Informacje Prawicy.net

Dział informacji PN. Prosimy dodawać ważne informacje tutaj (każdy zarejestrowany użytkownik ma takie uprawnienie). Jeśli nie chce ci się - wyślij choćby link na redakcja@prawica.net :-)Bannon wyrzucony z Białego Domu

W piątek ogłoszono, że Steve Bannon nie jest już strategicznym doradcą prezydenta Trumpa.

Huffington Post pożegnał go w ten sposób.

Bannon

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
0
Jeszcze nie oceniano

Tematy: 

Apel żołnierzy do Prezydenta w sprawie Nanghar Khel

Apel żołnierzy do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy o ułaskawienie sierżanta Tomasza Borysiewicza

My, niżej podpisani, byli i obecni żołnierze Wojska Polskiego, zwracamy się do Pana, Panie Prezydencie, z apelem o ułaskawienie jednego z nas - sierżanta Tomasza Borysiewicza, skazanego w głośniej sprawie Nangar Khel. 

Służymy Ojczyźnie. Jesteśmy na każde jej wezwanie gotowi oddać za Polskę życie, przelać własną krew w imię wyższych wartości, poświęcić własne zdrowie i dobro naszych bliskich w służbie Ojczyzny. Wykonujemy rozkazy. Jedziemy tam, gdzie jesteśmy potrzebni, gdzie nasza obecność służy naszemu krajowi, jego obywatelom i naszym sojusznikom. Walczyliśmy o nasze wspólne wartości w Bośni, Kosowie, Iraku, Czadzie czy Afganistanie. Wszędzie tam dumnie i wysoko nosimy naszą flagę w imieniu Polski i jej obywateli. Ponad tysiąc z nas wróciło rannych i poszkodowanych, niemal stu na zawsze pozostanie kalekami. Inni nie wrócili nigdy. To koszt naszego poświęcenia, to nasz zawód i nasza misja - wszyscy żołnierze mają tę świadomość.

Sprawa Nangar Khel jest dla naszego środowiska jak niezagojona rana. W 2007 roku do Afganistanu ruszyła pierwsza zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego. To była niezwykle trudna misja. Otwieraliśmy nowy rozdział w historii polskich Sił Zbrojnych RP. Polscy żołnierze dzielnie i odważnie stawili czoła nieprzyjacielowi i trudnościom, które okazały się obiektywnym elementem operacji. Pojedynczy żołnierze nie mieli na to żadnego wpływu. 

Nie wszyscy wrócili. Porucznik Łukasz Kurowski odszedł na wieczną wartę ugodzony odłamkiem moździerzowym Talibów. Kilku innych kolegów zostało ciężko rannych. 

16 sierpnia 2007 roku pod Nangar Khel doszło do tragicznego w skutkach wypadku. W wyniku ostrzału moździerzowego zginęło sześcioro afgańskich cywilów, w tym kobiety i dzieci. Sprawę badał prokurator i wojskowa komisja. Już na początku wiele wskazywało na to, że był to nieszczęśliwy wypadek, skutek nawarstwienia wielu niesprzyjających okoliczności. 
Dlatego w listopadzie 2007 roku przeżyliśmy szok, gdy prokurator ogłosił, że naszym kolegom zarzucono celowe dokonanie masakry. Oskarżono ich o zbrodnię wojenną. 

Siedmiu zatrzymanych żołnierzy trafiło na ponad sześć miesięcy do aresztu. W tym czasie toczył się już równie skomplikowany proces. Trwał prawie dziesięć lat. Żołnierze musieli walczyć o swoje dobre imię. Po latach trzech z nich sąd całkowicie oczyścił z zarzutów. Czterech skazano za niewłaściwie wykonany rozkaz. Wśród nich sierżant Tomasz Borysiewicz otrzymał wyrok dwa lata ograniczenia wolności w zawieszeniu na dwa lata za niewłaściwe wykonanie rozkazu. 

Wszyscy oskarżeni żołnierze zostali całkowicie oczyszczeni z zarzutu zbrodni wojennej. Cała sprawa okazała się wielką mistyfikacją i hucpą. 

Nikt nie powiedział przepraszam, odium pomówienia o zbrodnię wojenną cały czas jednak jest elementem oceny żołnierzy, a większość z nich odeszła ze służby z uwagi na atmosferę i ciężar osamotnienia. 

Nawet jeśli popełniamy błędy, to ponosimy za nie konsekwencje. Sierżant Tomasz Borysiewicz spędził siedem miesięcy w areszcie. Dziesięć lat procesu odcisnęło na nim i całej jego rodzinie ogromne piętno. Przez lata musiał zmagać się z piętnem mordercy i walczyć o swoje dobre imię. Teraz, jako żołnierz rezerwy, jest szkoleniowcem, pomaga braciom-żołnierzom w ich misji swoją wiedzą i doświadczeniem. Pracuje z dziećmi i młodzieżą. 

