko gloryfikacja zbrodniarzy OUN-UPA, z którą mamy przecież do czynienia na Ukrainie przynajmniej od pomarańczowej rewolucji w 2004 roku. Tym razem to jest coś więcej. Dotychczas niektórym ze zbrodniarzy stawiano pomniki. Głównie najważniejszym – Banderze, Szuchewyczowi i Klaczkiwśkiemu. Dwóm pierwszym ufundowano też muzea. Teraz jednak zbiorowo uhonorowano pośmiertnie aż 24 członków OUN-UPA, którzy brali udział w zbrodniach przeciw ludzkości. Ale nie jakimś współczesnym odznaczeniem ukraińskim, tylko Krzyżem Bojowej Zasługi UPA – odznaczeniem ustanowionym 27 stycznia 1944 roku przez dowódcę UPA Romana Szuchewycza. To jest już coś więcej niż gloryfikacja. To jest sakralizacja zbrodniarzy i ich zbrodni.

Gloryfikacja UPA na pomajdanowej Ukrainie osiągnęła zatem etap najwyższy – stała się czymś w rodzaju już nie ideologii, ale parareligii państwowej. Nie można przejść do porządku dziennego nad faktem, że obiektem kultu tej parareligii są osoby winne zbrodni przeciw ludzkości. Czy można sobie wyobrazić, że do podobnej uroczystości jak w Łucku doszłoby w Berlinie? Czy można sobie wyobrazić, że władze niemieckie zapraszają rodziny 24 najbardziej znanych esesmanów z Auschwitz, Mauthausen, Buchenwaldu, Dachau i innych obozów koncentracyjnych, a następnie wręczają im Krzyże Żelazne nadane tymże esesmanom przez Hitlera? Jaka wtedy byłaby reakcja świata?

Coś takiego jednak się stało. Nie w Niemczech, ale na Ukrainie. Na dodatek w Łucku – jednym z głównych miast Wołynia, co też ma swoją wymowę. Wybór miejsca na pewno nie był przypadkowy i w połączeniu z oficjalną odmową władz ukraińskich zgody na ekshumację ofiar ludobójstwa wołyńsko-małopolskiego przybiera to formę potężnego ciosu wymierzonego właśnie tym ofiarom. Ukrainie wolno to robić. Niemal pod każdą szerokością geograficzną piętnowane jest pochwalanie nazizmu i faszyzmu oraz ich zbrodni. Pomajdanowa Ukraina uzyskała jednak z powodów politycznych koncesję od Białego Domu nie tylko na gloryfikację, ale sakralizację ukraińskiej wersji faszyzmu. Dlatego w Brukseli, Warszawie i Tel Awiwie oficjalnie nie zauważa się faktów opisanych powyżej.

Dlatego polskie media głównego nurtu nie zauważyły, że 18 grudnia 2017 roku komitet wykonawczy rady miejskiej Lwowa podjął uchwałę o upamiętnieniu Wasyla Biłasa i Dmytra Danyłyszyna – bojówkarzy OUN i morderców Tadeusza Hołówki (1889-1931), polityka piłsudczykowskiego, jednego z czołowych ideologów prometeizmu oraz zwolennika daleko idących ustępstw na rzecz Ukraińców[8]. Upamiętnienie będzie miało formę tablicy na budynku aresztu przy ulicy Horodockiej 20 (dawniej Kazimierzowskiej) obok dawnego więzienia Brygidki, w którym stracono Biłasa i Danyłyszyna. Wcześniej upamiętniono ich już pomnikiem w Truskawcu, gdzie zamordowali Hołówkę.

Dlatego polskie media głównego nurtu potraktowały jako marginalny fakt ostrzelania z granatnika 11 grudnia 2017 roku polskiego autokaru w Sokolnikach koło Lwowa[9]. Nie było ofiar śmiertelnych, a nawet gdyby były, to polski mainstream polityczno-medialny ma już ten temat przećwiczony i opracowany pod hasłem „rosyjska prowokacja”.

