USA

W USA niszczą pomniki Konfederatów (+video)

W Stanach Zjednoczonych narasta ruch niszczenia pamiątek po Konfederatach - walczących w obronie Południa w Wojnie Secesyjnej.

W czasie obrony pomnika generała Lee w Charlottesville, Virginia, zginęły trzy osoby.

Demonstranci w Durham, Północna Karolina, wzięli sprawy w swoje ręce i usunęli pomnik żołnierza Konfederatów z 1924 roku. W Gainesville, Floryda, pomnik znany jako "Old Joe", stojący tam od 1904 r. został przeniesiony na cmentarz. Burmistrz Lexington, Kentucky, ogłosił przeniesieni dwóch pomników.

USA zwiększają budżet wojskowy o 30 mld$

Amerykański budżet wojskowy został ustalony na 825 miliardów dolarów w roku budżetowym 2018 (od października 217 r.). To już trzeci rok, gdy budżet wojskowy Stanów rośnie, wzrost wobec roku poprzedniego wynosi 30 miliardów dolarów.

Budżet wojskowy USA jest większy niż połączone wydatki kolejnych dziewięciu państw.

Wydatki wojskowe to druga pod względem wielkości pozycja w amerykańskim budżecie, po wydatkach socjalnych (około biliona dolarów).

USA nie oddadzą afrykańskiego rynku używanej odzieży

Trzy kraje wschodniej Afryki: Rwanda, Tanzania i Uganda planują wprowadzenie zakazu importu amerykańskiej używanej odzieży i butów. W marcu 2016 podjęto decyzję, która ma wejść w życie w 2019 r., a uzasadniają ten krok koniecznością rozwoju krajowego przemysłu. Amerykański second-hand jest bowiem znacznie tańszy niż krajowe produkty. Afryka importuje rocznie używane obuwie i odzież wartości 150 milionów dolarów, najwięksi dostawcy to USA i W. Brytania.

Nowy front prezydenta Trumpa.

Prezydent Trump zlecił zbadanie praktyk handlowych Chin w stosunku do USA. Jest to wstęp do ewentualnych ceł na towary przywożone z Chin. Cały proces wiąże się z żądaniem Trumpa aby Chiny przycisnęły Koreańską RL-D w sprawie eskalacji zbrojeniowej. Jak Chiny się wykażą skutecznym działaniem w sprawie Korei, to prezydent problem ceł potraktuje łagodnie i ugodowo.

Epidemia uzależnień lekowych w USA

Prezydent Trump ogłosił w czwartek (10 sierpnia) narodowy Alert Medyczny z powodu epidemii uzależnień od opioidów i opiatów, m.in. narkotyków takich jak opium, morfina czy heroina. Chodzi głównie o syntetyczne środki przeciwbólowe wydawane na receptę.

Problem ma dwa podstawowe aspekty, dotyczy m.in. wielu uzależnionych weteranów wojen w Iraku i w Afganistanie, ale na ściganiu przestępstw związanych z przemytem i nielegalną sprzedażą opioidów i opiatów.

Biali bronią pomnika generała Lee

W miasteczku Charlottesville (Virginia) odbywają się protesty prawicowych organizacji w obronie pomnika generała Roberta E. Lee, bohatera wojny secesyjnej.

Powodem jest uchwała miasta nakazująca likwidację pomnika. Do tej pory zmieniono już dwie nazwy obiektów miejskich, noszących imię generała. 47-tysięczne miasto głosowało w 80 procentach na Hillary Clinton.

W piątek w nocy odbył się marsz z pochodniami na University of Virginia. Tłum śpiewający "krew i ziemia" i "nie zastąpicie nas" starł się z lewicową kontr-manifestacją.

Amerykańska baza morska na Ukrainie

25 lipca 2017 r. w miejscowości Oczaków na Ukrainie, uroczyście rozpoczęto budowę amerykańskiego centrum operacji morskich nad Morzem Czarnym.

Prace przygotowawcze i organizacyjne trwały tam już tam od kwietnia.

Ośrodek w Oczakowie jest jednym z trzech ośrodków budowanych na Ukrainie, będzie tam też możliwość remontów maszyn bojowych, bo na Ukrainie są planowane w przyszłości duże i liczne manewry wojskowe.

ukraina us navy

Pages

Subscribe to RSS - USA