Informacje Prawicy.net

Dział informacji PN. Prosimy dodawać ważne informacje tutaj (każdy zarejestrowany użytkownik ma takie uprawnienie). Jeśli nie chce ci się - wyślij choćby link na redakcja@prawica.net :-)Polskojęzyczna radiostacja głosi "ogrom zbrodni Polaków na Żydach"

TOK FM, radiostacja Gazety Wyborczej, poświęca całe audycje na promocję książki "Centrum Badań nad Zagładą Żydów", pod tytułem "Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski".

To dwutomowe studium pod redakcją Barbary Engelking i Jana Grabowskiego, którzy przez pięć lat prowadzili badania w dziewięciu regionach Polski.

Z każdego analizowanego źródła wybierano najdrobniejsze nawet wzmianki o każdej ukrywającej się osobie. W ten sposób zebrano informacje o poszczególnych uciekinierach: nie tylko biograficzne, lecz także dotyczące ich wojennych losów oraz tego, czy i jak udało im się przeżyć lub w jakich okolicznościach zginęli. Każdy z nas miał wypisanych około tysiąca takich osób. Wszystkie zweryfikowano, sprawdzono, porównano - opisuje pracę naukowców Barbara Engelking, na co dzień kierująca Centrum Badań nad Zagładą Żydów Instytutu Filozofii i Socjologii PAN. 

Z badań, które przeprowadzono wynika, że około 30 proc. spośród ukrywających się Żydów przeżyło, a ponad 60 proc. zginęło. Procentowo najwięcej Żydów – spośród tych, którzy podjęli próby ratowania – przeżyło z powiatu złoczowskiego (47 proc.), a najmniej – łukowskiego (12 proc.).

Nie ma znaczenia, jak mocno udokumentujemy rozmiar zbrodni, gdyż w oczach wielu naszych krytyków nie chodzi o zmianę przekonań. Dla bardzo wielu Polaków wiara w niewinność własnego narodu jest formą religii - podkreśla prof. Jan Grabowski.

Grabowski

Tematy: 

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: -1

Twój głos: ‘Dobra!’

Gejowska flaga nad brytyjską ambasadą w Mińsku

Na brytyjską ambasadą w Mińsku 17 maja powiewała tęczowa flaga - symbol homoseksualizmu.

Jest to działanie na rzecz "walki z dyskryminacją osób o nietradycyjnych praktykach seksualnych" - stwierdziła ambasador Fiona Gibb.

Rząd Białorusi wystąpił z oświadczeniem w obronie rodziny.

geje

Tematy: 

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: 0

Twój głos: ‘Dobra!’

Skraca się długość życia w Polsce

Najnowsze dane GUS wskazują, że 60-letni Polak (dane dotyczą obu płci) będzie żył jeszcze średnio 262,2 miesiąca. Natomiast 65-latek - 218,4 miesięcy. I wreszcie 67-latek - 201,8 miesięcy. To dane za cały 2017 r.

Porównując je z 2016 r. żyjemy o miesiąc krócej. W ciągu ostatnich czterech lat już dwukrotnie nastąpił spadek długości życia. Teraz i w 2015 roku.

W ostatniej dekadzie oczekiwane życie 65-letniego Polaka wydłużyło się o dwa lata i trzy miesiące. O tyle samo, co w ciągu 40 lat socjalizmu (1950-90).

Gazeta Wyborcza pisze:

Na obniżeniu średniej długości życia skorzystają wszyscy Polacy, którzy w tym roku wybierają się na emeryturę.

Tematy: 

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: -1

Twój głos: ‘Dobra!’

Europa - 40% z wyższym wykształceniem

Europa osiągnęła poziom 40 procent (dokładnie 39,9%) osób z wyższym wykształceniem w wieku 30-24 lat. Jeszcze w 2002 roku było takich osób zaledwie 23.6%.

Znacznie więcej kształci się kobiet (44,9%) niż mężczyzn (34,9%).

Liderami są Litwa i Cypr, a najmniej wykształconych jest w Rumunii i we Włoszech.

eu-wysztalcenie-wyzsze.jpg

Tematy: 

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: 0

Twój głos: ‘Dobra!’

Europa zagnała starszych do roboty

Udział osób pracujących w populacji Unii europejskiej rośnie.

Polska (70,9% zatrudnionych w populacji w wieku roboczym) zbliża się do średniej europejskiej (72,2%).

Szczególnym zjawiskiem jest gwałtowne zwiększenie udziału pracujących wśród osób w wieku emerytalnym. W 2002 r. opracowało zaledwie 38 procent osób w wieku 55-64 lata, gdy teraz aż 57,1%. Polska pod tym względem odstaje od średniej unijnej - pracuje 48,3%, o prawie 10 procent mniej starszych osób.

praca-eu-old-eurostat.jpg

Tematy: 

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: 0

Twój głos: ‘Dobra!’

Wrocław popiera Izrael, protestuje przeciw antysemityzmowi

Setki Polaków (około 500) maszerowało we Wrocławiu w poparciu państwa Izrael i przeciwko antysemityzmowi. Świętowano 70 lat państwa Izrael w marszu solidarności.

Maszerujący nieśli mapy Polski z napisem: "Mój dom jest twoim domem", "Izrael, jesteśmy z tobą".

Marsz zorganizowało Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów Polsce. Uczestniczyła ambasador Izraela Anna Azari. Prezydent miasta Rafał Dutkiewicz stwierdził, że jest to także marsz przeciwko antysemityzmowi.

izrael-wroclaw.jpg

Tematy: 

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: -2

Twój głos: ‘Dobra!’

