sądy

Kongres Poszkodowanych przez wymiar sprawiedliwości

Zebrani postanowili zorganizować zbiórkę podpisów pod wnioskiem o ogólnonarodowe referendum w sprawie radykalnych zmian w wymiarze sprawiedliwości. Postulują wybieranie kandydatów na sędziów przez pochodzące z powszechnych wyborów Wojewódzkie Rady Sądownictwa, wybór w wyborach powszechnych prokuratorów okręgowych oraz przywrócenie biernego prawa obywatelskiego przez zmianę ordynacji wyborczej do Sejmu i wprowadzenie wyboru posłów w Jednomandatowych Okręgach Wyborczych.

PiS lekko ustępuje Brukseli w sprawie sądów

Wczoraj PiS złożyło dwa sensacyjne projekty dotyczące Trybunału Konstytucyjnego i sądów. Pierwsza nowelizacja polega na zobowiązaniu prezes TK i Kancelarii Premiera do wydrukowania trzech nieopublikowanych do tej pory orzeczeń. - Mimo że uznajemy je za wadliwie i wydane z naruszeniem prawa – dodał poseł Ast na konferencji prasowej w Sejmie.

Irlandia nie wyda przestępcy, bo sądy w Polsce są niewiarygodne

Sąd Najwyższy Irlandii podjął decyzję o nie wydaniu do Polski przestępcy ze względu na obawy o "zależność sądów i jakość rządów prawa" po reformie PiS. Irlandzki sąd zwrócił się do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Artur Celmer, poszukiwany jest w Polsce za handel narkotykami

Andrzej Rzepliński stwierdził, że to znaczące wydarzenie, gdyż stało się tak po raz pierwszy w historii EU. Adam Bodnar stwierdził, że jest "zawstydzony sytuacją w Polsce".

Ruszył system losowania sędziów

Od początku roku 2018, w praktyce od 2 stycznia: w sądach w całej Polsce rusza system losowego przydzielania sędziów do spraw. Po tym jak sprawdził się pilotażowy program realizowany dotychczas w kilku sądach, resort sprawiedliwości rozszerza aplikacje i to już nie przewodniczący wydziału, a komputer przydzieli sprawę danemu sędziemu.

Komisja Europejska uruchomiła artykuł 7. wobec Polski

Komisja Europejska uruchomiła artykuł 7. wobec Polski, zdecydowała o wysłaniu wniosku do unijnych krajów o stwierdzenie zagrożenia dla praworządności w Polsce. Bruksela rozpoczęła wobec Warszawy procedurę z artykułu 7. unijnego traktatu.

Konrad Szymański, wiceminister spraw zagranicznych: "tych działań nie można jednak nazwać procedurą sankcyjną. Konsekwencje związane z uruchomieniem artykułu 7. są wizerunkowe i polityczne w szerokim znaczeniu tego słowa. Zdecydowanie nie mówimy tutaj o procedurze sankcyjnej, jest ona opisana w innych przepisach, kto inny podejmuje decyzje.

Pages

Subscribe to RSS - sądy