Dwa narody z kompleksami

Gorący temat relacji polsko-izraelskich zaognionych kontrowersyjną nowelizacją ustawy o IPN wprowadzającą kary więzienia za przypisywanie polskiemu narodowi współodpowiedzialności za Holokaust nie traci impetu, pomimo tego, że minęły już ponad dwa tygodnie od przegłosowania wspomnianej nowelizacji.

Dziejące się wydarzenia, wypowiedzi polityków, naukowców i komentatorów przyjmują tu postać kolejnych odsłon odbywającego się dramatu, który przeciąga się w nieskończoność. Jest oczywiste, że każda ze stron okopała się na swoich stanowiskach i brnie w zaparte w obronie swoich racji. Osobiście uważam jednak, że sprawa jest ambiwalentna.

Moje stanowisko nie jest tak pryncypialne, jak większości prawicowych komentatorów, stąd zdaję sobie sprawę, że poniższy artykuł nie wzbudzi sympatii czytelników. Wiele z moich tez przedstawiłem już zresztą raz w artykule „Czy Polska powinna utracić dziewictwo” opublikowanym w zeszłym roku na łamach prawicowych portali, w którym krytykowałem polską akcję z banerami wożonymi po Europie, a informującymi, że obozy śmierci były niemieckie, a nie polskie. Uważam, że moje zastrzeżenia, które wówczas artykułowałem się potwierdziły. Mamy jako naród kompleksy i postaram się to poniżej udowodnić.

Dostrzegam oczywiście pewne pozytywy wspomnianej nowelizacji, nie tyle nawet związane z obroną dobrego imienia Polaków i przeciwstawienia się pedagogice wstydu. Duże znaczenie ma w tym kontekście możliwość sprzeciwu wobec żydowskich roszczeń dotyczących choćby praw do mienia bezspadkowego pozostawionego na terenie Polski.

Jest jednak coś ważniejszego. Aby to zrozumieć, należy przyjrzeć się sytuacji międzynarodowej, która uformowała się w wyniku ostatnich wydarzeń. O wycofanie się z przyjętych przez Polskę rozwiązań zaapelował bowiem nie tylko izraelski Kneset i premier Benjamin Netanjahu, ale także nasi dotychczasowi najwięksi sojusznicy - Ukraina i Stany Zjednoczone. I tak MSZ w Kijowie podkreśliło, że „ukraińska tematyka wykorzystywana jest w polityce wewnętrznej Polski". Departament Stanu USA przestrzegł z kolei, że następstwem wprowadzenia nowelizacji może być zachwianie strategicznych relacji Polski. Włącznie z USA i Izraelem.

Wielu prawicowych publicystów (choć niekoniecznie pisowskich) słusznie wskazywało na nową sytuację, jaka się pojawiła po wspomnianej nowelizacji na arenie międzynarodowej. Po latach uzależnienia od USA zaczęliśmy mieć możliwość innego manewru geopolitycznego. Podważone zostały nasze relacje z USA oraz z jego najwierniejszym sojusznikiem Izraelem. Poparcia udzieliła nam za to Rosja (ustami Siergieja Żelezniaka z rządzącej partii Jedna Rosja), który w patetycznych słowach powiedział, że „Polski parlament pokazał swoją mądrość i odpowiedzialność […], a także dał przykład innym zachodnim politykom, jak należy przeciwdziałać jakimkolwiek przejawom nazizmu” oraz niespodziewanie także Niemcy, których minister spraw zagranicznych Sigmar Gabriel, a później kanclerz Angela Merkel wyrazili opinię biorącą cały bagaż winy za zbrodnie Holokaustu na barki Niemiec. W efekcie odtworzeniu zdaje się ulegać oś Paryż-Berlin-Warszawa-Moskwa, przeciwko pisowskiej koncepcji międzymorza, uzależnionej od amerykańskiego protektoratu.