Dlatego prosimy Pana Prezydenta, by wykonał symboliczny dla nas gest i ułaskawił sierżanta Tomasza Borysiewicza. Ten gest będzie ważny dla całego naszego środowiska i będzie świadczył o tym, że tak jak my Rzeczypospolitej Polskiej nigdy nie zostawimy w potrzebie, tak państwo nie pozwoli też nas – jej obrońców – skrzywdzić i o nas zapomnieć. 

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
0
Jeszcze nie oceniano

Tematy: 

Narasta fala terroru w Europie

Statystyki pokazują, że w Europie narasta fala zamachów terrorystycznych. Głównym źródłem jest Pańśtwo Islamskie.

terror

Od 2014 roku do maja 2017 miało miejsce 142 zamachy terrorystyczne w wykonaniu islamistów. Ilość zamachów rośnie z roku na rok.

terror

Najbardziej dotknięte zamachami są takie kraje jak Francja, a także Niemcy i Wielka Brytania.

terror

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
5
Ogólna ocena: 5 (1 głos)

Tematy: 

Polskie Radio - co trzeci to dziennikarz

W zarządzie Polskiego Radia w 2016 roku zarabiało się powyżej 30 tys. zł brutto – wynika ze sprawozdania finansowego spółki złożonego w Krajowym Rejestrze Sądowym. Znamy też zarobki na innych stanowiskach.

Ze sprawozdania wynika, że średnie wynagrodzenie dyrektora-redaktora naczelnego wyniosło 17,9 tys. zł (wszystkie stawki brutto), a jego zastępcy – 13,9 tys. zł. Komentator otrzymywał 9 tys. zł, kierownik redakcji – 9,8 tys. zł, zastępca kierownika redakcji – 8,6 tys. zł, redaktor/wydawca – 8,9 tys. zł, publicysta – 7,8 tys. zł. Prezes zarządu Polskiego Radia zarabiał miesięczne średnio 31,9 tys. zł, a członek zarządu - 30,1 tys. zł. Rzecznik prasowy dostawał 11,9 tys. zł.

W Polskim Radiu na koniec ub.r. było 1165,90 etatów, z czego 381,25 etatów dziennikarzy.

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
0
Jeszcze nie oceniano

Tematy: 

MSZ: Polska zrzekła się reparacji wojennych od Niemiec

"Polska zrzekła się reparacji wojennych od Niemiec w 1953 roku, a potwierdził to jeszcze gabinet Marka Belki w 2004 roku.

Polska doktryna skłania się ku stanowisku, że oświadczenie z 1953 roku stanowi wiążący jednostronny akt Państwa Polskiego".

Stanowisko polskiego rządu nie uległo zmianie od 2004 r.

- poinformował MSZ w odpowiedzi udzielonej przez wiceszefa resortu Marka Magierowskiego posłowi PiS Adamowi Ołdakowskiemu. Ołdakowski postanowił wysłać do MSZ pytanie o to, czy i kiedy polski rząd wystąpi o wypłatę reparacji wojennych od Niemiec. Twierdził, że rząd PRL nie reprezentował Polski.

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
5
Ogólna ocena: 5 (głosów: 2)

Tematy: 

Ataki terrorystyczne w Barcelonie i Cambrils

Islamscy terroryści z ISIS przeprowadzili szereg zamachów na obywateli w Barcelonie i Cambrils. W tłum na popularnym deptaku Las Ramblas wjechał van, zabijając 13 osób i raniąc około stu.

Policja zastrzeliła pięciu podejrzanych w Cambrils.

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
5
Ogólna ocena: 5 (głosów: 2)

Tematy: 

Kogo finansują fundusze norweskie

• Tzw. fundusze norweskie stanowią środki publiczne, uzyskiwane przez Rzeczpospolitą Polską na podstawie umowy międzynarodowej z państwami EOG na zasadzie zbliżonej do funduszy strukturalnych Unii Europejskiej. W zamian za to państwa te otrzymują prawo dostępu do wspólnego rynku. Fundusze nie są zatem charytatywną darowizną przekazywaną Polsce przez bogatsze od niej kraje – a formą ekwiwalentu za konkretne korzyści, jakie uzyskują one dzięki możliwości swobodnego przepływu towarów, usług, osób i kapitału. Sposób podziału tych funduszy podlega ocenie, tak samo jak wszystkie inne wydatki z funduszy
publicznych.

• Dotychczasowy model podziału środków między organizacje pozarządowe jest niezgodny z zasadą zrównoważonego rozwoju. Niemal połowa z 620 projektów, którym przyznano wsparcie, organizowana była przez organizacje z Warszawy (245) i Krakowa (51), podczas gdy w całym województwie podkarpackim dofinansowanie przyznano 10 inicjatywom, w lubuskim – 7, w świętokrzyskim – 4, a w opolskim – 2.

• Ponad połowa z rozdysponowanej na cały kraj kwoty 130,8 mln złotych trafiła do podmiotów z województwa mazowieckiego (65,6 mln zł); dalsze 17,6 mln zł przyznano na projekty w Małopolsce. Organizacje z województwa świętokrzyskiego otrzymały w tym samym czasie 700 tys. zł, a te z opolskiego – 185 tys. zł.

