Lewica czy prawica?

Zalew bredni polityczno-światopoglądowych w Internecie rośnie w postępie geometrycznym. Jest to prawdziwy potop!

Przepis propagandowy jet prosty: wybiera sie kilka faktów, nadaje im zupełnie inne znaczenia umieszczając w kontekście swoich bałamutnych tez i przyprawia wszystko sosem bzdur zmyślonych lub wyssanych z palca, którym nadaje się cechy prawdopopodobieństwa używając odpowiedniej terminologii.
Wszystko to sprawia, że proste umysły reagujące na znane sobie hasła odczytują je w kontekście faktów pomieszanych z utopiami i nie są w stanie tego rozszyfrowac, czyli odsiac ziarno od plew.
Jeśłi w jednym zdaniu informacja prawdziwa zmieszana jest z kilkoma fałszywymi, aby to sprostowac należy napisac kilka duższych wyjaśnień, aby przywrócic właściwy kontekst w którym powinny byc użyte. Problem polega na tym, że każda z tych informacji dotyczy innych zagadnień wykraczających poza główny, sugerowany tytułem temat. Zatem wytłumaczenie i sprostowanie wszystkiego wymaga o wiele więcej tekstu niz cały artykuł.
Jest to stara politrucka metoda prania mózgów przez podawania nadmiaru splątanych ze sobą informacji, których sens trudno jest zweryfikować. Wyrastając z jednego tematu rozgałęziają się w całe drzewo tematów, których sformułowania sugerują ton pełen obywatelskiej troski, a prawdziwe znaczenie zmierza do zanegowania powszechnie uznanych wartości dotyczących państwa i narodu polskiego. My, ludzie starsi, znamy te metody z czasów panowania PRLu.

Przed chwilą widziałem niezły przykład tego sposobu manipulowania informacją! oto pokazała się reklama ksiązki o tytule "Jezuici burżuje bolszewicy". Nie mam pojęcia o co chodzi i wielu ludzi pewnie sie nie zainteresuje zawartością, ale to zestawienie słów, sposób sformułowania tytułu sugeruje że jezuici, burżuje i bolszewicy stoją w jednym rzędzie. Że to jest jakby jedna klasa pojęć. Wrogowie społeczeństwa! Taka informacja pozostanie w glowie. Informacja podprogowa. Doskonale propagandowy tytuł!

Na prawica.net jest dziwny stosunek informacji i komentarzy lewicowych (socjalistycznych lub wręcz lewackich) do normalnych. Jest takich tekstów conajmniej 3-4 razy więcej niż tekstów pisanych z pozycji prawicowo-konserwatywnych. Troche już mnie nudzi nieustanne wracanie do tłumaczenie bez końca tych samych rzeczy.

Chętnie bym podyskutował o różnych sprawach, o których czuję się słabo poinformowany, ale z ludźmi o podobnym światopoglądzie. Socjalistów i lewaków wolę zostawić samym sobie, bo dyskusje z nimi to bezsens. Brak logiki i notoryczne kłamstwa, zaprzeczanie faktom dla samej zasady, żeby wszystkiemu sie sprzeciwiać, ciągłe zbaczanie z tematu zamiast odpowiedzi wprost.
Skoro nie biore do ręki lewackich gadzinówek i nie oglądam lewackich telewizji, tak trzeba zerwać z próbami dyskutowania z lewakami internetowymi.
Zagadaja człowieka na śmierc, a nic z tego nie wynika, ani dla nich ani dla mnie.

Co do panoszącego się natręctwa lewackiego komentowanie, to mam silne podejrzenie, że< jest sporo ludzi, którzy po prostu wykonują zadania zlecone, czyli piszą głupstwa, za które ktoś im płaci, albo w inny sposób zachęca. Inaczej nie potrafię wytłumaczyc skąd sie biorą tak ambitni komentatorzy (a nawet autorzy!), którzy komentują praktycznie wszystko jak leci i robia to od rana do późnego wieczora. Można to przeanalizować. Chyba, że faktycznie sa cierpiący na jakies natręctwo zmuszające ich do takiej działności, że tak powiem - wewnętrznie...