Choć intencje wspomnianych publicystów są z pewnością na wyrost, trudno bowiem po pojedynczych deklaracjach spodziewać się aby miały one wpływ na zmianę architektury sytuacji geopolitycznej w Europie zgadzam się, że przynajmniej w serze idei dały one do myślenia pisowskim politykom i ideologom, czy nie ma aby dla nas jakiejś sensownej alternatywy. Alternatywa ta w ujęciu geopolitycznym odwołuje się do starej i propagowanej już przed wojną przez europejską prawicę koncepcji Euroazji, którego osią jest sojusz Europy z Rosją przeciw amerykańskim i żydowskim interesom i kapitałom. Dodajmy, że w koncepcji tej dochodzi do starcia cywilizacji materialistycznej i konsumpcyjnej reprezentowanej przez USA i Izrael z cywilizacją, której przypisana jest konieczność powrotu do wartości duchowych i elitarnych w rozumieniu filozofii Fryderyka Nietzschego i Juliusza Evoli.

Niestety abstrahując nawet od utopijności i kontrowersyjności powyższego projektu (zakłada się w nim np. możliwość sojuszu z państwami arabskimi przeciwko Izraelowi) wiele wskazuje na to, że Polska nie złoży swoich aspiracji do budowania powyższego bloku, ani w bliższej, ani w dalszej perspektywie. Nie złoży ich nie tylko nawet z powodów politycznych (wszystkie polskie partie polityczne są proamerykańskie), ale ideologicznych.

Kraj nasz tonie bowiem w morzu taniego popmesjanizmu (określenie Marii Janion) i filozofii cierpiętnictwa narodowego oraz rozczulania się nad swoimi ranami doznanymi od sąsiadów, przy podkreślaniu za każdym razem własnej niewinności. To względy wspomnianego cierpiętnictwa, a nie inicjatywa twardych relacji z Izraelem wpłynęły na wspomnianą nowelizację IPN i będący jej konsekwencją antagonizm polsko-izraelski.

Wbrew szumnym interpretacjom prawicowych publicystów, uważam, że w konsekwencji wspomnianej nowelizacji nie dzieje się nic więcej ponad fakt, że niezwykle ośmieszamy się na arenie międzynarodowej dziwaczną konstrukcją prawną, która ma penalizować samą możliwość przypisania nam win wobec narodu żydowskiego, a także wobec innych narodów – w tym Ukraińców. Czujemy się bezsilni i gdy argumenty nie działają - musimy prawem utwierdzać się we własnej niewinności. Czyżbyśmy zatem mieli coś do ukrycia? Wszystko to potwierdza, że mamy gigantyczne kompleksy i problemy z samym sobą. Te z kolei związane są z charakterem polityki historycznej, którą prowadzą nasze władze pod patronatem IPN. Polityka ta ma dbać o nasze dobre imię, przypominać prawdę historyczną wobec częstych zafałszowań historii. W rzeczywistości jednak zamyka dyskusję na tematy, na które dyskusja powinna się toczyć.

Co w tym złego, że wykażemy, że Polska wymordowała tyle a tyle Żydów lub, że – na pewnych odcinkach - współpracowała z Niemcami przy Holokauście. Niech zejdzie w końcu z Polski ten nimb niewinności. Tym bardziej, że z tego co wiem - szmalcowników było jednak w Polsce nieco więcej niż Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Z kolei duża liczba drzewek w Yad Vashem wynika z faktu, że przed wojną Polska miała zdecydowanie najliczniejszą ludność żydowską. Tak jak i inne narody mieliśmy zatem swoje karty jasne, ale też te i ciemne. Każdy naród miał swoich kolaborantów i sprawców zbrodni. Polacy zachowywali się mniej więcej tak, jak przedstawiciele innych narodowości (Rosjanie, Ukraińcy, Litwini, Słowacy) w podobnych okolicznościach. W kryteriach moralnych są to oczywiście kwestie bardzo ważne.

