Mieć cnotę i rubelka zarobić

Senatorowie PiS nie zgodzili się by uchylić immunitet partyjnemu koledze. Senator Stanisław Kogut , po tym jak został oskarżony przez prokuraturę o przestępstwa natury finansowej, zapowiadał, że sam zgłosi się na przesłuchania.

Surowe oświadczenia wydali też w jego sprawie politycy PiS - sam Prezes raczył zabrać głos i stwierdzić, że wszyscy wobec prawa są równi i zobowiązuje senatorów z PiS do uchylenia Staszkowi immunitetu. „Tamci” robili przekręty i kryli swoich, a my jesteśmy bezwzględni również wobec „naszych”. Już, już nawet ja byłem skłonny uwierzyć w te deklaracje i gdyby zapadła decyzja o uchyleniu immunitetu PiS - w mojej ocenie - by zapunktował. Ale czy my od wczoraj żyjemy na tym świecie?

Tymczasem doszło do głosowania w senacie bo sama zgoda zainteresowanego, ani żadne tam oświadczenia liderów nie wystarczają. Zgodnie z polskim prawem, na pociągnięcie senatora czy posła do odpowiedzialności karnej musi wyrazić zgodę izba, której jest członkiem.

I oto właśnie w ub. tygodniu Senat, w którym PiS ma większość bezwzględną nie zgodził się na uchylenie immunitetu oskarżonemu Kogutowi. Za uchyleniem głosowało zaledwie 32 senatorów, przeciw 37, a od głosu wstrzymało się 19.

W Senacie PiS ma 66 senatorów, Platforma 31, 3 jest niezależnych. Czyżby zatem senatorowie PiS przestali nagle słuchać Prezesa? Czy też mamy tu do czynienia z manewrem, który dobrze oddaje rosyjskie przysłowie: „Rubelka zarobić i cnoty nie stracić”.

Wszystko wskazuje, że właśnie taką strategię obrał PiS w tej sprawie. Najpierw utajniono obrady, potem wyznaczono 37 senatorów do zagłosowania przeciwko uchyleniu immunitetu bo taka liczba wystarczała. Cała senacka opozycja liczy bowiem 31 senatorów PO i 3 niezależnych – razem 34. 37 głosów w obronie wystarczało – „rubelek” został w kieszeni.

A „cnota” też, bo przecież i sam Prezes nawoływał do uchylenia, a po głosowaniu Ziobro i Gowin wydali oświadczenie, że źle się stało. Przeciętny odbiorca propagandowej papki widzi, że Jarosław Kaczyński pozostał uczciwy, nie toleruje żadnych przekrętów, ale jego senatorowie go nie posłuchali. I żeby znów odwołać się do trafnych powiedzonek – „Car jest dobry, ale urzędnicy źli”.

Tymczasem niestety rzeczywistość jest smutna. W miejsce starego, niewątpliwie skorumpowanego po uszy, układu PO, powstała nowa siuchta, która na zewnątrz głosi szlachetne intencje, ale swoich broni za wszelką cenę. Taka jawna obłuda byłaby niemożliwa bez propagandowej osłony mediów zwłaszcza publicznych, które – pod rządami Jacka Kurskiego - uprawiają jawnie stronniczą propagandę, w której za wszelkie zło odpowiadają rządy PO-PSL, a obecna ekipa to samo dobro w czystej postaci.

Nie jestem ci ja zwolennikiem poprzedniej ekipy, o czym wiedzą czytelnicy moich tekstów, ale taki odchył w jedną stronę jaki zafundowało nam nowe kierownictwo telewizji publicznej jest czymś niespotykanym w demokratycznym państwie. Co prawda związana z poprzednią ekipą TVN robi to samo w drugą stronę, ale to stacja prywatna. Tymczasem w TVP która powinna służyć społeczeństwu i krytykować również władzę mamy festiwal propagandy sukcesu i czarno-biały obraz świata. „PiS – dobry – PO – złe”.

W sobotę TVP podaje np. w radosnej atmosferze, że poseł PSL – Błaszko przechodzi do obozu PiS. Znaczy „słuszną politykę ma nasza władza” - nawet z opozycji do niej przechodzą.

