Informacje Prawicy.net

Dział informacji PN. Prosimy dodawać ważne informacje tutaj (każdy zarejestrowany użytkownik ma takie uprawnienie). Jeśli nie chce ci się - wyślij choćby link na redakcja@prawica.net :-)



PiS dominuje w sondażach

Z sondażu IBRiS wynika, że na Prawo i Sprawiedliwość zagłosowałoby aż 38,1 proc. badanych. Sondaż daje PO 19,8 proc. Nowoczesnej zaledwie 8,7 proc. a Kukiz'15 uzyskał wynik 8,2 proc., partia Razem 5,2 proc. a SLD 5 proc. Do Sejmu nie weszłyby PSL, KNP ( 1,7 proc.) i Wolność (0,7 proc.).

sondaże

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
5
Ogólna ocena: 5 (1 głos)

Tematy: 

Austria: bardzo dobry wynik prawicy w wyborach

Pierwsze miejsce w niedzielnych wyborach do austriackiego parlamentu zajęła chadecka Austriacka Partia Ludowa (OeVP) zdobywając 31,36 proc. głosów. Na czele OeVP stoi dotychczasowy minister spraw zagranicznych, 31-letni Sebastian Kurz

Na miejscu drugim znalazła się prawicowo-populistyczna Austriacka Partia Wolności (FPOe) z 27,35 proc. głosów, a na trzecim współrządząca dotąd z chadekami w ramach "wielkiej koalicji" Socjaldemokratyczna Partia Austrii (SPOe), którą poparło 26,75 proc. głosujących.

Wstępne wyniki nie uwzględniają głosów oddanych pocztą. Urzędowy ostateczny rezultat wyborów zostanie ogłoszony w czwartek.

FPOe

Czwarte miejsce zajęła z identycznym jak cztery lata wcześniej wynikiem 4,96 proc. liberalna partia NEOS.

Ciężką klęskę ponieśli austriaccy Zieloni uzyskując według wstępnych wyników tylko 3,32 proc. głosów, co lokuje ich poniżej mandatowego progu 4 proc. W parlamencie znajdzie się też rozłamowe wobec Zielonych ugrupowanie Lista Pilza, poparte przez 4,14 proc. głosujących.

Powyższe wyniki oznaczają, że w 183-osobowej Radzie Narodowej ludowcy uzyskają 61 mandatów (o 14 więcej niż w 2013 roku), FPOe 53 (o 13 więcej), a socjaldemokraci i NEOS tak jak cztery lata temu - odpowiednio - 52 i 9. Na Listę Pilza przypadnie 8 mandatów. 

W wyborach wzięło udział 67,6 proc. uprawnionych, podczas gdy w 2013 roku frekwencja wyniosła 74,9 proc. 

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
5
Ogólna ocena: 5 (1 głos)

Tematy: 

"NY Times" i onet.pl o niezadowoleniu na Krymie z powodu rosyjskich rządów

Z datą 13 paź, 12:00 na onecie pojawiło się tłumaczenie artykułu z NYTimesa "Nikt z nas nie sądził, że będzie aż tak źle" autorstwa Neila MacFarquhara z następującymi tezami.

Po początkowej prorosyjskiej euforii Krym uczy się żyć zgodnie z nowymi realiami międzynarodowych sankcji i dyktatów z dalekiej Moskwy. W ludziach narasta rozczarowanie.

  • W trzy lata po aneksji Krymu początkowa prorosyjska euforia ustępuje miejsca wzrastającemu niezadowoleniu mieszkańców
  • Mieszkańcy Krymu pozbawiani są ziemi przyznanej im w ramach wyborczej zachęty w czasie kampanii z 2010 roku
  • Sewastopol znów znalazł się w gronie najbardziej zbuntowanych krymskich miast
  • Miejscowe rządowe posady stały się przepustką do kradzieży i wyłudzeń, ludzie narzekają na korupcję

Oryginał jest tutaj z 30 września In Crimea, Russian Land Grab Feeds Cries of ‘Carpetbaggers!’.

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
2.333335
Ogólna ocena: 2.3 (głosów: 3)

Tematy: 

Morawiecki: rezygnujemy z linii kredytowej MFW

Na Twitterze Ministerstwa Finansów wicepremier Mateusz Morawiecki poinformował o rezygnacji z 9,2 miliarda dolarów dostępu do Elastycznej Linii Kredytowej (Flexible Credit Line - FCL) Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Polska korzysta z dostępu do elastycznej linii kredytowej MFW od 2009 r. kiedy to o przystąpienie do niej wnioskował ówczesny minister finansów Jacek Rostowski. Do 2014 r. Polska miała dostęp do Elastycznej Linii Kredytowej w wysokości 22 mld SDR - specjalnych praw ciągnienia, uznanych za międzynarodową jednostkę rozrachunkową MFW. Umową z ubiegłego roku, na wniosek Polski, zmniejszono linię do wysokości 15,5 mld SDR, co odpowiadało równowartości ok. 22,1 mld dol. W styczniu tego roku, na kolejny wniosek Polski linię kredytową zmniejszono do 13 mld SDR.

