Informacje Prawicy.net

Dział informacji PN. Prosimy dodawać ważne informacje tutaj (każdy zarejestrowany użytkownik ma takie uprawnienie). Jeśli nie chce ci się - wyślij choćby link na redakcja@prawica.net :-)3,5 tysiąca strzelanin w Chicago

Od początku tego roku w Chicago miało miejsce 3,5 tysiąca strzelanin. Głównie miały one miejsce w biedniejszych dzielnicach, 182 osoby zostały zabite, a 1008 osób rannych.

W ubiegłym roku zginęło w strzelaniach chicagowskich ponad 750 osób. To najwięcej w ostatnich 20 latach.

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
4.5
Ogólna ocena: 4.5 (głosów: 2)

Tematy: 

"Otwarta Rosja" Chodorkowskiego zakazana

Prokuratura Generalna Rosji uznała organizacje "Otwarta Rosja" («Открытая Россия») zarejestrowaną w W. Brytanii, Institute of Modern Russia, Inc («Институт современной России») z USA i Open Russia Civic Movement, Open Russia (Общественное сетевое движение «Открытая Россия») jako "non grata" w Federacji Rosyjskiej. Ich działalność jest bowiem nakierowana na "organizację protestów społecznych i destabilizację sytuacji wewnętrznej Rosji".

"Otwarta Rosja" wzywa obecnie do protestów 29 kwietnia w Rosji.

Szefem i sponsorem tych organizacji jest Michaił Chodkowski, były oligarcha naftowy, który skazany został na więzienie, a potem ułaskawiony przez prezydenta Putina.

Niedawno zakazano w Rosji także sekty religijnej "Świadków Jehowy".

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
0
Jeszcze nie oceniano

Tematy: 

Obrona konieczna - min. Ziobro zapowiada zmianę ustawy

Rozszerzenie granic obrony koniecznej zapowiedział dziś minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Chodzi m.in. o sytuację, gdy napastnik wdarł się do czyjegoś domu.

Ta propozycja de facto prowadzi do rozszerzenia rozumienia obrony koniecznej poprzez zagwarantowanie osobie broniącej się – w tych sytuacjach opisanych w przepisie bezkarności – nawet wtedy, gdy doszło po ich stronie do przekroczenia granic obrony koniecznej

powiedział minister sprawiedliwości.

projekt ustawy

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
5
Ogólna ocena: 5 (głosów: 4)

Tematy: 

Sorosowska Fundacja Batorego boi się o swoją przyszłość

Fundacja Batorego, sponsorowana przez George'a Sorosa, jest dysponentem części funduszy rządu norweskiego (całość wysokości 809.3 milionów euro), przeznaczonych na szerzenie demokracji i praw człowieka. Fundacja dysponuje od 2014 roku 130 milionami złotych, rozdysponowując je do 667 grup, zajmujących się m.in. promocją demokracji, homoseksualizmu..

Wobec zapowiedzi rządu Beaty Szydło, wyraża ona swoje obawy z zachodnich mediach. Ewa Kulik-Bielińska, dyrektor Fundacji ostrzega przed polskim rządem na łamach Bloomberga: "Rząd dzieli społeczeństwo, żeby pokazać, że pozarządowe organizacje są wrogiem."

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
0
Jeszcze nie oceniano

Tematy: 

Manifestacja 3 maja w Gdańsku

Liga Obrony Suwerenności zaprasza na manifestację w 226 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, która odbędzie się w Gdańsku Wrzeszczu, w dniu 3 maja o godz. 14.30 przed pomnikiem marsz. J. Piłsudskiego.
Konstytucja 3 Maja

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
5
Ogólna ocena: 5 (1 głos)

Google doskonali cenzurę w wyszukiwarce

Wyszukiwarka internetowa Google’s wprowadziła ‘Project Owl’ - system eliminowania niepoprawnych politycznie informacji.