Sądze, że sprawowanie kontroli na forami dyskusyjnymi jest w dzisiejszych czasach ważnym odcinkiem każdej propagandy pro- czy antypaństwowej. Zaśmiecenie w ten sposób wymiany informacji na forach powoduje, że trudno jest traktowac Internet jako poważne źródło informacji, na którym można by budowac swoja wiedzę o świecie. Internet ułatwia zdobywaniae informacji na dowolny temat, ale powoduje wyraźną trudnośc w ocenie jakości tej informacji, czyli trudność oceny wiarygodności informacji internetowych.

Stanisław Lem pisał o tym problemie (zalewy bełkotu fałszującego treści) juz w latach 60-tych, kiedy o Internecie jeszcze nikt nie słyszał. Chyba miał dar prorokowania!

Mar.Jan

Z wykształcenia inż. mechanik. Z powodu upadku przemysłu w latach dogorywania komuny przekwalifikowałem się na programistę. Zwolennik liberalizmu gospodarczego, w latach 90-tych popierający JKM, aktualnie poszukujący właściwszej formuły. W dziedzinie społecznej - konserwatysta.

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
0
Jeszcze nie oceniano

Dyskusja

oto Dubitacjusz

P. Mar.Jan w zwykłej formie: "Nie mam pojęcia o co chodzi"

ale pojadę z potężną filipiką na wrogów prawicy.

oto pokazała się reklama ksiązki o tytule "Jezuici burżuje bolszewicy". Nie mam pojęcia o co chodzi i wielu ludzi pewnie sie nie zainteresuje zawartością, ale to zestawienie słów, sposób sformułowania tytułu sugeruje że jezuici, burżuje i bolszewicy stoją w jednym rzędzie.

Gdyby p. Mar.Jan użył ułamek czasu, poświęconego pisaniu kolejnego bezpodstawnego i bezsensownego artykułu, na wpisanie w wyszukiwarce Google'a tytułu książki, dowiedziałby się, że została ona napisana w 1933 roku przez Erika von Kuehnelt-Leddihna.

Więc wszystkie wykrzykniki o politruckiej metodzie prania mózgów, informacji podprogowej, doskonale propagandowym tytule! wyrzucamy do kosza.

Gwoli dalszej wiadomości, von Kuehnelt-Leddihn był twardogłowym austriackim konserwatystą, monarchistą i klasycznym liberałem.

oto Marek Bekier

Bardzo proszę rozwinąć

Bardzo proszę rozwinąć ostatnie zdanie. Tak się składa, że nic nie wiem o Eriku von Kuehnelt-Leddihnie za to wiem, że jezuici często (słusznie i niesłusznie) byli oskarżani o skłonności lewicowe. Wolę zapytać niż spekulować bo nie chcę sam się zaliczyć do tych co komentują bez czytania.

oto Dubitacjusz

O Eriku von Kuehnelt-Leddihnie dowiedziałem się bodaj

z felietonu Marka Jana Chodakiewicza przeczytanego jakiś czas temu w "NCzasie". Osobiście nic von Kuehnelt-Leddihna nie czytałem.

Polskojęzycznego przedstawienia poglądów Austriaka dokonał - znany z bytności na prawica.net - "wolterianista" dr Piotr Napierała w artykule Konserwatywna i katolicka austriacka propaganda – Erik von Kuehnelt-Leddin „Ślepy tor”..

oto Marek Bekier

Dzięki za informację i link.