• Nierówności te nie mają żadnego uzasadnienia, poza województwem mazowieckim, w którym na każde 10 tysięcy mieszkańców działa w przybliżeniu 40 organizacji pozarządowych, w pozostałych regionach kraju liczby te są bardzo zbliżone (33 organizacje na każde 10 tys. mieszkańców Małopolski, 31 w województwie opolskim, 30 w świętokrzyskim).

• Organizacje z mniejszych ośrodków są w tym trudniejszej sytuacji, że mają zauważalnie mniejsze możliwości uzyskania wsparcia od podmiotów prywatnych, niż te z wielkich miast, w których siedziby ma dużo większa liczba przedsiębiorstw dysponujących odpowiednimi funduszami. Kierowanie tak dużego wsparcia ze środków publicznych do podmiotów z Warszawy, czy Krakowa kosztem tych z pozostałej części Polski dodatkowo pogłębia istniejące między nimi nierówności.

• Poza nierównomiernym podziałem terytorialnym wyraźnie widoczne jest ideologiczne wsparcie, jakie za pośrednictwem funduszy norweskich trafia do organizacji o liberalnym i lewicowym profilu światopoglądowym. Projekty zgłoszone przez takie podmioty te otrzymały łącznie 21,2 mln zł, ponad 43% całej sumy przeznaczonej na programy w ramach ścieżek „Walka z dyskryminacją” i „Przeciwdziałanie wykluczeniu”. W tym samym czasie organizacje chrześcijańskie uzyskały dofinansowanie w kwocie ok. 1,5 mln zł – i to na projekty, które nie miały charakteru ideologicznego.

• Cele niektórych dofinansowanych projektów są co najmniej trudne do pogodzenia lub wprost sprzeczne z polskim porządkiem konstytucyjnym (wolność sumienia i wyznania, prawo do publicznego wyrażania poglądów religijnych, prawna ochrona rodziny i małżeństwa).

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
5
Ogólna ocena: 5 (głosów: 4)

Tematy: 

W USA niszczą pomniki Konfederatów (+video)

W Stanach Zjednoczonych narasta ruch niszczenia pamiątek po Konfederatach - walczących w obronie Południa w Wojnie Secesyjnej.

W czasie obrony pomnika generała Lee w Charlottesville, Virginia, zginęły trzy osoby.

Demonstranci w Durham, Północna Karolina, wzięli sprawy w swoje ręce i usunęli pomnik żołnierza Konfederatów z 1924 roku. W Gainesville, Floryda, pomnik znany jako "Old Joe", stojący tam od 1904 r. został przeniesiony na cmentarz. Burmistrz Lexington, Kentucky, ogłosił przeniesieni dwóch pomników.

W Nashville, Tennessee, dziesiątki działaczy protestowało, aby usunąć pomnik Nathana Bedford Forresta, generała Konfederatów, założyciela Ku Klux Klanu.

Jednym z najbardziej znanych było usunięcie w Nowym Orleanie pomników gen. Lee, przywódcy Konfederatów Jeffersona Davias i generała Beauregarda. Burmistrz Mitch Landrieu ppoweidział wtedy, że byli oni"po złej stronie historii i człowieczeństwa".

W Nowym Jorku także usuwa się pamiątki po Konfederacji, a gubernator wezwał do zmiany nazw ulic generałów Lee i Thomasa "Stonewall" Jacksona. W Baltimore usunięto cztery pamiątki, także sędziego, który napisał wyrok, odmawiający obywatelstwa murzynom.

Częste są także akty wandalizmu wobec takich pomników.

W USA jest ponad 1500 symboli konfederackich na terenach publicznych, w tym 700 pomników, 100 szkół.

Prezydent Trump na konferencji prasowej zapytał: "Gdzie się to wszystko skończy?"

W serii twittów skrytykował usuwanie pomników:
Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
0
Jeszcze nie oceniano

Tematy: 

Trump atakuje Amazona

Donald Trump już po raz drugi zaatakował na Twitterze firmę Amazon. Oskarżył ją o niszczenie miejsc pracy.

Handel detaliczny poniósł duże szkody z powodu tzw. "efektu Amazona", a wiele sieci zamyka swoje sklepy. W 2016 r. zamknięto 2 tysiące, a 2017 ma być zamknięte 8 tysięcy. Jandle internetowy to obecnie 8,5 procenta całego handlu USA.

Jeff Bezos, właściciel Amazona, jednocześnie posiada Washington Post, gazetę bardzo zdecydowanie atakującą prezydenta Trumpa.

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
0
Jeszcze nie oceniano

Tematy: 

Świat bardziej ufa Putinowi niż Trumpowi

Przy globalnej informacyjnej nagonce na Rosję wyniki badania Pew Research na temat globalnej popularności liderów Rosji i USA są zaskakujące. W większości krajów świata Władimir Putin cieszy się większym zaufaniem niż Donald Trump.