Biedni pracujący w Ameryce

Niemal 51 mln gospodarstw domowych nie zarabia wystarczająco dużo by pozwolić sobie na miesięczny budżet zawierający opłaty za czynsz, żywność, opiekę przedszkolna, opiekę zdrowotną , transport oraz opłacenie rachunków za telefony komórkowe. Jest to aż 43 proc. wszystkich gospodarstw domowych w USA.

Z raportu United Way ALICE Project wynika także, że 16,1 mln amerykańskich gospodarstw domowych żyje w biedzie, a ilość gospodarstw domowych, gdzie zarobki nie starczają na podstawowe potrzeby życiowe i bytowe podwoiła się do 34,7 mln.

Stany Kalifornia, Nowy Meksyk i Hawaje borykają się z największymi problemami związywanymi z biedą. Tam aż 49 proc. gospodarstw domowych cierpi niedostatek. Najlepsza sytuacja jest w stanie Dakota Północna - tam biedę cierpi 32 procent gospodarstw domowych.

Według raportu United Way ALICE Project wśród osób nie będących w stanie utrzymać rodzin z pensji są m.in. osoby pracujące jako opiekunowie przedszkolni, pracownicy socjalni, pracownicy biurowi niższego szczebla, a także ekspedienci. W około 66 proc. zawodach w USA pracownicy zarabiają mniej niż 20 dolarów na godzinę.

Według ekonomisty z Oxfordu Roberta Allena wyliczył granicę skrajnego ubóstwa w krajach bogatej północy na 4 dolary dziennie.

Tematy: 

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: 0

Twój głos: ‘Dobra!’

Izraelska fabryka Polaków

Jan Piński pisze o polityce nadawania obywatelstwa przez władze rządzące w Polsce po 1989 r.

„Ponad 27 tysięcy obywateli Izraela otrzymało w latach 2002-2017 r. polskie obywatelstwo. Pobiliśmy swoisty rekord. Żaden wniosek o nadanie polskiego obywatelstwa nie został rozpatrzony negatywnie. Seryjna „produkcja” nowych obywateli polski trwa w najlepsze i od trzech lat przekracza 3,5 tys. rocznie.

Według ostrożnych szacunków tylko 1 na 20 nowych obywateli Polski zna język polski (dane izraelskiego dziennika „Yedioth Ahronoth” z 2014 r.) i czuje się związany z polską kulturą. (...)

Dla porównania liczba Polaków ściągniętych z dawnych republik sowieckich po 1989 r. to ok. 10 tys. osób. (…) 100 tys. Polaków w Kazachstanie i 100 tys. Polaków w Rosji, a do tego około 200 tys. kolejnych, którzy maja polskie korzenie, wciąż nie mogą od lat doczekać się pomocy.”

Od Polaków starających się o obywatelstwo na Wschodzie wymaga się znajomości języka i kultury polskiej a ogromna większość Izraelczyków obdarzanych obywatelstwem polskim, w ogóle nie zna języka polskiego.

Szczególne zwiększenie ilości przyznawanych obywatelstw polskich dla Żydów nastąpiło podczas ostatnich trzech lat, czyli rządów PiS.

Tematy: 

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: -2

Twój głos: ‘Dobra!’

BBN wpisuje geopolityków na czarną listę

BBN zażądało od IPN usunięcia pięciu badaczy z grona uczestników konferencji nt. polskiej myśli geopolitycznej, organizowanej w dniach 17-19 X w rzeszowskim oddziale IPN. Są to: dr hab. Andrzej Zapałowski, dr hab. Jarosław Tomasiewicz, dr Paweł Gotowiecki, dr Robert Potocki, dr Leszek Sykulski.

Tematy: 

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: -1

Twój głos: ‘Dobra!’

Litwa wprowadzi limity zatrudnienia pracowników z Ukrainy

Uwzględniając rosnącą imigrację zarobkową z Ukrainy, rząd Litwy wprowadzi w niektórych zawodach kwoty na zatrudnienie niewykwalifikowanych pracowników z krajów trzecich. Chodzi głównie o kierowców i pracowników budowlanych.

Premier Saulius Skvernelis:

"Nie możemy dopuścić do tego, by Litwa stała się krajem importującym jedynie tanią siłę roboczą".

Premier poinformował, że rząd na środowym posiedzenia „zatwierdził strategię, która pozwoli na regulowanie procesów imigracyjnych”. Zaznaczył, że „Litwa potrzebuje pracowników, ale wykwalifikowanych”, i że „kraj nie może pozwolić na wypychanie z rynku pracy swoich obywateli”.

System naliczania kwot ma być opracowany do października bieżącego roku i będzie dotyczył tylko niewykwalifikowanych pracowników.

Litewski Departament Statystyki poinformował, że w ubiegłym roku w kraju wydano 34,5 tys. wiz bądź zezwoleń na pracę, z czego około 20 tys. dla obywateli Ukrainy. W ciągu pierwszych czterech miesięcy tego roku na Litwę przybyło 12 tys. imigrantów, dwa razy niż w latach poprzednich.

Tematy: 

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: 1

Twój głos: ‘Dobra!’

Ukraiński konsul odwołany za antypolonizm... ups... antysemityzm

Wasilij Maruszczync, ukraiński konsul w Hamburgu wezwał na swoim profilu na Facebooku, aby Kijów odebrał Polsce jej wschodnie i centralne tereny, które w jego ocenie od zawsze należały do „narodu ukraińskiego”. Pisał:

„Tylko siłą możemy wyzwolić swoje ziemie do Warty, albo nawet do Odry i Nysy”,

„Tylko siłą możemy odebrać Polakom to co nasze”.