Polityka musi się jednak kierować innymi racjami. Każdemu państwu, które prowadzi realną politykę zdarzają się niegodziwości, bo takie są naturalne koszty polityki. Gdzie drwa rąbią tam wióry lecą. Chyba, że będziemy zamiast realnej polityki uprawiać pseudopolitykę, która boi się własnego cienia, taką w której pełno ocen moralnych, a mało męskich decyzji.

Tymczasem PiS walczy o romantyczną (i lewicową - dodajmy) wizję narodu, który zawsze walczył o wolność waszą i naszą, nigdy nie był źródłem krzywd innych krajów i który cierpiał bardziej od innych. Obok aspektu własnej niewinności pojawia się tu zatem aspekt cierpienia za grzechy innych. W polskiej tradycji literackiej wątki te najsilniej były obecne w romantyzmie. To wtedy głoszono koncepcję Polski – Chrystusa narodów, niewinnie ukrzyżowanego za grzechy innych. Owo mesjanistyczne myślenie silnie jest obecne we współczesnym dyskursie publicznym. Wyczuwamy je podskórnie.

Paradoksalnie forma tak prowadzonej polityki zbliża nas Izraela. W przypadku obu państw mamy do czynienia z tym martyrologicznym skrzywieniem. To dlatego tak nerwowo na naszego potworka prawnego zareagował żydowski Kneset. Zamiast go zbyć i wyśmiać, bo sprawa zasługiwała wyłącznie na śmiech uchwalono swoją własną kontrustawę. Popełniono zatem ten sam błąd co Polska i w efekcie polskim władzom wręczono argumenty do ręki, że polska droga była niby słuszna. Dwa narody z gigantycznymi kompleksami penalizują przekaz, który winien zależeć bardziej od sfery walki na argumenty, a nie prawa.

Izrael swojemu cierpieniu nadaje znaczenie mistyczne, stąd słusznie wiele lat temu Tomasz Gabiś określił je mianem „religii holokaustu”. W ślady Izraela zdaje się podążać Polska i jest to destrukcyjna dla niej tendencja. Jak to określił jeden z politologów dawny „kult herosów” zastępuje dziś „adoracja ofiar” a w tendencji tej wiodą prym Izrael i Polska. Tymczasem czyste ręce nie wystarczą do robienia polityki, potrzebna jest jeszcze odwaga w podejmowaniu decyzji. Stąd uważam, że Polska nie wykorzysta sytuacji międzynarodowej, która się aktualnie wytworzyła, nie zajmie się też w sposób profesjonalny żydowskimi roszczeniami. W głębszym ujęciu wciąż będzie ogniwem i trybikiem polityki amerykańskiej i izraelskiej.

oto Michał Graban Michał Graban

dr politologii, samorządowiec, publicysta, badacz współczesnych przeobrażeń cywilizacyjnych, autor książki "Gdynia wobec przeobrażeń cywilizacyjnych XX i XXI wieku". Mieszka w Gdyni.
www.michalgraban.pl

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
2
Ogólna ocena: 2 (głosów: 17)

Tematy: 

Dyskusja

oto Ech...

Nie chodzi wcale o to, "o co walczy PiS"

Chodzi jedynie o to, że ani Izrael, ani USA - ani tym bardziej jakaś obsr..a Ukraina - nie mogą nawet próbować narzucać Polsce, jakie ma ona stanowić u siebie prawo (choćby nawet projekty ustaw były ewidentnie błędne!).

oto ratiofides

Co w tym złego, że wykażemy,

Co w tym złego, że wykażemy, że Polska wymordowała tyle a tyle Żydów lub, że – na pewnych odcinkach - współpracowała z Niemcami przy Holokauście.