Z wnioskiem o odnowienie dostępu do Elastycznej Linii Kredytowej od połowy stycznia 2017 r., Polska wystąpiła w grudniu 2016 r. Wniosek podpisali wspólnie wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki oraz prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.

Polska nigdy nie skorzystała z dostępu do Elastycznej Linii Kredytowej. Obecnie dostęp do FCL, oprócz Polski, mają Kolumbia i Meksyk.

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
0
Jeszcze nie oceniano

Tematy: 

TVPInfo: rezydenci narzekają na zarobki, jedzą kanapki z kawiorem

Fragmenty publikacji z 14.10.2017

Lekarzy z Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy wspierają przedstawiciele totalnej opozycji i zwolennicy Komitetu Obrony Demokracji.

W internecie krążą zdjęcia, na których razem z rezydentami pozują aktywni zwolennicy KOD-u – Krystyna Janda i Krzysztof Materna. „Nie zostawiajmy ich, tak zdeterminowanych, samych” – oświadczyła Janda na swoim Facebooku.
Protest medyków wspierają również aktorzy: Borys Szyc, Maja Ostaszewska czy Magdalena Cielecka.

Jedną z głównych twarzy protestu jest Katarzyna Pikulska z Porozumienia Rezydentów OZZL, która bierze udział w rotacyjnej głodówce.

Dla przypomnienia, p. Pikulska (Guta) zasłynęła ostatnio agresją i arogancją

Tymczasem internauci odkryli, że biedna pani rezydentka wojażuje sobie po całym świecie
Malta, Tanzania, Vegas, Rumunia.
pikulska1

Pikulska2

Jak ktoś skomentował https://twitter.com/kontrowersje/status/9187691607...

Bieda Panie, aż piszczy! Myszka rezydentka Katarzyna Pikulska (Guta), od 2013 roku prywatna praktyka lekarska, a rezydent za kasę plebsu.

Wracając do materiału TVP Info.

Drugą „gwiazdą” tegorocznych protestów „zbuntowanych medyków” jest Tomasz Rynkiewicz.

W wywiadzie dla dziennika „Polska Times” żalił się, że pracuje za 9 zł na godzinę i gdyby nie dorabiał na barze, to by „nie przeżył”.

Jak się okazało, Rynkiewicz podobnie do Pikulskiej jest miłośnikiem zagranicznych podróży. Ponadto gustuje w kanapkach z kawiorem i drogich trunkach. Wszystko za 9 zł za godzinę pracy...

Rynkiewicz1

Rynkiewicz2

Trzecie miejsce na podium należy do Daniela Łuszczewskiego, który skończył studia medyczne dopiero w czerwcu br. Jak informuje portal wpolityce.pl – Łuszczewski w Warszawie mieszka zaledwie od miesiąca.

W dwa tygodnie po podjęciu pierwszej pracy podjął głodówkę z żądaniem pensji w kwocie prawie 9 tys. zł.

Przeglądając profil internetowy młodego lekarza, można trafić na zdjęcie przedstawiające siedzibę niemieckiego parlamentu.

luszczewski1

Luszczewski2

Inny internauta znalazł też rozmowę, jak się wybiera do Vaterlandu.

Łuszczewski3

Wracając do materiału TVP Info, okazuje się, że rezydenci mogą szybko zarobić duże pieniądze, ale nie chcą

– Płacę rezydentom nawet 100 zł za godzinę dyżuru czyli za 24 godziny pracy w weekend mogą zarobić nawet 2,4 tys. zł, mimo to nie mam na nie chętnych – powiedział dyrektor Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie dr Jarosław Rosłon. (...)

Na Youtube jest kopia materiału video

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
2.875
Ogólna ocena: 2.9 (głosów: 8)

Tematy: 

Macierewicz opowiada, że znalazł moment eksplozji Tu-154M

Moment eksplozji został zidentyfikowany, znaleźliśmy go w zapisie jednego z rejestratorów - poinformował dziś minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, zapytany przez dziennikarzy o aktualne ustalenia w sprawie katastrofy smoleńskiej.
Minister brał udział w zjeździe szefów klubów Gazety Polskiej w Spale.

W odpowiedzi na pytanie o aktualne ustalenia w sprawie katastrofy smoleńskiej, szef MON przypomniał wnioski, działającej przy MON podkomisji ds. ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej, zawarte w raporcie z kwietnia br.

Wtedy ustaliliśmy, że doszło do eksplozji, która ostatecznie samolot zniszczyła – to sprawa zasadnicza, bo jest jeszcze wiele dodatkowych szczegółów. Obecnie wiemy dużo więcej. Znaleźliśmy w zapisie jednego z rejestratorów moment eksplozji – został zidentyfikowany. Zajmujemy się obecnie jego analizą i wykluczeniem wszystkich możliwości innej interpretacji tego elektronicznego zapisu

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
4.2
Ogólna ocena: 4.2 (głosów: 5)

Tematy: 

USA nakładają sankcje na Iran za "wspieranie terroryzmu"

Stany Zjednoczone oficjalnie dodały irańską Gwardię Rewolucyjną do listy organizacji wspierających terroryzm. Chodzi o wsparcie takich organizacji jak Hezbollah czy Hamas, ale także organizacji Talibów. Do listy dodano także trzy inne organizacje irańskie, współpracujące z Gwardią Rewolucyjną.

