Francja

Francuzi mówią, że nie chcą być wasalem USA.

Francuski minister spraw zagranicznych Bruno Le Maire chce, by europejskie firmy były chronione w handlu z Iranem przed grożącymi im sankcjami USA.

W radiostacji Europe-1 twierdzi że EU nie zaakceptuje USA jako światowego ekonomicznego żandarma.

Twierdzi, że trzeba twardo się przeciwstawić Trumpowi i nie działać jakby się było "wasalem" Stanów Zjednoczonych

Ministerstwo Prawdy czyści literaturę z antysemityzmu

Francuski wydawca Gallimard podjął decyzję o zawieszeniu wydawania dzieł Louis-Ferdinand Céline'a, które miały charakter antysemicki. Wobec wzburzenia czytelników, wydawnictwo poinformowało, że są "niekorzystne warunki" do tego by móc opublikować te pisma "bez wzbudzania emocji". Pamflety Céline'a nie są zakazane we Francji, ale nie były publikowane od 1945 r.

Francuskie pismo wycofuje nakład, przeprasza żydów

Francuskie pismo dla dzieci Youpi (5-8 lat) wycofało nakład ze sprzedaży we Francji i Belgii z powodu zamieszczonej informacji, że "Izrael nie był prawdziwym państwem".

Bertrand Fichou, redaktor przyznał się także do "pomyłki" i "pokornie" (humbly) przeprosił, gdyż nie było jego zamiarem podważanie legitymizacji państwa Izrael. Stwierdził: "będę winił się przez całe życie".

Wycofania zażądała francuska grupa, reprezntująca organizacje żydowskie CRIF.

Francja daje po łapach Amazonowi

Francuski rząd złożył pozew przeciwko Amazonowi do paryskiego sądu gospodarczego. Zarzuca amerykańskiemu gigantowi e-commerce nadużywanie pozycji dominującej wobec niektórych dostawców.

W powództwie, które poprzedziło dwuletnie dochodzenie przeprowadzonego przez organizację typu watchdog o nazwie DGCCRF, resort gospodarki domaga się nałożenia na Amazona grzywny w wysokości 10 mln euro.

Socjaliści wyrzucają parlamentarzystę za antysemityzm

Francuski parlamentarzysta z partii socjalistycznej Gérard Filoche polubił i retweetował post na Twiitterze, który zawierał zdjęcie prezydenta Macrona, symbole dolara stylizowane na swastykę i twarze znanych europejskich Żydów (Jacques Attali, Patrick Drahi i Jacob Rothschild), dodatkowo z flagami USA i Izraela.

antysemityzm

Śpiewając Marsyliankę przerywali muzułmańskie modły na ulicy

"Państwo powinno zabronić modłów na ulicy" - z takimi okrzykami setka mieszkańców podparyskiego Clichy-la-Garenne próbowała przeszkodzić muzułmanom w piątkowych modłach na ulicy. Wydarzenia rozegrały się na placu targowym 60-tysięcznego Clichy: doszło do przepychanek między muzułmańskimi mieszkańcami a protestującymi.

Pages

Subscribe to RSS - Francja