Dzięki za informację i link. Nie zdążyłem jeszcze przeczytać ale jeśli p. Napierała zabiera się za krytykę konserwatysty z pozycji wolterianina to zapowiada się interesująco...

oto Dubitacjusz

Wystarczy brać poprawkę na to "z jakich pozycji",

a można czytać i "NIE".
Z tego co pamiętam, to dr Napierała kiedyś w miarę sensownie streszczał książki.

oto Krzysztof M

wiem, że jezuici często

wiem, że jezuici często (słusznie i niesłusznie) byli oskarżani o skłonności lewicowe.

Prawdopodobnie liberałowie wszystko, co nie jest liberalne określają mianem lewicowego. :-)

oto Palimpsest

Jezuitom przypina sie łatkę lewicowców

nie dlatego, że to lewicowcy :>>>>>> a dlatego, że komuś trzeba podrzucić wstydliwą kartę swoich dziejów. Samemu umywając rączki. Zabieg tyle stary co przejrzysty.
Na PN spotkałem się nawet z opinią, że lewakami byli i Krzyżacy! (w domyśle mordujący prawicowych bogobojnych Polaków:)

Jakie kto ma ręce każdy widzi. Wystarczy otworzyć drugie przymknięte oko. Które zależy od opcji. Nie uczciwiej patrzeć dwoma? Jaka głębia, jakie perspektywy się otwierają! Po prostu odlot w 3D...

P :)

oto Mar.Jan

No i proszę! Uderzyłem w stół...

JAk widze, wiele pan wie o autorze przywołanej książki. Szkoda, że nie zadał pan sobie trudu aby przeczytac oryginalny tytuł książki. A brzmi on w oryginale (poprawnie przetłumaczony) "Jezuici, kołtuny, bolszewicy". Polski tłumacz zmienił sobie kołtuna na burżuja, zas angielski tytuł brzmi "Bramy piekła" (Gates of Hell) .
Poza tym, szkoda, że nie chcial poan zauwazyć, że ja w ogóle nie wypowiadałem sie na temat ZAWARTOŚCI ksiązki ani o jej autorze, tylko o zestawieniu trzech słów w tytule i ich odbiorze przez czytelnika. Nie zmieniam ani o jedną litere tego, co na ten temat napisałem. Nie wiem co napisałem w książce autor, ale można sie tego domyślić na podstawie tłumaczeń tytułów (zakłądając, że autorzy tłumaczyli tytuł w zgodzie z treścią), że autor z jednakową zajadłościa atakował jezuitów (od lat traktowanych z wielka podejrzliwoscią jako V kolumnę Kościoła Katolickiego), kołtunów (nie burżujów!) i bolszewików, jako trzy źródła zarazy atakującej solidne konserwatywne społeczńętswo niemieckie.
Reasumując: strasznie się pan pośpieszył i znowu trafił kulą w płot. Radzę dłużej celowac, zamiast lekceważyć przeciwnika (wedle przepisu: "o, znowu ten Mar.jan bredzi, trzeba mu szybko dołożyć").

oto Dubitacjusz

P. Mar.Jan w zwykłej formie:

Nie wiem co napisałem w książce autor, ale można sie tego domyślić na podstawie tłumaczeń tytułów

oto Marek Bekier

Częściowo to jest Pan sam

Częściowo to jest Pan sam sobie winien. Proszę tylko doczytać do końca bo krytykuję Pana z pozycji życzliwych a nawet w dużym stopniu utożsamiam się z opinią, którą chciał Pan wyrazić.
Co Pana podkusiło żeby nie użyć żadnego konkretnego przykładu wziętego z PN tylko gdzieś tam zauważony tytuł "Jezuici burżuje bolszewicy"? Jeszcze Pan jawnie się przyznaje, że nie wie o co chodzi ale na pewno chodzi o manipulację i to robioną według konkretnego przepisu. W efekcie dostał Pan odpór ze strony p. Dubitacjusza, który na pewno nie reprezentuje poglądów konserwatywno-liberalnych typu pierwsza UPR ale też nie jest lewicowym propagandystą zwalczającym wiarę i tradycję. W sumie para poszła w gwizdek i byłbym kompletnie zniesmaczony gdyby nie fakt, że zyskałem trochę nowej wiedzy na temat chyba nieco drugorzędnego pisarza konserwatywnego żyjącego 100 lat temu. Można podsumować: wyszło do bani. Tak mi się przynajmniej skojarzyło zwłaszcza, że akurat siedzę za biurkiem w budynku, który stoi na górze o wdzięcznej nazwie "Bania".