Putin Trump

Ciekawym zjawiskiem jest wyższe zaufanie do Putina wśród młodych:

Putin Trump

Ogólne zaufanie do Rosji jest na niskim poziomie:

Putin opinie

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
0
Jeszcze nie oceniano

Tematy: 

USA zwiększają budżet wojskowy o 30 mld$

Amerykański budżet wojskowy został ustalony na 825 miliardów dolarów w roku budżetowym 2018 (od października 217 r.). To już trzeci rok, gdy budżet wojskowy Stanów rośnie, wzrost wobec roku poprzedniego wynosi 30 miliardów dolarów.

Budżet wojskowy USA jest większy niż połączone wydatki kolejnych dziewięciu państw.

Wydatki wojskowe to druga pod względem wielkości pozycja w amerykańskim budżecie, po wydatkach socjalnych (około biliona dolarów).

Budżet składa się z czterech składników:
- wydatki Departamentu Obrony - $574.5 miliardów
- wydatki na operacje zagraniczne - $64.6 miliardów
- inne agencje obrony - $173.5 miliardów (Department of Veterans Affairs ($78.9), State Department ($27.1), Homeland Security ($44.1), FBI and Cybersecurity in the Department of Justice ($9.5) National Nuclear Security Administration - Department of Energy ($13.9)).
- fundusze na walkę z ISIS - $12 miliardów

usa-military.jpg

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
0
Jeszcze nie oceniano

Tematy: 

Rosja obniży wydatki wojskowe

Prezydent Putin zapowiedział obniżenie wydatków wojskowych w przyszłym roku. Poinformował o tym parlamentarzystów "Jednej Rosji" na spotkaniu w Dumie.

"Znaczące cięcia budżetowe zostaną wykonane w przyszłym roku kosztem wydatków obronnych. Nie jest to jednak związane z programem przezbrojenia naszej armii i floty." - powiedział.

Putin armia

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
0
Jeszcze nie oceniano

Tematy: 

Szwecja zwiększy budżet wojskowy o miliard dolarów

O 8,1 mld koron (ok. 1 mld USD) zwiększy się w latach 2017-2020 budżet sił zbrojnych Szwecji - poinformował w środę rząd w Sztokholmie. Zwiększenie budżetu o 2,7 mld koron rocznie w to rezultat porozumienia zawartego przez mniejszościowy rząd centrolewicowy, złożony z socjaldemokratów i Zielonych, oraz dwie opozycyjne partie centroprawicowe.

Powód? Pogorszenie warunków bezpieczeństwa w związku z napięciami w stosunkach z Rosją w regionie Bałtyku.

W marcu rząd Szwecji ogłosił, że po siedmioletniej przerwie przywraca obowiązkową służbę wojskową. Szwecja ustanowiła też stałą załogę wojskową na Gotlandii, strategicznie położonej wyspie na Morzu Bałtyckim, oraz zaczęła zbliżać się do NATO, choć władze wykluczają członkostwo w Sojuszu.

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
1
Ogólna ocena: 1 (1 głos)

Tematy: 

Niskie bezrobocie w Polsce

Według danych Eurostatu, bezrobocie w Polsce należy do najniższych w Europie.

bezrobocie-eu-2017.jpg

Także wśród młodzieży (do 25 lat) jest ono niskie, choć ustępuje takim krajom jak Niemcy, Holandia czy Austria.

bezrobocie-eu-mlodziez2017a.jpg

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
5
Ogólna ocena: 5 (1 głos)

Tematy: 

USA nie oddadzą afrykańskiego rynku używanej odzieży

Trzy kraje wschodniej Afryki: Rwanda, Tanzania i Uganda planują wprowadzenie zakazu importu amerykańskiej używanej odzieży i butów. W marcu 2016 podjęto decyzję, która ma wejść w życie w 2019 r., a uzasadniają ten krok koniecznością rozwoju krajowego przemysłu. Amerykański second-hand jest bowiem znacznie tańszy niż krajowe produkty. Afryka importuje rocznie używane obuwie i odzież wartości 150 milionów dolarów, najwięksi dostawcy to USA i W. Brytania.

Jednak Stany Zjednoczone protestują, Office of the U.S. Trade Representative zapowiedział przegląd uprawnień, które przyznane zostały tym krajom przez ustawę "African Growth and Opportunity Act" (AGOA). W efekcie mogą one stracić dostęp do amerykańskiego rynku i nie otrzymać pomocy rozwojowej z USA. Warunkiem tych "przywilejów" krajów afrykańskich jest zniesienie barier handlowych dla amerykańskiego przemysłu. Innym wymogiem jest "ustanowienie gospodarki rynkowej, rządów prawa i pluralizmu politycznego".

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
5
Ogólna ocena: 5 (1 głos)

Tematy: 

Syria - wspólna operacja desantowa z Rosją

Syryjskie siły desantowe przeprowadziły operację lądowania na tyłach sił Państwa Islamskiego w miejscowości Qadir na zachód od twierdzy ISIS - Deir ez-Zor.

Operację przeprowadzono przy wsparciu rosyjskich helikopterów, artylerii i wywiadu. Rosyjskie helikoptery Aligatory (K-52) przed operacją rozbiły zgrupowanie sił ISIS.

Rosyjski MON opublikował film z tej akcji.