Nie wiem czy Autor tak na poważnie, ale gdyby jednak(?)... to uprzejmie informuję, iż od 01. września 1939 roku niemieckie wojska dokonały agresji na Polskę. Cześć Polski została włączona w granice III Rzeszy. Ograniczony obszar zwany Generalną Gubernią nie miał z Polską nic wspólnego. Okupant niemiecki prowadził eksterminację narodu Polskiego przez kolejne 5 lat.

oto Krzych Adam

Hmm. Czy Autor może podać dokładniej co wie?

Tym bardziej, że z tego co wiem - szmalcowników było jednak w Polsce nieco więcej niż Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Bo ja takich danych nie mam. Czy Autor ma te dane? BTW, nie interesuje mnie lista "Sprawiedliwych wśród Narodów Świata" wg kryteriów żydowskich. Interesowałaby mnie liczba osób rzeczywiście pomagających Żydom.

Także pewnego wyjaśnienia wymaga sformułowanie że:

... Polska wymordowała tyle a tyle Żydów lub, że – na pewnych odcinkach - współpracowała z Niemcami przy Holokauście.

Kto konkretnie współpracował i mordował? Rząd w Londynie, delegatura w Polsce, Kościół Katolicki czy inne organizacje religijne w Polsce? Czy istniało Polskie Zrzeszenie Szmalcowników, w sensie zarejestrowanej organizacji, a być może nawet cieszącej się szerokim poparciem w narodzie?

oto Skanderbeg

Dokładnie.

Autor napisał, że "Polska mordowała". Czyli oskarżył wprost państwo polskie. Bez nawet próby udowodnienia tej tezy.

oto Skanderbeg

Dr politologii?

Na tym kierunku studiów, jest chyba wykładana historia? Przynajmniej ta najnowsza. To ja oczekuję od autora danych, ile to "Żydów wymordowała Polska"? Dane przynajmniej szacunkowe, oparte na jakiś wiarygodnych źródłach (nie chodzi o byle jakiego rabusia z GL czy innego UBeka żydowskiego pochodzenia, któego trafiła polska kula, bo to nie była śmierć z przyczyn etnicznych-chyba, że autor przyjmuje "metodologię" Jana Tomasza Grossa).

oto chłop jag

W głębszym ujęciu wciąż

W głębszym ujęciu wciąż będzie ogniwem i trybikiem polityki amerykańskiej i izraelskiej.

Podkolorowanie moje.
Treść z powyższego cytatu - kładzie cały artykuł na łopatki - tołażysze - a zarazem tylko z tym zdaniem wypada się zgodzić.
Wniosek?
Cała gra toczy się ponad głowami tubylców i teraz uwaga! Otóż Polska nie kolaborowała z Hitlerem nie dlatego, że taka była jej wola - tylko dlatego, że pupile szatana kierujący Hitlerem - nie dali Polsce takiej szansy - tołazysze. Polskę postanowiono zamordować i Hitlerem i Stalinem za 1920 rok - więc Hitler nie mógł złożyć Polsce oferty współpracy - bo wtedy mordowanie jej byłoby bardzo trudne lub wręcz niemożliwe - tołażysze. Dobrze o tym wiedza dzisiaj pupile - ale z wiadomych względów nie afiszują się z ową wiedzą - ale swoje wiedzą - kiedy pada argument, że tylko Polska nie splamiła się kolaboracją z Hitlerem - tołażysze.

oto jadaleki

Na czym autor, bądź co bądź

Na czym autor, bądź co bądź doktor politologii, opiera swoją hipotezę, że odtwarza się ("zdaje się odtwarzać") oś Paryż-Berlin-Warszawa-Moskwa? W moim odczuciu jest to wniosek pochopny.

oto Zbyszek S

Czasem mam wrażenie, że

Czasem mam wrażenie, że występuje uporczywe i fałszywe samooskarżanie się, rzucanie na siebie samego (samych) kalumni. Właściwie nie wiem, po co i dlaczego.