Tymczasem kiedy w ubiegłym roku PiS wyrzucił z klubu młodego posła Łukasza Rzepeckiego za to, że głosował samodzielnie, jakoś nie poświęcano temu wydarzeniu ani nadmiernej uwagi, ani debaty ekspertów - jak to jest, że posła – „reprezentanta Narodu” można dyscyplinować partyjne?

I dzisiaj kiedy senatorowie PiS obronili swojego kumpla w głosowaniu żaden dziennikarz nie przypomni przypadku posła Rzepeckiego i nie zapyta jakie konsekwencje wyciągnie partia PiS wobec senatorów, którzy rzekomo nie posłuchali Prezesa i obronili partyjnego kumpla. Sejmowa większość nie złoży też projektu ustawy likwidującej immunitety.

Chcecie się założyć?

Janusz Sanocki

Poseł na Sejm RP.
Dziennikarz, polityk, były burmistrz Nysy, jeden z liderów Obywatelskiego Ruchu JOW, inicjator Kongresu Protestu.
Autor Miesiąca Prawicy.net w lipcu 2013

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
4.545455
Ogólna ocena: 4.5 (głosów: 11)

Tematy: 

Dyskusja

oto Krzysztof M

Sejmowa większość nie złoży

Sejmowa większość nie złoży też projektu ustawy likwidującej immunitety.

Czy pan zdaje sobie sprawę, jak wyglądałoby pańskie posłowanie, gdyby nie immunitet?

oto Robercik

To jak z ustawą o "bratniej

To jak z ustawą o "bratniej pomocy" (1066). PiS głosował przeciw gdy rządziła PO, ale mając możliwości jej uchylenia, nie zrobił nic. Głosowanie było ustawione.

oto baba jag

niejakie radio wnet

obecnie zresztą szmatławiec najgorszego rodzaju. nawet się nie zająknie o 1066 chociaż kiedyś mordy darli o tym jakie to jest straszne. To jednak jest nic w porównaniu z tym co znalazłem jako komentarz:

Proszę Pana. Mateusz Piskorski został zatrzymany przez polski wywiad na gorącym uczynku brania pieniędzy od sowietów,. Zapewne wystawiony przez samych ruskich, dla których przestał być użyteczny. Jest zatem sowieckim płatnym szpiegiem. Albo Pan tego nie wiem, albo trafił Pan pod niewłaściwy adres ze swoimi komentarzami. Nasze Radio jest radiem służącym Rzeczpospolitej, a każdy kto stał się poddanym sowieckiego (lub jakiegokolwiek innego) imperatora, ten sam wyzuł się z przynależności do narodu politycznego Rzeczypospolitej.
Więc niech się pan, zastanowi nad sobą i liczymy że przyjdzie opamiętanie

.
Pozdrawiam
Łukasz Jankowski

jest to dziennikarzyna tego szmatławca. O obecności w tym szmatławcu chwalił się ostatnio Karoń .
A jaki wpis się ukazał na który ta kanalia odpowiedziała:

Mówicie o zamykaniu Adama Słomki a o Mateuszu Piskorskim cichuteńko w naszym radyjku. Proszę także nie mylić Mateusza Piskorskiego z takim drobnym cwaniaczkiem Pawłem Piskorskim. Może tak jakiś komentarz na ten temat, choćby krytyczny

To radyjko to sekta kretynów.

http://wnet.fm/broadcast/joanna-kopcinska-michal-j...

jakby usunęli strona jest na moim archiwum

oto admin

@ baba

albo baba dostarczy link potwierdzający te 'rewelacje' albo wpis zostanie usunięty, byc może z kontem wpisującego

oto admin

prawda

.

oto Robercik

Rozumiem, że pan(i) baba jag

Rozumiem, że pan(i) baba jag edytował(a) komentarz, bo link jest. Swoją drogą, to ten Łukasz Jankowski wypisuje jawne i łatwe do zweryfikowania kłamstwo, a tym samym wystawia się na złą pozycję w procesie cywilnym. Liczy, że syjoniści z Dobrej Zmiany zamordują Piskorskiego? Że będą Piskorskiego trzymać tak długo, że sprawa się przedawni?
Na miejscu Piskorskiego po wyjściu z więzienia wystartowałbym z serią procesów cywilnych na każdego kto szargał jego imię.