Lokalne siły zbrojne demokratycznej opozycji współpracujące z USA zaczęły się wycofywać na północ Syrii.

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
5
Ogólna ocena: 5 (głosów: 3)

Tematy: 

Unia finansuje prounijną propagandę

Unia Europejska wydaje setki tysięcy euro (€539,250) na projekty informacyjne, aby "poinformować obywateli którzy odrzucają lub odmawiają osiągnięć Unii EUropejskiej".

W Wielkiej Brytanii są one nakierowane na krytykę Brexitu i zwalczanie eurosceptycyzmu.

Ogólnie program: "Europe for Citizens Programme" posiada budżet 3 miliony euro i finansuje 84 programy. Polscy beneficjenci: POLSKA FUNDACJA IM. ROBERTA SCHUMANA, FUNDACJA INSTYTUT SPRAW PUBLICZNYCH.

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
0
Jeszcze nie oceniano

Tematy: 

Nowy front prezydenta Trumpa.

Prezydent Trump zlecił zbadanie praktyk handlowych Chin w stosunku do USA. Jest to wstęp do ewentualnych ceł na towary przywożone z Chin. Cały proces wiąże się z żądaniem Trumpa aby Chiny przycisnęły Koreańską RL-D w sprawie eskalacji zbrojeniowej. Jak Chiny się wykażą skutecznym działaniem w sprawie Korei, to prezydent problem ceł potraktuje łagodnie i ugodowo.

Oprócz ceł, Trump zarzuca Chinom kradzież technologii i innych „dóbr intelektualnych”. Jak podają, wartość tej „kradzieży” ocenia się od $225mld do $600mld rocznie. Wywiad amerykański twierdzi, że Chiny są światowym producentem kradzieży marek firmowych i 87% podróbek produkcji zastrzeżonej firmami, pochodzi z Chin. Oprócz tego, zarzuca się Chinom szpiegostwo gospodarcze, „hacking” do różnych instytucji, a straty z tego powodu ocenia się na $400mld rocznie.

Unia Europejska, Japonia, Niemcy i Canada też ubolewają z powodu takiego chińskiego zachowania i wyrażają troskę z powodu chinskiej kradzieży „dóbr intelektualnych”. Z drugiej strony są glosy, że takie posunięcie może spowodować wojnę celną i poważny kryzys w gospodarce światowej.

Chiny protestują i twierdzą, że jest to posunięcie w kierunku destabilizacji i „trucia” stosunków chińsko-amerykańskich. Chiny nie są i nie mogą być odpowiedzialne za politykę Korei. Twierdzą, że to jest dowód na nieskuteczność amerykańskiej polityki i działanie dla odwrócenia uwagi.

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
5
Ogólna ocena: 5 (1 głos)

Tematy: 

IPN - czarna lista nazw ulic

Nazwy do zmiany - Instytut Pamięci Narodowej

Przykładowe nazwy ulic spośród występujących na terenie RP, które w ocenie Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu podlegają zmianie jako wypełniające normę art. 1 Ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej (Dz.U. RP z 2016 r. poz. 744)

