Mokry sen o Herr Flicku

Jak pewnie każdy działający w latach 90-tych w ruchu narodowym - znałem i znam polskich narodowych socjalistów. Znaczna część tego środowiska to ludzie poważni, inteligentni, erudyci, poszukujący poważniejszych odpowiedzi niż mogły im w tamtym czasie udzielić broszurki Romka Giertycha.

Oczywiście, równolegle zawsze istnieli też kosmici. Gdzieś na końcówce komuny czy początku demokracji - prasa w Lublinie triumfalnie obwieściła wykrycie "konspiracji neo-nazistowskiej" w jednym z lubelskich liceów. Ot, po prostu grupka miłośników wrażeń założyła sobie "Zakon SS" i nadawała stopnie, do "feldmarszałka SS" włącznie. A to z kolei ktoś „Kru-Kruks-Kran" próbował zakładać - słowem zawsze trafiły się jakieś dzieci spełniające mokre sny nazofobów.

Równocześnie bowiem w środowisku "pierwszej Polski", demoliberalizującej ćwiercinteligencji istniało zawsze niezdrowe podniecenie, raczej zabawna ekscytacja złymi, groźnymi nazistami, którzy przyjdą, spalą i - Geremek daj! - może nawet zgwałcą?

W latach 90-tych była to znana stylistyka. Te wypieki, z jakimi w '89 pytano liderów... KPN - czemu na ich wiece "przychodzą mężczyźni w czarnych koszulach". Te karykatury skinow w serialach. To zaczytywanie się w cynicznych groszorobach opisujących rzekome postępy nazizmu w Polsce. Bodaj ostatnim, szczególnie humorystycznym wykwitem tej odmiany fanklubu horrorów w Polsce - była pamiętna "Ekipa" Holland, w którym to ogólnie przezabawnym dziele grupa nazistów z NOP bierze postępową młodzież jako zakładników, a ostrzyżony "na skina" Borys Szyc dukał z kartki groźne oświadczenia.

I właściwie ten odcinek TVN mógł spokojnie puścić jako wynik swego "dziennikarskiego śledztwa" - przekaz byłby ten sam, wartość dokumentalna zbliżona, a wyreżyserowane to jednak było trochę lepiej, choć z równie mimowolnym humorem. Oczywiście, mógłbym więc poprzestać na kręceniu głową nad ludzką naiwnością i śmiać się z panienek mających mokre sny o Herr Flickach - gdyby nie drobiazg.

Gdyby bowiem w miejsce "nazistów" w taką zaangażowaną produkcję - wstawić "islamistów", "komuchów1", "ruskich agentów", czy kto tam komu leży na wątrobie - znalazła by się zapewne od razu grupa, która przestałaby się śmiać z oczywistej przaśności przekazu, dowodząc jaki to poważny problem i jak oczywiste są dowody.

I to dopiero pokazuje całą bezgraniczną żałosność recepcji politycznej w Polsce.

Niestety, życie dopisało kilka point do tych – jakże przecież oczywistych – obserwacji. Oto w sprawie „nazizmu w Polsce” zdążyli zatłicić członkowie rządu III RP. Hmm… Czy Szanowni Czytelnicy pamiętają może jedną z lepszych komedii o latach 80/90-tych w Polsce, "Wielką wsypę"? Występuje tam "partia" Ziemia i Wola Zwycięstwa Hrrrabiego Bhranickiego - Bronko, sprytnego cinkciarza. Bystry SB-ek od razu rozpoznaje fejka, ale odbiera telefon z góry: "Wsadźcie sobie te wasze kryminałki...! Mnie interesuje byt państwa! Polityczny byt państwa jest dla mnie najważniejszy!"

I chcąc nie chcąc - musi przytakiwać: "Dlatego wznowię śledztwo... Tak jest, zdławić w zarodku...!".

Po czym odkłada słuchawkę, kończy nalewanie koniaku i kwituje:

"Debil na górze... Debil na dole... Debil na dole, debil na górze".

I tak właśnie wygląda z TVN, mokrymi snami panienek na FB i narada u ministra Brudzińskiego.

Z kolei „poważna opozycja” stała dziś pod sądami w opaskach na oczach. Czy nie pochodzi to z tej samej kuchni estetycznego cyrku, co torcik z Hitlerem? Oczywiście, takie zagrywki jak ta TVN - mają swoje cele: dorabianie gąb polskim narodowcom, oswajanie ukraińskich szowinistów itd. – a to wszystko są materie znacznie poważniejsze niż sam, żenujący przecież przekaz. Tym bardziej jednak nie należy mu ulegać. Podobnie, jak i nie ma co powtarzać durnych okrzyków o potrzebie zakazywania tego, czy tamtego. Władza niech się nie zajmuje ani flagami, ani biblioteczkami. Władza niech rządzi po polsku i dla Polaków.

----------------------------------------------------------------------

i Z komunistami jest bowiem identycznie, choć na pewno wszyscy zaangażowani obraziliby się za porównanie- istnieją prawdziwi, często o ciekawych przemyśleniach, jest trochę szurii i kabaretu, a jeśli ktoś zechce - to też zrobi z tego zagadnienie. I tak się przecież dzieje, mimo oczywistego wydumania "problemu".

Konrad Rękas

Dziennikarz chełmskiej i lubelskiej prasy regionalnej, doradca rolniczych związków zawodowych - ZZR "Ojczyzna" i OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. Wiceprezes Europejskiego Centrum Analiz Geopolitycznych. Prezes Powiernictwa Kresowego.
Autor Prawicy.net miesiąca stycznia 2013 ...

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
4.333335
Ogólna ocena: 4.3 (głosów: 6)

Tematy: 

Dyskusja

oto Dubitacjusz

Czy zdaniem Pana Redaktora ta impreza urodzinowa

była na poważnie, czy "dla jaj". Bo tych przebieranek i swastyki ułożonej z wafelków, to chyba sami uczestnicy nie mogli odbierać całkiem serio.
A może mogli,... może nie doceniam debilizmu?

oto Dubitacjusz

Materiał tworzy łańcuszek Sitkiewicz-Lanuszny-Winnicki.

Wydaje się, że celem jest skompromitowanie Winnickiego, którego asystentem społecznym jest Jacek Lanuszny, który z kolei był wiceprzewodniczącym stowarzyszenia, którego przewodniczącym jest Mateusz Sitkiewicz.
Czyli jeśli Winnicki interpeluje ws. roszczeń żydowskich, będzie to można objaśniać antysemityzmem. I niech udowadnia, że antysemitą nie jest.

Jednak zamiast oskarżać TVN o zagrywki, lepiej zauważyć, że ktoś dostarcza im materiału do takich akcji. Heilujący osobnicy skutecznie odstręczają ogół wyborców od ruchu narodowego.

oto chłop jag

No cóż - okupanta poznać

po tym - czym straszy - tołażysze.
Wniosek?
Najcięższą maczuga w rękach pupila szatana czy jego wyrobnika - jest właśnie - faszyzm - tołażysze. Dziwne jest dla mnie tylko to - że nie nazizm - ale przecież mamy - Pakt Ribbentrop Beck - tołażysze - więc nie wypada.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.