Nawiasem mówiąc jestem ciekaw procesów mózgowych Janowskiego. Tzn. czy Janowski sam się okłamuje czy okłamuje czytelników. Wiadomo, że 10 letnie dzeci nie odróżniają fikcji od rzeczywistości. Człowiek z umysłowością dziecka wiele rzeczy sobie dopowiada. Np. spotkałem się kiedyś z opinią, że Facebook jest w Rosji blokowany. W rzeczywistości tak nie jest. Autor tej opinii najwyraźniej nie zadał sobie trudu weryfikacji tezy, bo wydała mu się tak dobrze pasująca do stereotypu, że weryfikacja okazała się zbędna. W ten sposób można "odlecieć" dowolnie daleko.

oto Mis

Blad

Panie Pośle, Pańska analiza jest oparta na błędzie - nie głosowano w spr. Immunitetu (z tego senator już zrezygnował) lecz w sprawie zgody na aresztowanie.

oto Dubitacjusz

Decyzja Senatu jest sluszna, immunitet jest zasadny

Parlamentarzysta nie powinien być aresztowany*, bo w ten sposób władza mogłaby zaaresztować całą opozycję. Zresztą piłsudczycy mają wzór w postaci procesu brzeskiego.

*) wyjątkiem byłaby sytuacja, gdyby zagrażał życiu innych osób.

oto Robercik

Rozumiem, że Pan

Rozumiem, że Pan Parlamentarzysta może w biały dzień uciąć człowiekowi głowę i nie można go aresztować, bo to by groziło aresztowaniem opozycji. Taka logika.

oto baba jag

Tak, właśnie tak

o to tym bandytom idzie. To jest jeden z filarów zamordyzmu demokracji. Drugim jest to co powtarzam.Nie ma w tyn ustroju więźniów politycznych, a sami przestępcy.Trzeci filar to dyscyplina partyjna. Można wtedy dekretować rzeczywistość i przeszłość.

Kto kontroluje przeszłość, ten ma władzę nad przyszłością, kto kontroluje teraźniejszość, w tego rękach jest przeszłość”

oto Czesław

Dziwne oburzenie

Senatorowie skorzystali z prawa i udowodnili ze są samodzielni. Jak by zagłosowali zgodnie z wolą Kaczyńskiego to by ich oskarżano że są "maszynka do głosowania", to dobra wiadomość.

oto GlupiaBaba2

Tajnie głosowane

Po utajnieniu głosowania opozycja może głosować PRZECIW uchyleniu immunitetu bo odium za głosy przeciw spada na rządzących. Dlaczego zatem zgodzono się na utajnienie głosowania?!

oto GlupiaBaba2

Niedopowiedzenie

Zwracam uwagę na tradycyjne niedopowiedzenie. Już słyszałam w radio przebąkiwania, że senat jest wybierany w JOW-ach, przez co senatorowie czują się bardziej samodzielni od posłów (w domyśle, gdyby senat był z list partyjnych to wszyscy posłuchali by prezesa i nie byłoby problemu).

oto chłop jag

Cóż warta jest

ta tzw. demokratura - kiedy wybrani przez tzw. suwerena posłowie - immunitetu potrzebują aby tegoż suwerena reprezentować- tołażysze.
Wniosek?
Tymczasem okazja (w tym wypadku immunitet) złodzieja czyni - tołażysze.

oto Equatore

A jakim prawem

szeregowy poseł Jarosław Kaczyński albo i jego partia, mieliby móc decydować, jaki senator ma być aresztowany a jaki nie? Tylko po to, żeby udowodnić że prawa nie ma i każdego można upodlić?
Zwłaszcza że senatora wcale nie trzeba aresztować, żeby przesłuchać. Zrzekł się immunitetu.
Wystarczy dostarczyć wezwanie, a on się stawi i złoży zeznanie.

oto mj

O tym czy senatora "trzeba aresztować",

czy wystarczy np. poręczenie majątkowe albo dozór policji, ewentualnie inny środek zapobiegawczy, decyduje prokurator lub sąd na wniosek tegoż.
Przynajmniej tak to działa w przypadku tzw. zwykłego obywatela, nie mającego żadnego "immunitetu". Od przekonania prokuratora lub sądu że "nie trzeba aresztować" i że podejrzany będzie grzecznie uczestniczył w postępowaniu, np. stawiając się na każde wezwanie, jest adwokat zainteresowanego.
Jeżeli senator Kogut zrzekł się immunitetu, to zupełnie nie rozumiem dlaczego o poszczególnych "ruchach" w postępowaniu nadal ma decydować "szeregowy poseł Jarosław Kaczyński albo i jego partia".
Nie gryzie to się czasem z "niezależnością" prokuratury i "niezawisłością" sadów..?

