W Brytania

W. Brytania oskarża Rosję o otrucie szpiega

Theresa May oskarżyła Rosję o otrucie byłego szpiega brytyjskiego w Rosji Siergieja Skripala przy pomocy wojskowego gazu bojowego, którego był produkowany w Rosji. Zażądała wyjaśnień ze strony Rosji do wtorku wieczorem.

Szpieg brytyjski w Rosji, który został tam aresztowany, odsiedział część wyroku, a następnie został wymieniony za rosyjskich szpiegów, został znaleziony wraz ze swoją córką w Salisbury i znajduje się w stanie krytycznym w szpitalu.

Poglądy brytyjskich konserwatystów

Badacze z Queen Mary University w Londynie na początku stycznia br. opublikowali raport pt. „Szeregowi członkowie partii w Wielkiej Brytanii: kim są, jak myślą, co robią”. Opiera się on na badaniu ankietowym ponad 4000 członków najważniejszych partii brytyjskich. W wyborach parlamentarnych w Wielkiej Brytanii w 2017 r. zwyciężyła Partia Konserwatywna (torysi) z wynikiem 42,4 proc. głosów, zaś druga w kolejności Partia Pracy zdobyła 40 proc. głosów.

Boris Johnson: Rosja jest jak Sparta

Brytyjski minister spraw zagranicznych Boris Johnson przed swoją wizytą w Moskwie, do której ma dojść za kilka dni, tak opisał Rosję.

– Czytałem „Wojnę peloponeską” Tukidydesa. Jest dla mnie oczywiste, że Ateny, ze swoją demokracją, otwartością, kulturą i cywilizacją były odpowiednikiem Stanów Zjednoczonych i Zachodu. Rosja wydaje mi się zamknięta, groźna (nasty), militarystyczna i antydemokratyczna, jak Sparta. 

Subscribe to RSS - W Brytania