Powoduje to automatyczne objęcie sankcjami tej organizacji na podstawie ustawy "Zwalczanie wrogów Ameryki poprzez sankcje" (Countering America's Adversaries Through Sanctions Act), uchwalonej w sierpniu.

Gwardia Rewolucyjna to część sił zbrojnych Iranu, powstała po rewolucji 1979 roku, odpowiedzialna "za obronę rewolucji islamskiej i jej osiągnięć".

Decyzja zwiększa dzisiejsze restrykcje wobec Iranu, które pomimo porozumienia 5+1 uniemożliwiają korzystanie z dolara lub walut, które przechodzą przez amerykańskie banki, do opłacania transakcji z Iranem. To utrudnia koncernom międzynarodowym interesy z Iranem, jednak wiele z nich omija te blokady.

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
2.75
Ogólna ocena: 2.8 (głosów: 4)

Tematy: 

W Kanadzie arabski obowiązkowo

Kanada wprowadza pilotażowo do szkół naukę arabskiego. Najpierw, od przyszłego roku szkolnego w prowincji Alberta. Później, w całym kraju wszystkie przedszkola i szkoły publiczne mają obowiązkowo oferować kursy języka arabskiego.

Szkoły w całej Kandzie będą musiały już wkrótce obowiązkowo zapewnić naukę języka arabskiego. W Edmonton szkoły publiczne uczą arabskiego już od kilku lat. Od przyszłego roku ma to obowiązywać w całej prowincji.

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
5
Ogólna ocena: 5 (1 głos)

Tematy: 

Niemiecka wizja reform w strefie euro

Kanclerz Niemiec Angela Merkel poparła wizję reform w strefie euro zaprezentowaną przez niemieckiego ministra finansów Wolfganga Schäuble. Najważniejszym postulatem jest stworzenie Europejskiego Funduszu Walutowego. Niemcy dążą do wzmocnienia dyscypliny fiskalnej i pogłębienia reform strukturalnych w słabszych państwach eurolandu.

W październiku 2017 roku ministerstwo finansów Niemiec przedstawiło plan reform w Eurostrefie, a w ostatnich dniach Angela Merkel zadeklarowała pełne poparcie dla tej propozycji. Plan reform jest równocześnie konsultowany przez ministrów finansów z krajów unii walutowej.

Niemiecka propozycja przewiduje przekształcenie Europejskiego Mechanizmu Stabilności (EMS) w Europejski Fundusz Walutowy (EFW). Zadaniem tego Funduszu byłoby udzielanie pożyczek stabilizacyjnych w przypadku krótkoterminowych problemów fiskalnych w państwach unii walutowych, ale jednocześnie nie byłyby to środki przewidziane na inwestycje strukturalne w tych państwach. Wspomniane pożyczki byłyby udzielane pod warunkiem wprowadzania poważnych reform w państwach unii walutowej i utrzymania przez nie dyscypliny budżetowej.

Podstawowym celem EFW byłby więc monitoring i egzekwowanie kryteriów fiskalnych UE zawartych w Pakcie stabilności i wzrostu. Oprócz kwestii deficytu budżetowego znacznie bardziej skrupulatnie monitorowany ma być dług publiczny, który w ostatnich latach wyraźnie wzrósł w większości państw i stanowi jeden z największych zagrożeń dla stabilności strefy euro. Niemcy przewidują nawet bardziej elastyczne podejście do kwestii deficytu, jeśli państwa będą w sposób wiarygodny zmniejszały swój dług publiczny.

Do tej pory monitorowanie Paktu stabilności i wzrostu było zadaniem Komisji Europejskiej (KE). Fundusz miałby więc w przyszłości uzupełniać działania Komisji, która, jak pokazała praktyka ostatnich lat, mocno subiektywnie egzekwowała politykę oszczędności. Dla jednych państw była surowa, dla innych dużo bardziej tolerancyjna. W ubiegłych latach Komisja kilkakrotnie wzbudziła zastrzeżenia Berlina, na przykład wtedy, kiedy trzykrotnie prolongowała terminy dostosowań fiskalnych ze strony Francji.

Politycy niemieccy chcieliby również, aby fundusz walutowy zajął się restrukturyzacją długów w strefie euro, co oznacza przede wszystkim takie cięcia zadłużenia, które dotkną inwestorów prywatnych. Chodziłoby o to, aby w sytuacji niewypłacalności państwa członkowskiego dochodziło automatycznie do wydłużenia terminu zapadalności obligacji tego państwa będących w posiadaniu prywatnych inwestorów lub do restrukturyzacji długu (czyli częściowego jego umorzenia). Niemcy proponują, aby nowa procedura restrukturyzacji długu należała do przyszłego Europejskiego Funduszu Walutowego, a nie np. do Komisji lub Europejskiego Banku Centralnego.

