USA

Polonia walczy przeciwko żydowskim roszczeniom (S.447 i H.R.1226)

12 marca 2018 kilkudziesięciu przedstawicieli różnych ośrodków polonijnych w USA odwiedziło w celach edukacyjno-lobbistycznych biura ponad 300 kongresmenów na Capitol Hill w Waszyngtonie. W czasie trwania akcji, znanej pod nazwą Polish American Capitol Hill Outreach, uczestnicy przeprowadzili setki rozmów usiłując zwrócić uwagę kongresmenów zarówno na bezpośrednie cele ustaw S.447 (Senat) i H.R.1226 (Izba Reprezentantów), jak i na ewentualne długoterminowe konsekwencje ich uchwalenia, nie tylko w Polsce, ale także i w Stanach Zjednoczonych.

USA nie nałoży sojusznikom ceł na stal, jeśli kupią broń

Donald Trump podpisał deklarację nałożenia ceł na import stali (25%) i aluminium (10%) ze wszystkich krajów świata oprócz Kanady i Meksyku. Te dwa kraje zwolnione są tymczasowo do podpisania nowej wersji NAFTY.

Trump jako powód podał "bezpieczeństwo narodowe" i kluczową rolę stali dla armii USA. Do kolejki o uchylenie ceł stanęły już Australia i Argentyna, których premierzy rozmawiali telefonicznie z Trumpem.

Strach przed Rosją napędza sprzedaż amerykańskiego uzbrojenia

Strach przed Rosją napędza sprzedaż amerykańskiego uzbrojenia dla krajów Europy. Dostawy broni do regionu są częścią szerszych starań admnistracji Trumpa, by skonfrontować się z Rosją w tym regionie.

W środę administracja ogłosiła o akceptacji sprzedaży 100 Patriotów dla Szwecji. Także Finlandia zamówiła rakiety morskie (Harpoon, Sea Sparrow) wartości setek milionów dolarów. Ma to zwiększyć współdziałanie (interoperability) z siłami USA i NATO.

Obroną Europy będzie się zajmować 'jedynie NATO'

Na szczycie NATO, gdzie USA reprezentował James Mattis, doszło do sporu o samodzielność obronną Europy. Po obradach oświadczył on:

"Jest zgoda na włączenie do dokumentów Unii Europejskiej stwierdzenia, że wspólna obrona jest misją NATO i jedynie NATO"

"There is a clear understanding to include in written EU documents that the common defence is a NATO mission and a NATO mission alone,"

Pages

Subscribe to RSS - USA