google cenzura

Program polega na otworzeniu możliwości użytkownikom donoszenia, że niepoprawne witryny znajdują się zbyt wysoko na liści wyszukiwarki. W takich przypadkach daje to możliwości różnym aktywistom z "organizacji pozarządowych" opłacanych przez rządy i prywatnych miliarderów (jak Soros) do atakowania witryn nie podporządkowujących się cenzurze poprawności politycznej. Takie mechanizmy ("oburzenie czytelników" jest łatwiejsze do strawienia niż bezpośrednia cenzura pracowników lub automatów Google'a.

google holocaust

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
3
Ogólna ocena: 3 (głosów: 2)

Tematy: 

Koreańczycy protestują przeciwko amerykańskim rakietom THAAD

Stany Zjednoczone rozpoczęły montowanie w Korei Południowej systemu rakietowego THAAD - tarczy mającej bronic przed atakami nuklearnymi.

Wywołało to protesty Koreańczyków, których 900 symbolicznie ogoliło sobie głowy.

Przeciwko lokalizacji protestują także Chiny, które zastosowały wobec Korei Południowej sankcje gospodarcze.

korea thaad

thaad

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
5
Ogólna ocena: 5 (głosów: 2)

Tematy: 

Nadciąga pogłębiona lustracja administracji państwowej

"Solidarność" domaga się, żeby wszystkich zatrudnionych przed 1989 roku w organach bezpieczeństwa PRL było można zwolnić, lub przenieść na gorzej płatne stanowisko.

Szef Sekcji Krajowej Pracowników Administracji Rządowej i Samorządowej NSZZ "Solidarność" w rozmowie z "Dziennikiem" szacuje, że 40 tys. obecnie zatrudnionych urzędników pracowało lub współpracowało ze służbami bezpieczeństwa PRL.

"Solidarność" na początku maja ma wystąpić z wnioskiem o dokonanie lustracji do premier Beaty Szydło. Posłowie PiS zapowiedzieli, że nie będą jej blokować.

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
4.333335
Ogólna ocena: 4.3 (głosów: 6)

Tematy: 

Chiny zwodowały drugi lotniskowiec

W Chinach (Dalian) zwodowano w środę lotniskowiec, który został zbudowany przez krajowe stocznie. Statek przejdzie jeszcze roczne próby, zanim zostanie przekazany marynarce ChRL.

Jest to drugi lotniskowiec chiński, pierwszy - model radziecki z lat 80-tych - został zakupiony na Ukrainie i uruchomiony w 2012 r.

USA ma 10 lotniskowców.

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
5
Ogólna ocena: 5 (głosów: 2)

Tematy: 

55 proc. Polaków za referendum w sprawie reformy edukacji

Ponad połowa - 55 proc. - Polaków opowiada się za przeprowadzeniem referendum w sprawie reformy edukacji, w wyniku której mają zostać zlikwidowane gimnazja.

Sondaż został przeprowadzony przez Kantar Millward Brown na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24.

W czwartek do Sejmu trafił wniosek o przeprowadzenie ogólnokrajowego referendum w sprawie reformy edukacji. Podpisało się pod nim 910,5 tysięcy osób.

Pytanie referendalne, pod którym zbierano podpisy, brzmi: "Czy jest Pani/Pan przeciw reformie edukacji, którą rząd wprowadza od 1 września 2017 roku?".

W sondażu większość "za" Sondaż w tej sprawie został przeprowadzony już po złożeniu wniosku o referendum. Respondentom przypomniano, że "w ostatnim czasie w Sejmie zostało złożone ponad 900 tysięcy podpisów pod obywatelskim wnioskiem o przeprowadzenie referendum w sprawie reformy edukacji m.in. likwidującej gimnazja. Przedstawiciele rządu mówią że na referendum jest zbyt późno ponieważ reforma rusza od września".

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
2.4
Ogólna ocena: 2.4 (głosów: 5)

Tematy: 

Port w Salonikach sprzedany niemiecko-francuskiemu konsorcjum

Rząd Grecji sprzedał port w Salonikach niemiecko-francuskiemu konsorcjum ze 232 miliony euro.

Joint venture niemieckiego Invest Equity Partners, z Terminal Link i Savvidis Group zakupiło 67% własności Thessaloniki Port Authority SA wygrywając przetarg.