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
0
Jeszcze nie oceniano

Tematy: 

Lidl usuwa krzyże z fotografii

Lidl

Niemiecki gigant sklepowy Liedl został ponownie przyłapany na fotomontażu zdjęć. Wymazywał na nich krzyże.

Za pierwszym razem był to kościół Anastazji na Santorini, który pozbawiono krzyży, choć jego wizerunku użyto dla opakowania jogurtu greckiego.

Rzecznik poinformował wtedy, że "firma unika używania symboli religijnych gdyż nie chce wykluczyć żadnej z nich, ale szanuje także "zróżnicowanie religijne (diversity)."

W kolejnym przypadku niemiecki koncern podobnie postąpił z włoskim kościołem świętego Antoniego wielkiego we włoskiej wsi Dolceacqua. Tym razem by "nie urazić wrażliwości lokalnej społeczności imigranckiej muzułmanów".

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
5
Ogólna ocena: 5 (głosów: 2)

Tematy: 

Macierewicz: odparliśmy już trzeci cyberatak Rosji

Minister obrony Antoni Macierewicz powiedział w TVP1:

- Mieliśmy już trzeci kolejny atak cybernetyczny ze strony Rosji. Na szczęście w Polsce go odparliśmy. Ale to zagrożenie wzrasta z każdym dniem

Zaatakowane przedsiębiorstwa na Ukrainie, które miały swoje oddziały w innych krajach - o ile w innych krajach europejskich zostały zablokowane, to w Polsce nie", w Polsce udało się uniemożliwić oddziaływanie na te przedsiębiorstwa, na ich systemy komputerowe

Systemy, które posiadamy, którymi kierują głównie ludzie odpowiedzialni za Narodowe Centrum Kryptologii, są bardzo skuteczne. Wciąż Polska ma najlepszych kryptologów, najlepszy software na świecie.

Atak cybernetyczny w dzisiejszych czasach może zniszczyć potencjał obronny i w ogóle potencjał całego państwa

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
1
Ogólna ocena: 1 (głosów: 5)

Tematy: 

Izrael i USA opuszczają UNESCO.

Izrael opuszcza UNESCO ( jednostka ONZ, której podstawowym celem jest wspieranie współpracy międzynarodowej w dziedzinie kultury, sztuki i nauki, a także wzbudzanie szacunku dla praw człowieka, bez względu na kolor skóry, status społeczny i religię) w oburzeniu na decyzję tej organizacji o wpisaniu miasta Hebron na listę miast dziedzictwa światowego. Również Jerozolimę UNESCO traktuje jako miasto o międzynarodowej kulturze, a nie tylko jako historycznie żydowskiej.
Izrael oburzony wpisaniem Hebronu na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO
USA również podjęły dzisiaj decyzję opuszczenia UNESCO. Prezydent Trump uważa UNESCO za zbyt progresywne; wszechstronna edukacja, prawa kobiet, ale najważniejszym powodem jest uznanie Palestyny i przyjęcie jej na członka organizacji.
Premier Netanyahu chwali decyzję USA jako "odważną i moralną".

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
4
Ogólna ocena: 4 (głosów: 4)

Tematy: 

ABW wyrzuca z Polski rosyjskiego naukowca

Rosyjski naukowiec Dmitryi K. będący przedstawicielem Rosyjskiego Instytutu Badań Strategicznych w Moskwie został na wniosek ABW wydalony z Polski w środę 11 października.

Nawiązywał on kontakty w środowiskach naukowych m.in. historyków i dziennikarzy, oferował polskim naukowcom współpracę z rosyjskimi uczelniami, publikacje i wyjazdy naukowe, finansowane przez stronę rosyjską.

Według ABW inicjował elementy wojny hybrydowej, tworzył sieć osób szerzących prorosyjską propagandę i prowadził działalność wymierzoną w polskie interesy. Dmitryi K. instruował, co mówić, by prezentować prorosyjski punkt widzenia a także utrzymywał kontakty z rosyjskimi służbami specjalnymi - poinformował rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
2.6
Ogólna ocena: 2.6 (głosów: 5)

Tematy: 

Zeman: emigracja, drenaż mózgów to utrwalanie zacofania

Prezydent Czech, Miloš Zeman, zachęcał Radę Europy do odrzucenia nielegalnej imigracji, argumentując, że masowa emigracja na zachód wypłucze ich rodzime kraje z talentów i spowoduje "permanentne zacofanie".

"Jako rozwiązanie musimy pomagać imigrantom w ich krajach, z budżetów krajów europejskich finansować elektryczność, szkoły, szpitale, dostęp do wody itd, jednak powtarzam - w ich rodzimych krajach, nie w Europie.