„Być faszystą – to zaszczyt”

Kijów od co najmniej kilku lat wiedział o jego poglądach, wpisach, wypowiedziach i podejmowanych działaniach. Sprawą zajęły się ukraińskie władze, gdy oskarżenia (sreeny z jego postów) opublikowano w internecie. Maruszczync został odwołany ze stanowiska i ruszyło przeciwko niemu postępowanie dyscyplinarne. Powodem był antysemityzm.

Minister Paweł Klimkin stwierdził, że "antysemityzm i ci, którzy podżegają do nienawiści etnicznej nie mają miejsca w cywilizowanym społeczeństwie i naszym ministerstwie".

ukra

Tematy: 

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: -1

Twój głos: ‘Dobra!’

Pośpiech przy Centralnym Porcie Komunikacyjnym

Centralny Port Lotniczy (a później – Centralny Port Komunikacyjny) do niedawna czekał w szufladzie na realizację. Proces przygotowania ustawy o CPK przebiegał w zawrotnym tempie. Opublikowany pod koniec kwietnia projekt został w ciągu dwóch tygodni uchwalony przez Sejm, a 15 maja senacka komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej zarekomendowała przyjęcie go bez poprawek. Rządowa ustawa nie podlegała konsultacjom społecznym.

Zapisy ustawy wskazują, że realizacja inwestycji będzie musiała przebiegać w ekspresowym tempie. Decyzja o lokalizacji CPK ma być podjęta w oparciu o opinię 18 instytucji, z których każda musi wypowiedzieć się w ciągu 21 dni. Opinie te mają zastąpić wymagane obecnie prawem pozwolenia instytucji, wśród których znajdują się m.in. konserwatorzy zabytków, zarząd gospodarki wodnej, dyrekcje ochrony środowiska, zarządcy dróg i kolei czy administracja geologiczna. Wywłaszczenie nieruchomości ma się odbywać „nieco” wolniej – w ciągu trzech miesięcy od dostarczenia właścicielowi decyzji o lokalizacji CPK.

W pośpiesznej legislacji zabrakło czasu na oszacowanie kosztów inwestycji. W ocenie skutków regulacji nie wskazano nawet przybliżonej wartości gruntów, które zostaną wniesione jako kapitał do spółki celowej, wysokości odszkodowań czy wreszcie kosztów budowy samego CPK i infrastruktury towarzyszącej.

Koncepcja została przygotowana w listopadzie ubiegłego roku bez priorytetów, bez szczegółowych celów, z nieprawidłowo przygotowanymi harmonogramami (zakładającymi równoległą realizację etapów, które muszą być wykonywane szeregowo), z tezami sprzecznymi z dotychczas przeprowadzonymi studiami (jak w przypadku Kolei Dużych Prędkości), z dużymi brakami w wiedzy dotyczącej istniejącej i planowanej infrastruktury (autostrada A2). Skupiała się też na nieistotnych i nierealnych do wdrożenia pomysłach, m.in. takich jak Hyperloop.

Łączne nakłady na budowę CPK nawet ex-post będą trudne do ustalenia, bowiem… nie będzie ich ponosić wyłącznie powołana dla realizacji tej budowy spółka celowa. To umożliwi obciążenie kosztami budowy CPK zarządów dróg i kolei, Lasów Państwowych, samorządów. Spółka celowa będzie mogła zawierać z wyżej wymienionymi „porozumienia”, na mocy których nie będzie musiała ponosić całości kosztów poszczególnych przedsięwzięć.

Tematy: 

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: 0

Twój głos: ‘Dobra!’

Poprawia się sytuacja ZUS

W ciągu trzech pierwszych miesięcy 2018 r. dotacja do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS), gdzie gromadzone są składki emerytalne i rentowe, wyniosła 5,2 mld zł. Tymczasem w tym samym czasie ubiegłego roku było to aż 10,4 mld zł, czyli dwa razy więcej.

Coraz więcej osób pracuje i odkłada składki, które idą na bieżące emerytury. Jak wynika z danych ZUS, firm, które płaciły składki za pracowników było w marcu tego roku 2 mln 470 tys., podczas gdy rok wcześniej było ich o ponad 100 tys. mniej.

Z kolei wszystkich pracowników, którzy odkładali składki, mieliśmy 15 mln 633 tys., czyli o ok. 450 tys. więcej niż rok wcześniej.

Plan budżetu zakładał dopłatę do FUS blisko 47 mld zł, po nowelizacji 43 mld zł, ostatecznie FUS otrzymał z budżetu 41 mld zł.

- - -

Gazeta Wyborcza zamieściła to informacje z tytułem:

ZUS pod kroplówką państwa. "Jak nie zaczniemy oszczędzać, trzeba będzie ciąć emerytury"

i z lidem:
Dotacja z budżetu państwa do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w I kwartale 2018 r. była dwa razy mniejsza niż w tym samym czasie rok wcześniej. Ale w kolejnych latach sytuacja się zmieni diametralnie. Przyszłych emerytów czeka dramat.

Tematy: 

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: 0

Twój głos: ‘Dobra!’

Most Krymski otwarty

We wtorek prezydent Rosji Władimir Putin uroczyście otworzył drogową część mostu nad Cieśniną Kerczeńską, łączącego Rosję z Krymem. Władimir Putin usiadł za kierownicą ciężarówki Kamaz i przejechał przez most.

- To historyczna chwila, bo w poprzednich epokach ludzie marzyli o wybudowaniu tego mostu. Nareszcie dzięki waszemu talentowi i pracy udało się dokończyć ten projekt, ten cud - mówił.