oto Mar.Jan

Dzięki za współczucie, ale prosze sie nie martwić :)

Po to walnąłem w stół, aby usłyszeć odzew. I odzew nastąpił nawet większy niż się spodziewałem, ale zgodnie z zasadą lenistwa umysłowego głównie w postaci minusów. Gdziezby tam kto miał odwage przyznac sie do swoich poglądów...
A jeszcze trzeba by, być może, stawić czoła komentarzom nieustepliwego Mar.Jana...
W sumie troche jestem zawiedziony, że dyskusja wygasła tak szybko.
Niestety, spora częśc ludzi tak jest nasiąknięta lewicową propagandą, że nie jest w stanie odróżnić co jest lewicą o co prawicą.
Pan jako jeden z niewielu stara się zawsze zrozumieć, co autor miał na mysli, więc postaram sie w tym pomóc, wracając do nieszczęsnego tytułu książki. Powtarzam: w ogóle nie interesował mnie autor ani zawartośc książki, choć będe się upierał, że po tytule można sie domyslić głównej tezy tej książki. I wcale nie twierdze, że autor to jakis lewak. Byc może napisałe bardzo słuszne i całkiem aktualne twierdzenia.
Chodzi mi tylko o odbiór podprogowy, a więc to, co jest pierwszym skojarzeniem czytelnika, na którym zazwyczaj większośc ludzi, nienawykłych do zastanawiania sie, poprzestaje: przekaz podprogowy mówi, że burżuje i bolszewicy są źli (taka konotację maja te slowa) a więc w jednym rzędzie z nimi stoją też jezuici. Oni tez sa niedobrzy, ci jezuici.
A więc chodziło mi o to, że tak własnie robi sie propagandę. Wiele słów i twierdzeń zbitych w jeden przekaz, który w związku z tym, bez szczegółowej analizy zawartości, ma określony, emocjonalny wydżwięk. Jak się dokładnie przeczyta artykuł pani Raźny, to własnie tak jest on zbudowany. Jest to klasyczny przykład propagandy połączonej z agitacją. Nic na to nie poradzę, że taka jest prawda.
I moim zadaniem jest zawsze pokazywac takie rzeczy palcem tym, którzy tego nie widzą, albo myślą, że to głupstwo.
Przekaz podprogowy istnieje.
Prosze dokładnie przeanalizowac takie twierdzenia pani Raźny:

Decydującą rolę w spektakularnym zburzeniu fundamentu cywilizacyjnego Europy odegrała katolicka Polska jako sygnatariusz traktatu lizbońskiego. W przeciwieństwie do starych państw członkowskich Unii, zlaicyzowanych, pogrążonych od 1968 roku w kryzysie kulturowym, Polacy w momencie ratyfikowania traktatu stanowili bowiem duży potencjał nie tylko religijny, duchowy i aksjologiczny, ale również społeczny. Mogli zaprotestować, powiedzieć „nie”, ale zostali skutecznie zmanipulowani, m.in. przez wymyślone afery, spośród których tzw. gruntowa, odegrała rolę zamachu stanu, gdyż doprowadziła do rozwiązania rządu i sejmu.

Polska utraciła wówczas swoją szansę dziejową. Ratyfikowanie traktatu przez nowy sejm i podpisanie przez Lecha Kaczyńskiego było najmocniejszym – gdyż wymierzonym przez katolików – uderzeniem w chrześcijański fundament Europy. Traktat nie zapewnił europejskim chrześcijanom żadnych praw, które chroniłyby ich wartości. Dał natomiast możliwości konstytucyjnego legitymizowania w UE działań inspirowanych przez takie antycywilizacyjne trendy jak genderyzm.