To jest "drenaż mózgów" (brain drain). Jeśli młodzi, zdrowi ludzie opuszczają swój kraj, osłabiają gospodarkę, to drenaż mózgów, a także drenaż mięśni. To skazuje te kraje na permanentne zacofanie, ponieważ tracą ważną część swojej siły roboczej - nawet miliony ludzi.

To jest mój argument przeciwko nielegalnej imigracji."

Zeman

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
4.25
Ogólna ocena: 4.3 (głosów: 4)

Tematy: 

Rosja: pod przykrywką histerii amerykańska brygada rozlokowana w Polsce

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowano, że pod osłoną medialnej histerii w Polsce i krajach bałtyckich została rozlokowana amerykańska brygada pancerna.

"Przy rozkręconej histerii medialnej na temat wtargnięcia Rosji do Polski wprost z ćwiczeń Zapad 2017 - po cichu przybyła 2. brygada pancerna i rozlokowała się w Bolesławcu, Drawsku Pomorskiem, Toruniu, Świerzynie i Żaganiu wraz z wyposażeniem wojskowym.

Przy tym nie zniknęło z Polski i krajów bałtyckich wyposażenie wojskowe 3. brygady pancernej (87 czołgów M1A1 Abrams, ciężkie samobieżne haubice M109 Paladin, 144 pojazdów Bradley i sto innych pojazdów).

W ten sposób, pomimo oświadczeń NATO i USA o "nieznaczącej" sile wojsk zgrupowanych u granic Rosji, faktycznie dyslokowana jest już nie brygada, a dywizja wojsk zmechanizowanych, do której w ciągu dwóch godzin można przerzucić personel z najbliższej amerykańskiej bazy w Ramstein.

Cała histeria krajów bałtyckich i Polski o "rozysjkim zagrożeniu" ze strony białorusko-rosyjskich manewrów Zapad 2017 to jedynie oszukańcza informacyjna zasłona dla tej operacji Pentagonu."

- powiedział rzecznik generał Igor Konaszenkow.

P.S. Rzecznik MON oskarżył także USA o złamanie porozumienia między Rosją a NATO z 1997 roku.

usa army

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
4.2
Ogólna ocena: 4.2 (głosów: 5)

Tematy: 

Dziewczęta mogą należeć do Boy Scouts

Boy Scouts of America - organizacja utworzona dla chłopców ponad sto lat temu, ogłosiła, że od przyszłego roku będzie także przyjmowała nastoletnie dziewczynki.

Wcześniej organizacja ugięła się pod naciskiem o uznanie prawa homoseksualistów i transwestytów do bycia członkiem drużyn skautowskich.

Boy Scouts to organizacja licząca sobie 2,3 miliona członków. Istnieje także organizacja Girl Scouts of the USA, oddzielona i niezależna od Boy Scouts, zrzeszająca 1,8 miliona dziewcząt. Jednak liczebność tych organizacji spada od kilkunastu lat.

W latach 80-tych stała się celem ataków o "dyskryminację płci". Po przegranych procesach sądowych organizacje aktywistów równouprawnienia, których efekcie w styczniu tego roku uznano prawo homoseksualistów i transwestytów do uczestniczenia w organizacji.

scouts

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
2.5
Ogólna ocena: 2.5 (głosów: 2)

Tematy: 

NATO rozmieszcza siły morskie w Rumunii

9 października odbyło się otwarcie działań nowej NATO-wskiej siły morskiej na Morzu Czarnym. To wielonarodowa jednostka, skierowana do "przeciwstawienia się Rosji" z kierunku południowo-wschodniej Europy. Oprócz Rumunii, Polska jest największym uczestnikiem tej formacji. Wzmacnia to obecność już w tym regionie 900 żołnierzy USA.

Sekretarz Stoltenberg zapowiedział podczas uroczystości w Rumunii, że "jednostka w Rumunii to tylko nasza część odpowiedzi na obecność Rosji na Morzu Czarnym... Jesteśmy zaniepokojeni zwiększaniem się rosyjskich sił przy naszych granicach.".

Jednostka wojskowa została zainstalowana na prośbę rządu Rumunii. Jednak Bułgaria i Turcja przeciwstawiały się tej inicjatywie. Siły powietrzne NATO na Morzem Czarnym także się zwiększą dzięki udziałowi brytyjskich myśliwców, a Kanada już patroluje te rejony,

NATO Rosja

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
3
Ogólna ocena: 3 (głosów: 2)

Tematy: 

Rosja: USA symulują walkę z ISIS

Rosyjskie ministerstwo obrony oskarżyło USA o "zwykłe symulowanie wojny z Państwem Islamskim" - jak stwierdził rzecznik MON generał Igor Konaszenkow. Jako dowód przytoczono zmniejszenie ilości nalotów w Iraku,

Rosja podtrzymuje swoje informacje, że ISIS w Syrii wciąż otrzymuje zaopatrzenie z Iraku. "To budzi wątpliwości co do prawdziwych zamiarów operacji koalicji pod przywództwem USA" - powiedział rzecznik, pytając, czy celem USA nie jest umożliwianie przybycia nowych sił islamskich do Syrii.