Most ma długość 19 kilometrów i składa się z równolegle biegnących tras: samochodowej (po dwa pasy w każdą stronę) i kolejowej. Rozpoczyna się na Półwyspie Tamańskim w rosyjskim Kraju Krasnodarskim. Przebiega przez istniejącą pięciokilometrową tamę i wyspę Tuzła i dalej nad Cieśniną Kerczeńską dociera do terytorium Krymu. Czas przejazdu samochodem tej trasy ma wynosić 15 minut. Od środy będą mogły z niego korzystać samochody osobowe i autobusy pasażerskie. Samochody ciężarowe mają być dopuszczone do przejazdu jesienią bieżącego roku, a przeprawa kolejowa ma być otwarta w grudniu 2019 roku.

Koszt budowy mostu to 227,9 miliardów rubli (ponad 3,6 miliarda dolarów). Głównym wykonawcą projektu jest firma Strojgazmontaż (SGM), mająca doświadczenie głównie w budowie gazociągów i związanej z nimi infrastruktury.

Główne roboty budowlane rozpoczęły się w 2016 roku. Eksperci zwracają uwagę, że warunki geologiczne Cieśniny Kerczeńskiej są trudne - jest to teren sejsmiczny, o słabych gruntach. W konstrukcji mostu wykorzystano pale wbijane na głębokość do 150 metrów, zarówno pionowo jak i pod kątem; jest ich ponad 6,5 tysiąca.

Most przez Cieśninę Kerczeńską miały wspólnie zbudować Rosja i Ukraina. Porozumienie w tej sprawie oba kraje zawarły w grudniu 2013 roku podczas wizyty ówczesnego ukraińskiego prezydenta Wiktora Janukowycza w Moskwie.

We wtorek budowę mostu skrytykowała Francja, która "potępiła zbudowanie przez Rosję Mostu Krymskiego, który przyczynia się do pozbawienia Ukrainy pełnego dostępu do jej uznanych na całym świecie wód terytorialnych i korzystania z nich"

Tematy: 

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: 2

Twój głos: ‘Dobra!’

Imigranci zaatakowali Polaków w Belgii. Użyli kamieni i noży

Dwaj Polacy zostali napadnięci przez imigrantów w Belgii. Napastnicy obrzucili młodych mężczyzn kamieniami, po czym zaatakowali ich nożami. Jeden z poszkodowanych Polaków jest ciężko ranny.

Do zdarzenia doszło około czwartej nad ranem. Jak podaje portal De Staandard dwaj Polacy, w wieku 25 i 26 lat, wracali pieszo z pracy w porcie Zeebrugge, w okolicach Brugii do oddalonego o około 2 km miasta Blankenberge. Dochodząc do celu zauważyli podejrzany ruch w pobliżu zaparkowanej przy drodze ciężarówki. Trzech imigrantów próbowało dostać się pod plandekę naczepy. Gdy Polacy zwrócili im uwagę, migranci oddalili się.

Dwóch mężczyzn ruszyło dalej w swoją stronę i wówczas zostali znienacka obrzuceni kamieniami. Chwile potem imigranci zaatakowali ich nożami.

– Jeden z Polaków jest lekko ranny, ale drugi został ranny ciężko. Będzie miał sparaliżowaną lewą stronę twarzy – powiedział Philippe Denoyette, rzecznik komendy policji w Blankenberge, portalowi VTM Nieuws. Potwierdził również, że sprawcy najprawdopodobniej usiłowali przedostać się do Wielkiej Brytanii.

źródło: De Staandard, VTM Nieuws

TVP Info

Mój komentarz: Jak to się dzieje, że potomkowie Husarii, Lisowczyków, Cichociemnych i wielu innych, przed którym drżały inne narody, dziś nie uczy się walki wręcz, psychologii i taktyki tłumu? Świat nie składa się z miłośników kremówek. A walczenie ze złem przy pomocy miłości pozostawmy tym, którzy w ogóle walczyć nie muszą.

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: 0

Twój głos: ‘Dobra!’

Kongres Poszkodowanych przez wymiar sprawiedliwości

W Warszawie – na zaproszenie posłów z Poselskiego Zespołu na rzecz Nowej Konstytucji – zebrały się osoby poszkodowane przez polski wymiar sprawiedliwości. W spotkaniu wzięło udział ponad 200 osób z całego kraju. Organizatorami byli posłowie Jerzy Jachnik i Janusz Sanocki od lat zajmujący się problemami sądownictwa i prokuratury. Ze strony posłów obecni byli także marszałek senior Kornel Morawiecki, oraz poseł Tomasz Jaskóła.

Zebrani postanowili zorganizować zbiórkę podpisów pod wnioskiem o ogólnonarodowe referendum w sprawie radykalnych zmian w wymiarze sprawiedliwości. Postulują wybieranie kandydatów na sędziów przez pochodzące z powszechnych wyborów Wojewódzkie Rady Sądownictwa, wybór w wyborach powszechnych prokuratorów okręgowych oraz przywrócenie biernego prawa obywatelskiego przez zmianę ordynacji wyborczej do Sejmu i wprowadzenie wyboru posłów w Jednomandatowych Okręgach Wyborczych.

Zebrani przyjęli także stanowisko domagając się oprócz postulatów referendalnych powołania specjalnej komisji, która zbadałaby naruszające prawo wyroki sądów polskich.