ul. 1 Armii Wojska Polskiego
ul. 1 AWP
ul. 1 Batalionu Platerówek
ul. 1 Korpusu Pancernego
ul. 2 Armii Wojska Polskiego
ul. 2 AWP
ul. 22 Lipca
ul. 9 Maja (1945 r.)
ul. Armii Czerwonej
ul. Armii Ludowej
ul. Balcerzaka Józefa
ul. Barana Stanisława
ul. Bartosika Sylwestra
ul. Berlinga Zygmunta
ul. Bohaterów Stalingradu
ul. Borowiakowej Tekli
ul. Bruna Juliana
ul. Buczka Mariana
ul. Ciszewskiego Józefa
ul. Dąbala Tomasza
ul. Dąbrowszczaków
ul. Doktora Tkaczowa
ul. Duracza Teodora
ul. Dziedzica Emila
ul. Dziopaka Ryszarda
ul. Dziubińskiego Feliksa
ul. Fersta (Ferszta) Mieczysława
ul. Fiedlera Franciszka
ul. Findera Pawła
ul. Fornalskiej Małgorzaty
ul. Gidzińskiego Bolesława
ul. Gierka Edwarda
ul. Gomułki Władysława
ul. Grodeckiego Kazimierza
ul. Gruszczyńskiego Piotra
ul. Gruszczyńskiego Tadeusza
ul. Gwardii Ludowej (PPR)
ul. Harnama Szymona
ul. Hempla Jana
ul. Hibnera Władysława
ul. Jasieńskiego Brunona
ul. Jaszuńskiego Salomona
ul. Jodłowskiego Stefana
ul. Kaczmarka Stanisława
ul. Kapitana Diaczenki
ul. Kieniewicza Bolesława
ul. Kniewskiego Władysława
ul. Koszutskiego Bronisława
ul. Kowalskiego Aleksandra
ul. Kowalskiego Władysława
ul. Kozłowskiej Heleny
ul. Krasickiego Jana
ul. Kruczkowskiego Leona
ul. Kulczyńskiego Stanisława
ul. Lampego Alfreda
ul. Lange Oskara
ul. Leszczyńskiego Juliana
ul. Ludowego Wojska Polskiego
ul. LWP
ul. Malewskiego Juliusza
ul. Marchlewskiego Juliana
ul. Marcika Józefa
ul. Matuszewskiego Wincentego
ul. Małego Franka
ul. Modzelewskiego Zygmunta
ul. Młynarskiego Zygmunta
ul. Nalazka Jana
ul. Nowotki Marcelego
ul. Obrońców Stalingradu
ul. Pestkowskiego Stanisława
ul. PKWN
ul. Popławskiego Stanisława
ul. PPR
ul. Pstrowskiego Wincentego
ul. Rapackiego Adama
ul. Rodziny Nalazków
ul. Roli-Żymierskiego Michała
ul. Rudnickiego Lucjana
ul. Rutkowskiego Henryka
ul. Rutkowskiego Władysława
ul. Rzymowskiego Wincentego
ul. Sawickiej Hanki (Hanny Sawickiej)
ul. Seidlera Grzegorza Leopolda
ul. Sołdka Stanisława
ul. Świątkowskiego Henryka
ul. Świerczewskiego Karola
ul. Szenwalda Lucjana
ul. Szumca Jana
ul. Szwai Jana
ul. Tatarkówny-Majkowskiej Michaliny
ul. Tkaczowa Józefa
ul. Trusiewicza Stanisława
ul. Tyszki Jana
ul. Wągrowskiego Mieczysława
ul. Walki Młodych
ul. Warskiego Adolfa
ul. Wesołowskiego Bronisława
ul. Wieczorkiewicza Józefa
ul. X-lecia Polski Ludowej
ul. Zawadzkiego Aleksandra
ul. Żemajtisa Kiejstuta
ul. Zubrzyckiego Franciszka
ul. Związku Młodzieży Polskiej (ZMP)
ul. Związku Walki Młodych (ZWM)
ul. Żymierskiego Michała
ul. Łaganowicza Stanisława
ul. …-lecia PRL

... szczegółowe informacje na temat każdej ulicy na stronie IPN.

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
0
Jeszcze nie oceniano

Tematy: 

Merkel: damy radę przyjąć kolejnych 40 tysięcy uchodźców

Niemiecka kanclerz Angela Merkel poparła plany ONZ przysłania kolejnych imigrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu do Unii Europejskiej. Stwierdziła, że 'Unia z 500 milionami mieszkańców sobie poradzi" z kolejnymi 40 tysiącami uchodźców.

Schemat przenoszenia imigrantów obejmuje także kraje które zgodziły się na przyjmowanie relokowanych przybyszów.

merkel

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
0
Jeszcze nie oceniano

Tematy: 

50 procent więcej Ukraińców pracuje w Polsce

W pierwszym półroczu polscy pracodawcy chcieli zatrudnić na podstawie oświadczeń składanych w urzędach pracy aż blisko 950 tys. pracowników ze Wschodu – to o 49 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Z analizy Personnel Service wynika, że obywatele Ukrainy to wykwalifikowani pracownicy. Teraz średnio płaci się im 13,5 zł na godzinę brutto. To oznacza wzrost około 20 proc. w porównaniu do poprzedniego roku. A tylko 6 proc. firm wymaga od obywateli Ukrainy komunikatywnej znajomości języka polskiego.

Z badania "Kandydaci z Ukrainy" portalu Pracuj.pl: .25 proc. pracodawców z Polski planuje zatrudnienie pracownika z Ukrainy, 57 proc. zadeklarowało, że w 2017 roku zatrudni nowych pracowników, a jedna czwarta firm zakłada zatrudnienie pracowników z Ukrainy. Już teraz Ukraińcy pracują w 34,5 proc. badanych firm.

W prywatnej bytomskiej kopalni Eko-Plus pracuje już czterech pierwszych górników zza wschodniej granicy. U siebie zarabiają najwyżej 500 zł

Wojciech Kowalski z zarządu warmińsko-mazurskiej Solidarności:

Pracownicy z zagranicy nie stanowią zagrożenia dla naszych pracowników. Rynek pracy się „umiędzynarodowił” i nie ma od tego odwrotu. Związki zawodowe starają się realizować, aby wszyscy legalnie pracujący w danym kraju, pracowali na tych samych warunkach. Są ludzie, którzy poprzez prace w innym kraju, chcą budować lepszy byt w swoim kraju.

Przecież fakt, że polscy pracodawcy szukają pracowników z zagranicy wynika z tego, że my także wyjeżdżamy do innych krajów. Widzą tam szanse na lepsze zarobki i awans życiowy. To jest normalne. Jeżeli ktoś przyjeżdża z innego kraju, nieważne, czy to z Europy Wschodniej, czy z innego kontynentu, i chce podjąć legalnie pracę, to my zapraszamy.