Rzecznik Pentagonu stwierdził, że te oskarżenia są "absolutnie fałszywe”.

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
5
Ogólna ocena: 5 (głosów: 2)

Tematy: 

IPN usuwa pamiątki po walce z UPA

Instytut Pamięci Narodowej doprowadził do usunięcia z budynku policyjnego Rewiru Dzielnicowych w Baligrodzie tablicy upamiętniającej czterech funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej, którzy polegli w walce z Ukraińską Powstańczą Armią. Tablica trafiła do oddziału IPN w Rzeszowie. Ma zostać przesłana do krakowskiego oddziału Instytutu, a stamtąd do Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku.

IPN wziął tablicę na celownik, bo choć napisano na niej, że zabici milicjanci zginęli „w bojach z bandami UPA”, znalazło się na niej również sformułowanie, iż „walczyli o utrwalenie władzy ludowej”.

Rzeszowski oddział IPN chwali się, że akcję „dekomunizacji” prowadzi wspólnie z policją, jednak zdjęcie tablicy nie było inicjatywą policjantów z Baligrodu. – Przyszło pismo z komendy wojewódzkiej, żeby tą tablicę usunąć. – miała powiedzieć aspirant Katarzyna Fechner z  Komendy Powiatowej Policji w Lesku.

1 sierpnia 1945 r. sotnia UPA „Burłaki” dowodzona przez Wołodymyra Szczygielskiego „Burłaka” zaatakowała posterunek Milicji Obywatelskiej w Baligrodzie. Milicjanci bronili posterunku przez całą noc, od godziny 22:00 do 5:00 rano. Banderowcy w końcu odstąpili i wycofali się z Baligrodu, paląc po drodze domy. W całonocnej walce zginęło czterech funkcjonariuszy MO. Był to drugi atak UPA na Baligród. Pierwszy miał miejsce rok wcześniej, w sierpniu 1944 r. Z rąk banderowców zginęło wówczas około czterdziestu mieszkańców miejscowości.

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
2
Ogólna ocena: 2 (głosów: 7)

Tematy: 

Ścisła integracja planów bojowych Polski i USA

Ścisłe integrowanie planów bojowych Polski i USA to jeden z tematów rozmów, jakie zostały poruszone podczas wrześniowej wizyty Antoniego Macierewicza w Stanach Zjednoczonych.

Współpraca byłaby prowadzona już od poziomu batalionu po strategiczne plany ewentualnościowe na wypadek wojny, by nasze siły zbrojne i stacjonujące w regionie wojska amerykańskie działały według jednolitych zasad. Łączy się to z programem intensywnych szkoleń polskich żołnierzy w obsłudze zaawansowanych systemów rakietowych, takich jak patrioty.

Natowskie batalionowe grupy bojowe na wschodniej flance NATO powołane decyzją szczytu w Warszawie będą dowodzone z Elbląga, który z kolei podlegać będzie pod korpus w Szczecinie, a ten bezpośrednio centralnym strukturom Sojuszu. Dowództwo w Elblągu osiągnęło wstępną gotowość bojową, a w czerwcu przyszłego roku ma osiągnąć pełną gotowość i przejść pełną certyfikację.

Według planów Pentagonu w Polsce powstanie przynajmniej jedna baza materiałowa amerykańskich sił zbrojnych. To rozwiązanie z czasów zimnej wojny. W krajach sojuszniczych (Norwegia, Niemcy i Belgia) magazynowano pełne wyposażenie całych brygad amerykańskich wojsk.

Tematem rozmów była również nowa strategia USA w Afganistanie. Polska gotowa jest na dodatkowe zaangażowanie, ale jedynie w misje niekinetyczne, a więc np. doradcze, szkoleniowe. Pentagon nie przedstawił na razie konkretnych oczekiwań w tej kwestii.

Minister obrony narodowej rozmawiał też o możliwości włączenia się polskiego wojska w program pomocy charytatywnej dla Sudanu Południowego we współpracy z Amerykanami. Pośrednikiem w tej kwestii ma być zajmujący się w Konferencji Katolickich Biskupów USA pomocą charytatywną dla Afryki emerytowany arcybiskup Waszyngtonu ks. kard. Theodore McCarrick.

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
5
Ogólna ocena: 5 (1 głos)

Tematy: 

USA chcą 1000 żołnierzy sojuszników w Afganistanie

USA zwracają się do sojuszników w NATO o dostarczenie nowego tysiąca żołnierzy do Afganistanu.

Państwa NATO dostarczyły 5 tysięcy żołnierzy, stacjonujących w Afganistanie.

Nowa ambasador USA do NATO, Kay Bailey Hutchison, poinformowała, że siły państw NATO dołączą do nowych 3 tysięcy żołnierzy USA.

"Zamierzamy być bardziej efektywni w kompletowaniu sił w specyficznych dziedzinach. Nie będziemy więc żądać np. 50 żołnierzy z Danii, ale 50 żołnierzy z wojsk inżynieryjnych czy pancernych".

