Smoleńsk

Rosja: nie potwierdzono wersji o eksplozji smoleńskiej

Działająca przy polskim Ministerstwie Obrony Narodowej podkomisja poinformowała wczoraj, że na plenarnym posiedzeniu podkomisji jej ekspert Frank Taylor stwierdził, iż lewe skrzydło samolotu "zostało zniszczone w wyniku eksplozji wewnętrznej". P.o. przewodniczącego podkomisji Kazimierz Nowaczyk powiedział następnie, że konkluzja, iż skrzydło Tu-154M zostało rozerwane przez eksplozję, opiera się na symulacji i trójwymiarowym modelu.

Putin kontra Macierewicz o katastrofie smoleńskiej

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył w czwartek podczas konferencji prasowej, że na pokładzie polskiego Tu-154M, który rozbił się w 2010 roku pod Smoleńskiem, nie doszło do wybuchów.

"Jeśli w samolocie były wybuchy - samolot skąd wyleciał, z Moskwy? Z Warszawy - to znaczy, tam je podłożono. Czy przedostali się rosyjscy agenci i podłożyli materiały wybuchowe, czy jak? Szukajcie w takim razie u siebie" - powiedział Putin. Dodał następnie: "Nie było tam żadnych wybuchów, to zostało zbadane przez ekspertów ze strony polskiej i z rosyjskiej".

Katastrofa smoleńska w wymiarze finansowym

Państwo polskie na odszkodowania dla rodzin i bliskich ofiar katastrofy smoleńskiej i inne koszty wydano około 90 mln złotych.

Wiceminister obrony Bartosz Kownacki poinformował, że od dnia katastrofy – w związku z tym, iż państwo polskie nie zapewniło bezpieczeństwa osobom, które leciały do Smoleńska w 2010 roku – wypłacono w latach 2010-2017 kwotę 1 mln 925 tys. złotych. Kwota ta wynika z postanowień sądów.

W wyniku ugód wypłacono 69 mln 250 tys. złotych, z czego za czasów rządów PiS – 20 mln 660 tys. złotych.

Macierewicz opowiada, że znalazł moment eksplozji Tu-154M

Moment eksplozji został zidentyfikowany, znaleźliśmy go w zapisie jednego z rejestratorów - poinformował dziś minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, zapytany przez dziennikarzy o aktualne ustalenia w sprawie katastrofy smoleńskiej.
Minister brał udział w zjeździe szefów klubów Gazety Polskiej w Spale.

W odpowiedzi na pytanie o aktualne ustalenia w sprawie katastrofy smoleńskiej, szef MON przypomniał wnioski, działającej przy MON podkomisji ds. ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej, zawarte w raporcie z kwietnia br.

Rosja: ciała ofiar katastrofy smoleńskiej identyfikowali Polacy

Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa oświadczyła, że identyfikacji ciał ofiar katastrofy smoleńskiej dokonywali przedstawiciele Polski i krewni ofiar oraz że strona polska nalegała na jak najszybsze przekazanie jej szczątków ciał ofiar katastrofy.

- Szczątki ofiar katastrofy smoleńskiej znajdowały się na terytorium Rosji jedynie od 10 do 13 kwietnia 2010 roku i kwestia pełnowartościowych badań przez specjalistów rosyjskich po prostu w zasadzie nie była rozpatrywana - powiedziała Zacharowa na briefingu w MSZ Rosji.

MSZ Rosji: Polska nalegała na jak najszybsze wysłanie ciał ofiar

Rosyjskie MSZ odrzuciło zarzuty Polski w związku z identyfikacją ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Jego rzeczniczka Maria Zacharowa oznajmiła, że zarzuty pod adresem rosyjskich specjalistów, którzy „w trudnej chwili wypełnili swoje profesjonalne obowiązki", Maria Zacharowa nazwała „zmyślonymi i niepoprawnymi".

Pages

Subscribe to RSS - Smoleńsk