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
3.333335
Ogólna ocena: 3.3 (głosów: 3)

Tematy: 

Rośnie ilość umów o pracę

W przeciągu ostatnich dwóch lat liczba umów o pracę na czas nieokreślony wzrosła w Polsce o ponad pół miliona. W pierwszym kwartale tego roku umowy te posiadało ponad 9,5 mln polskich pracowników - informuje GUS.

Dla porównania, w analogicznym okresie poprzedniego roku było to ponad 9,1 mln osób, a w 2015 r. niespełna 9 mln. Z kolei umów o pracę na czas określony w pierwszym kwartale 2017 r. zawarto 3,4 mln, a jeszcze przed rokiem - ponad 100 tys. mniej. 

W pierwszym półroczu 2017 roku wydano prawie 948 tys. oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi, o połowę więcej niż w analogicznym okresie ubiegło roku - wynika z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Aż 95% wszystkich oświadczeń dotyczyło obywateli Ukrainy, na których zapotrzebowanie wzrosło o 47% r/r. Ponadto, od stycznia do czerwca wydano o 205% r/r więcej oświadczeń obywatelom Białorusi.

Z badania Grupy Pracuj wynika, że Ukraińcy przyjmowani są najczęściej na stanowiska produkcyjne jako robotnicy niewykwalifikowani i wykwalifikowani. Pracują fizycznie najczęściej w budownictwie i rolnictwie. Do Polski z Ukrainy przyjeżdża obecnie więcej mężczyzn niż kobiet. Są to głównie osoby młode. Średnia wieku to 33 lata. Szacuje się, że w Polsce przebywa około miliona obywateli Ukrainy.

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
0
Jeszcze nie oceniano

Tematy: 

Książęca 4-letnia "ikona" homoseksualistów

Zdjęcie 4-letniego księcia Jerzego w helikopterze zostało umieszczone przez homoseksualny portal PinkNews i określony jako "ikona homoseksualizmu ('gay icon').

Irlandzki polityk konserwatywny Jim Allister zażądał usunięcia zdjęcia, twierdząc, że "fantazjowanie na temat dziecka jest chore". Redaktor naczelny PinkNews powiedział, że jest zdziwiony, że taki polityk czyta jego witrynę.

prince

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
4.5
Ogólna ocena: 4.5 (głosów: 2)

Tematy: 

Epidemia uzależnień lekowych w USA

Prezydent Trump ogłosił w czwartek (10 sierpnia) narodowy Alert Medyczny z powodu epidemii uzależnień od opioidów i opiatów, m.in. narkotyków takich jak opium, morfina czy heroina. Chodzi głównie o syntetyczne środki przeciwbólowe wydawane na receptę.

Problem ma dwa podstawowe aspekty, dotyczy m.in. wielu uzależnionych weteranów wojen w Iraku i w Afganistanie, ale na ściganiu przestępstw związanych z przemytem i nielegalną sprzedażą opioidów i opiatów.

Według danych ministerstwa zdrowia tylko w 2015 r. z powodu zażywania opioidów i opiatów zmarły w Stanach Zjednoczonych 52 tys. osób. Kryzys uzależnienia od opioidów dotknął w USA wszystkie grupy majątkowe i wiekowe. Pod koniec lipca amerykańską opinię publiczną poruszył zgon z powodu przedawkowania opioidów 22-letniego Maxa Barry'ego, syna burmistrzyni miasta Nashville, w stanie Tennessee, Megan Barry.

Przedawkowanie opioidów jest w USA każdego dnia przyczyną śmierci 142 osób.

Alert pozwala władzom lokalnym w społecznościach, w których poziom uzależnienia od opioidów jest szczególnie alarmujący, na korzystanie z federalnego Funduszu Pomocy w Sytuacjach Kryzysowych (Disaster Relief Fund) tak jak w przypadku ogłoszenia klęski żywiołowej na terenach dotkniętych powodzią czy huraganem.

Powołana przez Trumpa specjalna Prezydencka Komisja ds. Walki z Uzależnieniem od Narkotyków i Kryzysem Opioidowym (Presidential Commission on Combating Drug Addiction and Opioid Crisis) we wstępnym raporcie opisała zjawisko. Dokument ten był omawiany podczas spotkania członków komisji z prezydentem we wtorek (8 sierpnia).

Zdaniem Agencji do Walki z Narkotykami (Drug Enforcement Administration) meksykańska mafia narkotykowa rozpoczęła produkcję swojego własnego fentanylu - szczególnie silnego opioidu. Powodujący szybkie uzależnienie jest zdaniem farmakologów 15 razy silniejszy od heroiny i nawet stukrotnie silniejszy od morfiny. Do tej pory fentanyl szmuglowany przez meksykańskie kartele narkotykowe i sprzedawany w Stanach Zjednoczonych na czarnym rynku pochodził głównie z Chin.

Opioidy, czyli narkotyczne środki przeciwbólowe, w 2015 r. zażywało aż 38 proc. dorosłych Amerykanów. 1 proc. dorosłych Amerykanów, czyli 1,9 mln jest uzależnione od nich. 41 proc. uczestników badania National Survey on Drug Use and Health przyznało, że otrzymało lek od znajomych lub krewnych. Opioidy są przepisywane przez lekarzy na umiarkowane i silne dolegliwości, kiedy nie pomagają leki o słabszym działaniu przeciwbólowym, takie jak paracetamol czy niesteroidowe leki przeciwzapalne (należy do nich aspiryna).