Dlatego ani w Polsce, ani w żadnym innym kraju należącym do świata euro-atlantyckiego ponownie nie zauważono licznych manifestacji, które na wzór sowieckich pochodów pierwszomajowych wyszły na ulice ukraińskich miast 1 stycznia 2018 roku, by uczcić rocznicę urodzin Stepana Bandery. Z jego portretami, symboliką OUN-B i UPA oraz nienawistnymi i szowinistycznymi hasłami. W Odessie na bramach tamtejszego Muzeum Holokaustu i synagogi wymalowano podczas Świąt Bożego Narodzenia hasła „pierwszy toast za holokaust” oraz „Ukraina dla Ukraińców”[10].

W każdym innym kraju świata coś takiego wywołałoby natychmiastową reakcję rządów, organizacji międzynarodowych, organizacji żydowskich i organizacji ochrony praw człowieka, a na koniec oficjalne oświadczenie rzecznika Białego Domu. W wypadku Ukrainy takiej reakcji nie ma. Jest zatem polityczna koncesja na parareligijny kult zbrodni i nienawiści. Byłoby z mojej strony naiwnością stwierdzenie na koniec, że mocarstwo, które tej koncesji udzieliło bierze odpowiedzialność za dalszy bieg wypadków na Ukrainie. Mocarstwo to znane jest bowiem z braku odpowiedzialności za skutki swojej polityki.

- - -
Oświęcim, 10 stycznia 2018 r.

[1] Wołyń: Ukraiński IPN wręczył medale UPA. Dolinski: „Odznaczeni mają na rękach krew 50 tys. ofiar”, http://www.kresy.pl, 15.12.2017.
[2] M. Samborski, „Wołyń 1943. Przyczynki do historii wykonawców ludobójstwa na Polakach – OUN-SD i UPA na tzw. Północno-zachodnich Ziemiach Ukraińskich”, „Niepodległość i Pamięć”, nr 3-4 (43-44), Warszawa 2013, s. 131.
[3] Tamże, s. 113, 124.
[4] Tamże, s. 126.
[5] Tamże, s. 113, 114, 127.
[6] G. Motyka, „Ukraińska partyzantka 1942-1960. Działalność Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii”, Warszawa 2006, s. 194.
[7] M. Samborski, „Wołyń 1943…”, s. 108, 113, 117, 118.
[8] Lwów: Ukraińcy chcą upamiętnić bojówkarzy OUN, morderców Tadeusza Hołówki, http://www.kresy.pl, 19.12.2017.
[9] Atak na polski autokar na Ukrainie został dokonany za pomocą granatnika, http://www.kresy.pl, 11.12.2017.
[10] Profil publiczny Eduarda Dolinskiego na Facebooku, http://www.facebook.com/eduard.dolinsky, 26.12.2017.

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
5
Ogólna ocena: 5 (głosów: 19)

Tematy: 

Dyskusja

oto Ech...

To wszystko im się udaje DO CZASU

W którymś momencie Usanie zwiną parasol ochronny nad tymi gloryfikatorami zbrodniarzy - a wtedy będą tym bardziej "biedni" (w cudzysłowie, bo wszystko, co ich spotka, rzetelnie im się należy), im większe mają "dni chwały(?)" obecnie.

To z grubsza tak, jak z balonikiem: jeśli go nadmuchać troszeczkę, i nakłuć - powietrze ujdzie z niego spokojnie. Ale gdy nadąć go mocno, i wtedy dopiero przekłuć - oj, będzie huk. Odbije się to wtedy rykoszetem także na kanadyjskich banderowcach - i bardzo dobrze. Aż przyjemnie pomyśleć, jakiego kaca będą mieli praktycznie wszyscy Ukraińcy na świecie.

oto Robercik

Oni już są biedni. Ta obecna

Oni już są biedni. Ta obecna "chwała" jest kontrolowaną parodią. Żydzi nie protestują przeciw neobanderyzmowi, bo:
- Ukraińcy za zbrodnie UPA i tak płacą ekonomicznym i socjalnym upodleniem.
- czołowi oligarchowie Ukrainy, premier Hrojsman i prezydent Poroszenko są Żydami.
- Ukraińców można wykorzystać do rozprawy z Rosją, a to służy sprawie globalnej dominacji.

więc czyje na wierzchu, kto się zemścił, a a kto leży na dnie i jest zeszmacony? Tylko ukraińscy durnie są szczęsliwi z takiego "odrodzenia", bo normalni Ukraińcy płaczą.

oto Ech...

