Unia szantażuje Polskę odebraniem funduszy

Komisja Europejska zaproponowała, by uzależnić wypłatę funduszy od przestrzegania praworządności. To mogłoby narazić nas na zablokowanie środków unijnych. Bruksela od początku krytykuję Polskę za jej zdaniem niekonstytucyjne zmiany w sądownictwie, uzależnienie od polityki mediów publicznych i zamieszanie w Trybunale Konstytucyjnym.

Poszanowanie praworządności jest koniecznym warunkiem należytego zarządzania finansami i efektywnego finansowania ze środków unijnych. Komisja proponuje zatem wprowadzenie nowego mechanizmu chroniącego budżet UE przed ryzykiem finansowym związanym z uogólnionymi brakami w zakresie praworządności w państwach członkowskich.

Nowe proponowane narzędzia umożliwią Unii zawieszanie i zmniejszanie finansowania ze środków UE lub ograniczenia dostępu do nich w sposób proporcjonalny do charakteru, wagi i skali braków w zakresie praworządności. Wniosek w sprawie takiej decyzji będzie składany przez Komisję i przyjmowany przez Radę w drodze głosowania odwróconą kwalifikowaną większością głosów.

Polska przeciwstawia się powiązaniu funduszy unijnych z praworządnością, kwestionując podstawy prawne takiego rozwiązania i podkreślając, że sprawy te powinny być traktowane rozdzielnie.

W grudniu 2017 roku Komisja Europejska uruchomiła wobec Polski formalne postępowanie, zarzucając władzom w Warszawie naruszenie rządów prawa w zapisach ustaw reformujących sądownictwo.

Tematy: 

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: 0

Twój głos: ‘Dobra!’

Dyskusja

oto baba jag

Puśćmy wodzę

fantazji jeszcze dalej. Obecnie "dostajemy" pieniądze z UE. Mniejsza o mechanizm.Wszystkie "dotacje" otrzymane do tej pory zostały przeżarte w sposób po prostu niewyobrażalny. Co się stanie gdy tych pieniędzy zabraknie?

Tak w ramach ciekawostki. Był sobie facet pod Sanokiem produkował sobie mieszankę betonową na starym "szteterku" i co ważne nie miał długów. Czarodzieje od dotacji przekręcili gościa na bańkę długu i nowy węzeł o dwukrotnie wyższej wydajności. Niestety ilość odbiorców jest constans, więc facet ma dług, na który nie wyrobi, a fabryka w Portugalii i bank niemiecki zysk.

oto wzl

No ale

Czarodzieje od dotacji przekręcili gościa na bańkę długu i nowy węzeł o dwukrotnie wyższej wydajności. Niestety ilość odbiorców jest constans, więc facet ma dług, na który nie wyrobi, a fabryka w Portugalii i bank niemiecki zysk.

No ale to chyba nie ci czarodzieje są winni, tylko gość, który liczył na co? Że wzrośnie mu liczba odbiorców? Na jakiej podstawie? Fabryka w Portugalii zarobiła, ale bank niemiecki? Skoro facet nie wyrobi? To jak bank zarobi? A z drugiej strony, to pierwszy lepszy chłystek nie dostanie dotacji, ani kredytu w banku.

oto baba jag

Wie Pan

ale bank niemiecki?

zanim Panu dadzą kredyt 50 na 50 to najpierw są różne opłaty. No a potem i tak wszystko jest własnością banku. Dodatkowo jest weksel in blanco.

oto wzl

To prawda

To prawda, ale nie zmienia to faktu, że gość nie pomyślał na chłodno. Ja wiem, że nie jest łatwo oprzeć się pokusie łatwego pieniądza, i że emocje biorą górę nad zdrowym rozsądkiem. A nad emocjami trudno panować. Niestety!

oto Marek Bekier

Puszczając wodze fantazji

Puszczając wodze fantazji można wymyślać różne rzeczy. Puszczę więc te wodze w kierunku, który niekoniecznie wydaje mi się bardzo prawdopodobny. Otóż, bardzo mi się spodobał sposób w jaki postawił Pan swoje pytanie:

Wszystkie "dotacje" otrzymane do tej pory zostały przeżarte w sposób po prostu niewyobrażalny. Co się stanie gdy tych pieniędzy zabraknie?

Zacząłem się najpierw zastanawiać kto przeżarł te "dotacje"? Wyszło mi na to, że kombinatorzy i oszuści. No to co się stanie gdy "dotacji" zabraknie? Poprawna odpowiedź to NIC!

oto Krzysztof M

Zacząłem się najpierw

Zacząłem się najpierw zastanawiać kto przeżarł te "dotacje"?

Tak gwoli... Nie ma "dotacji". Są "zwroty". Zwroty tego, cośmy wpłacili.

oto Maciej Markisz

Taaa... :) dobre. Czasem jest

Taaa... :) dobre. Czasem jest Pan najlepszy w tych prostych, logicznych, dosadnych uwagach.

oto Marek Bekier

Jak widać napisałem "dotacje"

Jak widać napisałem "dotacje" a nie dotacje. Pan zresztą napisał o "zwrotach". Myślę więc, że nie mamy o co się sprzeczać.

oto Krzysztof M

Panie Marku... Piszemy

Panie Marku... Piszemy przecież nie dla siebie nawzajem, ale dla ogółu... :-) Pozdrawiam.

oto baba jag

Kombinatorów i oszustów jest za mało

żeby mieć jakieś decydujące znaczenie. Za te"dotacje" (to nie są żadne dotacje,ale nie w tym rzecz) buduje się w kredycie 50/50 drogi. Są to miliardy wywalone w kosmos,bo drogi te nie mają praktycznie żadnego znaczenia gospodarczego.Służą tylko przerzuceniu towaru. Zresztą jak mniemam zostanie w pewnym momencie wprowadzona opłata za wszystkie drogi i będą one generalnie puste. Są też pomniejsze "inwestycje" w jakieś centra nauki,parki technologiczne i inne tego typu badziewia. Wydano też kasę na drogi wojewódzkie aquaparki , "domy kultury" (nie pamiętam jak to się naprawdę nazywa ,ale pod Ciechanowem stoją dwa i do tego puste.
Dzięki tym pustym "inwestycjom" nie ma w PRL bis bezrobocia no i budżet ma wpływy z VAT i ZUS. Dlaczego piszę o robotach budowlanych. Bo są to roboty generujące bardzo duże wpływy. Lukę w dochodach trzeba będzie jakoś uzupełnić. No więc Pan odpowie jak?

oto Krzysztof M

bo drogi te nie mają

bo drogi te nie mają praktycznie żadnego znaczenia gospodarczego.Służą tylko przerzuceniu towaru.

Przerzuceniu towaru ze Wschodu na Zachód. I odwrotnie.

Kiedy min. Szyszko wykombinował w budżecie kasę na drogę północ-południe, to Niemcy ekologami poszczuli... I znów spokój panuje nad Rospudą... :-)

oto Kmieć

Tak to jest, jak ...

... się ktoś naczyta za dużo bajkopisarza Sienkiewicza, to później takie apele wystosowuje...

oto dr ekonomii

tu nie chodzi o praworządność

Tu chodzi jedynie o to, żeby mieć bat na nieposłuszną prowincję, pojęcie "praworządność" jest CELOWO MGLISTE, żeby decydent sam wybrał, kiedy tym batem uderzyć. To zresztą typowy trik eurobiurokratów francuskich, gierki słowne.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.