Postawa Polski jako kraju, postawa Polaków jako całości była generalnie piękna i heroiczna w owym okresie. Fakt, że niektórzy dopuszczali się zbrodni, w żadnym razie nie uprawnia do generalizacji i mówienia to "Polska", to "Polacy".

W każdym narodzie i społeczeństwie są jednostki i grupy przestępcze, ale czy to naród i państwo przestępców, to nie wynika z istnienia tych elementów, tylko z tego, jak Państwo na nie reaguje. A polskie państwo karało takie postawy śmiercią. Czy inne państwa również? Jakie z tego wnioski?

Na kanwie ostatnich wydarzeń pan Piasecki zapytał Abrahama Foxmana długoletniego dyrektora Ligi Przeciw Zniesławianiu (ADL):

- Jak zatem odniósłby się Pan do sforomułowania: „Polacy zabijali Żydów w czasie Holocaustu”?

Odpowiedź:

- Uznałbym to za uproszczenie na granicy PROWOKACJI. Bowiem MOGĄCE SUGEROWAĆ, że chodzi o wszystkich Polaków. Dlatego BEZWARUNKOWO dodałbym słowo „niektórzy”. I nie tylko ze strachu przed znowelizowaną ustawą o IPN, ale z POTRZEBY PRAWDY, czystego sumienia i PRZYZWOITOŚCI.

http://poland.us/strona,25,29477,0,ten-konflikt-trzeba-szybko-zazegnac.html

oto Krzysztof M

Uznałbym to za uproszczenie

Uznałbym to za uproszczenie na granicy PROWOKACJI. Bowiem MOGĄCE SUGEROWAĆ, że chodzi o wszystkich Polaków. Dlatego BEZWARUNKOWO dodałbym słowo „niektórzy”.

"Niektórzy", więc ilu? 20%? 10%? 1%, czy może 0,001%?

oto Ech...

A dlaczego Foxman mówiłby tylko o "niektórych Polakach"

pomijając "niektórych Duńczyków", "niektórych Francuzów", "niektórych Czechów", "niektórych Szwajcarów" itd. itp.? Czy tylko pośród Polaków zdarzają się przestępcy? Nie tylko? To skąd to wyraźne wskazanie na narodowość przestępców, którzy zabili - tego, czy owego - Żyda?

oto Czesław

A Żydzi?

A dlaczego w tym temacie nie mówi się ilu Żydów kolaborowało z Niemcami, nie wspominając o kolaboracji z Rosjanami dla przejrzystości tematu.

oto Krzysztof M

A dlaczego w tym temacie nie

A dlaczego w tym temacie nie mówi się ilu Żydów kolaborowało z Niemcami, nie wspominając o kolaboracji z Rosjanami dla przejrzystości tematu.

Bo w tym kontekście nie można użyć słowa "niektórzy". :-)

oto ulcik140

Autor się ośmieszył, nie Polska

Na temat tak poważnycb spraw jak oskarżanie narodu polskiego o popełnienie niewiadomej tzn.nieudokumentowanej (tak każdy, nawet nieuk może wg własnego uznania sobie pisać) lecz dużej liczby morderstw w czasie wojny to podłość, świadcząca o braku więzi autora z narodem. Tymbardziej jest to naganne bo opublikowane "ogólnikowe twierdzenia ' zostały w czasie gdy aktualnie jesteśmy pomawiani o takie właśnie wyssane najcześciej z palca - bezceństwa. I jak mamy się bronic przed szkalowaniem? Autor zna tylko tą recepte - milczenie i samooskarżenie (?), która to nadaje sie do obciążania Polski niepopełnionymi zbrodniami no, w efekcie do realizacji roszczeń zydowskich.

oto JJerzy

Właściwie nie warto ...

... tego steku bzdur komentować.
Smutne tylko, że teraz takie nam "doktory" obrodziły ...

oto Krzysztof M

Smutne tylko, że teraz takie

Smutne tylko, że teraz takie nam "doktory" obrodziły ...

Niejednemu psu Burek. :-)

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.