Łotwa

Łotwa pod okiem Ameryki burzy bankowe mosty z Rosją

Parlament łotewski przegłosował w czwartek ograniczenia dla związków bankowych z firmami w rajach podatkowych (głównie brytyjskich) i krajami piorącymi pieniądze.

Jest to odpowiedź na amerykańskie sankcje nałożone w lutym na łotewski bank ABLV, trzeci pod względem wielkości w kraju. USA oskarżyły go o związki z Koreą Północną. Obecnie Stany naciskają Łotwę, by ograniczyła związki finansowe z Rosją. Na Łotwie większość depozytów bankowych pochodzi z Rosji i jest obecnie gwałtownie wycofywana.

Łotwa, znikający naród, czyli swobody europejskie działają

Od czasu wejścia do Unii Europejskiej Łotwa straciła jedną piątą populacji. Opuścili swój kraj i zaczęli pracować dla bardziej zamożnych narodów, głównie W. Brytanii, Niemiec, Irlandii.

W 2000 r. populacja Łotwy wynosiła 2.38 miliona, na początku tego roku - 1.95 mln. Żaden inny kraj nie odnotował w statystykach ONZ spadku populacji o 18,2%. Podobny spadek wykazują Litwa - 17.5 procent i Gruzja - 17.2.

Podgaje 2 – czyli łotewska antypolska „reforma oświatowa”

Polska wstała z kolan” – powtarza kolejny rząd III RP. Ciekawe, czemu więc pluje nam w twarz ukraiński banderowiec, pomiata litewski szaulis, a swoje dokłada łotewski neo-SS-man? Taka jest duma, godność i szacunek własny 36-milionowego narodu, że na to pozwalamy?

Amerykańskie "Srebrne Lwy" przybywają na Łotwę

Amerykańska operacja Atlantic Resolve nabiera tempa. żołnierze amerykańskich oddziałów "Srebrnych Lwów" przybyły na Łotwę do koszar Adazi, by wspólnie z sojuszniczymi krajami bałtyckimi odbywać szkolenia i manewry wojskowe.

"Rotacyjna" obecność amerykańskich wojsk ma trwać w "przewidywalnej przyszłości" i służyć zwiększaniu gotowości bojowej do wspólnych działań.

usa-latvia-soldiers.jpg

Kraje bałtyckie zwiększają wydatki wojskowe

Kraje bałtyckie znacząco zwiększają w ostatnich latach wydatki wojskowe. Mają one w 2020 r. być więcej niż podwojone od czasu wstąpienia do NATO w 2004 r. - do poziomu 2100 milionów dolarów.

Jest to najszybciej zwiększający wydatki na zbrojenia region świata.

Powodem są obawy o agresję ze strony Rosji.

W trzech krajach bałtyckich stacjonuje obecnie 150 żołnierzy USA, przerzuconych tam po zajęciu przez Rosję Krymu. Kontyngent rotacyjny zwiększy się do 1000 żołnierzy w przyszłym roku.

Państwa bałtyckie pustoszeją

Ilość ludności w trzech republikach bałtyckich wciąż się zmniejsza.

Na Łotwie po oddzieleniu się od ZSRR m żyło 2,7 miliona ludzi, dzisiaj mieszka tam 1,98 miliona. Wg prognoz ONZ w 2050 r. będzie to jedynie 1,5 mln. Składa się na to ujemny przyrost naturalny i emigracja do Europy.

Na Litwie na początku lat 90-tych mieszkało 3,7 miliona ludzi, obecnie 3 miliony.

Subscribe to RSS - Łotwa