Tak więc wciska sie nam kit, że to prezydent Kaczyński jest winien upadkowi cywilizacyjnemu Europy, tak jakby ten upadek nie nastapil wczesniej i traktat Lizboński nie był tylko wynikiem tego upadku.
Po doszczętnym zdruzgotaniu Zachodniej Europy wraz z POlską i odebraniem znaczenia i inicjatywy Kościołowi rzymskiemu pani Rażny rozwija przed nami historie sukcesów prawosławia i i przypisuje role odnowiciela cywilizacyjnego prawosławiu rosyjskiemu, a właściwie Rosji.
Upatrywać zbawienie Europy w Rosji, to jakies zboczenie umysłowe, moim zdaniem.
Mądrzy ludzie powiadają, że historia jest nauczycielką zycia. Pani Raźny świadomie neguje role historii, wywracając do góry nogami wnioski wypływające właśnie z historii Europy. JAkby nie dostrzega instrumentalnego traktowania religi przez władze Rosji, zdaje sie nie wiedziec, że Cerkiew prawosławna jest w 100% podporzadkowana polityce imperialnej Rosji.
Profesor i takich rzeczy nie wie?
Toż to czysta manipulacja propagandowo-agitacyjna. Niebezpieczna, bo zawinięta w kokon "zatroskania" o zbawienie Europy, które zaprzepaściła rzekomo Polska i teraz ach! oby zechciała zastapic ja Rosja!
I teraz pytania: czyja politykę wspiera pani profesor? I czy czasem w tajnych zakamarkach IPN nie mieszczą się jakies ciekawe materiały związane z jej własną historią?

oto Marek Bekier

Co do natury lewicowych

Co do natury lewicowych manipulacji zgadzamy się w stopniu bliskim 100% więc nie ma o czym dyskutować :-)
Za to trochę się posprzeczam o Panią Profesor. Zastrzegam, że słabo znam dorobek naukowy Pani Profesor więc będzie to tylko próba interpretacji a nie poglądy głoszone z przekonaniem.
Wydaje mi się, że oskarżenie polskich katolików o zburzenie fundamentu cywilizacyjnego Europy jest grubą przesadą. Fundamenty te były mocno naruszone grubo wcześniej przez wyzbyte wiary elity starych państw UE. Jednak to oskarżenie nie jest całkiem bezpodstawne. Proszę zauważyć, że wejście do UE było zalecane również prze Jana Pawła II. Papież ewidentnie liczył na ożywienie wiary w Europie przez Polaków. Koncepcja ta okazała się błędna nie z winy Papieża tylko z powodu szerokiej nagonki propagandowej zrobionej przez środowiska lewicowe w Polsce. Oskarżenie Pani Profesor traktowałbym raczej jako rodzaj wstrząsu niż przygotowanie propagandowe do wywyższenia prawosławia. Gdyby chodziło o to drugie to Pani Profesor raczej by nie miała uznania w środowisku Radia Maryja a ma.
Sama pochwała prawosławia w Rosji niepokoi mnie podobnie jak Pana ale nieco inaczej rozłożyłbym akcenty. Wydaje mi się, że Pani Profesor działa tutaj na zasadzie docenienia bieżących skutków politycznych polegających na nieuleganiu przez Rosję czemuś co skrótowo nawę "tęczową propagandą UE" (myślę, że się rozumiemy). Taka opcja jest wzmocniona przez fakt spotkania Papieża Franciszka z Patriarchą Moskwy. Przyznaję, że mnie to wszystko niepokoi ale jednocześnie widzę, że Kościół Katolicki przez 2000 lat rzadko się mylił jak instytucja.

oto Dubitacjusz

No, no

.