Inwestorzy zobowiązali się do 180 milionów euro inwestycji, a inowi właściciele będą płacić 3,5 procent od obrotu portu. Koncesja wygasa w 2051 r.

saloniki

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
5
Ogólna ocena: 5 (głosów: 3)

Tematy: 

Nowy numer Polskiego Szańca

Polski Szaniec
Numer 1/2017 pisma społeczno-politycznego „Polski Szaniec” ukazał się w sprzedaży. Tematem przewodnim najnowszego wydania naszego czasopisma są dzieje podziemia antykomunistycznego po II wojnie światowej, jak również rozwijający się w czasach współczesnych kult Żołnierzy Niezłomnych. Przedstawiamy też aspekty związane z ostatnimi wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych. W bieżącym numerze opisujemy także aktualną sytuację na polskiej scenie politycznej oraz poruszamy wiele innych ciekawych zagadnień.

Pismo można nabyć w salonach prasowych „Empik” i „Ruch” oraz w sprzedaży wysyłkowej za pośrednictwem redakcji (portal allegro.pl lub kontakt telefoniczny/mailowy)

Więcej informacji na stronie polskiszaniec.pl

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
0
Jeszcze nie oceniano

Ukraina odcina zbuntowane republiki od elektryczności

Ukraiński operator sieci elektroenergetycznych zdecydował o zaprzestaniu przesyłania prądu do zbuntowanych republik Ługańskiej i Donieckiej. O północy z poniedziałku na wtorek

Jako powód podano zadłużenie odbiorców w republikach - 195 milionów dolarów Ługańskiej Republiki.

Republika Doniecka samodzielnie produkuje energię, mogącą zastąpić utracone dostawy, a rząd rosyjski zobowiązał się dostarczyć energię do Ługańskiej Republiki Ludowej, by zapobiec tam "katastrofie humanitarnej". Mieszkańcy nie odczuli zmiany dostawcy, części przedsiębiorstw ograniczono dostawy prądu. .

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
4
Ogólna ocena: 4 (głosów: 3)

Tematy: 

Dochody ludności Rosji spadają od 28 miesięcy

Realne dochody ludności Rosji spadają już od 28 miesięcy. W marcu tego roku, choć realna płaca wzrosła o 1,5% rok do roku, to realne dochody po uwzględnieniu wszystkich obowiązkowych opłat, zmniejszyły się o 2,5 procent w ciągu roku.

rosja płace

Poziom życia zniża się na skutek utraty wartości rubla i wyhamowania przez gospodarkę rosyjską. Po wielu miesiącach spadku wrócił do poziomu z 2007 r.

Wzrost płac realnych zachodził ostatnio jedynie wtedy, gdy podwyższano renty i emerytury.

rosja płace

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
3
Ogólna ocena: 3 (głosów: 2)

Tematy: 

W Ameryce usuwają pomniki Konfederatów

Późni w nocy, w Nowym Orleanie, robotnicy z twarzami zasłoniętymi maskami i w kamizelkach, pod osłona policji i sił specjalnych (snajperzy) - usunęli pomnik Battle of Liberty Place, wystawiony w 1891 r. na pamiątkę walki "Białej Krzyżowej Ligi Miejskiej" (Crescent City White League) z siłami stanowej policji.

Jest to pierwszy z pomników Konfederacji, przeznaczonych do usunięcia. Za nim mają pójść pomniki: generała Roberta Lee, Jeffersona Davisa, gen. Pierre Gustave Toutant Beauregard.

Dzieje się to na skutek uchwały rady miejskiej i w sytuacji protestów społecznych oraz gróźb wobec usuwających. Pomniki były wielokrotnie niszczone, ostatnio przez anty-Trumpowskich manifestantów.

New Orlean

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
4
Ogólna ocena: 4 (głosów: 2)

Tematy: 

Morawiecki: nie będziemy "ruszać podatków"

Wicepremier i minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

- VAT-u nie obniżamy, VAT-u nie podwyższamy. Nasi poprzednicy podwyższali podatki 21 razy. My nie chcemy dzisiaj ruszać podatków, bo dla gospodarki, dla przedsiębiorców, dla ludzi ważna jest stabilność. My raczej podnosząc kwotę wolną od podatku, obniżamy podatek w ten sposób. Obniżając podatek dla małych i średnich firm do 15 proc., gdzie on jest jeden z najniższych w Europie w tym momencie, też stworzymy lepszą przestrzeń do rozwoju gospodarczego.