Ministrowie NATO spotkają się w przyszłym miesiącu i będą omawiać żądania amerykańskie.

Siły Talibów kontrolują obecnie duże obszary kraju i przeprowadzają z nich ataki w stolicy i innych miastach, kontrolowanych przez siły okupacyjne USA i NATO.

us army afghanistan

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
0
Jeszcze nie oceniano

Tematy: 

Żydzi żądają zwolnienia Wingerta za wydawanie Irvinga

Centrum Szymona Wiesenthala żąda zwolnienia z pracy Arkadiusza Wingerta, pracownika IPN-u. Oskarża go o publikowanie w latach 2009-2014 książek Davida Irvinga, którego określa jako "kłamcę oświęcimskiego" (Holocaust denier).

Wingert jest obecnie zastępcą dyrektora pionu wydawniczego Instytutu Pamięci Narodowej.

"Jeśli Instytut chce zachować jakąkolwiek wiarygodność, musi zerwać natychmiast związki z Wingertem oraz zaprzestać jakichkolwiek działań podważających historię Holokaustu w Polsce"

napisał Mark Weitzman, dyrektor Centrum.

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
0
Jeszcze nie oceniano

Tematy: 

Rosja sprzedaje S-400 Arabii Saudyjskiej

Arabia Saudyjska ma zakupić w Rosji systemy rakietowe S-400 - to oficjalna informacja z Federalnej Służby Techniczno-Wojskowej. .

Strony porozumiały się w sprawie sprzedaży systemów S-400, a także systemów rakiet przeciwczołgowych Kornet-EM, systemów wyrzutni rakietowych TOS-1A, automatycznych granatników AGS-30 i automatów Kałasznikowa AK-103.

Arabia Saudyjska to trzeci kraj po Chinach i Turcji, gdzie sprzedawany będzie S-400. Mówi się o kwocie kontraktu wysokości 2 miliardów dolarów.

S-400

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
0
Jeszcze nie oceniano

Tematy: 

Rosja rusyfikuje internet

Projekt nowelizacji rosyjskiej ustawy o komunikacji przewiduje ograniczenie w sektorze informatyczno-telekomunikacyjnym przygotowany przez rosyjskie ministerstwo łączności, stanowi że żaden podmiot, w którym kapitał obcy ma ponad 20 proc. udziałów, nie może – bezpośrednio lub pośrednio – posiadać więcej niż 20 proc. w punkcie wymiany ruchu internetowego (internet exchange point).

Rosyjska nowelizacja obejmie nie tylko punkty wymiany ruchu internetowego sensu stricto. Rozmówcy tego dziennika wskazują bowiem, że umieszczona w projekcie nowego prawa definicja punktu wymiany ruchu jest tak szeroka, że dotyczy też działających w Rosji zwykłych operatorów telekomunikacyjnych. Są wśród nich firmy z kapitałem zagranicznym, m.in. VimpelCom będący w rękach holenderskiej firmy Veon i Megafon, który w jednej czwartej należy do szwedzko-fińskiej grupy TeliaCompany.

Rosyjskie ministerstwo łączności uzasadnia nowelizację „możliwością zagranicznej ingerencji w rosyjską infrastrukturę internetową” i brakiem „kontroli nad ruchem internetowym” w kraju. Władze niepokoją się przede wszystkim ryzykiem, że Runet nagle przestałby działać. Kontrola nad punktami wymiany umożliwi państwu zabezpieczenie wewnętrznego ruchu w sieci.

Rosyjskie władze w podobny sposób zabezpieczyły już media. Uchwalona w 2014 roku ustawa wprowadziła 20-procentowy próg własnościowy dla zagranicznego kapitału w tej branży. W efekcie z rosyjskiego rynku wycofały się m.in. niemiecki Axel Springer, szwajcarski Edipresse i skandynawska Sanoma.

rosja internet

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
5
Ogólna ocena: 5 (głosów: 2)

Tematy: 

Białoruś nie chce obcych wojsk

Białoruś nie chce rozmieszczać na swoim terenie baz obcych wojsk, "żeby nie być źródłem napięć w regionie" - powiedział minister spraw zagranicznych Stanisław Makiej. Dodał, że "Białoruś nie ma - w odróżnieniu od wszystkich sąsiadów - żadnych roszczeń terytorialnych".

W 2015 roku Rosja przedstawiła publicznie plany rozmieszczenia bazy wojsk lotniczych w Białorusi - 12 samolotów i 4 helikopterów w Bobrujsku. Jednak prezydent Łukaszenko nie zgodził się się na to.

Rosja bazy zagraniczne

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
5
Ogólna ocena: 5 (głosów: 2)

Tematy: 

1860 zł - płaca w małych firmach

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w mikrofirmach (do 9 pracowników) w 2016 roku wyniosło zaledwie 2577 zł brutto. Na rękę daje to - przy umowie o pracę - 1860 zł.

Płace te były o 1,7 tys. zł niższe niż w podmiotach zatrudniających powyższej 9 osób (4277 zł brutto).