Organizatorzy

Jerzy Jachnik
Janusz Sanocki

Stanowisko Kongresu Poszkodowanych
przez Wymiar Sprawiedliwości


Przywrócić obywatelską kontrolę nad władzą sądowniczą i ustawodawczą

I. Domagamy się powołania sejmowej komisji (z udziałem przedstawicieli organizacji społecznych skupiających poszkodowanych przez wymiar sprawiedliwości) lub zlecenia Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka szczegółowego zbadania skarg obywateli poszkodowanych przez sądy, prokuraturę i inne instytucje państwa, szczegółowej analizy wyroków sądowych noszących znamiona bezprawności, w tym wyroków ETPC w Strasburgu. Komisja zaproponowałaby organizacyjne i personalne zmiany w wymiarze sprawiedliwości a także miałaby prawo do wniesienia skarg nadzwyczajnych w sprawach, które uzna za zasadne.

II. Domagamy się wprowadzenia realnej kontroli obywatelskiej nad działalnością sędziów i prokuratorów przez:

1) Wprowadzenie wybieralności kandydatów na sędziów przez wybierane przez obywateli Wojewódzkie Rady Sądownictwa;

2) Wprowadzenie realnego trybu odwoławczego i dyscyplinarnego poprzez wprowadzenie zewnętrznej kontroli nad decyzjami sędziów i prokuratorów. Skargi na sędziów powinny rozpatrywać – w pierwszej instancji - Wojewódzkie Rady Sądownictwa – pochodzące z wyborów i niezależne od środowiska sędziowskiego.

3) Wprowadzenie powszechnych wyborów prokuratorów okręgowych.

III. Domagamy się przywrócenia obywatelom biernego prawa wyborczego poprzez zmianę obecnej ordynacji wyborczej do Sejmu i wprowadzenie wyboru posłów w Jednomandatowych Okręgach Wyborczych, tak żeby Sejm był zdolny do rozwiązywania problemów obywateli.

Uczestnicy III Kongresu Poszkodowanych przez Wymiar Sprawiedliwości

Warszawa 12 maja 2018 r.

P.S. Jeśli są w Państwa regionach zainteresowani założeniem komitetu referendalnego i przystąpieniem do akcji podeślę wzory kart do zbierania podpisów i wzór deklaracji do założenia komitetu referendalnego.
Pozdrawiam
Janusz Sanocki

Tematy: 

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: 1

Twój głos: ‘Dobra!’

Polska liderem w likwidowaniu infrastruktury kolejowej

Polska jest europejskim liderem w likwidowaniu infrastruktury kolejowej. W Polsce mamy około 18 tys. km linii kolejowych. Na początku lat 90. było to 26 tys. km, czyli Polska zlikwidowała 8 tys. km. Z tego mamy też 2 tys. km linii kolejowych, na których PKP określa dozwoloną prędkość na 0 km/h. Tak naprawdę mamy 16 tys. km przejezdnych linii kolejowych.

Likwidacja linii kolejowych spowodowała, że nie ma tak ogromnej różnicy w gęstości sieci kolejowej na wschodzie i zachodzie Polski, która występowała wcześniej. Likwidowano nie tylko linie na zachodzie kraju, ale i na wschodzie, gdzie każde połączenia mają znaczenie dla spójności sieci kolejowej, z racji tego, że jest ich mało.

Likwidowane są połączenia istotne nie tylko ze względu na pasażerów, ale i bezpieczeństwo kraju. Nie myślano w kategoriach, żeby interes części sieci transportowej był interesem gospodarczym Polski.

Tematy: 

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: -2

Twój głos: ‘Dobra!’

Izrael rozstrzeliwuje dziesiątki Palestyńczyków w Gazie

W dniu otwarcia ambasady USA w Jerozolimie, odbyły się demonstracje Palestyńczyków w Gazie.

Wojsko izraelskie zastrzeliło już 41 osób, 1800 zostało rannych, w czasie manifestacji.

Udział w manifestacji wzdłuż ogrodzenia strefy wzięło 35 tysięcy osób.

14 maja Palestyńczycy obchodzą rocznicę Nakba, czyli Katastrofy, gdy w 1948 roku setki tysięcy zostały wygnane z domów, by utworzyć.

Tematy: 

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: -3

Twój głos: ‘Dobra!’

Udział przewódców Rosji, Francji i Japonii w SPIEF

ST. PETERSBURG, 10 maja - prezydent Rosji Władimir Putin, prezydent Francji Emmanuel Macron, premier Japonii Shinzo Abe i dyrektor Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Christine Lagarde, wezmą udział w sesji plenarnej Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Sankt Petersburgu (SPIEF) 25 maja.

John Micklethwait, redaktor naczelny międzynarodowego holdingu medialnego Bloomberg, będzie moderatorem sesji plenarnej.
Kluczowym tematem forum na 2018 r. jest budowa gospodarczego zaufana.
SPIEF to międzynarodowa platforma komunikacji i dyskusji na temat kluczowych zagadnień gospodarczych. Forum 2018 odbędzie się w dniach 24-26 maja.

Tematy: 

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: 0

Twój głos: ‘Dobra!’

Pomnik Kościuszki odsłonięto na Białorusi

Pomnik Tadeusza Kościuszki odsłonięto w jego rodowej siedzibie w Mereczewszczynie na Białorusi

To odlew z brązu wysokości 2,2 metra. Kościuszko w jednej ręce trzyma szablę, drugą przyciska czapkę do piersi.

Kościuszko

Kościuszko

Tematy: 

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: 2

Twój głos: ‘Dobra!’

Akt oskarżenia Mateusza Piskorskiego

Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie 20 kwietnia 2018 roku skierował do Sądu Okręgowego w Warszawie akt oskarżenia przeciwko Mateuszowi P. Oskarżony to znany politolog, dziennikarz, pracownik naukowy, sekretarz generalny Stowarzyszenia Europejskie Centrum Analiz Geopolitycznych, były poseł na Sejm RP V kadencji, polityk i przewodniczący partii Zmiana.