oto Equatore

Konstytucja RP

Art. 105.
1. Poseł nie może być pociągnięty do odpowiedzialności za swoją działalność wchodzącą w zakres sprawowania mandatu poselskiego ani w czasie jego trwania, ani po jego wygaśnięciu. Za taką działalność poseł odpowiada wyłącznie przed Sejmem, a w przypadku naruszenia praw osób trzecich może być pociągnięty do odpowiedzialności sądowej tylko za zgodą Sejmu.
2. Od dnia ogłoszenia wyników wyborów do dnia wygaśnięcia mandatu poseł nie może być pociągnięty bez zgody Sejmu do odpowiedzialności karnej.
3. Postępowanie karne wszczęte wobec osoby przed dniem wyboru jej na posła ulega na żądanie Sejmu zawieszeniu do czasu wygaśnięcia mandatu. W takim przypadku ulega również zawieszeniu na ten czas bieg przedawnienia w postępowaniu karnym.
4. Poseł może wyrazić zgodę na pociągnięcie go do odpowiedzialności karnej. W takim przypadku nie stosuje się przepisów ust. 2 i 3.
5. Poseł nie może być zatrzymany lub aresztowany bez zgody Sejmu, z wyjątkiem ujęcia go na gorącym uczynku przestępstwa i jeżeli jego zatrzymanie jest niezbędne do zapewnienia prawidłowego toku postępowania. O zatrzymaniu niezwłocznie powiadamia się Marszałka Sejmu, który może nakazać natychmiastowe zwolnienie zatrzymanego.
6. Szczegółowe zasady pociągania posłów do odpowiedzialności karnej oraz tryb postępowania określa ustawa.
Art. 108.
Do senatorów stosuje się odpowiednio przepisy art. 103-107.

Więc nic się z niczym nie gryzie. Takie jest prawo.

Odrobinę logiki, ludzie.
Państwo składa się z bardzo wielu instytucji, które mógłby wszystkie nawzajem się pozabijać, aresztować, pounieważniać decyzje, ponakładać grzywny etc. etc.
Gdyby nie to, że tworzą one HIERARCHIĘ. Są określone KOMPETENCJE.
I dlatego państwo funkcjonuje.
Źródłem władzy Jarosława Kaczyńskiego i prawie wszystkich organów władz w Polsce, jest Sejm i Senat. Sejm i Senat to fundament władzy w Polsce.
Gdyby mógł ich działanie paraliżować jakiś tam mały "czynownik" z prokuratury, jaki by to był porządek? Zwłaszcza, że sprawa, w porównaniu z tym o czym ja mówię, jest błaha.
Gdyby nie była - furtką jest art. 105 ust. 5. Dla dobra państwa, powinna ona być stosowana jedynie w kluczowych dla Polski sprawach, a nie tylko dlatego, że ktoś chce się popisać rozmiarem swojej niekonstytucyjnej władzy czy zrobić sobie PR.
Takie zjawiska decydują właśnie dlaczego państwa rządzone despotycznie funkcjonują nieefektywnie. Bo nie ma prawa, które jest powszechnie znane i o które można oprzeć planowanie i działanie. Są tylko nieprzewidywalne kaprysy.
Dlatego zawsze miło się dowiedzieć, że istnieją jeszcze granice psucia prawa i Polska nie jest jeszcze w najgorszym miejscu.
Być może zadecydowało w tym wypadku nie tyle umiłowanie prawa, ale instynkt samozachowawczy senatorów, no ale jeśli już nawet na instynkt samozachowawczy nie będzie można liczyć, to już będzie bardzo źle.