Miesięczne wynagrodzenie brutto na jednego zatrudnionego kształtowało się w ubiegłym roku na poziomie zaledwie 2577,2 zł. Na rękę daje to - przy normalnej umowie o pracę - około 1861 zł. W porównaniu do średniej, co miesiąc publikowanej przez GUS, jest to w tej chwili o blisko 1340 zł netto mniej.

W porównaniu do 2015 roku nastąpił wzrost średniego wynagrodzenia w mikroprzedsiębiorstwach o 180 zł, co wiąże się między innymi ze znaczącym wzrostem płacy minimalnej.

Najwyższe miesięczne wynagrodzenie otrzymywali pracownicy zatrudnieni w sekcjach: informacja i komunikacja – 3899 zł brutto i obsługa rynku nieruchomości – 3318 zł, a najniższe płace mieli pracownicy sekcji leśnictwo i rybactwo – 2100 zł oraz zakwaterowanie i gastronomia – 2131 zł.

Miesięczne wynagrodzenie brutto na jednego zatrudnionego w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących do 9 osób było w 2016 roku najwyższe w województwach: mazowieckim (3125,3 zł brutto) i dolnośląskim (2708 zł brutto), a najniższe w: podkarpackim (2213 zł brutto), świętokrzyskim (2223,4 zł brutto) oraz warmińsko-mazurskim (2246,3 zł brutto).

płace

W mikroprzedsiębiorstwach pracowało łącznie 3 957 000 osób, czyli o 193 000 (5,1%) więcej niż w 2015 roku. Najwięcej osób pracowało w handlu i naprawie pojazdów samochodowych – 28,1%, w budownictwie – 13,3% oraz działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej – 11,0%.

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
5
Ogólna ocena: 5 (1 głos)

Tematy: 

Mniej Polaków studiuje

Na przełomie lat 2005-06 w Polsce było prawie 2 mln studentów, od tego czasu ich liczba z roku na rok spada, w poprzednim roku akademickim wynosząc mniej już o 600 tys.

studenci

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
5
Ogólna ocena: 5 (1 głos)

Tematy: 

Związki zawodowe dla samozatrudnionych i na śmieciówkach

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o związkach zawodowych umożliwiającej tworzenie związków zawodowych i wstępowanie do nich także dla osób zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych i dla samozatrudnionych.

Wykonuje tym samym wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2015 roku, który uznał, że brak takich możliwości jest niekonstytucyjny. Od teraz osoby zatrudnione na innej podstawie niż umowa o pracę będą mogły nie tylko należeć do związków, ale też tworzyć własne. Warunkiem jest jednak, by w takiej organizacji było co najmniej 5 proc. pracowników zatrudnionych na umowę o pracę.

Osób zatrudnionych na umowach cywilno-prawnych są setki tysięcy i nie ma kto ich reprezentować, gdy dochodzi do ograniczania lub wręcz łamania ich praw pracowniczych.
 
Ruch związkowy jest w Polsce relatywnie słaby - poziom uzwiązkowienia w Polsce wynosi 15 proc. Kraje skandynawskie i Finlandia mają je na poziomie 60-70 proc., kraje dawnego bloku wschodniego (np. w Czechach jest to 17 proc., a w Rumunii aż 33.

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
5
Ogólna ocena: 5 (1 głos)

Tematy: 

Kijów: zdewastowana stacja i policjant z oponą na szyi

Około 300 osób, w tym około 40 członków partii „Korpus Narodowy”, brało udział w mitingu przeciwko budowie stacji benzynowej „OKKO” na ulicy Rewućkiego w Kijowie.

Około 19:40 uczestnicy akcji obrzucili jajkami szefa dzielnicowej Komendy Policji Serhija Czernyszowa, przybyłego na miejsce zdarzenia. Protestujący założyli mu również oponę na szyję, obrzucili petardami i zablokowali tak, aby nie mógł się ruszać.

Inna grupa demonstrantów zaczęła dewastować stację benzynową. O 20:00 stacja benzynowa została kompletnie zniszczona. W trakcie niszczenia stacji benzynowej rany odniósł nieletni. Nastolatek, prawdopodobnie członek „Korpusu Narodowego”, został raniony w nogę.

Kijów

Kijów

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
3
Ogólna ocena: 3 (głosów: 4)

Tematy: 

Bruksela powołuje Europejskiego Prokuratora

Parlament EUropejski dużą większością głosów uchwalił 5 października powołanie Europejskiego Urzędu Prokuratora, który na początek zajmie się sprawami pieniędzy, rozdzielanych przez Unię. Będzie także mógł bezpośrednio oskarżać w prawach ponad krajowych przestępstw podatkowych, jak np. karuzele VAT-owskie.

20 krajów zgodziło się na taką jurysdykcję. Nie ma wśród nich Polski i Węgier.

Komisja przygotowuje plany rozszerzenia jego kompetencji.

EU

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
1
Ogólna ocena: 1 (1 głos)

Tematy: 

Pages