Sądze, że sprawowanie kontroli na forami dyskusyjnymi jest w dzisiejszych czasach ważnym odcinkiem każdej propagandy pro- czy antypaństwowej.

Wniosek: Partia powinna "rzucić" p. Mar.Jana na "ważny odcinek".

oto Palimpsest

@ Dubitacjusz

Poniższe stwierdzenie to 100% prawdy, to "ABC Małego Socjotechnika"

Sądze, że sprawowanie kontroli na forami dyskusyjnymi jest w dzisiejszych czasach ważnym odcinkiem każdej propagandy pro- czy antypaństwowej.

No może "tyle" zastąpiłbym "niezbędnym". Decydujące czy pan Mar.Jan taką praktykę potępia jako manipulację czy chłodnym okiem badacza jedynie zjawisko dostrzega i sygnalizuje. Zdaje się, że niestety uważa to za niezbędny element brania niewygodnych forumowiczów za twarz.

Nie doczytałem, dałem plusa. Ot uroki czytania w korku z okienka 3,5x4cm ;(
Niech tak zostanie.

oto Mar.Jan

No i prosze sobie poczytac komentarze. Czego one dotyczą

Jest to 100-procentowe potwierdzenie tego, o czym napisałem w artykule. Dyskusja zajadła, ale poza tematem, którego dotyczy artykuł, tylko czepianies ię słówek bez zrozumienia treści. czekam na wskazanie błędów interpunkcyjnych! No, kto pierwszy je zauwazy? Dostanie ode mnie plusik.

oto Krzysztof M

czekam na wskazanie błędów

czekam na wskazanie błędów interpunkcyjnych! No, kto pierwszy je zauwazy? Dostanie ode mnie plusik.

Jest ich trochę. Ale dlaczego miałbym robić tu korektę za darmo? ... Znaczy są ludzie, którym to robię za darmo, ale pana nie ma na liście. :-)

oto Eowina

Ja nie bardzo rozumiem o co Autorowi chodzi.

Czy chodzi o ujednolicenie poglądów, wprowadzenie cenzury, czy ograniczenie wolności słowa. Wszystkie te działania są właśnie lewackie.
Wg. mnie ograniczeniu powinno podlegać tylko chamstwo, pornografia i ekstremalne "pranie mózgu" przez sekciarstwo wszelkiego typu.

oto Palimpsest

@ Eowina

ujednolicenie poglądów, wprowadzenie cenzury, czy ograniczenie wolności słowa

Właśnie opisała Pani pozycje KK w Polsce

- linia poglądów jest jedyna i słuszna (jest nawet specjalny organ czuwający nad ich zgodnością, poprawnością i czystością)

- za "obrazę uczuć religijnych" grozi § (cenzura) chociaż wyznacznikiem co delikwenta obraża a co nie jest głównie jego samopoczucie i subiektywna wrażliwość (przeczulica?)

- szumna "wolność słowa" kończy się na punkcie drugim (czytaj tam, gdzie ktoś poczuje się obrażony)

Dobrze, że w dobie foliowych woreczków kaszanki nie zawija się już w gazety- niedopatrzenie sprzedawcy i "obraza" czyichś szczególnie wysublimowanych "uczuć" jak kiedyś gotowa ;)

pozdrawiam,
P.

oto HeS

Obraza niereligijna dopuszczalna??

@Palimpsest:"linia poglądów jest jedyna i słuszna"

Owszem, ale nie jest narzucana siłą. Ja mam "jedynie słuszne poglądy". I co? Nikt na mnie nie narzeka (bo nie przysyłam nikogo z pałką).