oto mj

Nie chce mi się tu bawić w konstytucjonalistę - amatora,

ale coś tu jest nie halo z tym zrzekaniem się immunitetu, tudzież z pozbawianiem go przez Sejm / Senat, a następnie z trzymaniem ręki na pulsie przez te organy i decydowaniem za prokuraturę / sąd jakie np. środki zapobiegawcze mogą być stosowane, a jakie nie, i czy wolno go zatrzymać choćby na godzinę celem doprowadzenia do organu, na którego wezwanie np. nie ma ochoty się stawić.
Przynajmniej do "wygaśnięcia mandatu", bo o ile wiem to co zarzuca się panu senatorowi nie ma nic wspólnego ze "sprawowaniem przez niego mandatu senatora ku chwale III RP".
Jedyna nadzieja że w kolejnych wyborach pan Kogut nie załapie się powtórnie do korytka i prokurator jednak dobierze mu się do czterech liter. I tę szczerą, swojską, prostolinijną twarz będziemy już oglądać z czarną opaską na oczach.

oto Equatore

@mj

Nie musi pan się w niego bawić, wystarczy przeczytać ze zrozumieniem zacytowany fragment Konstytucji. Bawi się pan, póki co, w prokuratora i sędziego. Już pan ocenił dowody i wydał wyrok.
A skoro senator zadeklarował, że się stawi, po co pokazówka z aresztowaniem?

oto mj

To pan chyba ciągle czegoś nie rozumie...

Jestem więcej niż pewien, że każdy podejrzany o popełnienie przestępstwa, któremu grozi zastosowanie wobec niego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania zadeklaruje solennie, a nawet przysięgnie na wszelkie świętości, że "się stawi". I po co go w tej sytuacji aresztować?
Ten cały senator Kogut był, o ile wiem, prezesem czegoś tam, co dopuściło się grubszych przekrętów finansowych. W sprawie siedzi kilka osób, włącznie z wiceprezesem - zdaje się synem pana senatora. Jemu nie uwierzono że "się stawi"? Innym także? To na jakiej podstawie uwierzyć prezesowi tego wysoce prawdopodobnego przekrętu?
Nie bawię się w żadnego prokuratora, sędziego, ani nie wydaję wyroków. Pan senator, o ile wiem, zrzekł się immunitetu i na zdrowy rozum żadne konstytucyjne kruczki nie powinny go już chronić. Powinien być traktowany jak obywatel BEZ IMMUNITETU. Nie można być trochę w ciąży, a trochę nie.

Taki Mateusz Piskorski - przykładowo - siedzi już 2 lata, nawet bez konkretnych zarzutów. Sądzi pan że on by się nie stawił na wezwania prokuratury czy sądu? Po co było robić pokazówkę z aresztowaniem?

oto Equatore

@mj

Gdyby ten senator się nie stawił (choć raz), byłoby o co język strzępić.
Prokuratorem i sędzią już pan był w poprzednim poście. Zacytować panu pański "wyrok"?
Senator bez immunitetu, tak jak obywatel (bez immunitetu) - zgodnie z ust. 2 i 3. art.105 podlega odpowiedzialności karnej. Natomiast, zgodnie z ust. 5 nie można go aresztować bez zgody Izby, której część stanowi.
W przeciwnym razie niskiej rangi pracownik instytucji, która jest zaledwie częścią jednego z ministerstw, mógłby decydować o obradującym składzie Sejmu i Senatu. I nie są to żadne kruczki, tylko obowiązujące prawo.
Nawet sam pan premier Morawiecki, który jest ponad Ziobrą, i ponad Brudzińskim, i ponad prokuratorem, i ponad policjantem, a któremu podlega większość władzy wykonawczej, nie ma ani nie powinien mieć takiej władzy.
I wszystko po to, żeby nasycić widowiskiem takich ludzi, dla których obwiniony=winny, winny=do unicestwienia, a koszty realizowania swojego widzimisię=nieistotne.
Obawiam się takich ludzi, bo są gotowi, żeby spalić Polskę, jeśli miałoby im to przynieść chwilową satysfakcję. Dobrze rządzone państwa nie uginają się jednak pod takimi zachciankami, które robią długofalowo znaczne szkody.
Dokąd się tak pan gorączkuje? Postępowanie dopiero trwa.
Właściwe służby, w trybie zgodnym z prawem, ustalą fakty. Sąd wyda wyrok. Jeśli sen. Kogut okaże się winny, ani go nie minie kara, ani jego dalsza kariera polityczna w PiS i Senacie nie wydaje się możliwa.
A pan Piskorski nie jest polskim prawodawcą, więc nie należy do naszej dyskusji.

oto JJerzy

Walczy pan ...