Współpraca z chińskim i rosyjskim wywiadem

Mateuszowi P. w śledztwie przedstawiono dwa zarzuty.

Pierwszy dotyczy brania udziału od 2009 roku do maja 2016 w działalności rosyjskiego wywiadu cywilnego Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) i Służby Wywiadu Zagranicznego (SWR), skierowanej przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej. Chodzi o przestępstwo z art. 130 par. 1 kodeksu karnego w zbiegu z art. 18 par. 1 kodeksu karnego w związku z art. 256 par. 1 kodeksu karnego w związku z art. 65 par. 1 kodeksu karnego w związku z art. 49c pkt 3 ustawy z 27 czerwca 1997 roku o partiach politycznych w związku z art. 11 par. 2 kodeksu karnego.

Drugi czyn zarzucony Mateuszowi P. dotyczy brania udziału w okresie od bliżej nieustalonej daty do 23 października 2015 roku w działalności wywiadu Chińskiej Republiki Ludowej, skierowanej przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej. Chodzi o przestępstwo z art. 130 par. 1 kodeksu karnego.

Oskarżony osiągał pokaźne korzyści majątkowe

W toku śledztwa ustalono, że Mateusz P., prowadząc zakrojoną na szeroką skalę działalność oraz wykorzystując swoją pozycję społeczną, zawodową i polityczną oraz kontakty wśród polityków i dziennikarzy krajowych i zagranicznych, oddziaływał na grupy społeczne w Polsce i za granicą. W Polsce i za granicą promował on cele polityczne Federacji Rosyjskiej. Próbując kształtować opinię publiczną poprzez prowokowanie antyukraińskiego nastawienia Polaków i antypolskiego nastawienia Ukraińców, dążył on między innymi do pogłębiania podziałów między Polakami i Ukraińcami i między Polską i Ukrainą.

Działania te oskarżony realizował w powiązaniu z rosyjskimi służbami wywiadowczymi, osiągając z tego tytułu pokaźne korzyści majątkowe.

Śledztwo w tej sprawie zostało wszczęte w lipcu 2015 roku. Wobec oskarżonego stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa
poniedziałek, 23 kwiecień 2018

Tematy: 

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: -1

Twój głos: ‘Dobra!’

Okęcie ma być zamknięte, najbliższe lotnisko - 100 km

Rząd twierdzi, ze przepustowość Lotniska Chopina jest już ograniczona. Pomysł pozostawienia niemal w centrum Warszawy lotniska jest nie tylko pomysłem aspołecznym, ale także antyrozwojowym, ponieważ blokuje to rozwój miasta - ocenił w wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK dla RP Mikołaj Wild.

Wiceminister Wild wskazał, że Lotnisko Chopina jest u progu swojej przepustowości i już dziś stwarza problemy dla mieszkających w jego okolicy warszawiaków. Zaznaczył, że obecnie ok. 285 tys. mieszkańców stolicy jest narażonych m.in. na hałas oraz inne niedogodności związane z lotniskiem. Zwrócił uwagę, że przy zwiększeniu operacji lotniczych z portu na Okęciu, problemy dla mieszkańców z tym związane jeszcze by się zwiększyły. Dodał, że stołeczne lotnisko jest już dziś praktycznie zabudowane m.in. siecią dróg, co ogranicza jego rozwój.

"Pomysł pozostawienia niemal w centrum Warszawy lotniska jest nie tylko pomysłem aspołecznym, ale jednocześnie jest pomysłem antyrozwojowym, ponieważ blokuje rozwój miasta".

Rafał Trzaskowski przekonuje, że likwidacja Lotniska Chopina na stołecznym Okęciu "doprowadzi do olbrzymich problemów dla Warszawy, zmarnowania szans rozwoju dla stolicy, biznesu i turystyki". "PiS planuje zamknięcie lotniska Okęcie, powodując olbrzymie problemy dla dwóch milionów warszawiaków i setek tysięcy ludzi, którzy mieszkają w aglomeracji. To jest pomysł bardzo kontrowersyjny i oparty na kompletnych mrzonkach budowania nowego lotniska w szczerym polu, oparty na wyliczeniach, które nie mają żadnego sensu".

Nowe lotnisko ma powstać między Łodzią a Warszawą i ma być jednym z największych przesiadkowych portów lotniczych w Europie. Na jego lokalizację wskazywana jest miejscowość Stanisławów w gminie Baranów. Po pierwszym etapie budowy port ma obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie, a docelowo nawet ok. 100 mln. Port ma być zbudowany do końca 2027 r.

Sejm przyjął specustawę, dzięki której będzie można rozpocząć budowę nowego, międzykontynentalnego lotniska - Centralnego Portu Komunikacyjnego. Za przyjęciem ustawy opowiedziało się 235 posłów, przeciwko było 190, od głosu wstrzymało się 4 posłów. Decyzja ta oznacza równocześnie zamknięcie Lotniska Chopina.

Okęcie pęka w szwach. Gdzie do czasu powstania centralnego lotniska w Baranowie ma być zapasowe lotnisko dla Warszawy? Najprawdopodobniej nie będzie to bliżej położony Modlin, ale Radom. Tak chcą zarządzające Okęciem władze Portów Lotniczych.

Port lotniczy w Radomiu powstał w 2014 roku. Lotnisko stoi puste, chociaż zatrudnia pracowników. Lotnisko w Radomiu, które nie przez cztery lata nie przyciągnęło na dłużej żadnej linii lotniczej, ma zostać rozbudowane, dokładniej, zburzone i jeszcze raz wybudowane. Za przynajmniej 800 milionów złotych.