- powiedział Morawiecki w weekendowym wywiadzie dla RMF FM. Zapowiedział Też dalsze podwyższenie kwoty wolnej od podatku PIT. W Wieloletnim Planem Finansów Państwa, w którym - jak doniósł "Dziennik Gazeta Prawna" - ma znaleźć się zapis: "Od 2018 roku kwota odliczana od podatku zostanie ponownie podniesiona tak, aby osoby o dochodzie rocznym do 8000 zł nie płaciły podatku".

podatki PIT

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
5
Ogólna ocena: 5 (1 głos)

Tematy: 

Wydatki wojskowe: USA 611 mld$, Chiny...

Rosną światowe wydatki wojskowe. W 2016 roku wyniosły 1686 miliardów dolarów (2,2 procent światowego PKB), co oznacza realny wzrost o 0.4 procenta wobec 2015 r.

Największe wydatki poniosły

 1. USA - 611 mld$,
 2. Chiny - 215 mld
 3. Rosja - 69 mld

Trzecie miejsce w ub.r. zajmowała Arabia Saudyjska, która obniżyła wydatki o 30% do 53 miliardów $.

Kraje europejskie zwiększyły wydatki na wojsko, także USA po raz pierwszy od 2010 r. podniosły je. Znacząco obniżyły wydatki kraje - producenci ropy naftowej.

zbrojenia świat

zbrojenia

sipri wojsko

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
5
Ogólna ocena: 5 (głosów: 2)

Tematy: 

W Rosji mniej palą i piją

W Rosji obserwuje się znaczący spadek używania alkoholu i tytoniu. RosPotriebNadzor przedstawił informację o polepszeniu się wskaźników związanych z tymi zjawiskami.

Spadła o jedną czwartą ilość ofiar chorób alkoholowych, obniżyła się ilość zdiagnozowanych nowych chorych na alkoholizm (96 tysięcy wobec 103 tys. w 2015 r.). Ilość osób o zdiagnozowanym uzależnieniu (chorobie alkoholowej) zmniejszyła się z 1,6 do 1,4 mln osób. Ilość zgonów z powodu zatrucia alkoholowego zmniejszyła się z 41 tysięcy w 2005 r. do 8,3 tysiąca w 2016.

Rosji pali ok 30 milionów osób, w 2016 roku liczba ta zmniejszyła się o 10%.

W 2011 r. wprowadzono zaostrzone przepisy dostępu do detalicznej sprzedaży alkoholu, zwiększono listę miejsc, gdzie nie wolno go sprzedawać oraz zabroniono sprzedaży między 23.00 a 8.00 rano. W 2014 r. przyjęto ostrzejsze przepisy w walce z nikotynizmem.

rosja alkohol

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
4.666665
Ogólna ocena: 4.7 (głosów: 3)

Tematy: 

OBWE proponuje umożliwienie startu kandydatom niezależnym

Pod koniec marca OBWE zaprezentowało „Raport Misji Oceny Wyborów OBWE/ODIHR” z wyborów parlamentarnych z 25 października 2015 roku, który wskazuje na potrzebę takiej zmiany ordynacji, która pozwoli na start kandydatom niezwiązanym z żadnym ugrupowaniem.

„Kandydaci nie mogą samodzielnie startować w wyborach do Sejmu; muszą dzielić listy z innymi kandydatami. Brak przepisów pozwalających na niezależne kandydowanie jest niezgodny z ust. 7.5 Dokumentu Kopenhaskiego z 1990 r. i już wcześniej został wskazany jako kwestia problematyczna przez OBWE/ODIHR”.

Na początku transformacji Polska zobowiązała się w Kopenhadze w ramach Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, by „przestrzegać prawa obywateli do ubiegania się o polityczne lub publiczne stanowisko indywidualnie lub jako przedstawiciele partii politycznych lub organizacji, bez dyskryminacji”.