... jak ... "lew" podpierając się logiką, której tu nie ma.
Pisze pan:

[...] nie można go aresztować bez zgody Izby, której część stanowi.
W przeciwnym razie niskiej rangi pracownik instytucji, która jest zaledwie częścią jednego z ministerstw, mógłby decydować o obradującym składzie Sejmu i Senatu

co samo w sobie, może i trzymało by się przysłowiowej kupy, gdyby nie ów IMMUNITET. Bowiem od tego by jojczenie o wpływaniu na obrady szanownej elity przez "niskiej rangi czynownika", jak był pan łaskaw nazwać człowieka, którego kwalifikacje moralne są, być może (tego obaj nie wiemy) wyższych lotów niż owego ... Koguta, nie niszczyło nam słuchu, miał być ów immunitet, który jak się jednak okazuje jest ... żeby był, bowiem jest jeszcze tyle innych zabezpieczeń, że wybraniec narodu może swobodnie zdobyć się na "heroiczny" gest pod publiczkę i owego immunitetu "pozbawić się" nawet od początku kadencji.

oto Equatore

@p. JJerzy

To nie moja wina, że pan miał jakieś magiczne wyobrażenia o immunitecie, nigdy panu się chciało się przeczytać na czym on właściwie polega, a teraz ma pan pretensje (do mnie?), że rzeczywistość nie odpowiada pańskim wyobrażeniom.
Jak jasno widać w zacytowanym przeze mnie fragmencie Konstytucji, możliwość prowadzenia przeciwko komuś postępowania karnego, a możliwość aresztowania kogoś, to są dwie ODRĘBNE sprawy.
Jeśli natomiast tak bardzo panu zależy, żeby na co dzień szerzyć sprawiedliwość drogą szerzenia oskarżeń, o których prawdziwości nie ma pan pojęcia, niech pan się zgłosi do akcji #metoo. Tam taki sposób myślenia jest mile widziany.

oto JJerzy

Panie Równiku ...

... pan mnie, jak zwykle, zupełnie nie zrozumiał.
Pan jest piewcą i płomiennym obrońcą systemu, który jest na tyle garbaty, że nawet nie ma odwagi otwarcie ukazywać swej oszukańczej facjaty. I tylko to chciałem powiedzieć. Nie jestem obrońcą jakiejś urojonej sprawiedliwości, ale jej elementarnej postaci, w której złodzieja nie broni jakaś jego urojona wyższa rola społeczna.
Jest takie powiedzenie, że w kraju dobrze rządzonym wstyd być biednym, a w kraju żle rządzonym wstyd być bogatym. tego typu stwierdzenia łatwo dają się przełożyć na inne obszary aktywności społecznej. Dlatego też uważam, że bronienie, nawet teoretycznie (podkreślam) słusznych zabezpieczeń stosowanych w systemie patologicznym, jest zwykłą aberracją umysłową.
Pańskie płomienne wystąpienia miałyby wtedy rację bytu, gdyby nie dotyczyły zbędnego społecznie (w swej głównej masie, a nie jako rozwiązania) towarzystwa wzajemnej adoracji.

oto Equatore

Cóż za naiwność...

To właśnie "towarzystwo wzajemnej adoracji", o którym pan mówi, steruje prokuraturą, w której pan pokłada nadzieje w zakresie walki z "patologicznym systemem".
Tylko że sterować można dobrze i źle. Struktury państwa można poruszać umiejętnie - i głupio.
Walki wewnętrzne należą do drugiej kategorii i im prędzej rządzący (dla pana nie ma już nadziei), to zrozumieją, tym w lepszym stanie będzie Polska.
Na świecie jest około dwóch setek państw. Większość z nich funkcjonuje gorzej niż Polska. Są jednak takie, do których nam daleko. Ich rozwiązania powinny zostać poddanej wnikliwej analizie. Dobrze jest jednak mieć przy tym świadomość odnośnie tych atutów i rozwiązań, które już posiadamy, a nie tylko rzucać się jak głupiutki leming za pustymi hasłami, bez zrozumienia jakie są długoterminowego konsekwencje swoich chciejstw.
Leszcze zawsze dobrze biorą na obietnicę zaprowadzenia "sprawiedliwości".
Mądra ryba widzi haczyk.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.