Rosja

Most Krymski otwarty

We wtorek prezydent Rosji Władimir Putin uroczyście otworzył drogową część mostu nad Cieśniną Kerczeńską, łączącego Rosję z Krymem. Władimir Putin usiadł za kierownicą ciężarówki Kamaz i przejechał przez most.

- To historyczna chwila, bo w poprzednich epokach ludzie marzyli o wybudowaniu tego mostu. Nareszcie dzięki waszemu talentowi i pracy udało się dokończyć ten projekt, ten cud - mówił.

Rosja to militarny karzeł przy NATO

Rosja wydała na wojsko 66,4 miliarda dolarów i przesunęła się z 3. na 4. miejsce w rankingu państw o najwyższych wydatkach wojskowych. Był to spadek z 5,3% PKB w 2016 r. do 4,3%.

USA, wręcz przeciwnie - zwiększają wydatki do 610 miliarda dolarów w 2017 r. (9-krotnie więcej niż Rosja).

Wydatki militarne krajów NATO osiągnęły w 2017 roku poziom 900 miliardów dolarów.

Informuje o tym raport Stockholm International Peace Research Institute (SIPRI).

Rosja pozwala amerykańskim samolotom na przeloty

Władze Rosji przedłużyły pozwolenie dla amerykańskich samolotów na przelot nad jej terytorium. Zgodę na użycie trzech tras przedłużono kilka godzin przed wygaśnięciem poprzedniej.

Międzynarodowe linie lotnicze wykonują setki przelotów tygodniowo nad wschodnią rosją, gdyż jest to najtańsza trasa do południowej Azji.

Rosja oskarżana przez Anglosasów o atak sieciowy

USA i UK (sojusz anglosaski) oskarżają Rosję o globalny cyber atak w poniedziałek na routery, zapory i inny sprzęt używany przez agencje rządowe, biznes i krytyczną infrastrukturę.

Rob Joyce, koordynator bezpieczeństwa sieciowego w Białym Domu, który poinformował o tym, został zdymisjonowany i powrócił na stanowisko w Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (National Security Agency).

Stany Zjednoczone i W. Brytania w lutym 2017 r. oskarżyły Rosję o użycie wirusa “NotPietia” (coś jak "Nowiczok"), który zaatakował na Ukrainie i globalnie, niszcząc oprogramowanie.

G7 wzywa Rosję do wytłumaczenia zamachu w Salisbury

Ministrowie spraw zagranicznych grupy G7 w oświadczeniu wezwali Rosję do pilnego wytłumaczenia się z zamachu w Salisbury i przedstawienia wcześniej nieujawnionego programu Nowicziok.

Stwierdzili, że zgadzają się ze stanowiskiem Wielkiej Brytanii, że "jest wysoce prawdopodobne, że to Rosja jest odpowiedzialna za ten atak i że nie ma prawdopodobnego alternatywnego wyjaśnienia" tej sprawy.

Uzbrajamy młodych odważnych ludzi, by walczyli z Rosją na Ukrainie i w Gruzji

Fragmenty z przygotowanego wystąpienia Mike'a Pompeo, szefa CIA przed komisją senacką:

"Prezydent Trump uznał Rosję za zagrożenie dla naszego państwa. Nasze starcia dyplomatyczne z Rosją są wyzwaniem, ale muszą być kontynuowane.

Wzmacniamy naszą armię, odnawiamy nasze siły nuklearne. Nałożyliśmy ostre sankcje i wyrzuciliśmy największą ilość rosyjskich dyplomatów i szpiegów od czasów Zimnej Wojny. Uzbrajamy młodych odważnych ludzi, by odpierali rosyjski ekspansjonizm na Ukrainie i w Gruzji".

Pages

Subscribe to RSS - Rosja