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
0
Jeszcze nie oceniano

Tematy: 

I tura wyborów prezydenckich we Francji 2017

Wyniki za http://www.interieur.gouv.fr/Elections/Election-pr...

 • Emmanuel MACRON 23,75%
 • Marine LE PEN 21,53%
 • François FILLON 19,91%
 • Jean-Luc MÉLENCHON 19,64%
 • Benoît HAMON 6,35%
 • Nicolas DUPONT-AIGNAN 4,75%
 • Jean LASSALLE 1,22%
 • Philippe POUTOU 1,10%
 • François ASSELINEAU 0,92%
 • Nathalie ARTHAUD 0,65%
 • Jacques CHEMINADE 0,18%

Frekwencja 78,69%, z oddanych głosów 97.42% ważnych.

Wizualizacja wygranych w departamentach.
Candidat-arrive-en-tete-dans-chaque-departement_largeur

Sondażowe wyniki

sondaże
Źródło https://twitter.com/IpsosFrance

 • Emmanuel Macron 23,7 proc.,
 • Marine Le Pen 21.9 proc.
 • Francois Fillon 19,7 proc
 • Jean-Luc Melenchon 19,2 proc.

Źródło: IPSOS, godzina 20:42, 23.04.2017

* * *

François Fillon już poparł Macrona.

"L'abstention n'est pas dans mes gènes. (...) Il n'y a pas d'autre choix que de voter contre l'extrême droite. Je voterai pour Emmanuel Macron" za: http://www.leparisien.fr/elections/presidentielle/...

Podobnie premier, Bernard Cazeneuve

La présence d'une candidate d'extrême droite au second tour de l'élection présidentielle, 15 ans après le choc d'avril 2002, appelle une position claire et forte de tous les Républicains. C'est la raison pour laquelle je les appelle solennellement à voter Emmanuel Macron au second tour pour battre le Front national et faire échec à son projet funeste de régression de la France et de division des Français Za: https://www.francebleu.fr/infos/politique/presiden...

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
0
Jeszcze nie oceniano

Tematy: 

WikiLeaks: oprogramowanie MI5/CIA do podsłuchiwania przez telewizor

Wikileaks opublikowała kolejną część dokumentów CIA - 'Vault-7', pokazującą program 'Weeping Angel' ('płaczący anioł"). Oprogramowanie było przeznaczone do telewizorów Samsung i przekształcało je w urządzenie podsłuchujące, gdy telewizor był wyłączony. Oprogramowanie wymagało fizycznego dstępy do telewizora, żeby je zamontować.

Program został stworzony we współpracy z brytyjskim wywiadem MI5.

Szef CIA, Mike Pompeo, zdecydowanie skrytykował WikiLeaks:

"Czas nazwać WikiLeaks, czym naprawdę jest - to nie-państwowy wrogi ośrodek wywiadowczy, wspierany przez państwa takie jak Rosja."

Pompeo jeszcze rok temu powoływał się na WikiLeaks w przeciekach ze sztabu Demokratów.

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
5
Ogólna ocena: 5 (głosów: 4)

Tematy: 

Nowy polski samochód terenowy dla wojska.

Funter to nowy samochód terenowy zbudowany przez inżynierów z Przemysłowego Instytutu Motoryzacji w Warszawie i spółkę AMZ z Kutna. Twórcy przedstawiają go jako czysto polską i innowacyjną konstrukcję - połączenie siły pojazdów ciężarowych z lekkością i zwrotnością aut sportowych.

Funter wygląda jak samochód terenowy do startu w rajdzie Dakar, ale to pojazd stworzony w Polsce specjalnie dla służb cywilnych i mundurowych. Auto powstało wspólnymi siłami... ...

Z dokumentów Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), które udzieliło dotacji wynika, że budowa pojazdu funter kosztowała przynajmniej 7,5 mln zł. ... ...