Warszawa i całe Mazowsze - poza lotniskiem Okęcie imienia Fryderyka Chopina - korzysta z mniejszego portu w Modlinie. Latają z niego samoloty Ryanaira. - Lotnisko rozwija się bardzo szybko i dynamicznie. W tym roku obsłużymy ponad 3 miliony pasażerów. Mamy pomysły na inwestycje - argumentuje Marcin Danił, wiceprezes Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. Danił przekonuje, że to Modlin, a nie Radom, powinien być drugim lotniskiem dla portu w Warszawie. Po pierwsze: działa. Po drugie: chce się rozwijać. Jednak jakakolwiek próba rozbudowy portu w Modlinie jest skutecznie blokowana.

Lotnisko w Modlinie miałoby działać przynajmniej do 2027 roku, czyli do otwarcia centralnego portu komunikacyjnego w Baranowie.

Tematy: 

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: 0

Twój głos: ‘Dobra!’

Francuzi mówią, że nie chcą być wasalem USA.

Francuski minister spraw zagranicznych Bruno Le Maire chce, by europejskie firmy były chronione w handlu z Iranem przed grożącymi im sankcjami USA.

W radiostacji Europe-1 twierdzi że EU nie zaakceptuje USA jako światowego ekonomicznego żandarma.

Twierdzi, że trzeba twardo się przeciwstawić Trumpowi i nie działać jakby się było "wasalem" Stanów Zjednoczonych

Tematy: 

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: 0

Twój głos: ‘Dobra!’

Krytyka Izraela (jako antysemityzm) ma być zakazana w Płd. Karolinie

Południowa Karolina to pierwszy stan, w którym wprowadza się prawo uznające krytykę Izraela za antysemityzm. Prawo ma być stosowane na stanowych uczelniach. Senacki projekt ustawy wymaga od Komisji ds. Szkolnictwa Wyższego Karoliny Południowej wydrukowania kopii definicji antysemityzmu i rozprowadzenia jej na wszystkich stanowych uczelniach publicznych.

Nowa ustawa zmienia definicję antysemityzmu klasyfikując jako „antysemickie”, a więc dyskryminujące i niedopuszczalne, wszelkie wypowiedzi krytyczne wobec państwa Izrael nawet jeśli są zgodne z faktami.

Instytucje akademickie będą zobligowane do stosowania tej definicji przy podejmowaniu decyzji, czy ktoś naruszył politykę szkolną zakazującą dyskryminacji.

Ustawa przyjęta przez Senat Południowej Karoliny musi jeszcze uzyskać akceptację stanowej Izby Reprezentantów oraz gubernatora. Wszystko wskazuje na to, że tak się stanie.

Nowe prawo zostało skrytykowane przez Centrum Praw Konstytucyjnych oraz Amerykańską Unię Swobód Obywatelskich (ACLU). „Ustawa ma rzekomo zająć się rosnącym antysemityzmem na kampusach uniwersyteckich, ale uważna lektura pokazuje, że ​​jej prawdziwym celem jest wyciszenie dyskusji na temat praw Palestyńczyków oraz cenzurowanie wszelkiej krytyki polityki rządu izraelskiego. Ta niejasna i rozległa definicja łączy krytykę polityczną Izraela z antysemityzmem, naruszając konstytucyjnie chronioną wolność słowa” – czytamy w oświadczeniu opublikowanym przez Centrum Praw Konstytucyjnych.

Tematy: 

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: 0

Twój głos: ‘Dobra!’

ONZ chce zamknięcia Okien Życia

Komitet Praw Dziecka ONZ uważa, że Okna Życia powinny zostać zamknięte, bo łamią prawo dziecka do tożsamości. Od trzech lat już nie raz wzywał wzywał Polskę do ich zamknięcia, gdyż według Komitetu Praw Dziecka ONZ, same Okna Życia łamią prawo dziecka do tożsamości zapisane w konwencji, które oznacza m.in. poszanowanie "obywatelstwa, nazwiska, stosunków rodzinnych, zgodnych z prawem, z wyłączeniem bezprawnych ingerencji".

Tematy: 

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: 0

Twój głos: ‘Dobra!’

Polacy mniej przysyłają do kraju, Ukraińcy więcej wywożą z Polski

Transfery dochodów z Polski na Ukrainę w 2017 roku były aż o 50 procent większe niż rok wcześniej i sięgnęły 11,7 miliardów złotych, łącznie obcokrajowcy wywieźli 13 miliardów - podaje Narodowy Bank Polski.

W tym samym czasie Polacy pracujący za granicą (głównie w Niemczech i w Wielkiej Brytanii) przelali do kraju 16,3 miliarda złotych. O 100 milionów złotych MNIEJ niż w 2016.  Saldo jest więc dla Polski dodatnie: Polacy przysłali bądź przywieźli ponad 16 miliardów, (Ukraińcy 11,7 mld, a pozostałe nacje 1,3 mld PLN)

W ubiegłym roku w Polsce jednocześnie przebywało średnio 900 tysięcy Ukraińców. Wiadomo też, że ich średnie wynagrodzenie oszacowano na 2105 złotych netto. Ale to dotyczy tylko tych pracujących w Warszawie. Pracownicy z Ukrainy zatrudnieni w Lublinie dostawali średnio 1729 złotych netto miesięcznie. 

Tematy: 

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: 0

Twój głos: ‘Dobra!’

