EU

Europa zagnała starszych do roboty

Udział osób pracujących w populacji Unii europejskiej rośnie.

Polska (70,9% zatrudnionych w populacji w wieku roboczym) zbliża się do średniej europejskiej (72,2%).

Szczególnym zjawiskiem jest gwałtowne zwiększenie udziału pracujących wśród osób w wieku emerytalnym. W 2002 r. opracowało zaledwie 38 procent osób w wieku 55-64 lata, gdy teraz aż 57,1%. Polska pod tym względem odstaje od średniej unijnej - pracuje 48,3%, o prawie 10 procent mniej starszych osób.

Francuzi mówią, że nie chcą być wasalem USA.

Francuski minister spraw zagranicznych Bruno Le Maire chce, by europejskie firmy były chronione w handlu z Iranem przed grożącymi im sankcjami USA.

W radiostacji Europe-1 twierdzi że EU nie zaakceptuje USA jako światowego ekonomicznego żandarma.

Twierdzi, że trzeba twardo się przeciwstawić Trumpowi i nie działać jakby się było "wasalem" Stanów Zjednoczonych

Co komisarz Bieńkowska myśli o Unii Europejskiej

Komisarz UE, Elżbieta Bieńkowska podczas debaty w Parlamencie Europejskim dotyczącej zaprzestania testowania kosmetyków na zwierzętach zakończyła wystąpienie "Dziękuję prawie wszystkim państwu za państwa zaangażowanie".

Po czym usiadła i rzuciła siarczystą uwagę:


„K…wa, jak ja tego nienawidzę…”.

Bieńkowska zapewne liczyła na to, że nikt jej nie usłyszy. Stało się jednak inaczej.

Unia szantażuje Polskę odebraniem funduszy

Komisja Europejska zaproponowała, by uzależnić wypłatę funduszy od przestrzegania praworządności. To mogłoby narazić nas na zablokowanie środków unijnych. Bruksela od początku krytykuję Polskę za jej zdaniem niekonstytucyjne zmiany w sądownictwie, uzależnienie od polityki mediów publicznych i zamieszanie w Trybunale Konstytucyjnym.

Trump nie daruje Europie

Podczas wiecu Donald Trump skrytykowała Unię Europejską, gdyż


"została stworzona, by uzyskać przewagę nad Stanami".

Stwierdził, że Unia Europejska, to "brzmi bardzo miło w teorii, ale nakłada ogromne przeszkody" amerykańskiemu biznesowi. "Ale to się skończyło, te dni minęły. Powiedziałem im to wczoraj". Ostrzegł także, że

"Albo Europa otworzy swoje rynki albo nie będziemy robić interesów z tymi krajami"

Prace nad europejskim myśliwcem ruszyły

Airbus i Dassault Aviation podpisały porozumienie o wspólnej budowie myśliwca wojskowego, który ma zastąpić Eurofighter (Airbus) i Rafale (Dassault).

Jest to element budowy przyszłego systemu obrony powietrznej (Future Air Combat System - FCAS) w perspektywie 2035-2040 roku.

Jest to element porozumienia unijnego budowania zintegrowanego przemysłu zbrojeniowego Europy (PESCO). Ma na celu utrzymanie suwerenności w uzbrojeniu. Uczestnictwo W. Brytanii w tych działaniach stoi pod znakiem zapytania.

PiS lekko ustępuje Brukseli w sprawie sądów

Wczoraj PiS złożyło dwa sensacyjne projekty dotyczące Trybunału Konstytucyjnego i sądów. Pierwsza nowelizacja polega na zobowiązaniu prezes TK i Kancelarii Premiera do wydrukowania trzech nieopublikowanych do tej pory orzeczeń. - Mimo że uznajemy je za wadliwie i wydane z naruszeniem prawa – dodał poseł Ast na konferencji prasowej w Sejmie.

Europa opodatkuje amerykańskich gigantów internetu

Europa obłoży amerykańskich gigantów internetu podatkiem obrotowym, któremu będą podlegać dochody z reklam czy sprzedaży towarów czy usług.

Google, Facebook (+Uber, Airbnb, Amazon) mogą zapłacić 3 procent od swoich obrotów. Podatek obejmie firmy powyżej 750 mln euro obrotów światowych i 50 mln w Unii.

Projekt jest w stadium propozycji Komisji, większość krajów unijnych zgodziła się na niego, do wejścia w życie konieczna jest zgoda wszystkich państw.

Powodem jest niepłacenie przez takie firmy podatków z rynków, na których działają.

Pages

Subscribe to RSS - EU