Projekt ruszył w styczniu 2013 roku. Dziś efekt finalny jest pokazywany na targach militarnych i imprezach związanych z wynalazczością. W Brukseli zdobył złoty medal. Był nawet testowany na poligonie w Drawsku Pomorskim w czasie manewrów Anakonda 2016. Przedstawiciele PIMOT przedstawiają funtera jako dzieło wyłącznie polskich inżynierów - samochód zdolny do jazdy w ekstremalnych warunkach.

... ...

W ocenie twórców pojazd nie kłania się żadnym przeszkodom. Ma pokonywać tereny wyżynne, nizinne, piaszczyste, bagienne a tym bardziej utwardzone. Funter może być także przystosowany do transportu ludzi i ładunków. Zmodyfikowanie zabudowy pozwala na stworzenie pojazdu sanitarnego, straży pożarnej, laboratoryjnego czy jeżdżącego warsztatu.

Ekstremalnie wychylane zawieszenie funtera to autorska konstrukcja polskich inżynierów. Także system skrętu 4WS umożliwiający sterowanie równocześnie przednimi jak i tylnymi kołami to krajowa myśl. Dzięki temu rozwiązaniu możliwy jest ruch nie tylko do przodu i do tyłu, ale także bokiem, a nawet obrót niemal w miejscu (wokół promienia zawracania wynikającego ze skrętu kół osi przedniej i tylnej).

... ... Funter to oczywiście pojazd z napędem 4x4.

W laboratoriach PIMOT skonstruowano specjalną ramę nośną. Ponoć przy jej konstruowaniu inspiracją były pojazdy sportowe, w których liczy się sztywność całego nadwozia i strefy bezpieczeństwa dla kierowcy i pasażerów.

Wiadomo, że oprócz elektroniki pokładowej znanej z innych pojazdów wojskowych na pokładzie funtera jeszcze w tym roku zamontowany będzie dodatkowo 7-calowy wyświetlacz do sterowania nawiewami, oświetleniem oraz system pełnego podglądu wokół auta.

Przedstawiciele Przemysłowego Instytutu Motoryzacji uważają, że dzięki wykorzystaniu części dostępnych na polskim rynku możliwe jest rozpoczęcie seryjnej produkcji.

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
3.714285
Ogólna ocena: 3.7 (głosów: 7)

Tematy: 

Dekomunizacja dyplomacji wystartowała

20 kwietnia Sejm obradował nad projektem zmian w ustawie o dyplomacji.

Przygotowany przez MSZ projekt przewiduje m.in., że funkcjonariusze i współpracownicy komunistycznego aparatu bezpieczeństwa nie będą mogli pełnić służby zagranicznej. Ma to dotyczyć osób, które do 31 lipca 1990 r. pracowały lub pełniły służbę, albo były współpracownikami organów bezpieczeństwa państwa. Stosunki pracy z tymi osobami wygasną w ciągu 30 dni.

Wiceminister Dziedziczak stwierdził, że dziś osoby związane z dawnym systemem są już w służbie zagranicznej niepotrzebne i "stanowią jedynie zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa i interesu Rzeczypospolitej".

Posłanka Gosiewska powiedziała: w MSZ obecnie wciąż pracują osoby, które zaczynały karierę w latach 80. od "śledzenia emigracji, donoszenia na kolegów". Byli współpracownicy PRL-owskiej bezpieki oraz absolwenci wybitnej rosyjskiej uczelni już w tym resorcie zatrudnienia mieć nie będą, doczekaliśmy tego momentu, koniec z PRL-em w MSZ.

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
4.2
Ogólna ocena: 4.2 (głosów: 5)

Tematy: 

Rosja rozszerza działanie krajowej karty płatniczej Mir

Rosyjska Duma przyjęła ustawę o obowiązkowym przelewaniu środków z budżetu państwa na krajową kartę płatniczą Mir.

Zobowiązano także wszystkie większe punkty sprzedaży do obsługi tej karty.

Karta Mir jako alternatywa dla międzynarodowych systemów płatniczych powstała po nałożeniu na Rosję sankcji finansowych w 2014 r. i odmowie obsługi przez Visę, Mastercard rosyjskich banków.

Krajowe systemy płatnicze posiadają także Japonia, Chiny, Indie, a także Białoruś.