Wydaje mi się jednak, że na kontynuacji "tego, co już jest" się

nie skończy.
Ja odnoszę wrażenie, że Żydzi mają tutaj podwójny - może nawet potrójny zysk:
- to "bieżące", o czym Pan pisał - to raz
- za pomoc w tej sprawie "kasują" osobno od Amerykanów - to dwa
- a kiedy już ten "parasol" zostanie zwinięty, to dopiero zacznie się awantura: "ahaaa, morderców Żydów czcicie, sukinsyny?! A więc sami też tak byście chcieli?!!" - z wszystkimi tego konsekwencjami (to trzy). Dlatego właśnie pisałem: im więcej pomników UPA obecnie, tym większe ciegi za to będą zbierane potem
Coś mi się zdaje, że Ukraińcy będą bali się przyznać do Ukrainy - raczej będą udawali (jak już to wszystko wybuchnie) Rosjan, lub Polaków.

oto Skanderbeg

Tylko widzi pan.

Aby walczyć, trzeba mieć siłę. A banderowcy ją posiadają. Ich doktryna stała się państwową. Co mają robić ludzie po 70 80 lat? Bić się z młodymi byczkami? Uzbrojonymi, zorganizowanymi i posiadającymi pieniądze. Gdy nie ma co do gara włożyć, to priorytety dla ludzi są inne.

oto ratiofides

Jedna uwaga.

Oczywiście jest i działa "mocarstwo" grające swoje globalne szachy.
Ale jest też szachista nie-globalny, w cieniu potęg... może być zainteresowany nie globem, a mieszaniem w historii II WŚ: mieszaniem ofiar ze sprawcami, skutków z przyczynami, faktów z historią "alternatywną". Stawianie np. Wołynia z masowymi grobami OBOK(!) akcji Wisła to narracja, której owoce dopiero poznamy.
Obawiam się, czy zapominając o tym drugim szachiście będziemy mogli zrozumieć dokąd sprawy zmierzają?

oto chłop jag

Koncesja na sakralizację

Koncesja na sakralizację zbrodni

Makiawelizm - (cel uświęca środki) w tym wypadku uświęca banderowców - jest niezbędny do budowy przez pupili szatana - Piekła na Ziemi - tołażysze.
Wniosek?
Wskrzeszenie banderlandu jest efektem zamordowania Polski - także przy czynnym udziale banderowców - którą zamordowano w ubiegłym wieku - tołażysze.

oto Czesław

A ja czekam na reprywatyzację

Ukrainy, dopiero Ukraińcy się dowiedzą że ta cała Samostijna to "mienie bezspadkowe" Żydów

oto olrob

Reprywatyzacja

Nacjonaliści ukraińscy podobnie jak większość nacjonalistów są przeciwnikami reprywatyzacji i własności prywatnej w ogóle. Ich ulubiony ustrój to narodowy socjalizm. Wszystko ma być narodowe co oznacza państwowe. Podobne podobne poglądy ma ONR, własność prywatna ma być zmarginalizowana, lub najlepiej nie istnieć.

oto Skanderbeg

Nie jest to do końca prawda

Czytałem program Swobody. Całkiem wolnorynkowy.Są zwolennikami utrzymania w rękach państwa sektorów strategicznych, ale to nie świadczy o socjalizmie. Popiera wolny rynek wewnątrz państwa. Ale tak się rozwijały też inne kraje.
W ogóle nacjonalizm nie musi być socjalistyczny. Nawet anarchista może być nacjonalistą. A ONR z Trójmiasta było mocno wolnorynkowe. Marian Kowalski również, zanim zbytnio się zbliżył do Chojeckiego.

oto KubaG

Znamienne jest milczenie

Znamienne jest milczenie Izraela. Naród przewrażliwiony na punkcie swojej przeszłości nie widzi żadnego problemu w wymordowaniu ich pobratymców na Ukrainie?
A jeśli chodzi o przyszłość Ukrainy, to o ile obecna ekipa nie sfałszuje wyborów to prędzej czy później dojdzie do powtórki z sytuacji po "pomarańczowej rewolucji". Ukraińcy zapragną rządu gwarantującego w miarę normalną egzystencję. Zwykłego ludu nie da się długo otumaniać ideologią, gdy zaczyna "brakować kiełbasy". Smutne, że gdy do tego dojdzie to relacje polsko-ukraińskie będą fatalne. W końcu pomagaliśmy budować "banderaland..."