@:"za "obrazę uczuć religijnych" grozi ..."
No zaraz. Przecież nie tylko za obrazę uczuć religijnych. Za obrazę jako taką (wszelaką) grożą procesy i kary. Nie słyszał Pan o tym? To dziwne. To pana albo Pana rodzinę wolno obrażać? Jak Pan da mi pozwolenie to dam próbkę jak można obrażać (niereligijnie:).

oto Palimpsest

@ HeS

Widzi Pan różnicę między obrazą prezydenta a obrazą uczuć żywionych do prezydenta? Powszechnie uznawane za obraźliwe słowa, gesty, symbole stosunkowo łatwo zidentyfikować. Co uraża czyjeś uczucia ująć w ramy nie sposób. Na tym polega trick- na podmianie konkretnego obrażanego podmiotu na uczucia nieokreślonej liczby "obrażonych".

Niemniej ten deformujący zabieg ma niezaprzeczalną zaletę- można bez wiedzy obrażanego cały czas samemu ustawiać się w pozycji permanentnej ofiary. Wiecznie atakowanej, poniżanej, obrażanej. Rzekomej obrazy prezydenta Kościoła, religii, hierarchów nie można wykazać? Zawsze znajdzie się jakiś obrażalski.

Nowomowna

"obraza uczuć religijnych"

to pospolita socjo(kato?)technika i wykoślawianie pojęć.

P.S. Żeby zniewalać nie trzeba przychodzić z pałą. Wystarczy zacząć od indoktrynacji dzieci. Bez tego dorosłymi rządzić się nie da. Zwykła walka o rząd dusz. Każdy to robi.

pozdrawiam,
Palimpsest

oto Eowina

Siłę narodu tworzą więzy plemienne, które wyrażają się

między innymi wspólną wiarą w opiekę Boga. Reguły i zasady tej wiary są znane, precyzyjne i każdy kto chce być członkiem narodu, musi tych zasad przestrzegać. Każdy naród ma swoją wiarę i swoje zasady a kary bywają zróżnicowane, często bardzo dotkliwe.

oto Palimpsest

Państwo oparte o wiarę w boga i wspólnotę krwi?

Jeden z wielu modeli, raczej archaiczny niemniej skuteczny w obliczu zagrożenia.

Spoiw łączących ludzi jest wiele. Podkreślanie akurat genetycznego podobieństwa źle mi się kojarzy. Eksponowanie konkretnego światopoglądu- religii, będącej jedynie składową większej całości- kultury narodu, prowadzi do deformacji życia społecznego. Jak z każdą ideologią narzucaną odgórnie, ateistyczną czy teistyczną.

Państwo ma być neutralne- papierek lakmusowy nie wykazuje zabarwienia ani czarnego ani czerwonego. Ani nijakiego. Prywatnie obywatele mogą czcić nawet latające stwory z zaświatów i potwory spagetti. Tyle, że decentralizacja wierzeń utrudnia rządzenie. Wierchuszka o tym wie. Nigdy nie odpuszczą.

pozdrawiam,
Palimpsest

oto Palimpsest

Metody manipulacji wspólne

"Jezuici burżuje bolszewicy"[...] to zestawienie słów, sposób sformułowania tytułu sugeruje że jezuici, burżuje i bolszewicy stoją w jednym rzędzie

Podobnie działa "Nasz dziennik". Pamiętam reklamę usłyszaną w Radio Maryja

dong -dong (dzwoneczek, kto słucha wie o co chodzi;) Czytaj "Nasz Dziennik", Żydzi i homoseksualiści razem ding- dong...

oto Palimpsest

Zrobię Panu niedźwiedzią przysługę

to, co Pan napisał to generalnie prawda. Nie wiem, dlaczego dostał Pan tyle minusów. Z czym w kwestii mechanizmów manipulacji się tu nie zgadzać???

Że przypiekło niektórym pięty rozumiem. Niemniej od poważnych ludzi należy oczekiwać gotowości przyznania, że nie jest się ideałem, że każdy coś przeskrobał. Kombinowanie i wicię się jak piskorz z początku zachęca do ofensywy, ale potem w obliczu miałkości kontrargumentów rodzi tylko śmiech.

Ja tam daję Panu plusa,
pozdrawiam, przepraszam ;>
Palimpsest

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.