Ocenia się, że dzięki takiemu systemowi Rosja zyska rocznie 4 miliardy dolarów.

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
5
Ogólna ocena: 5 (głosów: 4)

Tematy: 

Trump: "Kupuj amerykańskie, zatrudniaj Amerykanów”

Prezydent Donald Trump podpisał we wtorek rozporządzenie nazwane „Buy American and Hire American” . Ma ono służyć radykalnej rewizji i zaostrzeniu kontroli nad programem wizowym H-1B, który Trump nazwał "programem taniej siły roboczej", gdyż pozwala na zatrudnienie nisko opłacanych obcokrajowców, kosztem Amerykanów posiadających te same kwalifikacje.

Rozporządzenie nie przewiduje całkowitej likwidacji programu, ale kieruje go w stronę najlepiej wykształconych, najwyżej opłacanych specjalistów.

Zobowiązuje ono także urzędy federalne do preferowania amerykańskich produktów w zamówieniach publicznych, finansowanych przez rząd federalny.

buy amrican

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
4.5
Ogólna ocena: 4.5 (głosów: 2)

Tematy: 

Amerykanie testują nową bombę atomową

Na poligonie w stanie Nevada przeprowadzono pierwszy lotniczy test kwalifikacyjny nowej amerykańskiej samolotowej bomby jądrowej B61-12 - poinformowało ministerstwo energetyki USA, któremu podlega produkcja broni nuklearnej. (http://www.tvn24.pl)

Według komunikatu wchodzącego w skład tego resortu Zarządu Państwowego Bezpieczeństwa Nuklearnego (NNSA), 14 marca pozbawioną materiału rozszczepialnego bombę zrzucono z myśliwca bombardującego F-16, a "test służył zbadaniu nienuklearnych funkcji bomby jak też zdolności samolotu do jej użycia". Była to pierwsza z prób, których cała seria odbędzie się w ciągu najbliższych trzech lat w ramach kwalifikowania B61-12 do służby. Trzy lotnicze testy rozwojowe bomby przeprowadzono pomyślnie w 2015 roku. - Ta demonstracja pełnej skuteczności systemu w rzeczywistych warunkach zrzutu oznacza kolejne osiągnięcie programu wprowadzania na uzbrojenie B61-12. Pomyślny test dostarczył istotnych danych dla potwierdzenia, że bombę skonstruowano zgodnie z wymogami wojska. Odzwierciedla to trwałość działań USA na rzecz bezpieczeństwa narodowego oraz bezpieczeństwa naszych sojuszników i partnerów - oświadczył współkierujący programami wojskowymi NNSA generał Michael Lutton. (http://www.tvn24.pl)

Konieczna wymiana
B61-12 zastąpi znajdujące się obecnie w lotniczym arsenale nuklearnym USA cztery wcześniejsze warianty bomby B61 oraz bombę B83 - ostatnią z zachowanych dotąd bomb o mocy wybuchu rzędu megatony. Przewiduje się, że pierwsza nowa bomba będzie gotowa w marcu 2020 roku, a cały program przezbrajania zostanie zrealizowany do roku 2024. Jak podaje NNSA, liczba amerykańskich lotniczych bomb jądrowych zmniejszy się przy tym o 53 proc., a ilość zawartego w nich materiału rozszczepialnego aż o 87 proc. (http://www.tvn24.pl)

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
5
Ogólna ocena: 5 (głosów: 2)

Tematy: 

Prywatne ubezpieczenia zdrowotne - 2 miliony osób i niecały procent nakładów

Prywatne ubezpieczenia medyczne warte są ponad pół miliarda (547 milionów złotych). Wzrosły w ubiegłym roku o 13 procent. Liczba klientów takiej usługi sięgnęła w 2016 roku 1 miliona 861 tysięcy osób i była o jedną trzecią wyższa niż rok wcześniej. Blisko półtora miliona ubezpieczeń medycznych wykupują pracodawcy.

Lobbyści prywatnych usługodawców zdrowotnych oczekują ulg podatkowych, gdyż korzystających z prywatnych ubezpieczeń medycznych "odciążają publiczną służbę zdrowia".