Niemieckie firmy niech się zwijają

Richard Grenell, nowy ambasador USA w Niemczech, zakomunikował terytorium podporządkowanym, że prezydent Trump ogłosił sankcje, więc


"niemieckie koncerny, robiące interesy z Iranem, powinny się stamtąd natychmiast zwijać".


Tematy: 

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: 0

Twój głos: ‘Dobra!’

CPK jest potrzebne NATO

Były dowódca amerykańskich wojsk lądowych w Europie Ben Hodges ocenił znaczenie planowanego Centralnego Port Komunikacyjnego w kontekście przydatności projektu dla funkcjonowania armii. Jego zdaniem CPK może przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa w regionie, ułatwiając szybki przerzut wojsk.

- Ten projekt jest dokładnie tym, czego potrzebuje NATO i co ma na myśli Unia Europejska w dyskusjach o mobilności wojsk. Patrzę na CPK również ze względu na jego wojskową użyteczność dla wszystkich Europejczyków - powiedział w rozmowie z PAP Hogdes.

"Urzeczywistnienie tego pomysłu pomogłoby nam poruszać się tak szybko jak siły Federacji Rosyjskiej lub szybciej, co (jest) istotne dla zapobiegania kryzysom i dla odstraszania". Zaznaczył, że "wiele krajów środkowej i wschodniej Europy nie jest skomunikowanych w silny, odporny sposób".

Zdaniem Hodgesa, projekt CPK "to kolejny przykład polskiego przywództwa w Sojuszu".

Ocenił też, że realizacja tego projektu mogłaby pociągnąć za sobą inne projekty - rozbudowy dróg i kolei oraz włączenia CPK w sieć połączeń lotniczych.

Hodges, który obecnie kieruje katedrą studiów strategicznych w amerykańskim ośrodku analitycznym CEPA (Center for European Policy Analysis), rozmawiał w środę o CPK z premierem Mateuszem Morawieckim, odbył tez rozmowy w Ministerstwie Infrastruktury.

- To wielka wizja, która świadczy o właściwym rozpoznaniu potrzeb i - jak sądzę - pomoże pociągnąć inne państwa, by poszły za tym przykładem" – powiedział.

CPK ma być multimodalnym węzłem transportowego w sercu Polski. Między Łodzią a Warszawa ma powstać nowe lotnisko, jeden z największych przesiadkowych portów lotniczych w Europie. Jako lokalizację CPK wskazuje się Stanisławów w gminie Baranów.

Tematy: 

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: 0

Twój głos: ‘Dobra!’

Żydzi wolą Niemców niż Polaków, bo "się rozliczyli"

Gilad Szaron, syn byłego premiera Izraela Ariela Szarona pisze na łamach izraelskiego dziennika „Jerusalem Post”:


Gdy mnie pytają: „a więc woli pan Niemców od Polaków?”, odpowiadam bez ogródek: „tak”. Polacy cierpią bowiem na nieuleczalną chorobę - antysemityzm - .

Nasz rachunek z Niemcami nigdy nie będzie zamknięty, ale wolę Niemcy, kraj, który rozliczył się zw swojej przeszłości, od Polski. Przez ponad 70 lat Polacy oszukiwali świat i samych siebie, a teraz to złudzenie stało się prawem, a za złamanie tego prawa grozi do trzech lat więzienia

4 lipca 1946 roku, ponad rok po zakończeniu II wojny światowej, w Polsce nie było już Niemców. Mimo tego 42 żydów zostało zamordowanych w Kielcach. Polacy nie maja się za kim schować, na kogo zrzucić winę za masakrę. Sami to zrobili.

Decyzja o budowie obozów śmierci w Polsce nie była przypadkowa. Niemcy nie chcieli wykonać brudnej roboty we własnym kraju, a „antysemickie nastroje” w sąsiedniej Polsce bardzo dobrze spełniały ich potrzeby. Ponad 90 procent społeczności żydowskiej w Polsce została eksterminowana. Ta liczba wiele mówi. Polska to największe żydowskie cmentarzysko na świecie

Jak to możliwe, że Zbyszek i Masza, którzy uważali się zapewne za cywilizowanych ludzi, byli do tego zdolni? Odpowiedź jest prosta: antysemityzm. Do dziś jest tak głęboko zakorzeniony w Polsce, że nawet gdy Polacy nie znają żadnego żyda osobiście, nigdy nawet żadnego żyda nie widzieli, to i tak go nienawidzą. W końcu, niewielu żydów pozostało w dzisiejszej Polsce

Podczas pobytu w Polsce dzieci izraelskie zauważyły, że sprzedaje się małe figurki żydów z pieniązkiem. Są to  „karykatury rodem z nazistowskiego Stürmera i dowodzą jak wielki jest antysemityzm Polaków”.

Jeden z uczniów zapytał polska nauczycielkę: co to jest? A ona odparła: wy żydzi lubicie pieniądze. Nie chciała nikogo urazić. Była przecież w Izraelu, była miłą kobietą i raczej liberalną. Przypadek nauczycielki nie jest odosobniony. Polacy cierpią na złośliwą i być może nieuleczalną chorobę. Nazywa się antysemityzm.

Więc stańcie przed lustrem i powiedzcie sobie: jesteśmy chorzy, ale chcemy być zdrowi. Gdy już przyznacie to przed samym sobą, wyjdźcie na zewnątrz i powiedzcie to światu. Głośno i wyraźnie. Wszyscy wam przyklasną i powiedzą wam, że was kochają, i wtedy możecie rozpocząć program intensywnej terapii. To jedyny sposób na wyleczenie uzależnienia.

Tematy: 

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: -1

Twój głos: ‘Dobra!’

Pages