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
5
Ogólna ocena: 5 (1 głos)

Tematy: 

Biali bronią pomnika generała Lee

W miasteczku Charlottesville (Virginia) odbywają się protesty prawicowych organizacji w obronie pomnika generała Roberta E. Lee, bohatera wojny secesyjnej.

Powodem jest uchwała miasta nakazująca likwidację pomnika. Do tej pory zmieniono już dwie nazwy obiektów miejskich, noszących imię generała. 47-tysięczne miasto głosowało w 80 procentach na Hillary Clinton.

W piątek w nocy odbył się marsz z pochodniami na University of Virginia. Tłum śpiewający "krew i ziemia" i "nie zastąpicie nas" starł się z lewicową kontr-manifestacją.

usa biali

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
4.5
Ogólna ocena: 4.5 (głosów: 2)

Tematy: 

McDonald’s promuje homoseksualizm

McDonald's aktywnie angażuje się w pro-homoseksualne akcje promocyjne w Ameryce. Organizuje w różnych miastach tygodnie "dumy gejowskiej".

Na swojej stronie informuje o zaangażowaniu swojej największej wartości - powszechnie znanego wizerunku - w promocję homoseksualizmu.

"Tęczowe pudełka na frytki są wesołym sposobem, by pokazać nasze poparcie dla społeczności LGBTQ, używając jedno z legendarnych, najbardziej rozpoznawalnych znaków McDonald’s".

To kolejny koncern, któremu na sercu leżą "tęczowe sprawy".

McDonalds homoseksualizm

.

McDonalds homoseksualizm

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
3.333335
Ogólna ocena: 3.3 (głosów: 3)

Tematy: 

Amerykańska baza morska na Ukrainie

25 lipca 2017 r. w miejscowości Oczaków na Ukrainie, uroczyście rozpoczęto budowę amerykańskiego centrum operacji morskich nad Morzem Czarnym.

Prace przygotowawcze i organizacyjne trwały tam już tam od kwietnia.

Ośrodek w Oczakowie jest jednym z trzech ośrodków budowanych na Ukrainie, będzie tam też możliwość remontów maszyn bojowych, bo na Ukrainie są planowane w przyszłości duże i liczne manewry wojskowe.

ukraina us navy

ukraina us navy

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
4.333335
Ogólna ocena: 4.3 (głosów: 6)

Tematy: 

Gmina Ostrowice do likwidacji za długi

Zachodniopomorska Gmina Ostrowice ma zostać zlikwidowana i włączona do gminy Drawsko Pomorskie. W lipcu zadłużenie wyniosło 42,5 mln zł. Istotna część tej kwoty to długi w parabankach.

- Niestety, sytuacja finansowa Ostrowic nie rokuje żadnej nadziei, gmina nie ma szans na samodzielne istnienie - powiedział cytowany w przesłanym nam komunikacie urzędu wojewoda Krzysztof Kozłowski.

Kwota zadłużenia (wraz ze wszystkimi zobowiązaniami) przekroczyła 411% wykonanych dochodów w 2016 r.

Jedną z przyczyn problemów gminy jest jej położenie: Gmina Ostrowice jest pozbawiona możliwości generowania dochodów własnych, gdyż 100% jej terenów jest objęte Programem Natura 2000.

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
5
Ogólna ocena: 5 (1 głos)

Tematy: 

Dmowski zniknął z podstawy programowej (korekta)

Ministerstwo Edukacji Narodowej usunęło Romana Dmowskiego z zestawu osób w historii Polski, o których uczniowie maja posiąść wiedzę, z nowej podstawy programowej dla szkół podstawowych, ogłoszonej 13 czerwca 2017. Uczyniono to mimo zgłaszanych w toku konsultacji społecznych uwag.

Według wcześniej obowiązującej podstawy programowej dla szkół podstawowych w dziale dotyczącym odrodzenia państwa polskiego:

Uczeń zbiera informacje o zasługach dla państwa polskiego Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego.

Obecnie:

Uczeń sytuuje w czasie i opowiada o Józefie Piłsudskim i jego żołnierzach.

Brak także innych bohaterów polskiej niepodległości jak: Korfanty, Witos, Daszyński, jednak i wcześniej nie było ich w podstawie.

Dmowski

Korekta: Roman Dmowski jest nadal w podstawie programowej na rok 2017, wydanej w Dzienniku Ustaw dnia 24 lutego 2017 r. poz. 356. Nie ma go jedynie w dokumencie Ośrodka Rozwoju Edukacji "Podstawa programowa kształcenia ogólnego dla przedszkoli i szkół podstawowych", używanym przez nauczycieli.

Jednocześnie więc zachował się, ale w dokumencie docierającym do nauczycieli z ORE - nie ma go.

P.S. internetowe przygody tej informacji

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
3.916665
Ogólna ocena: 3.9 (głosów: 12)

Tematy: 

Pages