W 2015 roku publiczne wydatki na zdrowie sięgnęły blisko 80 miliardów złotych (prawie 4,5 procent PKB).

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
0
Jeszcze nie oceniano

Tematy: 

Polski wywiad ujawniony w dokumentach IPN

Nazwiska prawie tysiąca oficerów i agentów wywiadu PRL i III RP, którzy rozpoczęli służbę przed 1989 rokiem znalazły się w domenie publicznej z powodu ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Ujawnia je publicznie dostępny katalog IPN. Wśród danych są nazwiska legalizacyjne, pod którymi oficerowie występowali za granicą.

- Wystarczy ogólna sygnatura akt i mamy cały polski wywiad jak na dłoni - powiedział gazecie jej rozmówca. Wpisując ciąg cyfr: 003175 w wyszukiwarce "Inwenatrza Archiwalnego", zobaczymy 973 zapisy. Większość z nich oznaczona jest literą "Z" (zastrzeżone). Znajdziemy tam dane personalne szpiegów i ofircerów wywiadu (prawdziwe nazwiska i te, którymi posługiwali się, pracując "pod przykryciem", również za granicą) z czasów zimnej wojny, PRL i III RP.

Wcześniej pracujący dla Polski oficerowie i agenci wywiadu byli chronieni w tak zwanym zbiorze zastrzeżonym

"Państwo polskie po prostu ich zdradziło" – powiedział "Wyborczej” były oficer Agencji Wywiadu

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
4.714285
Ogólna ocena: 4.7 (głosów: 7)

Tematy: 

Niższe koszty pracy Europy Środkowej wciąż atrakcyjne

Audi postanowił budować nowe modele SUV w Europie Środkowej. Audi Q8 SUV będzie składany w fabryce Volkswagena w Bratysławie. Głównym czynnikiem były niskie koszty pracy w tym regionie.

Koszty pracy na Słowacji i Węgrzech wynoszą 10,7 i 8,4 euro za godzinę pracy. W W. Brytanii - 26.1 euro, a w Niemczech 33,4 euro w 2016 r. (dane niemieckiego urzędu statystycznego)

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
0
Jeszcze nie oceniano

Tematy: 

Drenaż mózgów z nowej Europy - naukowcy

Badanie naukowe nad współpracą naukową w ramach Unii Europejskiej, opublikowane przez "Science Advances", pokazało że obniżenie barier dla migracji naukowców ograniczyło międzynarodową współpracę zamiast ją zwiększyć. Naukowcy ze wschodniej części Europy przenieśli się do rozwiniętych instytucji zachodniej części kontynentu.

"Jesteśmy zdumieni, jak silny jest ten efekt. To są niepokojące dane" powiedział Paul Nightingale z University of Sussex, biorący udział w badaniu.

Do badania posłużono się rządowymi bazami, obejmującymi wysoko wykwalifikowanych pracowników, jak lekarze czy inżynierowie, którzy potrzebują uznania ich kwalifikacji w nowych krajach. Procent tych pracowników opuszczających wschodnią Europę podwyższył się z 5 do 29 procent w 2005 r.

Naukowcy nie potrzebują rządowego uznania kwalifikacji, więc w tym przypadku zbadano ilość publikacji międzynarodowych. W Europie wschodniej zanotowano spadek publikacji, gdzie autorzy pochodzą z różnych krajów, podczas gdy wzrost następował w Europie zachodniej. .

W Polsce udział publikacji z udziałem zagranicznych autorów spadł z 33% w 2004 r. do 28% w 2011 r., gdy w tym czasie w W. Brytanii wzrósł z 28% do 43%.

nauka

"Ogromna migracja występuje z powodu wysokiej jakości uniwersytetów i instytucji naukowych na zachodzie. Naukowcy ciągną do miejsc, gdzie najlepiej mogą wykonywać swoje badania" - mówi Peter Tindemans, sekretarz generalny EuroScience. Sprzyjają temu także granty European Research Council, które przyznaje się naukowcom, zmieniającym instytucje.

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
5
Ogólna ocena: 5 (1 głos)

Tematy: 

Pages