oto olrob

Milczenie Żydów

Żydzi wcale nie milczą. Krytycznie do odradzania się Ukraińskiego nacjonalizmu odniósł się instytut Yad vashem i Eduard Dolynski dyrektor komitetu żydowskiego. Żydzi doskonale zdają sobie sprawę że gdy zacznie robić się "gorąco" na Ukrainie, będą musieli uciekać do Izraela i są na to gotowi. Daje głowę że oligarchowie żydowscy trzymają pieniądze w żydowskich bankach.

oto Equatore

Ukraina

Ludzie, którzy rządzą Ukrainą, nie mają w ogóle pomysłu na swój kraj.
Schlebiając zwolennikom UPA, uzyskują chwilowy spokój z tamtej strony.
Być może nawet szczerze myślą, że ideologia UPA będzie w stanie zastąpić brakujący kręgosłup ideologiczny państwa.
Są w błędzie. Na takim fundamencie nie zbudują niczego.
Nie będą mieli pokoju ani z żadnym ze swoich sąsiadów, ani wewnętrznie - między narodami Ukrainy. Bez czego nie będzie innej Ukrainy niż "niewielka Ukraina".
W sumie to jest ich problem.
Ale Polsce to też nie jest na rękę. Chyba czas najwyższy, żeby jasno dać do zrozumienia rządzącym Ukrainą, że tego nie zaakceptujemy i nie ma mowy o przyjaznych stosunkach bez rozliczenia się z dawnym grzechami a przynajmniej nie jątrzenia starych ran. Problem w tym, że nie zauważam takiej chęci u rządzących Polską.

oto Kmieć

Panie Equatore...

"Ludzie którzy rządzą Ukrainą" to nie są Ukraińcy. W sensie pochodzenia słowiańskiego, ani to Rusini, ani Małorusini, ani inni z korzeniami z tamtej ziemi.

Petro Walcman - pseudonim operacyjny "Poroszenko"
Julia Kapitelman - pseudonim "Tymoszenko" (Dziad Julii Timoszenko nazywał się Abram Kelmanowicz Kapitelman)
Oleh Frotman - pseudonim "Tiahnybok"
Arsenij Bakai - pseudonim "Jaceniuk"
Jurij Łucienko, - chazarski żyd

I dosłownie każdy demokratyczny "ukrainiec" jakiego Pan znajdzie w mediach, to "słowianin"...nadjordański.

Jak Pan to przyjmie do świadomości, to łatwiej Panu przyjdzie zrozumieć dlaczego "Ludzie, którzy rządzą Ukrainą, nie mają w ogóle pomysłu na swój kraj."

Oni (uny) mają pomysł. I konsekwentnie, zgodnie z planem, go realizują! Parę spraw im Rosja pokrzyżowała: Krym, Donbas, ale ile zdążą Słowian tam wyniszczyć, to ich - ku chwale pustyni...

Linki w tym temacie sam Pan znajdzie - jeśli tylko będzie chciał.

P.S. Cytat znaleziony w internecie autorstwa internauty Marekmarcellus:

[...] można żyć obok muzułmanów, negrów czy kogo tam jeszcze. Są jacy są ale człowiek wie czego się po nich spodziewać. Ale kiedy tylko wmieszają się w to żydzi ze swoją naturalną skłonnością do judzenia oraz podszywania się pod innych (porządny i nieporządny muslim zawsze będzie się zwał Ahmedem albo Mustafą, natomiast ci tam… jak tylko zaczynąją coś knuć, od razu przybierają porządne tubylcze nazwiska – Trocki, Balcerowicz, Kaczyński) zaraz zrobią ferment.

Zapamiętajcie sobie Kochani. Bronsztejn robi rewolucję a historia sądzi Trockiego!

oto Krzysztof M

A w słownikach edytorów typu

A w słownikach edytorów typu Word, czy Writer słowa "Kaganowicz" nie ma... :-) (Zresztą w Firefox także nie ma).

Może to jakaś płotka była? :-))

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.